Doba na přečtení článku jsou 3 minuty

Proč jsou vzdělávací kurzy důležité a na co při jejich výběru myslet?

Snažíme se o to, abychom vám u nás pravidelně předávali nové zajímavé informace, které můžete využít prakticky v každé situaci života. I přes všechnu naši snahu se však jedná jen o „nutné minimum“, které by měl člověk znát. Pro získání podrobnějších znalostí je nutné využít jiných cest, například certifikovaných kurzů.

Kurzy jsou vhodné nejen pro osobní informační obohacení, ale i v situacích, kdy hledáte novou práci nebo když chcete mít náskok před ostatními. Existuje mnoho možností vzdělávání – na internetu byste například mohli nalézt mnoho kurzů z oblastí jako marketing, podnikání, práce s počítačem. Pro „praktické dovednosti“ však budete muset zavítat zřejmě někam jinam.

Proč hledat kurzy s certifikátem

Certifikát je především dokladem toho, že jste pro své vzdělání něco udělali a získáváte tak značný náskok před těmi, kteří „nemají co doložit“. Mimo svůj dobrý pocit tak navíc získáte hezký „módní doplněk“ k vašemu životopisu.

A co lektoři?

To, jak kvalitní budou vaše nové znalosti, přímo úměrně ovlivňují i ti, kteří je předávají – vaši lektoři. Můžete mít skvělý kurz, ale pokud se setkáte s někým, kdo dané informace neumí předat, pak si z něj odnášíte jen polovinu.

Správný lektor by neměl mít pouze informace o dané problematice (oborové), ale i znalosti o vzdělávání jiných (strategie, přístupy, prostředky…) a musí především umět vhodně komunikovat – verbálně i neverbálně.

Lektoři by si měli tyto kompetence umět osvojit a využít je pak následně i v praxi, proto platí, že i samotní lektoři by měli podstupovat nutná školení/kurzy.

Neméně důležitým faktorem je i to, že by měl být lektor „dobrý člověk“ – měl by tedy být čestný ke všem stranám, se kterými přichází do styku. Instituci, pod kterou pracuje, by měl reprezentovat jen v dobrém světle, a to nejen svou profesionalitou, ale i vystupováním na veřejnosti a chováním. Měl by plnit cíle, které si určil a při jejich plnění respektovat přání svých klientů. Nikoho však do práce nemůžete nutit, zvláště pak v tomto případě – lektor by svou práci měl vykonávat s radostí, úsměvem a zkrátka tak, aby školení bavilo nejen jeho, ale i všechny přítomné účastníky.

Vzdělávání je běžná součást našich životů a nemusíme přitom sedět ve školní lavici. Pokud se tedy rozhodujete pro některé z forem vzdělávání, vybírejte takové, které dávají smysl, a které vás budou především bavit.

Nezapomeňte, že za kvalitou daného kurzy stojí také ten, který jej zprostředkovává. Ptejte se na reference, zkušenosti jiných – všechny tyto informace vám mohou při výběru značně pomoci.

 

05.01.2024
2 minuty

Knížky, které vás namotivují v novém roce

Myšlení rychlé a pomalé – Daniel Kahneman

Kniha držitele Nobelové ceny za ekonomiku vám objasní dva systémy, které řadí naše myšlení a ovlivňují naše rozhodnutí. První systém je intuitivní a rychlý a ten druhý rozvážný a logický. Zjistíte, jak tyto dva systémy mezi sebou „bojují“ o celkovou kontrolu nad vaším chováním a k jakým chybám v úsudku, paměti a rozhodnutích to může vést.

 

Ženský algoritmus – Lenka Hlinková 

Chcete se prosadit jako žena v převážně mužském světě IT? Pak je tato kniha přesně pro vás. Boří mýty o ženách v technologiích a poskytne vám praktické rady, jak proniknout do oboru a kariérně se prosadit.

 

Mluvte jako TED (9 tajemství veřejného vystupování od nejlepších řečníků TEDx) – Carmine Gallo 

Mnoha profesionálům se stává, že mají skvělé průlomové nápady, ale nejsou schopni je přednést kvůli špatným řečnickým dovednostem. S touto knihou se můžete stát poutavějším a přesvědčivějším řečníkem a získat tipy, jak své nápady lépe prezentovat. Inspirujte se technikami nejlepších řečníků známých z TED Talks – přednášek, v nichž se odborníci poutavou a přístupnou formou dělí o své znalosti a zkušenosti.

 Nejlepší knihy o seberozvoji

Úspěšný introvert (Síla introvertů ve světě, který nikdy nepřestává mluvit) Susan Cainová 

Naše společnost má tendenci přeceňovat projevy extroverze: upovídanost, suverenitu a hlučnost. Přesto je každý třetí člověk introvert. V knize Susan Cainové se dozvíte, v čem spočívá síla introvertů, co přinášejí našemu světu, a přečtete si mnoho inspirativních příkladů včetně těch ze života slavných lidí, o kterých jste možná ani nevěděli, že jsou introverti.

 

Restart (Jak co nejsnadněji vybudovat, řídit a rozvíjet vlastní firmu) – Jason Fried a David Hansson

Přemýšlíte o založení firmy nebo o práci na volné noze? Kniha Restart vám poskytne spoustu dobrých rad, jak začít a uspět. Přinutí vás zamyslet se nad tím, co jste dosud považovali za samozřejmost, totiž, zda je pro prosperující podnikání nutné pečlivé plánování, sledování konkurence nebo dlouhé hodiny v práci.

 

Špatné peníze (Průvodce krizí) – Juraj Karpiš 

Ať se nám to líbí, nebo ne, všichni potřebujeme k životu peníze, a proto bychom měli vědět, jak fungují. V jedné z nejlepších slovenských knih o ekonomice se dozvíte, jak žít dobrý život navzdory špatným penězům.

 Nejlepší knihy o seberozvoji

Bohatý táta, chudý táta – Robert T. Kiyosaki 

Průzkumy nám ukazují, že Slováci jsou ve finanční gramotnosti podprůměrní. Proto se musíme naučit nejen to, jak pracovat pro peníze, ale také to, jak by naše peníze měly pracovat pro nás. Tato kniha vás seznámí s tím, jak byste měli při investování myslet. Vždyť u peněz nezáleží jen na číslech, ale i na tom, co představují.

 

Od dobrého ke skvělému (Proč některé společnosti dělají velké skoky vpřed... a jiné ne) – Jim Collins

Kniha Jima Collinse, která se stala bestsellerem v mnoha zemích, je shrnutím pětiletého výzkumu toho, co dělá některé společnosti skvělými. Na základě skutečných příkladů a statistik vám nabídne návod nejen na to, jak vybudovat úspěšnou firmu, ale také jak být výjimečným manažerem.

 

Seberozvojových knih však existuje celá řada, takže až vyčerpáte naše tipy, nezoufejte a poptejte se po dalších titulech ve vašem oblíbeném knihkupectví. 

Vyberte kategorii