Doba na přečtení článku jsou 2 minuty

Jak postupovat, pokud chcete nahlásit požár nebo jiné mimořádné události?

Možná jste se stali účastníky nehody či požáru. Nebo jste viděli, co se stalo. Pokuste se na chvíli zkrotit adrenalin a co nejdříve vytočit tísňovou linku. Co by v takovém hovoru mělo vždy zaznít?

V tomto důležitém telefonátu byste měli zmínit především:

  • CO se stalo?

  • KDE se to stalo?

  • KDO volá? Tedy vaše jméno a kontakt.

To je jenom úplný základ. Nezapomeňte také uvést podrobnosti, které by mohly celou situaci zkomplikovat. Například že jsou v hořícím domě propan-butanové lahve. Nebo informace, které hasičům usnadní záchranu osob a majetku. Ujasněte si, kdo v budově nejspíš je. Nebo třeba zda jsou na místě také nějaká zvířata. Hasičům by mohlo pomoct například také to, jakou má kouř barvu nebo na jakém poschodí požár vypukl.

Mluvte s operátorem pomalu, s klidem a tak, aby vám rozuměl. Nezapomeňte však také na to, že krátce po vašem hovoru bude volat znovu pro ověření události, případně pro doptání se na další skutečnosti. A co když v návalu stresu na tyto informace zapomenete? Nemějte strach. Na druhém konci linky sedí vyškolený operátor, který vás navede na vše důležité a poradí vám, jak se zachovat.

Víte, že za neohlášení požáru můžete dostat pokutu? Proto podobné situace nepřehlížejte a neberte je na lehkou váhu. Chraňte se před nepříjemnostmi a pořiďte si dobré pojištění domácnosti.

17.12.2023
4 minuty

Velitel hasičů: Za hořícím stromkem je potřeba zavřít dveře

Svíčky na stromku
Postupem let jsou lidé opatrnější a svíčky nebo prskavky na stromky nedávají. Je lepší používat elektrická světýlka.

Rosení stromečku
Suchý stromek hoří daleko lépe a rychleji než živý. Samotné kropení ale prodlouží hoření stromku jen o vteřiny. Prevencí požáru není stromek kropit, ale nedávat tam prskavky a svíčky.

Nejčastěji hoří věnce
Chybou bývá to, že lidé nechávají adventní věnec bez dozoru. Například odejdou z domu, nebo večer usnou. Ideální je položit věnec na porcelánový nebo plechový talíř. Svíčky je lepší umístit ještě do skleničky.

Požární zatížení
Od vánočního stromku chytne i další zařízení a nábytek v celém pokoji. Někdo má rád minimalismus, jiný má molitanové gauče. Požární zatížení bytu se dá spočítat. Jde o to, kolik je v místnosti hořlavého materiálu a kolik je schopné vyprodukovat tepla.

Generali Česká pojišťovna

Rozpálený olej
Když chytne olej na pánvičce, ideální je vzít poklici a oheň udusit. Rozhodne se na pánvičku nesmí nalít voda. Olej vzkypí a vytvoří se obrovská žhavá hořící koule.

Když začne hořet
Pokud začne hořet a člověk to vidí, může být schopný vzít hned kastrol s vodou a nalít to tam. Ale jinak prakticky, než vůbec začne přemýšlet, co má dělat, nic nestihne. Takže když už to nastane, je důležité zachránit sebe, děti, zvířata, zavolat na linku 112 a ohlásit to.

Zabouchnout dveře
Aby se zpomalil rozvoj požáru do zbytku bytu a celého domu, je důležité zavřít dveře tak, aby nedošlo k zakouření dalších prostor. Když člověk nechá otevřené dveře, vyhoří mu byt celý, protože oheň má přísun kyslíku a může se rozšiřovat dál.

 

Vyberte kategorii