Jak vyplývá z dat Policie ČR, riziko nehody při jízdě na zasněžené či namrzlé silnici je 15krát vyšší než v létě. V zimních měsících rovněž dochází k více nehodám s tragickými následky.
Jízda v zimě klade zvýšené nároky nejen na vybavení vozu, ale také na řidičské dovednosti. Na prvním místě musí být bezpečnost, proto není radno přeceňovat své schopnosti a dbát na pravidla bezpečné jízdy. Rovněž důkladná příprava vozu před zimou pomůže ušetřit řadu problémů a přispěje k vyšší bezpečnosti. Dali jsme proto dohromady několik tipů, které vám pomohou zůstat v zimě za volantem v bezpečí, abyste se i vy nestali další smutnou statistikou.
I když je hezké počasí a silnice je bez problémů sjízdná, jsou úseky, kde se situace může dramaticky změnit. Na mostě a ve stinných místech vás může zaskočit náledí, mezi poli zase navátý sníh.
Jezděte vždy jen tak rychle, jak počasí a sjízdnost silnice dovolují. Mějte na paměti, že brzdná dráha na kluzkém povrchu je výrazně delší, proto dodržujte bezpečnou vzdálenost alespoň 4 sekundy. Při jízdě po zasněžené silnici se držte vyjetých kolejí, jejich přejíždění zvyšuje riziko smyku. Nejezděte ani příliš rychle, ale při jízdě do kopce či v hlubším sněhu ani příliš pomalu. Rovněž se vyvarujte prudkému zrychlování nebo brzdění. Před zatáčkou zpomalte a zařaďte nižší rychlostní stupeň. Při jízdě z kopce na namrzlé vozovce nešlapejte na brzdu, ale brzděte motorem.
Zásadní je plynulost jízdy a klid. Pokud si nejste jisti, jeďte o 10 km/h pomaleji, než byste jeli obvykle. Předjíždějte jen v nutných případech a na dobře přehledných úsecích. Pokud se na vás někdo tlačí, raději zajeďte ke kraji a nechte ho předjet. Vždy vyrážejte na cestu s předstihem, abyste nemuseli chvátat.
Pokud máte možnost, přihlaste se do školy smyku nebo si někde na odlehlém místě vyzkoušejte, jak se vaše auto v takové situaci chová, abyste pak na silnici měli jistotu, že jste takovou situaci schopni zvládnout.
Před zimou se vyplatí nechat auto zkontrolovat v servisu. Zde doplní kapaliny, vymění olej, zkontrolují brzdy, ale prověří také stav vaší baterie. Nezbytná je samozřejmě výměna letních pneumatik za zimní s dostatečně hlubokým dezénem (vzorkem). A nezapomeňte dolít nemrznoucí směs do ostřikovačů!
Doporučujeme auto před zimou také důkladně navoskovat, čímž ochráníte lak před negativním působením solí a prodloužíte životnost karoserie. Samozřejmostí je pravidelné mytí.
Před každou jízdou je třeba auto důkladně očistit od sněhu, a to nejen proto, abyste měli dobrý výhled, ale také proto, aby uvolňující se sníh neohrozil ostatní řidiče. Ujistěte se, že máte dostatek paliva a funkční a dobře nafouknutou rezervu.
Samozřejmostí by měla být škrabka na led a smetáček na sníh. Vhodné je přibalit také startovací kabely a jedete-li do hor, rovněž sněhové řetězy. Zároveň není od věci sbalit s sebou zimní vybavení pro případ, že byste někde uvízli nebo museli strávit nějaký čas v koloně. Vyplatí se mít kanystr s benzinem nebo naftou, deku, jídlo, pití, ale také sněhovou lopatku, a především plně nabitý telefon, případně záložní powerbanku.
V neposlední řadě zvažte, zda pro svůj vůz nezřídit havarijní pojištění či nerozšířit své povinné ručení o pojištění asistenčních služeb a náhradního vozidla, živelné pojištění či pojištění na střet se zvěří.
Co platí na silnici v létě, platí v zimě dvojnásob. Nepřeceňujte své síly. Jezděte vždy tak, abyste měli auto vždy pod kontrolou a byli schopni v klidu zareagovat. Jezděte plynule, opatrně a s citem. Předvídejte, co se může stát. Ale hlavně neztrácejte hlavu a na nenadálé situace se snažte reagovat s klidem. Zbrklost za volantem se opravdu nevyplácí. Tak šťastnou cestu!