Podobně jako návštěvy u zubaře jsou i pracovní pohovory nervy drásající, a občas i bolestivou, součástí života. I tomu nejsuverénnějšímu manažerovi se zapotí ruce a rozechvěje hlas, když sedí na nátlakovém pohovoru. Přinášíme šikovné tipy, jak se vyhnete nervozitě a na příštím pohovoru sebevědomě zabodujete.
1. Dobře se vyspěte
Večer se pomalu uklidňujte a zkuste jít spát v rozumnou dobu, abyste na pohovor byli odpočatí.
2. Připravte se
Nachystejte si oblečení i dokumenty a projděte si připravené poznámky. Uvažujte o možných odpovědích na otázky, které na pohovorech obvykle padají.
3. Naplánujte si cestu
Podívejte se, jestli nehrozí dopravní zácpy nebo práce na silnicích, a naplánujte si příjezd s velkou rezervou.
1. Přijďte včas
Jestli to jde, klidně si před pohovorem dejte někde poblíž kávu. Bude to příjemnější, než na jeho začátek čekat někde na recepci.
2. Představujte si úspěch
Využijte sílu zákona přitažlivosti a zažeňte negativní myšlenky – představujte si, jak pohovor úspěšně absolvujete.
3. Držení těla a úsměv
Abyste si zvýšili sebevědomí a pocit, že jste silní, nastudujte a nacvičte si sebevědomé držení těla.
4. Překontrolujte se
Než vyrazíte, ještě jednou se omrkněte v zrcadle, jestli jste se něčím nepolili nebo nemáte na zubech rtěnku.
1. Uvolněte se
Představujte si, že se jedná o obyčejné povídání, a ne o stresující pracovní pohovor.
2. Mluvte pomalu
Jasně vyslovujte, udržujte oční kontakt s personalistou a na otázky odpovídejte sebevědomě.
3. Nehrbte se
Seďte rovně, naklánějte se dopředu a zapojujte se do hovoru tak, abyste projevovali sebevědomí a porozumění
4. Nevrťte se
Když jste nervózní, máte ve zvyku vrtět se nebo se třeba dotýkat obličeje? Mohlo by vám pomoci, když budete držet v rukou zápisník a pero.
5. Ptejte se!
Až bude na konci prostor na dotazy, projevte svůj zájem o potenciálního zaměstnavatele tím, že se budete vyptávat. Nebojte se zeptat na cokoli, o čem ještě nebyla řeč.
Myšlení rychlé a pomalé – Daniel Kahneman
Kniha držitele Nobelové ceny za ekonomiku vám objasní dva systémy, které řadí naše myšlení a ovlivňují naše rozhodnutí. První systém je intuitivní a rychlý a ten druhý rozvážný a logický. Zjistíte, jak tyto dva systémy mezi sebou „bojují“ o celkovou kontrolu nad vaším chováním a k jakým chybám v úsudku, paměti a rozhodnutích to může vést.
Ženský algoritmus – Lenka Hlinková
Chcete se prosadit jako žena v převážně mužském světě IT? Pak je tato kniha přesně pro vás. Boří mýty o ženách v technologiích a poskytne vám praktické rady, jak proniknout do oboru a kariérně se prosadit.
Mluvte jako TED (9 tajemství veřejného vystupování od nejlepších řečníků TEDx) – Carmine Gallo
Mnoha profesionálům se stává, že mají skvělé průlomové nápady, ale nejsou schopni je přednést kvůli špatným řečnickým dovednostem. S touto knihou se můžete stát poutavějším a přesvědčivějším řečníkem a získat tipy, jak své nápady lépe prezentovat. Inspirujte se technikami nejlepších řečníků známých z TED Talks – přednášek, v nichž se odborníci poutavou a přístupnou formou dělí o své znalosti a zkušenosti.
Úspěšný introvert (Síla introvertů ve světě, který nikdy nepřestává mluvit) – Susan Cainová
Naše společnost má tendenci přeceňovat projevy extroverze: upovídanost, suverenitu a hlučnost. Přesto je každý třetí člověk introvert. V knize Susan Cainové se dozvíte, v čem spočívá síla introvertů, co přinášejí našemu světu, a přečtete si mnoho inspirativních příkladů včetně těch ze života slavných lidí, o kterých jste možná ani nevěděli, že jsou introverti.
Restart (Jak co nejsnadněji vybudovat, řídit a rozvíjet vlastní firmu) – Jason Fried a David Hansson
Přemýšlíte o založení firmy nebo o práci na volné noze? Kniha Restart vám poskytne spoustu dobrých rad, jak začít a uspět. Přinutí vás zamyslet se nad tím, co jste dosud považovali za samozřejmost, totiž, zda je pro prosperující podnikání nutné pečlivé plánování, sledování konkurence nebo dlouhé hodiny v práci.
Špatné peníze (Průvodce krizí) – Juraj Karpiš
Ať se nám to líbí, nebo ne, všichni potřebujeme k životu peníze, a proto bychom měli vědět, jak fungují. V jedné z nejlepších slovenských knih o ekonomice se dozvíte, jak žít dobrý život navzdory špatným penězům.
Bohatý táta, chudý táta – Robert T. Kiyosaki
Průzkumy nám ukazují, že Slováci jsou ve finanční gramotnosti podprůměrní. Proto se musíme naučit nejen to, jak pracovat pro peníze, ale také to, jak by naše peníze měly pracovat pro nás. Tato kniha vás seznámí s tím, jak byste měli při investování myslet. Vždyť u peněz nezáleží jen na číslech, ale i na tom, co představují.
Od dobrého ke skvělému (Proč některé společnosti dělají velké skoky vpřed... a jiné ne) – Jim Collins
Kniha Jima Collinse, která se stala bestsellerem v mnoha zemích, je shrnutím pětiletého výzkumu toho, co dělá některé společnosti skvělými. Na základě skutečných příkladů a statistik vám nabídne návod nejen na to, jak vybudovat úspěšnou firmu, ale také jak být výjimečným manažerem.
Seberozvojových knih však existuje celá řada, takže až vyčerpáte naše tipy, nezoufejte a poptejte se po dalších titulech ve vašem oblíbeném knihkupectví.