Doba na přečtení článku jsou 4 minuty

Co je upíří spotřeba energie a jak ji omezit?

Ceny energií se šplhají k historickým maximům a další vývoj je velmi nejistý. I přes zastropování cen a energetický tarif je snahou každého z nás ušetřit na energiích co nejvíce a ulevit tak již dost našponovanému rodinnému rozpočtu. Mnozí z nás jsme již teplotu v domácnosti nastavili o nějaký ten stupínek níže, všechna svítidla jsme opatřili úspornými žárovkami a důsledně dbáme na to, abychom svítili jen tam, kde to potřebujeme, navíc neplýtváme ani vodou. Bohužel, všichni máme doma tvz. elektrické upíry, kteří dokáží spotřebovat v průměru až 9 % celkové roční spotřeby elektrické energie.

Co jsou električtí upíři?

Jako elektrické upíry označujeme domácí spotřebiče, které spotřebovávají elektrickou energii i v době, kdy je nepoužíváme. Některé spotřebiče musí být zapojeny neustále, jako třeba lednička nebo mrazák. Jiné spotřebiče přecházejí v době, kdy je nepoužíváme, do tzv. stand-by nebo-li pohotovostního režimu. Ačkoliv je v danou chvíli nepoužíváme, spotřebovávají drahou energii.

Klasickým příkladem je obyčejná televize. Vypnutím televize sice dojde k vypnutí obrazovky, resp. obrazovka zčerná, ale dole stále svítí červené světýlko, které značí, že spotřebič je ve stand-by režimu, díky kterému je možné televizi zapnout rychleji. Obraz vám tak sice naskočí bez dlouhého nabíhání, ale přístroj neustále odebírá drahou energii i v době, kdy je vypnutý. 

Kromě spotřebičů ve stand-by režimu, existují také spotřebiče, které jsou neustále zapojeny do zásuvky a mají zapnutý vypínač. Takovým spotřebičem je třeba WI-FI router, jehož spotřeba je i v době, kdy není používán dosti vysoká. To se týká např. tzv. chytrých spotřebičů a zde obecně platí, že čím "chytřejší" spotřebič, tím vyšší spotřeba ve stand-by režimu.


Proč bychom měli problém s elektrickými upíry řešit?

V době, kdy ceny energií dosahují historických maxim, je omezení jakékoliv nežádoucí spotřeby přínosné a pomůže ulehčit vaší peněžence.  

Zatímco v roce 2021 byla cena silové energie 3 Kč za 1 kWh, v roce 2022 se vyšplhala na 8 Kč za 1 kWh a prognóza na příští rok predikovala nárůst až na 12 Kč za 1 kWh.  Aby vláda předešla možnému úpadku mnohých rodin do energetické chudoby, rozhodla se ceny za energie pro rok 2023 zastropovat na 6 Kč za kWh.

Zabráníte-li upíří spotřebě, pomůžete nejen rodinnému rozpočtu, ale jak ukazují data z laboratoře Lawrence Berkeley Lab v Kalifornii, ulevíte také planetě. Energetičtí upíři mají totiž na svědomí až 1 % emisí CO2. 

Největší energetičtí upíři

Herní konzole

Herní konzole má v režimu stand-by velmi vysokou spotřebu, protože disponuje mnoha chytrými funkcemi. Proto když nehrajete, vypínejte konzoli do úsporného, nikoliv stand-by režimu.

Televize

Chytré televize s WI-FI konektivitou jsou ve stand-by režimu skutečnými žrouty energie. Proto se naučte televizi alespoň na noc vypínat úplně, tedy přímo na zařízení, nikoliv pouze dálkovým ovladačem, který ji pouze přepne do stand-by režimu.

Laptopy

Také laptopy bývají často zdrojem upíří spotřeby, protože je často necháváme napojené na nabíječce, ačkoliv je baterie plně nabitá. Bohužel, i po plném dobití dochází nadále k odběru energie. Proto je třeba se naučit počítač po dobití baterie od nabíječky odpojit a samotnou nabíječku následně vytáhnout ze zásuvky.

Wi-Fi routery

Na rozdíl od jiných spotřebičů nedochází u WI-FI routerů k přepínání do stand-by režimu. Zařízení neustále běží na plný výkon. Proto doporučujeme, abyste se naučili alespoň na noc router vypínat. Nejen, že ušetříte na energiích, ale zároveň snížíte hladinu elektrosmogu a dopřejete si kvalitnější spánek.

Kuchyňské spotřebiče 

Mikrovlnné trouby, kávovary či malé kuchyňské spotřebiče nemají jednotlivě vysokou spotřebu, dohromady však mohou promrhat nezanedbatelné množství energie. Proto, když je zrovna nepoužíváte, vypojujte domácí spotřebiče ze zásuvky.

5 způsobů, jak zabránit upíří spotřebě elektrické energie

#1 Vypněte spotřebič a vytáhněte ho ze zásuvky

Vytahování spotřebiče ze zásuvky či vypínání zásuvky, do které je spotřebič zapojen, je pravděpodobně nejjednodušším způsobem, jak se upíří spotřebě ubránit. 

#2 Používejte energeticky úsporný mód

Pokud některý ze spotřebičů nemůžete vypnout a vytáhnout ze zásuvky použijte úsporný mód, je-li to možné. Třeba u konzole Xbox to znamená, že se takto bude zapínat 45 sekund.

#3 Vyměňte zastaralé spotřebiče za moderní

Zastaralé spotřebiče mají zpravidla mnohem větší spotřebu než ty moderní. Při výběru nového spotřebiče se proto řiďte energetickými štítky a vybírejte pokud možno ty s nejnižší spotřebou.

#4 Investujte do chytrých zásuvek

Ne vždy je ovšem vypínání spotřebičů efektivní, zvláště pokud je během dne opakovaně používáte. Zde mohou výrazně pomoci chytré zásuvky. Chytré zásuvky se zapojují do běžných zásuvek na stěně a jsou napojeny na vaši WI-FI. Lze je ovládat na dálku prostřednictvím aplikace v mobilním telefonu. Jakékoliv zařízení zapojené do takové chytré zásuvky lze tudíž na dálku vypnout. Díky ovládání přes mobilní telefon můžete mít provoz domácích spotřebičů snáze pod kontrolou.

#5 Používejte prodlužovačky

Abyste nemuseli samostatně vypínat a vytahovat ze zásuvky jeden spotřebič za druhým, vyplatí se investovat do prodlužovacích kabelů s vypínačem. Díky němu můžete snadno vypnout hned několik spotřebičů najednou.

20.12.2024

Jak se při budování kariéry finančně zabezpečit

Budujete si kariéru a máte pocit, že na důchod nebo jiné finanční zabezpečení do budoucna je ještě čas? To jste na omylu. Jak se správně finančně připravit na budoucnost již dnes, zajistit si bezstarostné stáří a být krytý i v případě nečekaných změn v životě? Objevte praktické tipy, jak zvládnout finanční výzvy a postavit pevné základy pro svoji budoucnost.

Každý člověk se snaží během života o budování své kariéry. A právě to je jednou z nejdůležitějších etap života. Soustředit se na své profesionální úspěchy, nové výzvy a lepší platové podmínky. Pokud je vše bez problémů a budování kariéry „šlape“ v plném proudu tak jak má, vše je v pořádku. Ale v této době už není nic jistého. Vedle budování kariéry však často zapomínáme na dlouhodobé plánování, kde spadá například zabezpečení na důchod či ochrana před výpadkem příjmů. V tomto článku naleznete užitečné rady, jak myslet na budoucnost již během kariérního růstu, jak se připravit na změnu povolání a co udělat pro to, abyste byli finančně chráněni, ať vás v životě čeká cokoliv.

Kariérní postup

Začínáte rozvíjet svou kariéru, a proto vám myšlenka na penzi může připadat absurdní. Nenechte se mýlit. Populace v České republice, a stejně tak v celé Evropě, stárne a státní výdaje na důchody se neustále zvyšují. Chcete-li mít jistotu, že budete na stáří zajištěni, je důležité převzít za svou budoucnost také osobní odpovědnost a zvolit vhodnou formu spoření. Čím dříve se spořením začnete, tím více peněz si do důchodu odnesete.

Výhodným produktem je doplňkové penzijní spoření. Jedná se o nejvýhodnější penzijní spoření se státní podporou, na které vám může přispívat i zaměstnavatel, a dokonce vám přinese i určité daňové výhody. Jedná se o spořící produkt, díky kterému můžete efektivně zhodnocovat své peníze. Můžete si zvolit investiční strategii fondu dle míry rizika a výše výnosu. Platí, že čím větší riziko, tím větší výnos. Příspěvky na penzijní pojištění jsou pro zaměstnavatele rovněž výhodné, jelikož příspěvek do výše 50 000 Kč ročně nemusí danit. Stát částečně nahradí zrušení příspěvků na důchodové pojištění daňovou úlevou na důchodové spoření. Od července 2024 si budou moci důchodci odečíst všechny příspěvky na penzijní spoření od základu daně. Maximální roční daňová úspora činí 7 200 Kč.

Vhodnou alternativou je také investiční životní pojištění. Tento druh pojištění však není vhodný pro všechny, jelikož se jedná o drahý produkt. Je dobrým řešením pro osoby, které mají hypotéku, rodinu nebo jiné závazky a nemají dostatečnou rezervu na krytí výpadku příjmů v případě dlouhodobé nemoci, invalidity či úmrtí. I na tento typ pojištění mohou zaměstnavatelé přispívat až 50 tisíc Kč ročně, aniž by museli tuto částku danit. Proto patří mezi zaměstnavateli k oblíbeným zaměstnaneckým benefitům. Zde je však třeba jistá obezřetnost. Plnění smlouvy nejde jednoduše vypovědět a investiční částku budete muset platit i v případě změny zaměstnavatele, a to i tehdy, když vám konkrétní produkt nabídne sám zaměstnavatel. Přečtěte si však, jaká rizika vám hrozí v případě předčasného ukončení životního pojištění.

Kariérní postup zpravidla přináší lepší platové podmínky, proto je vhodné zvážit, zda částku, kterou spoříte na důchod, nenavýšit. Zároveň se porozhlédněte po spořících a investičních produktech. Pomohou zhodnotit vaše finance a zajistí vám dostatečnou rezervu také v krátkodobém horizontu.

Změna profese

A co když se rozhodnete změnit profesi? Ještě v roce 1999 byli Češi v tomto ohledu velmi konzervativní, ale aktuálně je to tak, že více než tři čtvrtiny pracujících čechů změnily během života obor a vůbec se nevyhýbají ani změnám. Pro změnu profese je však nutné rozšířit si kvalifikaci, což vyžaduje dodatečné studium či praktický výcvik, tedy čas i peníze. Na přípravu nové kariéry se můžete připravovat při stávajícím zaměstnání nebo dáte výpověď a budete se změně kvalifikace věnovat naplno, což může vést k poklesu nebo dočasné ztrátě příjmů. Studium či rekvalifikační kurzy navíc bývají drahé a jistě nechcete vyčerpat veškeré finanční rezervy. Jak tuto situaci řešit?

Jednou možností jsou rekvalifikační kurzy. Po ukončení pracovního poměru se zapíšete na Úřad práce, který vám zajistí výplatu podpory ve výši 60 % z čistého měsíčního platu z minulého zaměstnání. Navíc v případě, že Úřad práce uchazeče o rekvalifikaci pro danou rekvalifikaci doporučí a uzavře s uchazečem písemnou dohodu, může uchazeči náklady na kurz uhradit.

V případě, že ke změně profese potřebujete dosáhnout dalšího vzdělání, náklady na studium vám pomůže pokrýt studentská půjčka. Pokud o zvýšení kvalifikace či změnu pracovního zařazení usilujete u svého stávajícího zaměstnavatele, je pravděpodobné, že náklady spojené s vaším dalším vzděláním uhradí nebo na něj alespoň přispěje.

Změna kariéry je náročným procesem. Proto je důležité si vše důkladně promyslet, vytvořit si detailní finanční plán, který zajistí, že budete schopni dostát všem svým závazkům a zároveň budete mít rezervu k pokrytí nečekaných výdajů.

Výpadek příjmů může být pro každého závažným problémem. Proto pokud nemáte uzavřené životní pojištění, v rámci kterého se můžete připojistit, doporučujeme si samostatně zřídit pojištění pracovní neschopnosti, které může závažný pokles či ztrátu příjmů v důsledku dlouhodobé nemoci kompenzovat.

Při budování své kariéry vždy myslete na budoucnost. Zajistěte se na stáří, vytvořte si finanční rezervy využitelné v krátkodobém horizontu, pojistěte se proti výpadkům příjmů v důsledku dlouhodobé nemoci. Dopřejte si finanční jistoty, ať už vás v budoucnu čeká cokoliv.

Přečtěte si další články ze seriálu:

Začátky podnikání

Nástup do prvního zaměstnání

Jak si naplánovat odchod do důchodu

 

Vyberte kategorii