Doba na přečtení článku jsou 3 minuty

Jak se připravit na finanční krizi

Ne nadarmo se říká, že kdo je připraven, nebývá překvapen. Krize může přijít kdykoliv a mít finanční rezervu by mělo být samozřejmostí. O tom, jak nejlépe spořit a proč je dobré šetřit na důchod nejen sobě, ale i dětem se dozvíte v rozhovoru Vlastiny Svátkové a Miroslava Singera.

26.03.2024

5 mýtů o důchodech, které vás můžou stát klidné stáří

Přitom se stále zamýšlíme, jak nejlépe naložit s blížící se budoucností. Nejlepším krokem je v sobě hlavně zbořit mýty spojené s důchodem. Pohodlný a bezstarostný důchod není jen sen, ale realita, které je možné dosáhnout. Nečekat na ideální okamžik se rozhodně vyplatí. V tomto článku se podíváme na pět nejčastějších mýtů o důchodech a uvedeme je na pravou míru.

Mýtus 1: Stát se o mě postará

Státní důchod je v dnešní době považován za jistotu. Počítáme s tím, že až naše pracovní štace skončí, konečně odejdeme do zasloužené penze a budeme si užívat všechno, na co předtím nebyl čas. A budeme v pohodě, protože stát se o nás přeci musí postarat. Postará, ale záleží jak. Spoléhat se pouze na státní důchod je přinejmenším riskantní. Důchody už nikdy nebudou takové jako dnes. Populace stárne a vzhledem k nepříznivému demografickému vývoji bude v budoucnu více seniorů než pracujících, kteří na jejich důchody vydělávají. Zjednodušeně řečeno, ve státní kase nebude na důchody dost peněz. Hrozí, že státní důchod nahradí jen necelých 30 % našich současných příjmů. A to na zajištění důstojného života ve stáří nemusí stačit. Nezbývá nic jiného než vzít zodpovědnost za svou spokojenou penzi do svých rukou. A to, čím dříve, tím lépe.

Mýtus 2: Důchodu se stejně nedožiju

To je velmi pesimistický výhled. Nikdo nemáme v rukou křišťálovou kouli, ale statistika mluví jasně. Průměrná délka života se neustále prodlužuje a dnes už není výjimkou dožít se 80 let a více. Podle dat z Českého statistického úřadu (ČSÚ) z roku 2023 se dnešní muži dožívají průměrně 76 let a ženy 82 let. V důchodu tak můžeme strávit až třetinu života. Délku dožití ovlivňuje řada faktorů, jako je životní styl, úroveň vzdělání, dostupnost a kvalita zdravotní péče, socioekonomické podmínky a další. Prodlužuje se také doba tzv. „aktivního stáří“. Tedy období, kdy už pobíráte důchod, ale stále aktivně žijete, cestujete, věnujete se koníčkům… a to samozřejmě něco stojí.

Generali penzijní společnost

Mýtus 3: Na spoření na stáří mám ještě čas

Čas je v otázce jakéhokoli spoření klíčový. Díky složenému úročení na penzijku se i menší, a hlavně pravidelné vklady v čase zhodnocují a mohou vám do důchodu přinést značnou finanční rezervu. Penzijko patří mezi nejvýhodnější spoření na trhu. Je to totiž jeden z mála finančních produktů, na které přispívá stát. Státní příspěvky pomohou vašim úsporám na penzijním spoření růst mnohem rychleji. A pokud vám na penzijko přispěje zaměstnavatel, máte nakročeno k opravdu spokojené budoucnosti.

Nečekejte proto na „ideální“ moment, kdy si penzijko založit. Začněte spořit hned a nechte peníze na penzijku pracovat za vás.

Mýtus 4: Stačí spořit, investovat není třeba

Spoření do prasátka vám nic navíc nepřinese. Peníze tam budou jen nečinně ležet až do chvíle, než pokladničku rozbijete. Spořící účty v bankách sice nabízejí za uložení peněz úrok, ale ten v posledních několika letech spolkla vysoká inflace.

Naštěstí je tu penzijní spoření, které v sobě kombinuje spoření a investování se státní podporou. S penzijkem si každý měsíc pravidelně a dlouhodobě odkládáte peníze stranou. Penzijní společnost tyto prostředky vloží podle vámi zvolené strategie spoření do různých finančních nástrojů, jako jsou akcie, dluhopisy a fondy. Co to znamená? Vaše peníze mají šanci růst a zhodnocovat se. A když k tomu přidáte i státní příspěvky a slevu na dani, dostanete ideální produkt k zajištění na časy budoucí.

Mýtus 5: Svěřit své peníze na důchod někomu cizímu je zbytečné riziko

Penzijní spoření je regulováno státem a penzijní společnosti podléhají přísným kontrolám ze strany České národní banky (ČNB). Ta dohlíží na to, aby penzijní společnosti dodržovaly zákon o penzijním spoření. Kontroluje hospodaření společností a dodržování pravidel vyplácení peněz na konci spoření. Majetek klientů penzijních společností je striktně oddělen od majetku společnosti. O své peníze na penzijku se proto bát nemusíte. Jsou v dobrých rukách až do chvíle, než přejdou zpět do těch vašich.

Nyní, když jsme probrali běžné mýty spojené s důchodem a ukázali si, jak se mohou naše představy o něm lišit od reality, je čas jednat. I menší částky ukládané na penzijko dokážou v dlouhodobém horizontu zázraky. Důchod není jen odměnou za pracovní život, ale také novým začátkem nekončících možností a dobrodružství. Společně s Generali penzijní společností můžete dosáhnout spokojeného a naplněného důchodu, který si zasloužíte.

Vyberte kategorii