Jaké smrtelné nemoci ohrožují zdraví kočky?

Zdravá kočka se v průměru dožívá 12 až 15 let. Existují však život ohrožující nemoci, které jí mohou život zkrátit. Aby žila zdravě co nejdéle, je důležitá prevence a včasná diagnóza. Seznamte se s nemocemi, které ohrožují zdraví vaší kočky.

Naučte se rozpoznávat příznaky onemocnění u koček, abyste jim v případě potíží mohli včas pomoci a zajistit potřebnou péči. Sledujte chování své kočky, abyste zjistili, zda ji něco nebolí nebo netrpí zdravotním problémem.  

Nemoci koček: jaké příznaky by vás měly varovat?

Kočky jsou nezávislá zvířata, která mají vlastní návyky při uspokojování svých základních potřeb. Zdravotní obtíže u nich můžete odhalit pozorováním jejich vitality, chuti k jídlu, příjmu tekutin a celkového chování.  

Nemoc se u kočky může projevovat různými způsoby:  

  • nedostatečný příjem tekutin nebo nadměrná žízeň;
  • změna barvy či konzistence stolice;
  • chronický průjem;
  • bolest břicha;
  • výtok nebo nadměrné slzení očí;
  • kýchání;
  • neobvyklá únava;
  • horečka;
  • nadměrné slinění;
  • úbytek nebo přírůstek hmotnosti;
  • ztráta chuti k jídlu nebo přejídání;
  • kašel;
  • ucpané dýchací cesty;
  • zvracení. 
 

Pozor: Tyto příznaky se mohou objevovat při mnoha onemocněních a mohou také poukazovat na otravu, zejména pokud kočka pozře rostliny, které jsou pro ni jedovaté. Nemoc mohou naznačovat i další projevy, které zde neuvádíme.

Pokud je kočka nemocná, můžete si také všimnout:  

  • změn v chování: například když kočku hladíte, může vás bez zjevného důvodu kousnout, protože místo dotyku je citlivé. Může také více spát nebo naopak spí mnohem méně,
  • změn v návycích: může se například vyprazdňovat mimo kočičí toaletu, přestat si hrát nebo přestat opouštět dům (v případě koček, které mají přístup ven). 

Nemoc u kočky: co dělat, když se objeví příznaky?  

Zdá se vám, že kočce není dobře? Máte-li jakékoli obavy o její zdraví, okamžitě kontaktujte veterináře. Během klinického vyšetření sdělte veterináři všechny příznaky, které jste pozorovali, a jakékoli informace o nezvyklém chování či návycích vaší kočky. To vše může pomoci při stanovení diagnózy. 

Jaké jsou nejčastější smrtelné nemoci?  

Stejně jako lidé mohou i kočky trpět některými potenciálně smrtelnými chorobami. Když o těchto nemocech budete dostatečně informováni, lépe svého čtyřnohého miláčka ochráníte.

Psinka

Psinka je potenciálně smrtelné virové onemocnění, které se může objevit i u koček. Označuje se také jako kočičí panleukopénie (FPV), kočičí tyfus nebo kočičí mor. Způsobuje ji parvovirus.

Je to obávaný virus, protože je odolný a snadno se šíří. Nemocná kočka vykazuje různé příznaky, mezi které patří průjem, zvracení, horečka, silná dehydratace a celková slabost. Toto onemocnění je zvláště nebezpečné pro březí kočky a nenarozená koťata.

Jakmile zpozorujete první příznaky, je důležité vzít kočku na vyšetření k veterináři. Ten ji může rehydratovat a nasadit antibiotika i další specifickou léčbu. Kočičí mor je poměrně vzácná, avšak často smrtelná choroba.

Kočičí infekční peritonitida (FIP)

Kočičí infekční peritonitida je onemocnění, které se u koček objevuje v důsledku mutace viru z čeledi koronavirů, který je přítomný ve střevech kočky.

FIP je nakažlivá a přenáší se především kontaminovanými výkaly, zejména když více koček sdílí jednu toaletu. Z tohoto důvodu jsou ve vyšším riziku kočky žijící ve skupinách, například v chovatelských stanicích či v útulcích.  

Jak poznám, že má moje kočka FIP?  

Existují dvě formy této nemoci, které se liší rozsahem poškození: suchá FIP a mokrá FIP.

  • Suchá FIP napadá všechny životně důležité orgány. Postupuje pomaleji a příznaky se odvíjejí podle postižené oblasti. Mezi ně může patřit žloutenka, úbytek váhy, zvracení a další zažívací potíže, záněty očí či neurologické poruchy.
  • Mokrá FIP se rozvíjí velmi rychle a způsobuje výpotky v dutině břišní a hrudní. Tyto otoky, tedy přítomnost tekutiny v postižených oblastech, jsou patrné. Pokud je zasažen hrudník, může mít kočka i potíže s dýcháním.

Tato kočičí nemoc je nevyléčitelná. Po objevení prvních příznaků má kočka před sebou už jen několik týdnů života.

V Česku v současné době neexistuje žádná vakcína proti peritonitidě. Jediným způsobem, jak předcházet propuknutí tohoto onemocnění, je zabránit kontaktu kočky s výkaly infikovaných jedinců. Zvláště důkladně by se měly hlídat mladé kočky a kočky s jinými nemocemi, protože u nich je riziko rozvoje FIP vyšší.

 

Upozornění: Kočky mohou FIP přenášet, aniž by se u nich někdy projevily příznaky tohoto onemocnění.   

Kočičí rýma, známá také jako virová rinotracheitida

Kočičí rýma je běžná respirační infekce u koček. Onemocnění způsobuje buď kočičí kalicivirus (FCV), nebo kočičí herpesvirus (FHV), případně oba současně.

Kočičí rýma neboli virová rhinotracheitida je nakažlivá nemoc. Mezi nejčastější příznaky patří slzení očí, rýma, kašel a dýchací obtíže. Dále se může objevit celková únava, horečka nebo vředy a ulcerace v tlamě. Závažnost příznaků závisí na kmeni viru. Ve vzácných případech může jejich intenzita vést k úmrtí kočky.

Toto onemocnění se vyskytuje u mladých i starších koček a dá se léčit. Návštěva veterináře je však nezbytná. Na základě pozorovaných symptomů a odebraných vzorků veterinář stanoví diagnózu a zahájí léčbu antibiotiky. Může být nutná i rehydratace. Symptomatická léčba pomáhá potlačit kýchání, kašel a slzení očí.

Kočičí AIDS

Kočičí AIDS je běžné označení pro virus kočičí imunodeficience (FIV). Toto virové onemocnění vzniká v důsledku zavlečení retroviru do těla kočky. FIV může zůstat po mnoho let bez příznaků, takže některé kočky prožijí celý život, aniž by se u nich rozvinuly zdravotní problémy spojené s touto nemocí. Neplatí to ale vždy.  

Kočka, která virus přenáší, může nakazit jinou kočku pohlavním stykem nebo kousnutím. FIV pozitivní samice může nakazit svá koťata v průběhu březosti.

Když nemoc propukne, je napaden imunitní systém. Oslabený organismus se pak nedokáže bránit bakteriálním, houbovým ani virovým onemocněním. Mezi příznaky nemoci patří horečka, výrazný úbytek hmotnosti, opakované infekce, chronická onemocnění, nechutenství a další. FIV lze odhalit krevním rozborem.

Na FIV zatím neexistuje vakcína ani léčba. Nejlepším způsobem ochrany je zabránit kontaktu s infikovanými kočkami. Pokud je vaše kočka HIV pozitivní, poskytněte jí nezbytnou péči ke zmírnění příznaků a případných nemocí, které se mohou objevit. Pomozte jí také posílit imunitní systém. Vhodné rady vám poskytne veterinář.  

Další častá onemocnění koček

Kromě výše uvedených nemocí ohrožují zdraví koček i další patologické stavy. Na některé z nich existují vakcíny, které vašemu mazlíčkovi zajistí účinnou ochranu.

Kočičí akné

Kočičí akné se objevuje v oblasti brady a připomíná akné u lidí. Může být způsobeno několika faktory včetně hormonálních a stravovacích nebo vlivů okolního prostředí. Dá se léčit a není nakažlivé ani smrtelné.

Kočičí borelióza

Lépe známá jako lymská borelióza. Kočka může onemocnět po kousnutí infikovaným klíštětem. U kočky může kousnutí zůstat bez povšimnutí a projevit se později, po několika dnech či týdnech. Typickými znaky této nemoci jsou bolesti kloubů, horečka a slabost. V nejzávažnějších případech může kočičí borelióza napadnout životně důležité orgány a vést k úmrtí kočky. 

Kalicivirus 

Kalicivirus (FCV) vyvolává kočičí kalicivirózu. Tentýž virus může také způsobit kočičí rýmu (koryzu). Je však důležité vědět, že kočka může trpět kalicivirózou, aniž by se u ní rozvinula samotná rýma. Mezi typické příznaky FCV patří rýma, vředy v tlamě a zánět dásní. Na tento virus neexistuje léčba, ale je dostupné očkování..  

Kočičí rakovina  

Stejně jako u lidí, i u koček se může rozvinout rakovina. Mezi příznaky, které by vás měly upozornit, patří hmatatelné bulky, bolest, krvácení, nehojící se rány, nezvyklá únava, úbytek hmotnosti a podobně. Někdy je nemoc nenápadnější – sledujte proto změny v návycích a chování své kočky.

Dostupné možnosti léčby závisí na konkrétním typu rakoviny a mohou zahrnovat chemoterapii, radioterapii a chirurgický zákrok. V některých případech je ale nemoc smrtelná.  

Chlamydióza

Chlamydióza je virová infekce, která napadá dýchací cesty. Projevuje se zánětem spojivek, rýmou, kýcháním a kašlem. Nejlepší ochranou proti chlamydióze je očkování. Ačkoli je toto onemocnění zřídkakdy smrtelné, bez léčby může vést ke komplikacím.  

FeLV neboli kočičí leukémie  

Feline leukemia (FeLV) je způsobena infekcí virem kočičí leukémie, retrovirem, který oslabuje imunitní systém kočky. Jde o vážné infekční onemocnění, které může být smrtelné, pokud se plně rozvine.

Tento retrovirus není v prostředí příliš odolný. Z kočky na kočku se přenáší krví, slzami, slinami a také infikovanými výkaly a močí. Proti FeLV, zatím nevyléčitelné nemoci, existuje očkování.

 

Poznámka: K nákaze dochází při opakovaném kontaktu s infikovanou kočkou. U většiny koček, které jsou na virus pozitivní, se vyvine imunita vůči onemocnění.  

Pokud jste majiteli kočky, chystáte se pořídit si mazlíčka nebo se ujmout opuštěného zvířete, informujte se o jeho zdravotním stavu u veterináře. Zvažte očkování proti nemocem, které ohrožují kočičí zdraví. Očkování koček není ze zákona povinné. Přesto je důrazně doporučeno kočku očkovat, pokud je to možné, aby byla chráněna nejen ona, ale také vaše zdraví a zdraví vaší rodiny.  

 

Pamatujte rovněž na to, že léčba a pravidelné kontroly u veterináře mohou být finančně náročné, zejména při závažných onemocněních. Proto zvažte pojištění mazlíčků, které vám umožní zajistit vaší kočce patřičnou péči po celý její život. Připomínáme, že pouze veterinář může kočce poskytnout odbornou zdravotní péči a zásah tohoto specialisty bývá mnohdy nákladný.

22.04.2025

Jak chránit kočku před klíšťaty?

Kdy nastává sezóna klíšťat a kde se schovávají?

Vzhledem k mírnějším zimám se sezóna klíšťat prodlužuje. Jakmile teploty vystoupají nad 5°C, země je suchá a po ledu a sněhu ani památky, začnou se klíšťata probouzet a vyhlížejí svého hostitele. Klíšťatům totiž svědčí teplé a vlhké počasí. Nejvyšší aktivity dosahují v období od jara až do podzimu. To však neznamená, že v zimě klíšťata mizí. Při nízkých teplotách klíšťata hybernují a jsou schopna několik měsíců čekat bez potravy na svého hostitele.

Klíšťata se vyskytují na nejrůznějších místech. Skrývají se ve vysoké trávě, křoví a lesním podrostu, ale také na nízkých větvích stromů nebo třeba v živých plotech. Ačkoliv měří jen několik málo milimetrů, tento parazit je schopen vyšplhat do výšky 15 cm až 1 m. Proto může vaše kočka chytit klíště i při exkurzi po vaší zahradě, na poli i v lese nebo v parku.

4jsUQUX9BL-2578030_GeneraliCzechiaMiniGraphics_01_040725.jpg

 

Jaká rizika hrozí kočkám při kousnutí klíštětem?

Vzhledem k tomu, že klíšťata přenášejí řadu závažných onemocnění, představují nebezpečí pro člověka i zvířata. Při přisátí klíštěte hrozí vaší kočce následující rizika:

1. přenos těchto 5 onemocnění:

  • Lymská borelióza;
  • klíšťová encefalitida;
  • infekční anémie koček;
  • ehrlichióza (nebo-li anaplasmóza);
  • kočičí babesiosa.

2. alergická reakce: u vaší kočky může přisáté klíště způsobit alergickou reakci způsobenou slinami parazita, která následně vede ke kožním problémům jako kopřivka, dermatitida či otok. Ve vážných případech může u kočky vyvolat anafylaktický šok, tj. vážnou alergickou reakci, která může ohrozit život vašeho mazlíčka;

3. anémie: pokud se na vaši kočku přisálo najednou větší množství klíšťat, pak v případě, že je včas neodstraníte, hrozí zvířeti větší ztráta krve, která může vést až k anémii.

 

K přenosu onemocnění může dojít už po 2 hodinách od přisátí klíštěte. Po uplynutí 24 hodin se však riziko přenosu výrazně zvyšuje. Proto je důležité kočku co nejčastěji kontrolovat a přisátá klíšťata ihned odstraňovat.

Jaké symptomy se po přisátí klíštěte mohou u kočky objevit?

Pokud i přes pravidelné kontroly nějaké klíště uteče vaší pozornosti, je třeba sledovat, zda se u kočky neobjeví některý z následujících symptomů.

  • velká únava,
  • ztráta chuti,
  • bledé sliznice,
  • horečka,
  • zvracení,
  • bolesti kloubů (jejichž přítomnost může kočka dávat najevo agresivním chováním),
  • selhání ledvin,
  • srdeční selhání,
  • zduřelé lymfatické uzliny.

Jakmile se u vaší kočky objeví některý z těchto příznaků, okamžitě kontaktujte veterináře.

I pro takové případy je vhodné zvážit pojištění domácích mazlíčků od Generali Česká. Toto pojištění pokryje náklady také na veterinární úkony (léčbu, vyšetření, konzultace, apod.) související s komplikacemi v důsledku infekcí způsobených kousnutí klíštěte nebo blechy.

Může klíště samo odpadnout?

Klíště zůstane na kočce přisáté zpravidla několik dní až několik týdnů a živí se její krví. Délka přisátí záleží převážně na druhu klíštěte, vývojové fázi, ale také na tom, kolik času potřebuje, aby se do sytosti nakrmilo. Jakmile bude klíště napité, samo odpadne. Čím dříve však klíště vyjmete, tím snižujete riziko přenosu některé z infekčních chorob.

Jak odstranit kočce klíšťata?

Pro odstranění klíšťat postupujte podle tohoto jednoduchého návodu.

  1. Rozhrňte srst kolem klíštěte.
  2. K vyjmutí použijte speciální pinzetu nebo kleštičky na odstraňování klíšťat. Pokud je nemáte, použijte klasickou pinzetu s jemnou špičkou.
  3. Uchopte klíště za hlavičkou co nejblíž kůži.
  4. Jemně točte pinzetou, dokud se hlavička neuvolní.
  5. Klíště utopte v trošce alkoholu.
  6. Místo přisátí pečlivě umyjte mýdlem a vodou a následně vydesinfikujte.
  7. Ránu pár dní pečlivě sledujte a pozorujte, zda se neobjeví známky infekce nebo podráždění kůže. Zároveň sledujte celkový zdravotní stav vaší kočky. Pokud budete mít jakékoliv pochybnosti, kontaktujte svého veterináře.

Čeho se vyvarovat:

  • Neodstraňujte klíšťata holýma rukama.
  • Tělo klíště nikdy nemačkejte, jelikož tak můžete u parazita vyvolat zvracení. Zvratky parazita jsou vysoce infekční a při kontaktu s nimi se můžete nakazit i vy sami.
  • Nikdy se nesnažte vytáhnout klíště silou, protože můžete utrhnout hlavičku, která pak zůstane kočce pod kůží.
  • Nesnažte se klíště udusit pomocí alkoholu nebo masti, ani se ho nesnažte upálit. V obou případech totiž vyvoláte u klíštěte zvracení a zvýšíte tak riziko přenosu infekce.

Máte obavy, že to nezvládnete? Pokud ano, obraťte se s pomocí na veterináře.

Co dělat, když se klíštěti při odstraňování utrhne hlavička a zůstane pod kůží?

Někdy se stane, že se klíště přetrhne a hlavička zůstane pod kůží. Nesnažte se ji z kůže odstranit. Jedná se vlastně jen o kusadla klíštěte, která nejsou zdrojem infekce, takže není třeba panikařit. Kusadla drží pevně v kůži a pokud byste se je snažili za každou cenu odstranit, mohli byste do rány zanést sekundární infekci. Ve většině případů si tělo kočky s kusadly poradí a přirozeně je vytlačí jako cizí předmět. Občas se však může stát, že oblast kolem rány oteče, vytvoří se malá cysta a místo se zanítí. V takovém případě se obraťte na svého veterináře. 

Jak kočky před klíšťaty chránit? 

Na trhu je řada přípravků, které mohou vaši kočku před klíšťaty ochránit.

4jsUQUWtGJ-2578030_GeneraliCzechiaMiniGraphics_02_040725.jpg

  • Antiparazitní pipety: Jedná se o roztok, který se pomocí pipety nanáší na kůži kočky, specificky v oblasti kohoutku, mezi lopatky. Tyto přípravky jsou účinné nejen proti klíšťatům, ale také proti blechám nebo všenkám, a působí několik týdnů. Poté je třeba aplikaci opakovat.
  • Repelentní obojky proti klíšťatům: Tyto obojky postupně uvolňují aktivní látky, které odpuzují klíšťata i blechy a chrání vaši kočku po několik měsíců.
  • Repelentní pudry: Pudry se nanášejí do kočičí srsti. Při aplikaci je nutné vyhnout se oblasti očí a čumáku. Pudr je třeba důkladně vetřít proti srsti a zbytky vyčesat. Aplikaci je třeba opakovat jednou až dvakrát týdně.
  • Repelentní spreje: Spreje proti klíšťatům se používají k preventivním i léčebným účelům. Nanášejí se na srst zvířat a chrání kočku před parazity po dobu přibližně 30 dnů.
  • Tablety: Po požití tablety se do krevního oběhu kočky uvolní repelentní látky, které klíště zabijí, jakmile se napije. Některé tablety s okamžitou účinností jsou schopny ochránit vaši kočku už 2 hodiny po podání. Jiné jsou účinné proti parazitům po dobu jednoho až tří měsíců. Tyto přípravky nejsou volně prodejné a lze je zakoupit pouze u veterináře.
 

Než se rozhodnete pro koupi volně prodejného antiparazitika, doporučujeme, abyste se poradili se svým veterinářem. Případně ho můžete požádat o pomoc s aplikací.

Jak zbavíte kotě klíšťat? 

Klíšťata u koťat odstraníte stejným způsobem jako u dospělých koček. Použijte speciální pinzetu nebo kleštičky a klíště vytočte. Postupujte opatrně, aby nedošlo k jeho přetržení. Místo po kousnutí pečlivě omyjte a vydezinfikujte a následně sledujte ránu a celkový zdravotní stav koťátka po několik dalších dnů.

Pokud zjistíte, že se u vaší kočky po kousnutí klíštětem objeví zdravotní obtíže, obraťte se neprodleně na svého veterináře. Většinu onemocnění, která klíšťata přenášejí, lze léčit antibiotiky, je však nutné léčbu nasadit co nejdříve, aby se zabránilo trvalým následkům.

Přečtěte si:

Jak správně pečovat o kočičí srst

Je lepší mít kočku v bytě, nebo venku?

Vše, co potřebujete vědět o pojištění domácích mazlíčků

Podcast Stačí málo: „Když vám kočka přinese myš ještě s hlavou, zbožňuje vás.“

Vyberte kategorii