Pokud vám někdo poškodí auto, může to být nejen frustrující, ale i finančně náročné. Je však důležité zachovat klid a vědět, jak správně postupovat. Tento článek vám nabídne jednoduchý návod, jak efektivně vyřešit situaci – od zdokumentování škody až po kontaktování policie a pojišťovny, abyste se mohli co nejrychleji vrátit k normálnímu životu.
Obecně je vandalismus nebo poškození automobilu velmi nepříjemnou událostí, která způsobuje značné materiální škody a také i psychickou újmu. Pokud se vám taková nepříjemná situace stane, je důležité zachovat chladnou hlavu. To vám pomůže podniknout správné kroky k poměrně efektivnímu vyřešení situace. Tento článek vám poskytne návod, jak postupovat v případě poškození vašeho vozidla neznámým pachatelem, a to od zdokumentování škody až po uplatnění pojistné události.
Pod pojmem vandalismus se obecně rozumí úmyslné poškození majetku, které způsobí majiteli hmotnou škodu. Tento čin je považován za trestný čin, neboť se jedná o vniknutí na soukromý nebo veřejný majetek bez souhlasu vlastníka. V případě vandalismu na automobilu se jedná o poškození vozidla, nejčastěji neznámým pachatelem.
Podle českého trestního zákoníku spadá poškozování automobilů, jako je poškrábání, rozbití oken nebo odcizení dílů, pod trestný čin poškozování cizí věci. Auta jsou pro vandaly lákavým cílem, protože jsou často ponechána bez dozoru na veřejných prostranstvích.
Motivací může být nuda, agrese nebo touha po snadném zisku. Ačkoli za ně hrozí až tříletý trest odnětí svobody, většina případů vandalismu zůstává nevyšetřena kvůli nedostatku důkazů, protože pachatel je často neznámý.
Poškrábání laku ostrými předměty
Rozbití oken nebo zrcátek
Propíchnuté nebo prořezané pneumatiky
Poškození karoserie
Barva postříkaná na karoserii vozidla (graffiti)
Poškození stěračů, světel nebo antény
Úmyslné ohýbání nebo trhání částí vozidla (např. nárazníků)
Zapálení vozidla
Krádež znaků nebo dílů na vozidle
Pokud se vám stane, že přijdete k autu a najdete u něj vandala, musíte situaci řešit s chladnou hlavou. Postup při řešení vandalismu na autě by měl být následující:
Prvním a nejdůležitějším krokem při řešení vandalismu na vašem autě je zdokumentování všech škod. Pořiďte si podrobné fotografie, na kterých budou jasně vidět všechna poškození z různých úhlů a na kterých bude také vidět přesné místo, kde k vandalismu na autě došlo. Můžete také pořídit videozáznam, provést popis incidentu a také sehnat svědky, kteří vandalovo řádění zaznamenali.
Pokud jste vše zdokumentovali, obraťte se v tomto případě na policii. Podrobně jim popište, co se stalo, a poskytněte jim všechny dostupné informace včetně fotografií a videozáznamů. Požádejte o záznam o přijetí trestního oznámení. Tento dokument budete potřebovat při uplatnění nároku na odškodnění.
Důležitá je prevence. Nejlepší prevencí je havarijní pojištění od Generali České nebo pojištění proti vandalismu.
Poté, co vandalismus nahlásíte policii, je vaším dalším krokem neprodleně kontaktovat pojišťovnu, u které je vaše vozidlo pojištěno. Při telefonickém nebo elektronickém hlášení události budete muset uvést podrobnosti o tom, co se stalo, a připojit zdokumentované škody.
Pokud se však obrátíte na svého pojistitele, poradí vám, jak postupovat. Počítejte také s tím, že pojišťovna bude muset poškozené vozidlo sama prohlédnout.
Jakmile bude vaše vozidlo opraveno, zašlete pojišťovně fakturu za opravu. Pojišťovna vám poté poskytne finanční náhradu, která však bude snížena o předem dohodnutou spoluúčast. Tato spoluúčast, která je uvedena v pojistné smlouvě, představuje váš finanční podíl na krytí škody.
Pokud vaše auto poškodil neznámý pachatel a vy nemáte havarijní pojištění nebo pojištění proti vandalismu, neočekávejte od pojišťovny žádnou náhradu škody. Škodu na vozidle budete muset uhradit z vlastní kapsy.
I v tomto případě byste se však měli obrátit na policii, která incident zdokumentuje a zaznamená. Pokud budete mít štěstí a policii se podaří včas najít viníka, který poškodil vaše auto, můžete očekávat finanční náhradu a vandal nebude ušetřen soudního řízení. Nezapomeňte však, že je pozdě plakat nad škodou na vašem autě, kterou způsobil neznámý pachatel a na kterou nemáte pojištění.
Chraňte svůj majetek, protože nikdy nevíte, kdy se vaše vozidlo stane terčem vandalů.
Dobrou zprávou je, že vůči vandalismu se můžete chránit. Sice ne v takové podobě, že na vaše auto nikdo nesáhne a nezničí vám ho, ale v takové, že dojde-li k poškození vozidla neznámým pachatelem, vy můžete řešit vandalismus s pojišťovnou, která vám škody na autě proplatí. Jak se můžete vůči vandalismu auta chránit?
Havarijní pojištění – Jedná se o nejkomplexnější pojištění, které kryje škody způsobené vandalismem, krádeží, živelnými pohromami a dalšími událostmi. Poskytuje komplexní ochranu vašeho vozidla. V tomto případě se však havarijní pojištění pro starší vozidla zcela nevyplatí. Starší auta mají podstatně nižší tržní hodnotu, takže výše pojistného plnění v případě poškození nebo totální škody by byla nízká. Oprava by mohla přesáhnout cenu auta.
Částečné havarijní pojištění nebo připojištění k povinnému ručení – Toto pojištění je levnější než havarijní pojištění, ale kryje pouze vybrané škody, jako je rozbití skla, krádež z vozidla nebo škody způsobené sražením zvěří. Pokud se obáváte zejména vandalismu, můžete toto pojištění rozšířit o připojištění proti vandalismu.
Před uzavřením pojistné smlouvy si důkladně prostudujte podmínky, které tato konkrétní pojistka obsahuje. V tomto případě se zaměřujte na:
jaká je výše vaší spoluúčasti a zda budete ochotni tuto částku zaplatit.
jaká je maximální částka pojistného krytí, kterou vám pojišťovna vyplatí.
územní platnost pojištění (zda se vztahuje pouze na Česko nebo vás kryje i v případě vandalismu v zahraničí).
druhy vandalismu, na které se pojištění vztahuje (například některé pojistky nezahrnují poškození graffiti).
výjimky, na které se pojištění nevztahuje.
Nejlepším řešením je, pokud máte garáž, do které své auto zaparkujete. Nicméně ne každý má tuto možnost. Abyste se nemuseli trápit, jak řešit vandalismus na autě, je ještě několik kroků, které můžete podniknout k tomu, abyste se ochránili.
Výběr vhodného parkovacího místa. V tomto případě je ideální dobře osvětlené místo pod dohledem kamer nebo oken, které může odradit vandaly. A v případě, že je i neodradí, je šance na dopadení pachatele mnohem vyšší.
Nenechávejte žádné cennosti na viditelném místě. Všechno to může být vynikajícím lákadlem, které skončí ve výsledku vandalismem. Pokud jedete někde z auta pryč, i když jen na chvíli, vezměte si tašku, telefon, peněženku a jiné cennosti.
Vyhněte se tmavým a odlehlým místům, zejména v rušných oblastech. Tam je riziko vandalismu nejvyšší.
Pořiďte si bezpečnostní kamery. Ty lze koupit a nainstalovat do auta. V mnoha případech vám tyto bezpečnostní prvky mohou výrazně pomoci v dopadení pachatele.
Mějte na paměti, že nejlepší ochranou proti všem nežádoucím událostem, jako je vandalismus, je prevence. Ujistěte se, že máte dobré havarijní pojištění nebo pojištění proti vandalismu. A v případě, že vaše vozidlo poškodí neznámý pachatel, nezapomeňte veškeré škody zdokumentovat a neprodleně kontaktovat policii a pojišťovnu. Díky těmto krokům můžete být velmi úspěšní při získávání finanční náhrady od pojišťovny a mít o starost méně.
Přečtěte si:
Auto při záplavách: Kam ho umístit a jak řešit škody
S těmito nezbytnostmi budete v autě připraveni na cokoli
Bouřky jsou častým jevem, zejména v letních měsících. Pro většinu lidí to samozřejmě není nic příjemného, zvláště když jsou někde venku. Ale co když sedíte v autě a do vašeho vozu udeří blesk? Je to zážitek, který vyvolává spoustu otázek a obav. Je to opravdu tak, že se vám při zásahu bleskem do auta nemůže nic stát? Je auto bezpečným útočištěm, nebo existuje riziko, že elektrický výboj zničí auto a ohrozí i vás? I to jsou otázky, které si klade mnoho lidí.
Při zásahu auta bleskem přichází na scénu zajímavý fyzikální princip známý jako Faradayova klec. To je název pro fenomén, který byl objeven v 19. století britským vědcem Michaelem Faradayem. Tento fyzikální princip mluví o tom, že elektrický náboj se distribuuje po vnější straně vodivého materiálu (nejčastěji je to kov) a neovlivňuje jeho vnitřní prostor. Tento kovový obal funguje jako štít, který blokuje vnější elektrická a elektromagnetická pole.
A jakou spojitost má Faradayova klec a auto? V realitě to funguje tak, že v případě bouře, pokud trefí blesk auto, se stane auto nedokonalou Faradayovou klecí. Elektrický náboj blesku neprojde dovnitř, ale je veden po vnější kovové skořepině vozidla. Samozřejmě to platí jen v případě, že jsou všechna okna a dveře řádně zavřená. Tímto způsobem jste vy chráněni a nic se vám nestane.
Je sice pravda, že auto funguje jako nedokonalá Faradayova klec, ovšem to neznamená, že vám nehrozí na 100% žádné nebezpečí.
Blesk je extrémně silný elektrostatický výboj, který může dosahovat teploty až 30 000 stupňů Celsia a nese proud v rozmezí 10 000 až 200 000 ampérů. Když blesk zasáhne auto, elektrický proud se šíří po jeho povrchu – konkrétně po kovové karoserii, která slouží jako vodič. Auto samotné, zejména jeho interiér, však zůstává poměrně dobře chráněno, tedy i vy. Avšak myslete na to, že po blesku, který by vás velmi oslepil, přichází i samotný hrom. No a v případě, že právě vaše auto zasáhne blesk, samotný akustický efekt bude extrémně silný.
Je více než pravděpodobné, že právě takové oslepení a silný akustický efekt může vylekat lidi, a v některých případech to může způsobit i velmi vážnou dopravní nehodu. Pokud se necítíte proto během bouřky v autě bezpečně a bojíte se, že právě vaše auto zasáhne blesk, raději zastavte na nejbližším možném místě a počkejte, než bouřka přejede.
Co ale kromě silného záblesku a hromu můžete očekávat v případě, že trefí blesk do vašeho auta?
Jelikož má blesk velmi vysokou teplotu, na karoserii auta to může zanechat tmavé stopy od spálení a také hrozí i popraskání laku. Nejčastěji to bývají části jako střecha nebo kapota. Dalšími částmi, které mohou být zasaženy jsou například antény nebo zpětná zrcátka, která blesk přitahuje jako nejvyšší body na autě. Takže i tyto části mohou být výrazně poškozeny nebo dokonce spáleny.
I když auto, jako nedokonalá Faradayova klec chrání před přímým zásahem elektřiny, zásah bleskem může vyvolat různé následky, které ovlivní jeho systémy. Elektronické systémy nacházející se v moderních automobilech jsou mimořádně citlivé na náhlé změny napětí. Čili v případě, že blesk zasáhne auto, může nastat situace, kdy se dočasně vypnou nebo naruší tyto systémy. V praxi to vypadá tak, že se vám může vypnout motor, zhasnout světla nebo vypadnou palubní přístroje. Tyto výpadky však většinou nejsou trvalé a po krátké době se systémy znovu nastartují. Avšak v některých případech může zásah blesku do auta způsobit i úplné selhání elektrických systémů ve vozidle.
Ve vzácných případech může zásah bleskem vést i k požáru v autě. Vysoké teploty a elektrické výboje mohou zapálit hořlavé materiály v autě, zejména v motorovém prostoru, kde se nacházejí různé plastové a pryžové komponenty. I z toho důvodu není nikdy na škodu mít v kufru auta hasicí přístroj.
Bezpečnost cestujících v autě je prioritou, avšak i při takovém pokrokovém bezpečnostním systému, jako je airbag, mohou nastat nepředvídané situace. Například právě při zásahu bleskem, kde může dojít, jak jsme zmiňovali již výše, k poruše elektrických systémů. No a právě ty mohou způsobit nečekanou aktivaci airbagů. Ty vás mohou v takovém případě zranit. Abyste minimalizovali toto riziko zranění, měli byste si lehnout na sedadlo a zůstat v klidu.
Chránit však nemusíte jen sebe, ale také vaše auto.
Je několik pravidel, která během bouřky musíte v autě dodržovat, abyste v případě zásahu blesku do auta minimalizovali riziko nebezpečí:
Zůstaňte uvnitř auta – Jak jsme již zmiňovali, vnější část auta funguje jako ochranná bariéra. Pokud je bouře stále aktivní, nevystupujte z vozidla.
Nedotýkejte se kovových částí auta ani elektroniky – Kovové prvky jsou jako magnet pro blesk a to také platí i pro elektroniku. Nejlepší je nedotýkat se dveří, kovových částí a elektroniky (autorádio) během bouřky.
Zavřete okna a dveře – K tomu, abyste byli chráněni na 100%, měli byste během bouřky zavřít všechna okna a dveře.
V případě zásahu bleskem může být finanční náhrada za opravy auta velmi nákladná. Díky pojištění vozidel od Generali České, budete kryti před škodami, které jsou způsobeny přírodními katastrofami. Budete chráněni v případě záplav, vichřice, krupobití či jiných nečekaných situacích.
Faradayova klec je příkladem toho, jak nám věda dokáže pomoci přežít i v extrémních podmínkách. Pokud se během bouře ocitnete v autě, můžete si být jisti, že jste v relativním bezpečí, i v případě, že vaše auto zasáhne blesk. Mějte na mysli ale to, že i když je auto bezpečným útočištěm, není nezničitelné. Proto si vždy během bouřky při řízení dávejte obrovský pozor, dodržujte všechna zmíněná bezpečnostní opatření a myslete i na pojištění vašeho vozidla, které vás bude krýt v případě poškození.
Přečtěte si:
Auto při záplavách: Kam ho umístit a jak řešit škody
Povinná výbava automobilu – vše, co potřebujete vědět, a rozdíly v jednotlivých zemích