Běh je po chůzi mnohdy tou nejpřirozenější lidskou aktivitou. Běháme rádi, a to nejen kvůli tomu, že chceme vypadat dobře a zdravě, ale zároveň si člověk běháním do jisté míry „odpočine“. A ačkoli je běhání celkem přirozenou aktivitou, i přesto by se při něm měly dodržovat určité zásady, které povedou k většímu bezpečí, a tím i tedy k méně problémům.
Je velmi vhodné, pokud při běhání využíváte alespoň některých reflexních prvků, díky nimž budete pro ostatní dobře viditelní. Může se přitom jednat o boty s reflexními prvky, vesty, čelenky a mnohé další pomůcky. Tato zásada platí zejména v případě, pokud chcete běhat za šera/v noci, případně pak brzy ráno, kdy ještě není tolik světla, nebo kdy je ještě mlha.
Na co byste před během neměli rozhodně zapomenout, je i dostatečné protažení celého těla. Protahovat byste se přitom měli nejen před samotným během, ale i po něm. Díky protažení se tak tělo mnohem lépe připraví na následující fyzickou zátěž a klouby se svaly vám zcela jistě také poděkují.
Mnoho lidí si při běhu „vypomáhá“ poslechem hudby. A ačkoli nenamítáme nic proti tomu, že je hudba celkem dobrý společník na cestách, spíše ji nedoporučujeme. Problémem poslechu hudby při běhu je především to, že nevnímáte své okolí. Problém je to především v situacích, kdy se rozhodnete běhat ve městě. Pokud však hudbu ke svému výkonu nutně potřebujete, mějte ji alespoň na takovou hlasitost, aby vás neomezovala při poslouchání svého okolí.
Jaký „kus oblečení“ je při běhání prakticky ten nejdůležitější? Přeci boty! Díky výběru vhodné obuvi docílíte především toho, že pro vás bude běh nejen příjemný, ale i zdraví prospěšný. Obuv tedy vybírejte vždy podle toho, v jakém terénu se budete při běhání pohybovat.
Ženy by neměly zapomínat na to, že je vždy lepší běhat s někým dalším. Rovněž se nedoporučuje večerní běhání, zvláště pak v místech, která neznáte na 100 %.
Po úspěšném fyzickém „vyšťavení“ byste neměli zapomenout ani na dostatečnou regeneraci. Právě díky následnému odpočinku si mohou svaly dostatečně odpočinout a zregenerovat pro další aktivity.
Jak se říká – NIC BY SE NEMĚLO PŘEHÁNĚT! Běh tedy vždy optimalizujte podle toho, na co se sami cítíte. Nepodceňujte se, ale zároveň ani nepřeceňujte své možnosti!
Je důležité, zejména pokud je vám 65 let a více, pravidelně sledovat své kognitivní funkce. Víte, že můžete absolvovat test kognitivních funkcí přímo u svého praktického lékaře?
Kognitivní funkce jsou schopnosti mozku, které nám umožňují vnímat, myslet, pamatovat si a učit se. Zahrnují:
Test, známý také jako Mini Mental State Examination (MMSE), je jednoduchý způsob, jak zhodnotit základní kognitivní schopnosti. Skládá se z 30 otázek a úkolů, které zkoumají různé oblasti mozkových funkcí. Vyzkoušet si ho můžete i na tomto odkazu.
Mezi úkoly patří:
Celkově lze získat až 30 bodů. Výsledek pomůže lékaři rozhodnout, zda máte příznaky kognitivních poruch nebo zda je váš stav v normě. Pod 24 bodů jde o lehkou demenci, dosažení 17 bodů a méně indikuje středně těžkou demenci.
Je důležité zdůraznit, že test nemusí být vždy jednoznačný. Například deprese, užívání některých léků nebo jiné zdravotní problémy mohou způsobit podobné symptomy jako demence. Proto by měl každý, kdo dosáhne nižšího skóre, podstoupit další podrobná vyšetření, aby byly vyloučeny jiné příčiny.
Prvním krokem je navštívit svého praktického lékaře, který vám test provede během pravidelné preventivní prohlídky. Pokud vám vyjde výsledek testu pozitivní, lékař vás odešle ke specialistovi, jako je neurolog, psycholog nebo psychiatr, kteří provedou podrobnější vyšetření. V některých případech může být doporučena i zobrazovací metoda, jako je CT nebo magnetická rezonance, která pomůže lépe diagnostikovat případné postižení mozku.
Pokud se z nějakého důvodu necítíte komfortně s návštěvou lékaře, existuje možnost využít preventivní programy v lékárnách, například v sítích jako Benu nebo Pharmacentrum. Tyto lékárny poskytují základní vyšetření, která mohou pomoci odhalit počáteční příznaky kognitivních poruch. Pokud jste u OZP zdravotní pojišťovny, máte možnost se nechat vyšetřit v síti kontaktních center České alzheimerovské společnosti po celé ČR.
Včasná diagnostika kognitivních poruch je zásadní, protože nemoc nejlépe reaguje na léčbu v jejích raných stádiích. Alzheimerova choroba a další formy demence jsou progresivní nemoci, které se s časem zhoršují. Pokud se však podaří nemoc odhalit včas, je možné zpomalit její průběh a zlepšit kvalitu života pacienta.
Je důležité test podstupovat i tehdy, když se necítíte nemocní nebo si nejste vědomi žádných problémů. Bohužel mnoho pacientů si své problémy neuvědomuje, což znamená, že jejich nemoc může být odhalena až v pozdějších stádiích. Čím dříve je nemoc diagnostikována, tím větší jsou šance na úspěšnou léčbu.
Naší misí v Generali penzijní společnosti je pomoci klientům prožít poslední třetinu života co nejkvalitněji. Důležité je pro nás i to, aby senioři měli možnost prožít své stáří důstojně a aktivně. Proto jsme se rozhodli zaměřit se na osvětu a zviditelnění tématu Alzheimerovy nemoci.
Přečtěte si:
Na vývoji léků pro Alzheimerovu chorobu se podílí i Češi
Jak pečovat o blízké s Alzheimerovou chorobou
Za 25 let se zdvojnásobí počet Čechů trpících Alzheimerovou nemocí