Doba na přečtení článku je 1 minuta

Jak zůstat v zimě na cestách v bezpečí

Jak vyplývá z dat Policie ČR, riziko nehody při jízdě na zasněžené či namrzlé silnici je 15krát vyšší než v létě. V zimních měsících rovněž dochází k více nehodám s tragickými následky.

Jízda v zimě klade zvýšené nároky nejen na vybavení vozu, ale také na řidičské dovednosti. Na prvním místě musí být bezpečnost, proto není radno přeceňovat své schopnosti a dbát na pravidla bezpečné jízdy. Rovněž důkladná příprava vozu před zimou pomůže ušetřit řadu problémů a přispěje k vyšší bezpečnosti. Dali jsme proto dohromady několik tipů, které vám pomohou zůstat v zimě za volantem v bezpečí, abyste se i vy nestali další smutnou statistikou.

Neriskujte

I když je hezké počasí a silnice je bez problémů sjízdná, jsou úseky, kde se situace může dramaticky změnit. Na mostě a ve stinných místech vás může zaskočit náledí, mezi poli zase navátý sníh.

Jezděte vždy jen tak rychle, jak počasí a sjízdnost silnice dovolují. Mějte na paměti, že brzdná dráha na kluzkém povrchu je výrazně delší, proto dodržujte bezpečnou vzdálenost alespoň 4 sekundy. Při jízdě po zasněžené silnici se držte vyjetých kolejí, jejich přejíždění zvyšuje riziko smyku. Nejezděte ani příliš rychle, ale při jízdě do kopce či v hlubším sněhu ani příliš pomalu. Rovněž se vyvarujte prudkému zrychlování nebo brzdění. Před zatáčkou zpomalte a zařaďte nižší rychlostní stupeň. Při jízdě z kopce na namrzlé vozovce nešlapejte na brzdu, ale brzděte motorem.

Zásadní je plynulost jízdy a klid. Pokud si nejste jisti, jeďte o 10 km/h pomaleji, než byste jeli obvykle. Předjíždějte jen v nutných případech a na dobře přehledných úsecích. Pokud se na vás někdo tlačí, raději zajeďte ke kraji a nechte ho předjet. Vždy vyrážejte na cestu s předstihem, abyste nemuseli chvátat.

Pokud máte možnost, přihlaste se do školy smyku nebo si někde na odlehlém místě vyzkoušejte, jak se vaše auto v takové situaci chová, abyste pak na silnici měli jistotu, že jste takovou situaci schopni zvládnout.

Připravte auto na zimu

Před zimou se vyplatí nechat auto zkontrolovat v servisu. Zde doplní kapaliny, vymění olej, zkontrolují brzdy, ale prověří také stav vaší baterie. Nezbytná je samozřejmě výměna letních pneumatik za zimní s dostatečně hlubokým dezénem (vzorkem). A nezapomeňte dolít nemrznoucí směs do ostřikovačů!

Doporučujeme auto před zimou také důkladně navoskovat, čímž ochráníte lak před negativním působením solí a prodloužíte životnost karoserie. Samozřejmostí je pravidelné mytí. 

Před každou jízdou je třeba auto důkladně očistit od sněhu, a to nejen proto, abyste měli dobrý výhled, ale také proto, aby uvolňující se sníh neohrozil ostatní řidiče. Ujistěte se, že máte dostatek paliva a funkční a dobře nafouknutou rezervu. 

Samozřejmostí by měla být škrabka na led a smetáček na sníh. Vhodné je přibalit také startovací kabely a jedete-li do hor, rovněž sněhové řetězy. Zároveň není od věci sbalit s sebou zimní vybavení pro případ, že byste někde uvízli nebo museli strávit nějaký čas v koloně. Vyplatí se mít kanystr s benzinem nebo naftou, deku, jídlo, pití, ale také sněhovou lopatku, a především plně nabitý telefon, případně záložní powerbanku.

V neposlední řadě zvažte, zda pro svůj vůz nezřídit havarijní pojištění či nerozšířit své povinné ručení o pojištění asistenčních služeb a náhradního vozidla, živelné pojištění či pojištění na střet se zvěří.

Závěrem

Co platí na silnici v létě, platí v zimě dvojnásob. Nepřeceňujte své síly. Jezděte vždy tak, abyste měli auto vždy pod kontrolou a byli schopni v klidu zareagovat. Jezděte plynule, opatrně a s citem. Předvídejte, co se může stát. Ale hlavně neztrácejte hlavu a na nenadálé situace se snažte reagovat s klidem. Zbrklost za volantem se opravdu nevyplácí. Tak šťastnou cestu!

21.11.2023
3 minuty

5 rizik, které hrozí řidičům o Vánocích

Na silnicích panuje ve vánočním čase zvýšený provoz, protože lidé dokončují své poslední nákupy dárků, nebo se účastní různých společenských akcí. V tomto období je tak více než kdy jindy důležité být ostražitý a připravený na specifické nebezpečí, které na nás na cestách čeká.

Zde je 5 rizik, na které si musíme při řízení o Vánocích dát pozor:

1. Spěch a jeho důsledky

Vánoční čas je často spojen se spěcháním a stresem. Řidiči tak mohou cítit nutkání zrychlit svou jízdu, aby stihli vše potřebné. Tento shon ale může mít nežádoucí důsledky. Rychlá jízda značně zvyšuje riziko dopravních nehod, protože řidiči mají méně času reagovat na neočekávané situace na silnici. Navíc, spěch vede k nedostatečné koncentraci na samotné řízení. Místo toho, aby řidiči věnovali plnou pozornost na situaci na silnici, často se mohou nevědomky zaměřovat na plány a povinnosti, které je ještě čekají. Toto rozptýlení pozornosti je jedním z hlavních přispěvatelů k dopravním nehodám.

2. Námrazy a brzdná dráha

Zimní období s sebou často přináší nepříznivé počasí včetně námraz a ledovky, které mají významný dopad na podmínky na silnicích. Námrazy, tvořící se hlavně v ranních a večerních hodinách, vytvářejí na vozovce kluzký povrch, který výrazně ovlivňuje brzdnou dráhu vozidel. Dochází totiž k významnému prodlužování brzdné dráhy, což znamená, že vozidlo potřebuje delší vzdálenost k zastavení, než by bylo obvyklé na suchém a dobře udržovaném povrchu.

Brzdná dráha na náledí

3. Tma a chodci

Během zimních měsíců, kdy dny jsou kratší a tma přichází dříve, se zvyšuje riziko pro chodce i řidiče. A to hlavně v oblastech s hustým provozem. S nástupem tmy se výrazně snižuje viditelnost, což komplikuje rozpoznání chodců, kteří se mohou pohybovat po silnici nebo přecházet na přechodech pro chodce. Toto riziko je ještě zvýšeno v období vánočních svátků, kdy se města stávají rušnějšími díky nákupním špičkám a vánočním trhům. Je proto důležité dodržovat zákon, jehož novela z roku 2016 nařizuje, aby chodci na sobě měli retroreflexivní prvky. Za toto nedodržení hrozí pokuta dva tisíce korun

4. Špatná viditelnost

Dalším rizikem pro řízení v zimním období jsou mlhy, sněhové přeháňky a déšť. Ty totiž významně ovlivňují podmínky na silnicích, hlavně, pokud jde o viditelnost. Způsobují, že okolí se stává nejasným a rozmazaným, což ztěžuje rozpoznávání ostatních vozidel, chodců a dopravních značek. V těchto podmínkách je tak zásadní mít dobře udržovaná a funkční světla a čisté čelní sklo. Správně fungující a nastavená světla zlepšují viditelnost a pomáhají řidičům včas spatřit překážky na silnici. Stejně tak je nezbytné udržovat čelní sklo a ostatní okna vozu čistá a bez námrazy, což zajišťuje maximální možnou viditelnost.

5 rizik, které hrozí řidičům o Vánocích

 5. Alkohol

Vánoční oslavy jsou tradičně spojeny s přátelským setkáváním, které často zahrnuje konzumaci alkoholu. Musíme ale mít na paměti, že alkohol výrazně ovlivňuje schopnosti nutné pro bezpečné řízení auta. Jeho konzumace, i v malém množství, vede ke snížení reakční schopnosti, což znamená, že řidič reaguje pomaleji na nečekané situace na silnici. To je zvlášť kritické v zimních podmínkách, kdy jsou reakční časy klíčové kvůli náledí a proměnlivému počasí.

Bezpečnost na silnicích by měla být vždy na prvním místě, zejména během vánočního období. Pokud si uvědomíme rizika spojená se spěchem, námrazami, špatnou viditelností, tmou a alkoholem můžeme předejít mnoha nebezpečným situacím. Klíčem je zodpovědné chování a ohleduplnost vůči ostatním řidičům i chodcům.

Vyberte kategorii