Doba na přečtení článku je 5 minut

Nákup ojetého auta – tipy jak a kde koupit. Jak na přepis auta?

Nákup auta je důležitým krokem či událostí v životě mnoha z nás, a to hlavně pokud se jedná o první auto. Avšak bez ohledu na to, zda se jedná o váš první automobil nebo již máte zkušenosti s koupí, je důležité mít na paměti několik klíčových aspektů, abyste se vyhnuli následným problémům a nepříjemným překvapením. Kromě samotného nákupu je také nezbytné věnovat pozornost správnému přepisu auta, který zajišťuje, že vůz oficiálně patří novému majiteli. V tomto článku se budeme zabývat celým procesem nákupu a připomeneme vám důležité věci, na které si dát pozor.

Kupní smlouva

Kupní smlouva je právní dokument, který formálně upravuje koupi a prodej vozidla mezi dvěma stranami – prodávajícím a kupujícím. Tedy jednoduše řečeno, udává jakási práva a povinnosti prodávajícího a kupujícího, dle občanského zákoníku. Její důležitost spočívá v tom, že jasně definuje podmínky obchodu, včetně ceny, stavu vozidla, způsobu placení a termínu převzetí. Tím, že podepíšete tuto smlouvu, zabezpečíte si plynulý převod vozidla a také budete mít nárok na reklamaci v případě, že druhá strana zamlčela některé skutečnosti, jako jsou závady na autě.

Struktura kupní smlouvy – co by měla kupní smlouva obsahovat

Ideálním případem je, aby byla kupní smlouva napsána dobře. Protože právě tehdy vám v případě různých komplikací může posloužit jako taková pojistka. Samozřejmě, musí obsahovat povinné údaje, které se týkají identifikace auta, ale není na škodu zakomponovat do ní i dobrovolné informace, které poukazují na stav vozidla a podobně. V tomto případě neplatí pravidlo méně je více. U kupní smlouvy je nejlepší, pokud se na ní nachází co nejvíce informací, jaké by to měly být?

  • Smluvní strany – Jméno, příjmení, adresa, rodné číslo, a číslo občanského průkazu prodávajícího a kupujícího, nebo osoby zmocněné k jednání, včetně názvu a sídla firmy, IČO a DIČ.

  • Datum – kdy byla kupní smlouva na automobil uzavřena.

  • Musí obsahovat technické údaje o vozidle – značka auta, model, barva, registrační značka, VIN, rok výroby, datum, kdy bylo poprvé registrováno, číslo technického průkazu, počet najetých kilometrů, datum kdy byla naposledy provedena technická a emisní kontrola.

  • Seznam příslušenství, které přísluší k vozidlu – počet prodaných klíčů, servisní kniha, sada pneumatik, tuningové doplňky a dokumenty.

  • Cena - za kterou se daný automobil prodává, jaké jsou lhůty k zaplacení a také pokyny týkající se úhrady.

  • Čestné prohlášení prodávajícího, že je vozidlo jeho majetkem a nejsou na něj vázány žádné závazky.

  • Aktuální stav vozidla, historie vozidla a závad, které vozidlo mělo.

  • Informace o tom, v jakém termínu bude auto přepsáno a o průběhu přepisu.

  • Předávací protokol

  • Podpisy obou stran

 

Kde získat vzory kupní smlouvy

Dnes lze vše sehnat velmi jednoduše a to pár kliky na internetu. Proto si můžete najít různé standardní vzory kupních smluv, které si můžete stáhnout a následně si je ještě přizpůsobit vašim konkrétním potřebám. Vzory by měly být v souladu s platnými legislativními požadavky v zemi.

Alternativně se můžete s kupní smlouvou obrátit i na právníka, který vám pomůže vytvořit kupní smlouvu, dle legislativních požadavků a ochrání vás v případě potřeby. Je důležité, aby kupní smlouva přesně odpovídala dohodě mezi prodávajícím a kupujícím, a byla správně vyhotovena tak, aby chránila zájmy obou stran.

 

Kde auto kupovat bezpečně

Zde je důležité, zda hledáte nový nebo ojetý vůz z bazaru. Pokud chcete zcela nový vůz, v tomto případě máte 2 možnosti, jak postupovat. Buď navštívíte specializovaného prodejce, který prodává konkrétní značku aut, nebo se můžete zaměřit na autosalon, který prodává několik značek vozidel, včetně nových i ojetých. Obě možnosti mají své výhody. Například, pokud už máte naprosto jasno v tom, jaké auto chcete vlastnit, má pro vás smysl jet do autorizované prodejny. Tito prodejci mohou také poskytovat výhodné financování pro auta. Na druhé straně, pokud ještě nemáte naprosto jasno v tom, jaký model nebo značku auta chcete, velký autosalon s různými značkami vám může pomoci při výběru a porovnání různých možností.

Pokud však nemáte zájem o zbrusu nové auto, pak je pro vás jedním z řešení například i autobazar.

Autobazarů je nepřeberné množství, takže nouzi o výběr mít zřejmě nebudete. Také můžete navštívit webové stránky autobazarů, ale tady byste se měli mít na pozoru, a to hlavně při podezřele výhodných nabídkách a autobazarech s pochybnou pověstí. Pokud se však nevyznáte do aut a do procesu koupě ojetého auta, doporučujeme vám vzít si s sebou člověka, který je v tomto zběhlý, aby vám uměl co nejlépe poradit.

Generali Česká pojišťovna

Ověřování prodejce – jak zjistit jeho spolehlivost

Osobní zkušenosti

Pokud nezvažujete koupit si auto z autosalonu, ale spíše zánovní nebo ojeté z bazaru či od jiného prodejce, nejlepší způsob, jak se dozvědět informace o prodávajícím, je osobní názor někoho, koho znáte a důvěřujete mu.

Recenze na internetu

V dnešní době lze zjistit názory jiných lidí velmi jednoduše, prostřednictvím recenzí. Máte-li vyhlédnutý konkrétní autobazar nebo prodejce, můžete si na internetu najít recenze od lidí, kteří u nich již auto kupovali. Avšak tady buďte trochu obezřetnější, protože recenze nemusí být vždy pravdivé – nikdy nevíte, kdo je píše.

Co si ověřit před nákupem

Pokud jste se již rozhodli, že chcete koupit auto, před samotným nákupem auta je důležité provést několik důležitých kroků, které vám pomohou zajistit, že investujete do spolehlivého a bezpečného vozidla. Tyto kroky zahrnují kontrolu historie vozidla, technický stav auta a dokladů týkajících se jeho vlastnictví.

  • Co se týče historie vozidla – tam zkontrolujte zda bylo auto pravidelně servisováno. Také se zaměřte na to, zda bylo vozidlo v minulosti bourané, protože při vážných nehodách to může ovlivnit technický stav a hodnotu vozidla. Zkontrolujte záznamy o opravách a údržbě. Pomoci vám může také VIN číslo (identifikační číslo vozidla), které vám poskytne informace o historii vozidla.

  • Technický stav vozidla – zde zkontrolujte motor a převodovku, podvozek a tlumiče, brzdy a elektroniku. Samozřejmě pokud tyto věci zkontrolovat neumíte, není na škodu si s sebou vzít odborníka, který se v těchto věcech vyzná a poradí vám.

  • Ověření vlastnictví a stavu dokladů – zde se ujistěte, že prodejce má všechny potřebné doklady o vlastnictví vozidla a že nemá žádné dluhy spojené s tímto vozidlem. Zkontrolujte platnost technického průkazu a ověřte si, zda vozidlo projelo technickou a emisní kontrolou.

 

Na co si dát pozor

Při nákupu auta reálně hrozí určitá rizika, která pokud přehlédnete a auto koupíte, mohou zruinovat vaši peněženku.

Časté pasti a rizika při nákupu auta

Skryté vady – Prodejce se může snažit skrýt vady auta, což pro vás může znamenat výdaje navíc.

Falešné údaje – V tomto případě se může jednat o falešné údaje o stavu vozidla, jako je například počet najetých kilometrů, historie nehod nebo servisní historie.

Pozor na kradené vozy – Existuje riziko, že auto o které máte zájem může být kradené, a pokud jej koupíte, můžete čelit velmi vážným problémům.

Jaké jsou známky toho, že se může jednat o podvod

  • Nízká cena, která je příliš dobrá na to, aby byla reálná.

  • Chybějící doklady. Pokud prodejce nemůže předložit důležité doklady, jako je technický průkaz nebo evidenční průkaz, může to být známka problémů.

  • Pokud vozidlo vypadá velmi opotřebovaně, navzdory tvrzením prodejce o nízkém kilometrovém stavu, buďte opatrní.

  • Prodej bez testovací jízdy. Pokud vám prodejce nechce umožnit testovací jízdu nebo vám brání v detailním prozkoumání auta, pozor. Může to být známka, že něco není v pořádku.

 

Kde auto přepsat a co je k tomu potřeba

Přepis auta od nového majitele je důležitý krok po koupi vozidla. Přepis auta musí být zrealizován do 10 dnů po podpisu kupní smlouvy. To obvykle zahrnuje:

  • Vyplnění potřebných formulářů.

  • Zaplacení poplatků a daní.

  • Převod vlastnictví ve veřejném registru vozidel.

Kde a jak provést přepis?

Přepis vozidla můžete provést na místním úřadě dopravy osobně nebo v některých případech online. Informace o procesu a potřebných krocích naleznete na webových stránkách příslušného úřadu.

Doklady a potřebné formuláře pro přepis auta

  • Občanské průkazy původního i nového vlastníka (pokud převod provádí pouze jeden z nich, je nutná plná moc s úředně ověřeným podpisem).

  • Velký technický průkaz.

  • Osvědčení o registraci vozidla (tzv. malý technický průkaz).

  • Platná zelená karta (povinné ručení již musí být uzavřeno na nového vlastníka).

  • Doklad o nabytí vozidla – kupní nebo leasingová smlouva, faktura, rozhodnutí o dědictví.

  • U živnostníků živnostenský list nebo koncesní list, u firem/právnických osob notářsky ověřený výpis z obchodního rejstříku.

  • Potvrzení o uhrazení správního poplatku (některá vozidla mohou vyžadovat i potvrzení o uhrazení ekologické daně).

  • Žádost o zápis změny vlastníka nebo provozovatele vozidla.

Plná moc k přepisu auta – co to je?

Pokud se při prodeji nebo koupi auta dohodnete s prodávajícím/kupujícím o tom, že pouze jedna ze stran provede přepis auta (převod vlastnictví auta), je třeba udělit zmocnění. V tomto případě vám ale navrhujeme, abyste se s daným člověkem dohodli, jakým způsobem si ověříte, že k převodu skutečně došlo. To může být provedeno například posláním kopie velkého technického průkazu po provedení převodu.

 

Na závěr vám můžeme jen ještě jednou zdůraznit to, jak moc je důležité dbát na správný postup nejen při koupi auta, ale také při jeho přepisu. Všechny tyto kroky jsou klíčové pro bezpečný a bezproblémový nákup. To, že dodržíte všechny potřebné kroky, včetně vytvoření kupní smlouvy, důkladného ověření vozidla a správného přepisu, vám pomůže vyhnout se možným problémům, které by mohly nastat. Buďte obezřetní a pečliví při každém kroku nákupního procesu.

 

24.10.2024

Co dělat, když vám ukradli auto?

I když se zdá, že počet krádeží aut v Evropě klesá, stále se jedná o poměrně běžný jev. V České republice se počet krádeží vozidel v posledních letech dokonce mírně zvýšil.

Tato nepříjemná situace s sebou nese značné finanční i časové ztráty, a proto je důležité vědět, co dělat v případě krádeže auta.

 

Komplexní pojištění vozidla samozřejmě pomůže minimalizovat velkou část nepříjemností. 

Bez ohledu na okolnosti krádeže probíhá ohlášení odcizeného vozidla v následujících čtyřech krocích:

Krok 1: Bylo vaše auto opravdu ukradeno? 

Nestává se často, že by někdo přemístil vůz bez souhlasu majitele, ale vyloučit to samozřejmě nelze. Proto před nahlášením krádeže přemýšlejte: Nemohl s autem odjet někdo z rodiny, kdo má klíče? Nemohlo být vozidlo bez varování odtaženo kvůli tomu, že někde stálo neoprávněně? Nezapomněli jste prostě, kde jste ten den auto zaparkovali? Než přejdete ke kroku 2, ujistěte se, že vaše auto bylo skutečně odcizeno.

Krok 2: Nahlaste krádež vozu

Pokud vám bylo auto ukradeno, kontaktujte nejbližší stanici policie v místě bydliště buď telefonicky na lince 158, nebo osobně. Krádež oznamte co nejdříve, jednak proto, abyste zvýšili šance na nalezení auta, ale také proto, že odcizená vozidla jsou často využívána k páchání dalších trestných činů.

Při telefonickém hlášení budete vyzváni k osobní návštěvě nejbližší policejní služebny, kde s vámi sepíší trestní oznámení. K tomu budete potřebovat občanský průkaz (případně pas nebo jiný náhradní doklad totožnosti) a doklady od vozidla (osvědčení o registraci vozidla, technický průkaz, pojištění atd.).

Při podání vysvětlení se vás policista bude dotazovat na tyto informace: výrobní značka, typ, registrační značka, barva vozidla, rok výroby, číslo karoserie (VIN), stav tachometru, kdy a od koho byl vůz pořízen, kde a kdy jste vozidlo zaparkovali, zda bylo uzamčeno, jestli bylo něčím nápadné (např. polepy, nápisy, výrazné úpravy, které by usnadnily jeho identifikaci) apod.

Vaše auto bude zařazeno do databáze odcizených vozů – pokud ho následně zastaví policie, pravděpodobně ho v této databázi prověří. Je-li váš vůz vybaven černou skříňkou (telematickou jednotkou), informujte o tom policii, protože to může pomoci při sledování vozidla.

Generali Česká pojišťovna

Krok 3: Pojistná událost

Teprve po obdržení referenčního čísla trestného činu můžete zavolat své pojišťovně a začít uplatňovat nárok na pojistné plnění z pojištění odcizeného vozidla. Komplexní havarijní pojištění by vás mělo krýt i proti krádeži vozidla, ale pro jistotu si projděte pojistnou smlouvu, kde najdete všechny informace.

K uplatnění nároku bude pojišťovna pravděpodobně potřebovat číslo pojistné smlouvy a referenční číslo trestného činu. Výplata pojistného plnění za nenalezený nebo neopravitelně poškozený vůz může trvat přibližně 30 dní a obvykle obdržíte tržní hodnotu vozu v době jeho odcizení. 

Krok 4: Kontaktujte registr silničních vozidel

Pokud bude vaše pojistná událost uznána a pojišťovna vám vyplatí pojistné plnění za váš vůz, musíte o změně stavu informovat registr silničních vozidel na příslušném magistrátu nebo obecním úřadě. Nahlásíte, že již nejste vlastníkem vozidla, protože vlastnictví převzala pojišťovna.

 

Pokud mělo vaše odcizené vozidlo registrační značku na přání, kterou si chcete ponechat, musíte o tom informovat registr vozidel. Jestliže se auto najde, můžete okamžitě požádat o vrácení registračních značek. V opačném případě budete muset počkat šest měsíců, než bude možné značky převést na jiné vozidlo.

6 jednoduchých kroků, jak se vyhnout krádeži auta

1. Používejte garáž

Když vozidlo není na očích, zvyšuje se jeho bezpečnost. Vloupání do uzamčené garáže představuje pro případné zloděje další komplikaci.

2. Pořiďte si zámek řízení nebo volantu

Další komplikací pro zloděje a účinným odstrašujícím prostředkem je zámek řízení nebo volantu. Udělejte si průzkum a investujte do zámku, který má vynikající recenze.

3. Zvažte bezpečnostní leptání oken

Na každém okně je vyleptán jedinečný kód vašeho vozidla, který je uložen v policejní databázi. Tím se také zvyšuje šance na nalezení odcizeného vozidla.

4. Chraňte svou klíčenku

Pokud je vaše auto vybaveno bezklíčovým vstupním systémem, mějte klíčenku v pouzdře blokujícím signál, abyste zabránili zlodějům kopírovat signál klíče pomocí prodlužovačů rádiových vln a odemknout vaše auto.

5. Světla a kamery

Bezpečnostní světlo a kamera zaměřená na zaparkovaný vůz odradí pachatele, upozorní vás na narušitele a umožní vám snadněji zaznamenat, jak se dopouštějí trestného činu.

6. Systém sledování a dohledávání

Instalace zabezpečovacího systému s imobilizací a sledováním může pomoci ochránit a vystopovat váš vůz v případě krádeže. Většina moderních vozů je jimi vybavena standardně.

Přečtěte si:

Prvních deset věcí, na které byste měli pamatovat, když vás vykradou

Auto při záplavách: Kam ho umístit a jak řešit škody

Chraňte se chytrou domácností proti zlodějům

5 tipů: Jak jednoduše nahlásit pojistnou událost

Vyberte kategorii