Dnes vám přinášíme závěrečnou část našeho seriálu věnovaného kariérnímu životu, ve které se zaměříme na přípravu odchodu do důchodu. Vysvětlíme si, zda se vyplatí jít do předčasného důchodu, kdy je výhodné přesluhovat nebo zda je možné pobírat penzi a nadále pracovat. Zároveň si povíme něco o problematice státních starobních důchodů a proč je důležité si na penzi šetřit.
Vzhledem k tomu, že lidé po celém světě, ale především ve vyspělých zemích, žijí déle a zdravěji než kdy dřív, mění se i přístup k práci a odchodu do důchodu. V České republice je věková hranice pro odchod do důchodu u osob narozených do roku 1964 včetně, 63 let u mužů a 60–63 let u žen s ohledem na počet vychovaných dětí. U osob narozených po roce 1965 včetně, je hranice pro odchod do důchodu stanovena na 65 let u žen i mužů.
Lze však předpokládat, že tato hranice se bude v následujících letech i nadále zvyšovat. Roste také počet lidí, kteří i po dosažení důchodového věku, pokračují v práci. Podle statistik Českého statistického úřadu z roku 2020, pracovalo v roce 2019 více než 340 tisíc důchodců, což bylo o 30 tisíc víc než v roce 2017.
Průzkumy ČSU rovněž ukázaly, že více než 80% dotazovaných seniorů uvedlo jako důvod svého zaměstnání finanční zajištění. Pětina dotazovaných důchodců však uváděla nefinanční důvody. Uváděli, že je práce baví, že si chtějí udržet sociální kontakty, ale také třeba, že za sebe nemohli najít adekvátní náhradu či následovníka pro své podnikatelské aktivity.
V řadě zemí západní Evropy lidé v předdůchodovém a důchodovém věku pracují na zkrácené úvazky, a prodlužují tak délku své pracovní aktivity. U nás jsou zkrácené úvazky u pracujících osob, které nepobírají důchod, velmi málo využívány. Naopak každý druhý pracující důchodce pracuje na kratší pracovní dobu. Stále také stoupá počet lidí, kteří odcházejí do předčasného důchodu. Statistiky ukazují, že krácené starobní důchody jsou nejrychleji rostoucím druhem důchodu a roste také jejich podíl na počtu všech důchodců pobírajících starobní důchod.
Řekneme si, kdy se vyplatí odchod do předčasného důchodu. Podíváme se, zda je výhodné přesluhovat nebo je přínosnější pracovat a zároveň pobírat starobní důchod. Připomeneme, že je důležité při budování firmy vychovat schopného nástupce. A řekneme si také pár slov o přínosech práce v neziskovém sektoru.
O předčasný důchod mohou zažádat lidé, kteří mají důchodový věk stanovený na 63 let nebo méně, nejdříve tři roky před dovršením řádného důchodového věku. U osob, jejichž důchodový věk byl stanoven na 65 let pak nejdříve pět let před dovršením řádného důchodového věku.
Předčasný důchod bude vždy nižší než řádný důchod, a to nevratně. Čím dříve do důchodu odejdete, tím bude rozdíl oproti řádné penzi větší. Za každý celý rok (tj. 365 dní) doby pojištění do vzniku nároku na důchod vám totiž bude připočteno 1,5 % výpočtového základu, takže pokud byste odešli do důchodu pár měsíců před dovršením celého roku pojištění, připravíte se o spoustu peněz.
Předčasný důchod je navíc krácen za každých dovršených 90 dní. Toto krácení je trvalé a při dosažení řádného důchodového věku se nepřepočítává.
I přes všechny tyto nevýhody může být někdy předčasný důchod dobrým řešením, a to z důvodů zdravotních, rodinných, osobních či pracovních.
Pod pojmem přesluhování je míněna situace, kdy se osoba, která dosáhla řádného důchodového věku, rozhodne pokračovat v práci a neuplatní nárok na vyplácení starobního důchodu. Za to se vám stát odmění tím, že vám za každých 90 kalendářních dní, kdy jste se této výdělečné činnosti věnovali, zvýší vyměřovací základ pro výpočet důchodu o 1,5 %.
Pokud vám do připočtení dalšího roku pojištění bude scházet méně než 90 dnů, započtou se tyto dny do celkové doby pojištění, a tím získáte rok pojištění navíc. Nevýhodou však je, že finančně se tato varianta začne vyplácet až v delším časovém horizontu (cca 12 let, tj. při řádném důchodovém věku 65 let, se vám vaše úsilí začne vracet až tak v 77 letech).
Je zde i varianta polovičního přesluhování, kdy pracujete a k tomu pobíráte 50 % starobního důchodu. Zde se vám zásluhy ve výši 1,5 % započítávají až po 180 kalendářních dnech.
Vaše snaha o aktivní zapojení do pracovního procesu bude státem oceněna zvýšením procentní výměry starobního důchodu o 0,4 % výpočtového základu za každých 360 dní této výdělečné činnosti.
Tvrdě jste pracovali na tom, abyste vybudovali vlastní firmu. Jak se blíží váš odchod do důchodu, měli byste se zamyslet nad tím, koho pověříte převzetím každodenní agendy vedení podniku, abyste mohli s klidnou hlavou své místo postupně opustit.
Stejně tak se můžete poohlédnout po dobrovolnických aktivitách a poskytnout své zkušenosti bohulibým účelům. V Evropě se této činnosti v důchodovém věku 65–74 let věnuje cca 10 %. Ačkoliv se zpravidla nejedná o placené pozice, práce v neziskovém sektoru přináší řadu jiných benefitů. Nedávné studie ukázaly, že dobrovolnictví přispívá ke zlepšení psychického a fyzického zdraví a životnímu uspokojení. Navíc můžete předat své zkušenosti nové generaci jako mentor.
Kolik peněz budete na důchod potřebovat? Na to neexistuje jednoduchá odpověď. Vyplatí se popřemýšlet kolik peněz vám umožní zachovat si svůj životní standard i po odchodu do penze.
Budete v důchodu ještě splácet hypotéku, budete chtít dětem finančně přispět na pořízení vlastní nemovitosti nebo plánujete v důchodu cestovat? Abychom prožili důstojné stáří, odhaduje se, že budeme potřebovat 80 % původních příjmů. Proto je důležité, abyste se nespoléhali pouze na státní starobní důchod.
Mnozí lidé se spoléhají na to, že státní důchod bude dostatečně vysoký, a tak spoření na důchod značně podceňují a jejich životní úroveň výrazně klesá. Zatímco průměrná hrubá měsíční mzda v prvním čtvrtletí roku 2021 činila 35 285 Kč, průměrný starobní důchod činil ve stejném období 15 351 Kč. Starobní důchod tak v tomto případě činí méně než polovinu průměrné hrubé mzdy.
Proto je tak důležité mít toto na paměti, dokud jsme v ekonomicky aktivním věku. A ačkoliv platí, že čím dříve se spořením začnete, tím více peněz našetříte, jakákoliv forma spoření, i tehdy, je-li započata v pozdějším věku před odchodem do důchodu, se vám do budoucna vyplatí.
Ve druhé části našeho seriálu jsme se jednotlivým formám penzijního spoření věnovali podrobněji. Mezi nejvhodnější se řadí doplňkové penzijní spoření, u kterého si lze vybrat i vhodnou investiční strategii. V případě, že potřebujete zajistit své blízké, máte hypotéku a podobně, rozhodně se vyplatí zřídit si investiční životní pojištění.
Nespoléhejte proto jen na stát, převezměte za sebe zodpovědnost a zajistěte se na stáří tak, abyste si i období zaslouženého odpočinku mohli v klidu a pohodě užít.
Přečtěte si další články ze seriálu:
Jak se při budování kariéry finančně zabezpečit
V další části našeho průvodce profesní kariérou se podíváme, co obnáší začít s vlastním podnikáním – ať už máte v úmyslu pracovat na volné noze jako tzv. osoba samostatně výdělečně činná, nebo chcete založit firmu a zaměstnávat tým lidí.
Přechod ze zaměstnání na volnou nohu může přinést řadu výhod – nejčastěji se uvádí flexibilita, nezávislost a větší svoboda při nakládání s časem a objemem práce. To je vidět i na rostoucím grafu Počet OSVČ v ČR, kde se počet osob každoročně zvyšuje. Ke konci roku 2024 byl celkový počet OSVČ již přes 1 100 000, z toho více než 680 000 osob má již samostatnou výdělečnou činnost jako hlavní. Opustit jistotu zaměstnání však na druhou stranu znamená, že se musíte vypořádat s problémy, které jste dosud řešit nemuseli – najednou nemáte zaručený příjem, zaniká vám nárok na placenou dovolenou a nebudete-li si platit dobrovolné nemocenské pojištění, můžete zapomenout i na finanční dávky v době nemoci.
Jak to při změnách v profesním životě bývá, stát se OSVČ znamená zvykat si na nové skutečnosti, na které byste měli být pokud možno připraveni. Takže i když se těšíte na výhody, jako je lepší vyváženost pracovního a osobního života, je stejně důležité přemýšlet, jak co nejlépe využít příležitost, a zároveň ochránit své finanční i fyzické zdraví.
Najděte si kouče, který vás provede prvním rokem podnikání, a vyhněte se tak začátečnickým chybám, jež by vás mohly stát hodně peněz.
Penzijní plán – Při přechodu na volnou nohu si můžete dál platit penzijní připojištění, pokud patřilo k vašim zaměstnaneckým benefitům, nebo si můžete založit nové. Na základě doplňkového penzijního spoření tak budete mít nárok na státní příspěvek. Na internetu najdete kalkulačky, které vám pomohou spočítat, kolik byste si měli měsíčně spořit, abyste si i po odchodu do důchodu udrželi životní styl, na který jste zvyklí.
Pojištění příjmů a pojištění pracovní neschopnosti – Vaše schopnost vydělávat peníze závisí na vaší schopnosti pracovat, a tak pracovní volno z důvodu nemoci nebo úrazu může negativně ovlivnit vaše příjmy. Vhodné pojištění vás ochrání před možnou ztrátou výdělku a zajistí, abyste byli schopni platit nečekané výdaje v souvislosti s léčením. Vyberte si takové pojištění, které odpovídá vašemu zdravotnímu stavu, nárokům na životní standard i rozpočtu.
Pojištění profesní odpovědnosti, provozní odpovědnosti a odpovědnosti za škodu – Ať se vydáváte na volnou nohu, pracujete na různých projektech nebo zakládáte vlastní firmu, měli byste být bez starostí ohledně úhrady právních a kompenzačních poplatků. Pojištění profesní odpovědnosti je pojištění proti škodám, které můžete způsobit výkonem své odborné profese. Je vhodné zejména pro profese, které se zabývají duševní činností vyžadující vyšší vzdělání. Je povinné např. při výkonu činnosti lékaře, advokáta, notáře či daňového poradce, ale hodí se i při výkonu nejrůznější poradenské činnosti apod. Pojištění provozní odpovědnosti je určeno pro podnikatele, kteří ze zákona odpovídají za škody způsobené provozní činností. Jako zaměstnavatel také musíte platit zákonné pojištění odpovědnosti, ze kterého bude uhrazena vašemu zaměstnanci škoda na zdraví a škoda vzniklá v souvislosti s pracovním úrazem a nemocí z povolání.
Úspory a investice – Ať si vytváříte finanční polštář, který vás ochrání, pokud příjmy nesplňují vaše očekávání, nebo si odkládáte peníze stranou, abyste měli na úhradu závazků na konci fiskálního roku, placení na spořicí účet nebo do investičního fondu vám může získat finanční zabezpečení v prvních etapách vzrušujícího přechodu na volnou nohu.
Pokud poptávka po vašem zboží nebo službách podléhá sezónním výkyvům, hledejte příležitosti, jak kompenzovat výpadek příjmů mimo sezónu. Najděte si dobrou účetní/účetního, kteří se postarají, aby vaše dokumenty a komunikace se státními institucemi byly v pořádku.
Chystáte se naplnit podnikatelské ambice založením vlastní firmy? Chcete změnit příležitostný přivýdělek na podnikání na plný úvazek? Co byste měli vědět o ochraně svého podniku a zaměstnanců z hlediska pojištění?
Zdravotní pojištění a benefity – Co se týče samotných benefitů, při hledání zaměstnání si uchazeči vybírají práci i na základě těchto faktorů. A často jsou také klíčovými. Práce z domova, hybridní práce, flexibilní pracovní doba, dovolená navíc, příspěvky a podobně. To vše a ještě více jsou lákadly pro uchazeče. Proto je důležité, aby se malé firmy snažily nabídnout co nejlepší balíček výhod. Zdravotní pojištění musíte za své zaměstnance odvádět povinně, ale příspěvky na preventivní a nadstandardní péči nad rámec povinného zdravotního pojištění mohou být dobrý způsob, jak si přitáhnout a udržet talentované pracovníky.
Pojištění odpovědnosti zaměstnavatele – Jako zaměstnavatel odpovídáte za dobré pracovní podmínky zaměstnanců a jste ze zákona povinni platit pojištění, ze kterého bude uhrazena vašemu zaměstnanci škoda na zdraví a škoda vzniklá v souvislosti s pracovním úrazem a nemocí z povolání. Projděte si nabídky různých institucí a vyberte si pojištění, které nejlépe odpovídá vaší situaci.
Další pojištění – Na trhu existuje spousta produktů, které vám pomohou ochránit vaše podnikání. Můžete si pojistit výrobní zařízení, vybavení jako jsou počítače a mobilní telefony, nebo automobily a zboží při přepravě. Pamatujte, že máte odpovědnost nechat prostory firmy zkontrolovat z hlediska požární ochrany, a musíte zajistit, aby vaše firma splňovala všechna platná nařízení týkající se bezpečnosti a ochrany zdraví při práci.
Příspěvky na penzijní spoření – Jako zaměstnavatel máte povinnost odvádět za své zaměstnance sociální pojištění. Když přijímáte nového pracovníka, jste povinni mu sdělit, jaké budou jeho odvody správě sociálního zabezpečení a kolik za něj bude odvádět vaše firma. V rámci balíčku zaměstnaneckých benefitů můžete svým zaměstnancům přispívat na penzijní spoření, které je výhodné pro obě strany. Pokud si totiž zaměstnanec odkládá alespoň 300 korun měsíčně, má nárok na příspěvek od státu. Zaměstnavatel z příspěvků do výše 50 tisíc korun ročně neodvádí sociální a zdravotní pojištění, je pro něj tedy výhodnější odměnit zaměstnance příspěvkem na penzijní spoření místo obyčejného zvednutí platu, které by automaticky navýšilo povinné odvody.
Svým zaměstnancům můžete nabídnout i jiné zajímavé benefity, které tolik nezatíží váš rozpočet – společné pondělní snídaně, příležitost pracovat z domova, možnost hlídání dětí na pracovišti nebo odpočinkové zóny.
Chytří a inteligentní lidé potřebují dobrého lídra, který rozpozná jejich potenciál a umožní jim ho rozvinout. Nemáte-li vůdčí schopnosti, zkuste si najít kouče nebo kurz, který vám pomůže odbourat nedostatky, aby pod vaším vedením mohla vaše firma prosperovat a rozvíjet se.
Přečtěte si další články ze seriálu:
Jak se při budování kariéry finančně zabezpečit
Jak si naplánovat odchod do důchodu