Doba na přečtení článku jsou 3 minuty

Výběr toho správného kola pro vás

Výběr kola může být obtížný proces, ke kterému potřebujete dostatek informací. Při rozhodování je důležité zvážit několik faktorů, které mohou značně ovlivnit pohodlí, výkon a efektivitu vaší jízdy. My vám v následujícím článku tuto práci usnadníme.

Proč je výběr kola důležitý?

Různé typy kol jsou navrženy pro různé podmínky a terény. Než tedy začnete s výběrem, měli byste si položit dvě základní otázky:

  • Plánujete jezdit v přírodě nebo naopak po silnicích? 

  • Chystáte se jezdit na kole na krátké nebo dlouhé vzdálenosti?

Účel jízdy a terénní podmínky vám pomohou určit, který typ je pro vás ten správný. Pokud jste zkušeným cyklistou, pravděpodobně už budete vědět, jaké jsou vaše preference. Pro někoho, kdo ale na kole dlouho neseděl, může být výběr složitý a nabídka nepřehledná. Jaké druhy kol se na trhu objevují?

Typy kol:

Horská kola: Horská kola jsou navržena pro jízdu v náročném terénu. Mají robustní rámy, tlusté pláště, dobré odpružení, lépe tlumí nárazy, skvěle se ovládají a zajistí vám stabilitu na nerovném povrchu. 

Silniční kola: Silniční kola jsou vyrobena tak, aby byla jejich konstrukce co nejlehčí. Jsou určená pro jízdu po asfaltu, a díky lehkosti a úzkému plášti umožňují rychlou a plynulou jízdu po hladkém povrchu. Jsou vhodná na delší vzdálenosti.

Městská kola: Tato kola jsou ideální volbou pro ty, kteří se chtějí po městě pohybovat nezávisle na městské hromadné dopravě, nebo jen chtějí do svého života zařadit více pohybu. Mají pohodlná sedadla, obvykle jsou vybaveny nosiči zavazadel a blatníky pro jízdu v dešti. 

Cyklokrosová kola: Speciální typ kol určený pro sport kombinující prvky silniční a horské cyklistiky. Tato kola jsou navržena tak, aby zvládla různé terény jako bláto, trávu, štěrk a přírodní překážky. Cyklokrosové kolo je skvělou volbou pro ty, kteří chtějí zkombinovat jízdu po silnicích s adrenalinovými závody v náročných terénech. 

Gravel kola: Jedná se o hybridní kola, která vznikla spojením horského, cyklokrosového a silničního kola. Díky své všestrannosti jsou ideální na dlouhé vyjížďky a oblíbí si je jistě cyklisté i cykloturisté. 

Elektrokola: Speciální skupinou jsou elektrokola. Ta mají elektrický pohon a skutečně široké využití pro různé typy cyklistů. Vhodné jsou pro osoby s fyzickým omezením, ale také pro ty, kteří chtějí jezdit pohodlně a cestu si užít. 

Výhody elektrokola: Poskytuje asistenci motoru při šlapání, což znamená, že je snazší překonávat dlouhé vzdálenosti či jízda do kopce. Mohou být také skvělou alternativou k automobilu, ušetříte tak navíc peníze za parkování i palivo. 

Nevýhody elektrokola: Obvykle stojí více než běžná kola. Jsou těžší a baterii je třeba pravidelně nabíjet. Další nevýhodou je omezená dostupnost parkovacích míst s nabíjecími stanicemi. Některá města používání elektrokol regulují a na specifická místa, jako jsou parky nebo stezky je možné vjet pouze s běžným kolem.

Jak vybrat velikost kola?

Nejlepší je, když máte možnost si kolo vyzkoušet a nechat si poradit odborníkem. Výška rámu se vždy odvíjí od výšky postavy a výrobci na svých stránkách uvádí orientační tabulky, které by vám při výběru měly pomoci. Není to však vždy jednoznačné a je lepší si kolo poměřit osobně.

Podobně je tomu i u nastavování výšky sedla. Když se postavíte vedle kole, sedlovka by vždy měla být v úrovni vašich kyčlí, tak abyste při jízdě měli jen mírně pokrčenou nohu. Pokud musíte trubku sedadla vytáhnout víc než za její polovinu, zvolili jste pravděpodobně moc malý rám a je lepší sáhnout po větší velikosti. 

Buďte vždy připraveni

I když jste opatrní, může při jízdě na kole dojít k nehodě. Generali Česká pojišťovna nabízí úrazové pojištění, které vám poskytne ochranu v případě, že se při jízdě na kole zraníte. Pokrývá náklady na lékařskou péči, hospitalizaci, rehabilitaci a mnoho dalších výdajů spojených s léčbou. Pokud plánujete vyrazit na kole do zahraničí, je pro vás vhodné cestovní pojištění. Užijte si svůj volný čas bez starostí a stresu. 

Pamatujte, že správně vybrané kolo vám umožní zlepšit vaše výkony a poskytne vám radost a pohodlí při každé jízdě. 

Doufáme, že vám náš článek pomohl a přejeme vám mnoho příjemných a bezpečných cyklistických dobrodružství!

 

Mohlo by vás zajímat:

Přečtěte si více o úrazovém pojištění

Přečtěte si více o cestovním pojištění

Zajímají vás často kladené otázky k úrazovému pojištění?

Zajímají vás často kladené otázky k cestovnímu pojištění?

Výpočet cestovního pojištění
 

13.05.2024

Rizika předčasného ukončení životního pojištění

Důvodů, proč začne člověk uvažovat o předčasném ukončení životního pojištění, existuje celá řada.

Člověk může přijít o práci a tím o stabilní zdroj příjmu. Můžou mu prudce vzrůst životní náklady. Nebo třeba jen dospěje k názoru, že se mu nic špatného nemůže stát.

Lákadlem je zpravidla vidina úspor na pravidelných měsíčních platbách, které mohou být v závislosti na sjednaném pojistném krytí v řádu několika tisíc Kč ale také podstatně vyšší.

Zároveň je však důležité tento případný krok pečlivě zvážit, protože skrývá celou řadu úskalí, říká Miroslav Bíma, senior produktový manažer životního pojištění v Generali Česká pojišťovna.

Ztráta pojistné ochrany

V první řadě ztratí klient předčasným ukončením životního pojištění sjednanou pojistnou ochranu, což může mít velmi vážné dopady pro něj a jeho nejbližší.

Často se také nejedná jen o ztrátu finančního plnění v případě úmrtí, což je jádrem každého životního pojištění, ale také dalších navázaných připojištění pro situace, kdy klient nezemře, ale dočasně nebo natrvalo ztratí schopnost vydělávat.

Podle Bímy se nejvíce pojistných událostí spojených s životným pojištěním – řádově desítky tisíc ročně – týká drobnějších či méně závažných úrazů a průměrná výplata se pohybuje v řádu tisíců Kč.

Vážnějších pojistných událostí s dlouhodobými dopady na klienta a jeho rodinu, jako jsou například vážná onemocnění nebo invalidita, je mnohem méně, leč vyplacené pojistné částky mohou být ve statisících Kč.

Finanční ztráta

Předčasným ukončením životního pojištění se klient také vystavuje riziku finanční ztráty, neboť tzv. odkupné, což je část nespotřebovaného pojištění, kterou mu pojišťovna vrátí, je většinou nižší než zaplacené pojistné.

Podle Bímy mají na výši odkupného vliv zejména jakékoliv nesplacené počáteční náklady spojené se založením pojistné smlouvy, poplatek za předčasné ukončení a aktuální situace na finančních trzích.

U pojištění s investiční složkou, což je státem podporovaný produkt pro zajištění rezervy na dobu po odchodu do starobního důchodu, přistupují další možná negativa, jako je například nízká hodnota podílových jednotek zvolených podkladových fondů v době zrušení pojistky.

Dodatečné zdanění

Pokud klient využil daňových odpočtů, vzniká mu zároveň povinnost zpětného dodanění uplatněných slev na dani. V případě že na pojistnou smlouvu přispíval i zaměstnavatel klienta, musí klient dodanit i tyto příspěvky.

Cena budoucího pojištění

V neposlední řadě musí klient počítat s tím, že cenu jakékoliv budoucí uzavření nové pojistné smlouvy může výrazně ovlivnit jeho aktuální zdravotní stav a vyšší vstupní věk.

„Pokud obecně dojde k předčasnému zrušení smlouvy ve vyšším věku, potom musí klient počítat s tím, že v případě zájmu o nové pojištění nezíská původně sjednané podmínky,“ říká Bíma. „Např. pojistné bude pro vybraná životní pojištění zcela jistě vyšší než to původní. S ohledem na aktuální zdravotní stav může dojít ze strany pojišťovny k uplatnění výluk na již prodělaná onemocnění nebo v krajním případě i odmítnutí přijetí klienta do pojištění.“

Podle indexu životního pojištění publikovaného v roce 2020 poradenskou společností Partners, byla průměrná měsíční cena modelového životního pojištění pro administrativní povolání 1,018 Kč pro dvacetileté , 1,323 Kč pro třicetileté a 2,014 Kč pro čtyřicetileté. Pro dělnické profese pracující v terénu se pak průměrná cena pohybovaly v závislosti na věku od 1,317 Kč do 2,471 Kč měsíčně.

Flexibilní úprava pojištění jako alternativa předčasného ukončení

Podle Bímy tlak na životní pojištění sílí zejména v dobách ekonomických otřesů.

“V Generali České pojišťovně sledujeme zvýšený zájem o úpravu nastavení pojistného krytí, mimořádné výběry z pojištění s investiční složkou nebo o předčasné ukončení pojištění vždy, když dojde ke změně finanční situace našich klientů vlivem změny ekonomického prostředí,“ vysvětluje. „Typicky jde o dopady událostí jako byla např. pandemie COVID-19 nebo propuknutí válečných událostí na Ukrajině.”

„Jednotlivé případy jsou samozřejmě individuální, nicméně nejčastějším důvodem pro ukončení pojištění je ztráta zaměstnání a s tím související zhoršení finanční situace v rodině klienta,“ dodává.

I v takto potenciálně vypjatých situacích se ale nabízí možnost flexibilní úpravy pojištění před jeho ukončením, což moderní pojistné produkty běžně umožňují, říká Bíma.

„Aktivně prodávaná životní pojištění Generali České pojišťovny a.s. představují generaci produktů, které byly od počátku konstruovány tak, aby svým nastavením umožnily reagovat na průběžně se měnící potřeby našich klientů během celého období, na které byly sjednány,“ říká Bíma. „Jednou z takových situací mohou být finanční problémy např. při již zmiňované ztrátě zaměstnání. V takovém případě má klient, po předchozí analýze situace se svým pojišťovacím poradcem, několik možností, jak na nastalou situaci reagovat. Jedná se o možnost úpravy rozsahu pojistného krytí se snížením běžně placeného pojistného nebo (u pojištění s investiční složkou) o přerušení placení pojistného, příp. využití možnosti mimořádného výběru z aktuální kapitálové hodnoty pojištění.“

Vyberte kategorii