„Tichá pokorná výčitka nevysvětlitelné zpronevěry.“ Ač to zní dramaticky, kdo zná psí duši, tenhle pohled mu cizí není. Tu větu napsal Maurice Maeterlinck a skrývá v sobě mnoho pravdy. Přečetl jsem si ji v programu inscenace Modrý pták, které uvedlo Národní divadlo v Praze. Můj moc dobrý přítel a kolega hraje v tomto představení postavu Psa. A hraje ji krásně. Ten pes, kterého hraje, tam nechodí po čtyřech a nemá na sobě ani žádnou kožešinu. Ani neštěká a nevrčí. Pes, kterého ztvárňuje tak krásně, je totiž takový, jací psi skutečně jsou. Ne takoví, jaké je vidíme. Psi jsou svou povahou, láskou i upřímností. Jeho hra dokázala propojit tento citát s realitou ne takovou, jakou ji vidíme, ale s takovou, jakou dokážeme jen cítit. A já mu rozuměl v každém pohybu i slově, tak jako rozumím psům.
Samozřejmě jsou psi různé povahy, někteří jsou méně otevření k lidem, někteří bojácní, a tím se často stanou i nebezpečnými. Mnozí milují neposlušnost a vyžívají se v ní. Jsou i takoví, kteří se zdají úplně hloupí, a i takoví, kteří hloupí skutečně jsou. A teď ruku na srdce vážení, dokážeme my být jiní? Lepší?
Někdy mám pocit, jako kdyby lidé, co si pořizují psy, čekali, že budou jakýmsi dokonalým doplňkem a že budou sloužit. Jistě ne každý má takové štěstí, že když si pořídí psa, on se stane hned parťákem. Naopak to je v naprosté většině přítěží a starostí a vychovat je se pro spoustu z nás stane vlastně nemožné.
Pokud ale máme dostatek nutné lásky, pevnosti a trpělivosti, může se stát takový malý zázrak. Dojde k propojení pro mě naprosto jedinečnému. Pokud dojde k takovému propojení, člověk svému psu a on svému člověku začne skutečně rozumět. Rozumí jeho výrazům, pohnutkám, narážkám, emocím, zkratkám, tempu a dochází k situacím například naprosto vychýleným od toho, co od takového psa vlastně očekáváme. Viděl jsem dokonce nedávno situaci, kdy pes zcela očividně provokoval svou paničku drzostí.
,,Chcete-li mít ze psa skutečnou radost, neměli byste se pokoušet vychovat ho tak, aby byl tak trochu člověk. Myslím, že to spočívá v tom, nebránit se možnosti, že se my staneme tak trochu psem.’’ - autor neznámý
Psi mají hlas. Proč ne?
Možná mě někdo může považovat za blázna, když řeknu, že svému psovi rozumím velice dobře. Ostatně spousta lidí mě považuje za blázna, už jen proto, čím se živím. Tak proč ne proto, že například znám hlas svého psa? Já vím, zní to divně, ale skutečně má hlas! Trpí vadou řeči a šlape si na jazyk, protože má podkus. Vzhledem k jeho dobrotivosti a hluboké snaze pochopit co možná nejvíc věcí, je jeho hlas lehce zaražený dozadu. Jako kdyby při jeho váze bylo těžké ty myšlenky generovat, natož je říct nahlas. Táhne ho k zemi příliš silná gravitace a rád přemýšlí, ale málo kdy něco skutečně domyslí. Je to tak trochu filosof, který moc neví, co to znamená. V jeho láskyplných očích člověk „propojený“ musí nutně vidět otázku - vidíš to taky? A pak i jemnou prosbu s pomocí vyřešit daný problém, ať už je jakýkoliv.
,,Mnoho odpovědí i otázek svého psa vidím v jeho sdíleném pohledu. Dívá se a čeká, co já na to. Jsou to oči dojaté a důvěřivé. A ty s vámi chtějí sdílet psí svět.’’
V tuto chvíli mám svého čtvrtého německého boxera. Považuji se tím pádem za poměrně zkušeného chovatele. Každý z těch psů byl svým způsobem velice odlišný. Jsou to psi na výchovu, řekl bych, náročnější, ale skutečně se mohou stát naprosto výjimečnými přáteli. Základem mého přístupu k výchově psa, je ona cesta propojení člověka s ním. Jakmile se to podaří, což myslím že většině případů ano, nastává chvíle, kdy nesmím zapomenout, že je to pořád pes.
Na pejska musíme být sem tam tvrdí, musíme být alfou, i když to je občas nepříjemné. Pes za nás situace rozhodovat nemůže. V mém požadavku na něj nesmí být nikdy krutost, ale zároveň ne prosba. Někdy to projde jednoduše proto, že neodporuje, možná tuší, že ho čeká něco dobrého, ale někdy to zkrátka nejde jinak než přes malý strach. Pes musí vědět, že když neposlechne, bude zle. A když poslechne, bude dobře. Takhle je to jednoduché… Myslím si já.
Ať už svému pejskovi rozumíme, či nerozumíme jakkoliv, musíme být alfou i pro jeho dobro. Kdo svého psa nenaučí poslouchat, bude v jejich společném životě trápit nejen sebe, ale i jeho. Například křik není povel. Když vidím v parku někoho, kdo na svého psa křičí povely, a pes jej s naprostou lehkostí ignoruje, vždycky mě to mrzí kvůli oběma z nich. Nedostatek trpělivosti a pevné ruky způsobí, že se nikdy společně mít dobře nebudou. Základem je se s ním spojit láskou, ale zůstat vedoucím alfou. Musíme pro něj, ale i pro sebe.
Pes není člověk, ani se k němu tak chovat nemůžeme. Ale můžeme být jeho přítelem, a když dojde k tomu malému zázraku, tak nás bude milovat, obdivovat a chránit do konce života.
,,Nikdy ve svém jednání se psem nezapomínejme na základní ujednání, na pakt, jenž s námi uzavřel v dobách ztrácejících se v nejtemnějších počátcích prehistorie, ze všech zvířat jenom on sám. V pactum je pax, a to je opravdová mírová smlouva na život a na smrt. Pes sám je neodvolatelně a neochvějně věrný. (…)
My, bohužel jsme na ni příliš často zapomínali. Ale on nezapomněl nikdy. Jeho pán, byť ošklivý, nespravedlivý, pitomý nebo krutý, vždycky zůstane v jeho dojatých a důvěřivých očích jediným neomylným, nedotknutelným, posvátným Bohem. Je-li dobrák pes obětí zřejmé nespravedlnosti, čte se v jeho zesmutnělém pohledu pouze údiv a tichá pokorná výčitka nevysvětlitelné zpronevěry.’’ - Maurice Maeterlinck
Přečtěte si:
Poznáte, co trápí vašeho mazlíčka?
Jak zvířata prožívají náš stres
Podcast Stačí málo: „Plemeno psa není tak důležité jako jeho charakter.“
Vzhledem k mírnějším zimám se sezóna klíšťat prodlužuje. Jakmile teploty vystoupají nad 5°C, země je suchá a po ledu a sněhu ani památky, začnou se klíšťata probouzet a vyhlížejí svého hostitele. Klíšťatům totiž svědčí teplé a vlhké počasí. Nejvyšší aktivity dosahují v období od jara až do podzimu. To však neznamená, že v zimě klíšťata mizí. Při nízkých teplotách klíšťata hybernují a jsou schopna několik měsíců čekat bez potravy na svého hostitele.
Klíšťata se vyskytují na nejrůznějších místech. Skrývají se ve vysoké trávě, křoví a lesním podrostu, ale také na nízkých větvích stromů nebo třeba v živých plotech. Ačkoliv měří jen několik málo milimetrů, tento parazit je schopen vyšplhat do výšky 15 cm až 1 m. Proto může vaše kočka chytit klíště i při exkurzi po vaší zahradě, na poli i v lese nebo v parku.
Vzhledem k tomu, že klíšťata přenášejí řadu závažných onemocnění, představují nebezpečí pro člověka i zvířata. Při přisátí klíštěte hrozí vaší kočce následující rizika:
1. přenos těchto 5 onemocnění:
2. alergická reakce: u vaší kočky může přisáté klíště způsobit alergickou reakci způsobenou slinami parazita, která následně vede ke kožním problémům jako kopřivka, dermatitida či otok. Ve vážných případech může u kočky vyvolat anafylaktický šok, tj. vážnou alergickou reakci, která může ohrozit život vašeho mazlíčka;
3. anémie: pokud se na vaši kočku přisálo najednou větší množství klíšťat, pak v případě, že je včas neodstraníte, hrozí zvířeti větší ztráta krve, která může vést až k anémii.
K přenosu onemocnění může dojít už po 2 hodinách od přisátí klíštěte. Po uplynutí 24 hodin se však riziko přenosu výrazně zvyšuje. Proto je důležité kočku co nejčastěji kontrolovat a přisátá klíšťata ihned odstraňovat.
Pokud i přes pravidelné kontroly nějaké klíště uteče vaší pozornosti, je třeba sledovat, zda se u kočky neobjeví některý z následujících symptomů.
Jakmile se u vaší kočky objeví některý z těchto příznaků, okamžitě kontaktujte veterináře.
I pro takové případy je vhodné zvážit pojištění domácích mazlíčků od Generali Česká. Toto pojištění pokryje náklady také na veterinární úkony (léčbu, vyšetření, konzultace, apod.) související s komplikacemi v důsledku infekcí způsobených kousnutí klíštěte nebo blechy.
Klíště zůstane na kočce přisáté zpravidla několik dní až několik týdnů a živí se její krví. Délka přisátí záleží převážně na druhu klíštěte, vývojové fázi, ale také na tom, kolik času potřebuje, aby se do sytosti nakrmilo. Jakmile bude klíště napité, samo odpadne. Čím dříve však klíště vyjmete, tím snižujete riziko přenosu některé z infekčních chorob.
Pro odstranění klíšťat postupujte podle tohoto jednoduchého návodu.
Čeho se vyvarovat:
Máte obavy, že to nezvládnete? Pokud ano, obraťte se s pomocí na veterináře.
Někdy se stane, že se klíště přetrhne a hlavička zůstane pod kůží. Nesnažte se ji z kůže odstranit. Jedná se vlastně jen o kusadla klíštěte, která nejsou zdrojem infekce, takže není třeba panikařit. Kusadla drží pevně v kůži a pokud byste se je snažili za každou cenu odstranit, mohli byste do rány zanést sekundární infekci. Ve většině případů si tělo kočky s kusadly poradí a přirozeně je vytlačí jako cizí předmět. Občas se však může stát, že oblast kolem rány oteče, vytvoří se malá cysta a místo se zanítí. V takovém případě se obraťte na svého veterináře.
Na trhu je řada přípravků, které mohou vaši kočku před klíšťaty ochránit.
Než se rozhodnete pro koupi volně prodejného antiparazitika, doporučujeme, abyste se poradili se svým veterinářem. Případně ho můžete požádat o pomoc s aplikací.
Klíšťata u koťat odstraníte stejným způsobem jako u dospělých koček. Použijte speciální pinzetu nebo kleštičky a klíště vytočte. Postupujte opatrně, aby nedošlo k jeho přetržení. Místo po kousnutí pečlivě omyjte a vydezinfikujte a následně sledujte ránu a celkový zdravotní stav koťátka po několik dalších dnů.
Pokud zjistíte, že se u vaší kočky po kousnutí klíštětem objeví zdravotní obtíže, obraťte se neprodleně na svého veterináře. Většinu onemocnění, která klíšťata přenášejí, lze léčit antibiotiky, je však nutné léčbu nasadit co nejdříve, aby se zabránilo trvalým následkům.
Přečtěte si:
Jak správně pečovat o kočičí srst
Je lepší mít kočku v bytě, nebo venku?
Vše, co potřebujete vědět o pojištění domácích mazlíčků
Podcast Stačí málo: „Když vám kočka přinese myš ještě s hlavou, zbožňuje vás.“