Doba na přečtení článku jsou 2 minuty

Jak poznat digitální závislost

Závislost na Internetu je stejná jako jiná závislost - na alkoholu, drogách, kouření. Má také více různorodých podob - hraní počítačových her, chatovací aplikace, sociální sítě, zpravodajství, video, porno.

Projevy závislostí jsou vždy stejné. Ten, kdo je závislý se předmětu závislosti nadměrně věnuje. Nedokáže přestat, když je k tomu nucen, reaguje podrážděně, zle, násilně. O předmětu závislost lže, věnuje se tomu potají, skrývá to před ostatními. Sám sobě není schopen přiznat, že by byl závislý, prakticky vždy bude okolí přesvědčovat, že to má pod kontrolou. Podívejte se do Kolik času s obrazovkou je pro děti přijatelné? pokud tápete, co je přijatelné.

Propadnutí závislosti má vliv na chování, záliby, koníčky, prospěch ve škole a práci. Závislost totiž požírá více a více času, na nic jiného pak není prostor. Objevuje se i zanedbávání hygieny, jídla, spánku. Hroutí se kontakty s přáteli, závislost likviduje i ochotu a schopnost chodit ven, dělat věci, které doposud závislý dělal. 

S časem navíc stoupá potřeba více se věnovat předmětu závislosti. Pokud někdo propadne alkoholu, bude víc a víc pít. Stejné je to s počítačovými hrami. Je třeba hrát více a více, ale hraní uspokojuje méně a méně. Přichází nervozita, nespavost, poruchy soustředění. 

TIP: Závislosti na virtuálních drogách, tedy i Internetu, se říká netolismus.

Jak závislost řešit? Především nepřipustit, aby k ní došlo. Zejména u dětí hlídejte, jak intenzivně hrají hry, chatují, jsou na Instagramu. Omezujte to, najděte jim zábavu, povinnosti, jděte s nimi ven, zapojte je do úklidu či vaření. Čtěte si, dívejte se společně na filmy či seriály. Pokud to nejde rozumně, tak nastavte natvrdo omezení - hraní pouze v určitou dobu, pouze za odměnu - za špatné známky omezení. 

Došlo to příliš daleko a nevíte si rady? Nebojte se vyhledat odbornou pomoc.

Autor: Daniel Dočekal
22.04.2024

Alzheimerova nemoc se stává epidemií 21. století

Týden mozku, tak se jmenuje akce, kterou pořádá Akademie věd ČR u příležitosti Dne mozku. Tento festival, který se koná vždy v březnu, se zaměřuje na popularizaci neurovědy. Jedna z prvních letošních přednášek se věnovala také Alzheimerově chorobě. Podle profesora Aleše Stuchlíka, který vede oddělení zaměřené na neurofyziologii paměti, je nemoc v populaci čím dál více rozšířená.

Změny v mozku při stárnutí

Odborné články, jak uvedl ve své přednášce profesor Stuchlík, uvádí, že pokud nás ve stáří nepostihne žádné neurodegenerativní onemocnění, úbytek našich nervových buněk v mozku není tak dramatický. Uvádí se 2–4 %. Pokud však onemocníme, situace se radikálně mění. Nervové buňky ubývají ve větším počtu a podstatně rychleji.

Lidé žijí déle, vědci by jim však měli umět pomoct i s poruchami paměti. „To, že se lidé dožívají vyššího věku, je dobře,“ říká profesor Aleš Benjamín Stuchlík z Fyziologického ústavu Akademie věd. Zároveň však zdůrazňuje, že věk je nejrizikovějším faktorem vzniku Alzheimerovy choroby.

Se stárnutím populace dochází k alarmujícímu vzestupu případů Alzheimerovy choroby, což z ní činí jednu z hlavních příčin úmrtí v posledních desetiletích. Přeskočila i onemocnění HIV, u té byl zaznamenán pokles jako příčina úmrtí o 65 procent. Zato Alzheimerova choroba vzrostla o 145 procent.

Vliv věku na výskyt Alzheimerovy choroby
*zdroj prof. Aleš Benjamín Stuchlík

 

Příznaky a léčba

Příznaky Alzheimerovy choroby jsou často dost zjevné. V těle se ale tato nemoc začíná projevovat dříve, než si jich stačí nemocní všimnout. „Neprojeví se to na fungování paměti a dalších funkcí pacienta, on má stále dobrou paměť, nezapomíná, ale už se v této fázi něco děje,“ vysvětluje Stuchlík.

Typickými projevy jsou poté porucha paměti nebo rozpoznávání. Struktury mozku, které jsou onemocněním zasaženy lékaři prozkoumat umí. Ale co se v nich přesně odehrává, vědci zatím úplně netuší.

Na léku však usilovně pracují a za poslední desetiletí značně pokročili. „Zdá se, že léku jsme blízko, ale tato naděje je tu už dlouho,” říká Aleš Stuchlík.

Například v roce 2021 vznikl globální výzkumný ústav INDRC se sídlem v Praze, který kombinuje biologické vědy a medicínu s přístupy umělé inteligence ke studiu a léčbě Alzheimerovy choroby a dalších neurodegenerativních nemocí. Institut je zároveň platforma pro výměnu poznatků a zkušeností pro přední světové odborníky.

Martin Tolar

Prevence proti Alzheimeru je jednoduchá

Zaměstnaná hlava, tělo a dobrý spánek. Tyto tři hlavní body jsou uváděny jako nejlepší prevence.

Je prokázáno, že pravidelný pohyb a okysličování mozku má pozitivní vliv na tvorbu nových nervových buněk. Stuchlík však dodává, že i běžná návštěva kavárny a posilování sociálních vztahů má na naše zdraví větší vliv, než by se mohlo zdát. Samota totiž našemu mozku neprospívá.

Poslední výzkumy naznačují, že mnoho z nás trpí problémy se spánkem. Je důležité si uvědomit, že mozek potřebuje odpočinek pro regeneraci a správné fungování. Bez spánku totiž dlouhodobá paměť nemůže dobře fungovat. „Ve spánku dochází ke konsolidaci, upevňování vzpomínek,“ upřesňuje profesor Stuchlík.

Alzheimerova nemoc se stává v populaci velkým problémem. Akce Týden mozku upozornila na důležitost porozumění této nemoci a nalezení účinné léčby. Prevence je prozatím nejlepším nástrojem ke zpomalení jejího výskytu. Proto ji nepodceňujme. Jsme rádi, že spolu s globálním institutem INDRC může Generali penzijní společnost spolupracovat na šíření osvěty v této problematice.

Generali penzijní společnost

Mohlo by Vás zajímat

Na vývoji léků pro Alzheimerovu chorobu se podílí i Češi
Za 25 let se zdvojnásobí počet Čechů trpících Alzheimerovou nemocí
Martin Tolar: „Alzheimerova nemoc probíhá 20 let před tím, než se objeví příznaky.“
Generali penzijní společnost a vědci z institutu INDRC spojují síly v boji proti Alzheimerově nemoci

Vyberte kategorii