Stačí málo podcast

„Lidé jsou opatrnější, dřív jsme vyjížděli na Štědrý den ke třem požárům.“

„Lidé jsou opatrnější, dřív jsme vyjížděli na Štědrý den ke třem požárům.“

Patří prskavky a svíčky na vánoční stromek? Svoje o tom ví velitel pražských hasičů Jan Kulhánek. Svého času vyjížděl na Štědrý den i ke třem požárům. Dneska už otevřený oheň eliminují nové technologie. Přesto lidé bývají neopatrní hlavně na adventní věnce. O tom všem vypraví zkušený hasič v dalším díle podcastu Stačí málo, který přináší Generali Česká pojišťovna.

Jan Kulhánek

Společně si povídáme…

  • za jak dlouho může shořet obývací pokoj
  • co dělat v případě požáru
  • jaké to je zasahovat o Vánocích
  • proč pracuje u hasičského sboru
  • zda je práce hasiče rutinou, nebo dobrodružstvím
  • jak vzpomíná na svoje nejtěžší zásahy

Zapalte si svíčku, vytvořte si vánoční pohodu a zaposlouchejte se do povídání o tom, jak si dávat pozor na požáry zejména o Vánocích.

Jan Kulhánek

Dávají si lidé o Vánocích větší pozor?
Určitě se to zlepšuje, na druhou stranu je nás tady 10 milionů v celé republice, ale neřekl bych, že je to tak časté, jak to bývalo. Opravdu dřív byly Vánoce, že jsme věděli, že minimálně na jeden požár vánočního stromku nebo na jeden požár bytu pojedeme. To prostě tak bylo. Ale postupem let je to lepší, lidi si dávají pozor, jsou opatrnější. Možná taky ty svíčky máme spíš elektrický, takže si myslím, že toho ubývá.

Jak dlouho jste hasičem?
Já jsem nastoupil 1995.

Tenkrát ale byly ty svíčky velmi aktuální na Vánoce, ne?
Ano, ono to bylo ještě třeba v roce 2002, 2015, ale už to není tak časté, už toho není tolik za ty Vánoce. Pamatuju Vánoce, že jsme měli tři požáry bytů na Štědrý den v různým časovým období. Ale už je to teď lepší. Lidi jsou opatrnější a je to i dobou a technologií. I když ta nás hází někam do jiných problémů.

Vy jste zmínil, že jste jezdili třeba ke třem bytům. Jak jsou Vánoce vytížené na zásahy oproti běžnému dni?
Myslím si, že se to nějak extrémně nevymyká standardu, že bych řekl, budou Vánoce, tak se musíme připravit, protože budeme víc jezdit. Neříkám, že se to stát nemůže, ale není to nějaký standard, na který bychom se opravdu se připravovali.

Jaké jsou nejčastější příčiny požáru na Vánoce?
V každém případě to je vždycky vesměs buď nějaká neopatrnost, nebo nějaká závada technická. Spíš bych řekl, že než stromky, tak převažujou právě ty věnce. Chybou bývá to, že ho lidi nechávají bez dozoru, nebo že ten věnec je celý špatný sám o sobě.

Co je na tom špatně?
Je to opravdu vesměs lidskou nepozorností. Zapálí si ho a pak si odskočí někam, třeba do krámu ještě pro něco k jídlu… A nechají to doma hořet.

Jak to potom může být rychlé?
Záleží, kde ten věnec je.

Generali Česká pojišťovna

Existuje nějaké místo, který je třeba bezpečnější? Třeba dáme ten věnec blízko okna, aby šel pak z něj vyhodit?
Blízko oken máte většinou záclony, závěsy. Co se týká těch stromků, jsou vždycky někde v rohu. Existují různé videoplatformy na internetu, kde se to dá dohledat, že uběhne prakticky ani ne minuta a obývací pokoj je celý v plamenech.

Když už stromek hoří a my to vidíme, co máme dělat? Utéct, nebo se to snažit nějak uhasit?
Pokud to začne hořet a člověk to vidí, může být schopný vzít hned nějaký kastrol s vodou a nalít to tam. Ale jinak prakticky, než vůbec začne přemýšlet, co má dělat, nic nestihne. Takže když už to nastane, tak prostě zachránit sebe, děti, manželku, zvířata a zavolat na linku 112 a ohlásit to.

Když se stromek zalívá nebo rosí, tak prý nechytne tak rychle, je to pravda?
Samozřejmě suchý stromek hoří daleko lépe a rychleji než živý. Jestli doma někdo kropí vánoční stromeček, tak mu to může pomoct, ale to můžou být vteřiny. Nejlepší je nekropit, ale nedávat tam svíčky a prskavky.

Takže když už ten požár vypukne, máme vzít s sebou všechny a utéct?
Ano, jednak zachránit sebe, rodinu, zvířata a zabouchnout dveře.

Zabouchnout dveře?
Zpomalíte rozvoj toho požáru, ať už z toho jednoho pokoje do zbytku bytu. A dále zavřít dveře do chodby tak, aby nedošlo k zakouření těch domovních komunikací a schodů. Aby lidé mohli odejít dolů, když se rozběhne evakuace. Protože když necháte dveře otevřené, tak máte vyhořelý byt kompletně. Oheň má přísun kyslíku a vzduchu a může se rozšiřovat a dál ohrožuje všechny, co bydlí na stejném patře i všechni výše.

Jak těžká je to práce při zásahu u hořícího bytu?
Je extrémně těžké hasit byt a zachraňovat ty lidi v bytech nad požárem. Je to obrovské nasazení hasičů, obrovské nasazení policie, obrovské nasazení zdravotnické záchranné služby, protože tady ty případy vesměs nejsou jenom o hasičích. Pokud to ve finále dopadne jenom vyhořelým bytem, prostě ano, ten byt vyhořel, ale všichni přežili, tak je to dobré.

Jak vypadá takový byt, který chytne od vánočního stromku?
Když se o tom budeme bavit, tak jsou tam závěsy, sedací souprava, nějaká elektronika, nábytek? Měli tam otevřené dveře do dalších pokojů? Dá se předpokládat, že ten byt prostě vyhoří celý. Minimálně třeba půlka, ale to záleží na vybavení bytu. Někdo má rád minimalismus, někdo molitanové gauče. Záleží, jaký je tam nábytek. Říkáme tomu požární zatížení. Ale minimálně jeden pokoj je prostě pryč. A když se bavíme o Vánocích, tak bohužel i s dárky.

Kde zjistím, jak vybavit svůj byt, aby měl co nejnižší požární zařízení?
Není to úplně jednoduché. Lidé, kteří se tím živí, tak by zas řekli, že to není tak úplně složitý. Dá se spočítat, kolik tam máte hořlavého materiálu, kolik je schopné to vyprodukovat tepla. Kdybyste chtěla mít minimální zatížení, tak je to panelákový byt bez vybavení a doprostřed si dáte stromeček. Pak máte de facto jistotu, že vám shoří jenom ten stromeček. Ale tam by se vám moc nelíbilo.

Probrali jsme stromky a co věnce? Kam je máme umístit? Máme použít nějakou speciální podložku?
Určitě bych to dal na nějaký porcelánový talíř nebo plechový talíř. Do toho věnce klidně dát svíčky, ale ideálně, když se dávají do takové skleničky. Klidně si to můžete zapálit, když to chcete mít a líbí se vám to. Problém nastává, když pak člověk třeba usne anebo když si najednou uvědomí, že potřebuje nutně někam zajet, někam odejít a zapomene, že mu tam hoří svíčky. Takto obecně, a nejenom o Vánocích, je nejčastější příčina požárů – že nechám něco bez dozoru.

Kromě těch stromků a věnců, jaké jsou ještě další rizikové situace? Třeba v kuchyni?
Když třeba chytne olej v pánvičce nebo v kastrolu, je ideální vzít poklici a dát to na tu pánvičku, pak oheň zhasne. Co rozhodně nedělat – vzít pánvičku a nalít do toho vodu. Řekl bych, že je to ještě rychlejší než ten vánoční stromek.

Co se přesně potom děje?
Ten olej vzkypí a stane se z toho obrovská žhavá hořící koule. Lidi si můžou pustit video na různých portálech.

Nejposlouchanější

Vyberte kategorii