Doba na přečtení článku jsou 3 minuty

Osm věcí, které potřebujete k uhašení malého požáru v domácnosti

Požáry v domácnosti mohou způsobit ničivé škody, pokud včas nezakročíme. Ale nebojte se. Malý oheň lze uhasit mnoha způsoby. Hlavní je být připraven. Dbejte na to, abyste měli vždy po ruce správné vybavení.

Co budete potřebovat: 

1. Hasicí přístroj 

Samozřejmost, která může zachránit život? Nevhodně zvolený hasicí přístroj může požár ještě rozšířit.

Pěnové hasicí přístroje nelze používat na hašení spotřebičů, jako jsou např. fritézy. Vodní hasicí přístroj se nehodí, když vám vzplane na pánvi horký olej. Nesmí se jím hasit ani elektrická zařízení pod proudem. Pomůže však při požáru v obývacím pokoji nebo ložnici. 

Většina hasicích přístrojů je vhodná k hašení čalouněného nábytku a koberců. Nejžádanější hasicí přístroj do rodinných domů je práškový, do garáže se nejlépe hodí pěnový. Před nákupem vždy zkontrolujte, pro jaké použití je daný přístroj vhodný, abyste v případě potřeby sáhli po správné variantě. Hasicí přístroje vždy ukládejte mimo dosah dětí.

2. Požární deka 

Hodí se k hašení požáru v kuchyni nebo požárů způsobených elektrickým proudem, na něž se většina hasicích přístrojů nedá použít. Požární deka zamezí přístupu kyslíku k ohni. Můžete ji použít i tehdy, když začne hořet oblečení nebo textilie. Deku mějte zavěšenou někde na zdi nebo ji uložte do skříňky v kuchyni. Dbejte na to, aby byla v případě potřeby snadno dostupná.

Požární deku kupte v renomovaném obchodě, který se zaměřuje na prodej hasičských potřeb. Nekupujte nejlevnější výrobky, kde nemáte zajištěnou účinnost. 

3. Jedlá soda nebo sůl 

Možná vás to překvapí, ale soda a sůl jsou mimořádně účinní pomocníci, když se vznítí olej nebo jiný tuk. Jedlá soda je vhodnější k likvidaci menšího požáru, protože po zahřátí uvolňuje oxid uhličitý. Ten zamezí přístupu kyslíku k ohni. Sůl zase pohlcuje teplo u většího ohně. Při vaření proto mějte tyto dvě kuchyňské přísady vždy po ruce.

4. Vlhká utěrka

Při vaření mějte po ruce také utěrku. Můžete ji namočit a hodit na malý oheň. Při požáru položte vlhké ručníky pod dveře nebo přes ventilační průduchy, zpomalí šíření ohně. Také omezí pronikání smrtelně nebezpečného kouře. Pokud se vám nepodaří utéct před větším požárem, napusťte do vany vodu, aby přetekla a zaplavila byt.

Vdechování kouře může způsobit smrt. Zakryjte si ústa ručníkem. Snažte se vdechovat pouze nosem. Pamatujte, že na pánev s vroucím olejem vlhká utěrka nestačí. Použijte protipožární deku a jedlou sodu nebo sůl.

5. Funkční požární hlásič 

Oheň nezastaví, ale včas vás na něj upozorní, abyste se stihli dostat do bezpečí. Požární hlásič je důležitý, když nejste v místnosti nebo spíte. Jednou měsíčně otestujte jeho funkčnost. Nejméně každého půl roku v něm vyměňte baterie. 

6. Dostupný mobilní telefon nebo pevná linka 

Někdy si s ohněm sami neporadíte. V takovém případě musíte volat hasiče. Mějte předem naplánovanou únikovou trasu, abyste okamžitě po zavolání mohli opustit byt. Všichni u vás doma by měli znát tísňové telefonní číslo na hasiče – 150 – a únikovou cestu v případě požáru, a to včetně dětí. Může se totiž stát, že jim v nouzové situaci nebudete schopni pomoct, protože se zraníte nebo se vám dítě ztratí.

7. Chladná hlava

Požáry mohou být děsivé. Člověk snadno zpanikaří. Připravte si akční plán pro každý typ ohně, pak budete přesně vědět, jak postupovat a kdy se obrátit na odborníky.

17.12.2023
4 minuty

Velitel hasičů: Za hořícím stromkem je potřeba zavřít dveře

Svíčky na stromku
Postupem let jsou lidé opatrnější a svíčky nebo prskavky na stromky nedávají. Je lepší používat elektrická světýlka.

Rosení stromečku
Suchý stromek hoří daleko lépe a rychleji než živý. Samotné kropení ale prodlouží hoření stromku jen o vteřiny. Prevencí požáru není stromek kropit, ale nedávat tam prskavky a svíčky.

Nejčastěji hoří věnce
Chybou bývá to, že lidé nechávají adventní věnec bez dozoru. Například odejdou z domu, nebo večer usnou. Ideální je položit věnec na porcelánový nebo plechový talíř. Svíčky je lepší umístit ještě do skleničky.

Požární zatížení
Od vánočního stromku chytne i další zařízení a nábytek v celém pokoji. Někdo má rád minimalismus, jiný má molitanové gauče. Požární zatížení bytu se dá spočítat. Jde o to, kolik je v místnosti hořlavého materiálu a kolik je schopné vyprodukovat tepla.

Generali Česká pojišťovna

Rozpálený olej
Když chytne olej na pánvičce, ideální je vzít poklici a oheň udusit. Rozhodne se na pánvičku nesmí nalít voda. Olej vzkypí a vytvoří se obrovská žhavá hořící koule.

Když začne hořet
Pokud začne hořet a člověk to vidí, může být schopný vzít hned kastrol s vodou a nalít to tam. Ale jinak prakticky, než vůbec začne přemýšlet, co má dělat, nic nestihne. Takže když už to nastane, je důležité zachránit sebe, děti, zvířata, zavolat na linku 112 a ohlásit to.

Zabouchnout dveře
Aby se zpomalil rozvoj požáru do zbytku bytu a celého domu, je důležité zavřít dveře tak, aby nedošlo k zakouření dalších prostor. Když člověk nechá otevřené dveře, vyhoří mu byt celý, protože oheň má přísun kyslíku a může se rozšiřovat dál.

 

Vyberte kategorii