Doba na přečtení článku jsou 3 minuty

Možnosti jak chránit podnikání před krizí

S podnikáním je spojeno mnoho výzev a překážek. Jednou z těch nejnáročnějších, kterou budou muset podnikatelé překonat, je současná krize.

Krize zasáhla celou společnost. Mezi prvními, kteří pocítili její dopad, byli podnikatelé. Velké nadnárodní korporace stejně jako živnostníci na volné noze. Dopady na různá odvětví podnikání se ale výrazně liší. Některá nesou následky velmi špatně, jiná je taktak zvládají. Určité obory dokonce dokážou z krize dokonce těžit – a to platí o každé krizi.

Nebezpečí, ale i šance růst

Krizová situace na trhu s sebou přinesla nové možnosti, které podnikatelé mohou využít ve svůj prospěch. Aby firmy přežily, jejich činnost se musela přesunout i do online světa.

Krize donutila ke změnám i firmy, které do té doby nepatřily mezi typické technologické inovátory. I tradiční konzervativní firmy zmodernizovaly a digitalizovaly svou organizaci – tedy začaly více fungovat v online režimu. Řada dosud výhradně kamenných obchodů tak přesunula své zboží do e-shopů, podnikatelé začali komunikovat se zákazníky a obchodními partnery přes online platformy.

Pokud vaše firma dosud výhod online světa vůbec nevyužila, už déle neotálejte. Za poslední rok se trh nevratně změnil a v online světě už natrvalo zůstane, i když se znovu otevřou kamenné prodejny. Nastalé změny v dlouhodobém měřítku povedou k výraznému zefektivnění podnikání. Díky plné měřitelnosti digitálního světa se mohou firmy mnohem efektivněji přizpůsobovat chování zákazníků i konkurenci na trhu.

Sedm kroků, jak chránit své podnikání

Přechod do online prostředí není jedinou možností, jak překonat tuto nebo další krize. Není ani samospasitelný. Firmu můžete vyvést z nejistého období – anebo se mu úplně vyhnout – kombinací více kroků:

1. Průběžně sledujte a vyhodnocujte situaci. Na základě přesných dat vyhodnoťte, jaká je vaše situace na trhu a přizpůsobte tomu svou strategii. Zamyslete se nad vašimi silnými stránkami a ziskovostí vašich projektů. Zbavte se toho, co vám nevydělává.

2. Plánujte v dlouhodobém měřítku. Kvalitní strategie nepracuje s krátkodobým řešením. Takové do budoucna může dokonce škodit. Myslete tedy dostatečně dopředu.

3. Diverzifikujte (rozšiřte nabídku zboží a služeb). Uvažujte o nových směrech, kterým se vaše podnikání může vydat. Nebojte se přehodnotit cílový trh. Buďte otevření k zavedení nových produktů, kterými oslovíte měnící se trh. Navazujte nové formy spolupráce, které by vás mohly posunout vpřed.

4. Zvyšte cashflow (přísun peněz do firmy). Snažte se najít a získat kapitál, který vaší firmě pomůže překlenout těžké období. Můžete si například od zákazníků vyžádat zálohy za služby.

5. Pečujte o zaměstnance a zákazníky. Posilujte vztah se svými zaměstnanci i zákazníky. Vycházejte jim vstříc, buďte pružní. Snažte se poskytovat služby nejvyšší kvality. Loajalita je totiž v těžkých časech skutečně k nezaplacení.

6. Zlepšete svou komunikaci. Otevřeně informujte zaměstnance, zákazníky i obchodní partnery o vašich aktivitách a stavu vašeho podnikání. Říkejte pravdu, i když nemusí být vždy příznivá. Vylepšete svou online prezentaci, vyšperkujte webové stránky a komunikaci na sociálních sítích.

7. Pojistěte své podnikání. Změny ve firemní strategii mohou především v začátcích představovat určitý risk. Pomocnou ruku nabízí podnikatelské pojištění, které vás může ochránit proti špatným manažerským rozhodnutím nebo třeba odpovědnosti za způsobenou škodu.

Naučte se šetřit

Ať už vaše podnikání balancuje na hraně nebo se zrovna hřeje na výsluní, vždy myslete na vyrovnané hospodaření. Neutrácejte víc, než vyděláte. Pravidelně analyzujte vaší situaci a vyhodnocujte, jestli zbytečně neplýtváte penězi. Zamyslete se nad tím, jak udělat váš provoz ještě efektivnější, odstraňte ztrátové produkty a procesy.

Šetřete ale pouze tam, kde to má smysl. Propouštění zaměstnanců kvůli snížení nákladů je sice z krátkodobého hlediska rychlé a efektivní, ale z dlouhodobého pohledu znamená ztrátu kvalitní a prověřené pracovní síly. Výhodnější by mohlo být například pozměnění odměňovacího systému, který můžete obnovit, až se bude firmě opět dařit.

Můžete také přehodnotit vaši situaci s dodavateli a zajistit si výhodnější platební podmínky. Rozpočtu pomůže i opuštění nevyužívaných prostor a snížení plateb za pronájem. Cestou k úsporám může být také outsourcing, tedy zapojení externistů, kteří pružně pokryjí dočasné potřeby. Zkuste využít aktuální vládní pobídky pro posílení ekonomiky, kam patří např. dočasné daňové úlevy, příspěvky na platy zaměstnanců nebo podpora vybraných oborů podnikání.

Hlavně buďte aktivní

Zmíněné kroky jsou stále jen částí vašich možností. Podnikatelé, kteří chtějí být úspěšní v každé době, musí především rychle a pružně reagovat na okolnosti. Nenechte si ujít žádnou příležitost, která vám alespoň částečně zajistí příjmy. Využijte možností, které trh nyní nabízí. Je velmi pravděpodobné, že mnoho současných změn přetrvá i po koronavirové krizi. Byla by chyba zůstat pozadu.

Další tipy související s podnikáním naleznete na našem webu Generali Česká Profi.

16.01.2025

Práce! Seriál o zaměstnání, kariéře a pojištění: Začátky podnikání

V třetí části našeho průvodce profesní kariérou se podíváme, co obnáší začít s vlastním podnikáním – ať už máte v úmyslu pracovat na volné noze jako tzv. osoba samostatně výdělečně činná, nebo chcete založit firmu a zaměstnávat tým lidí.

Na volné noze

Přechod ze zaměstnání na volnou nohu může přinést řadu výhod – nejčastěji se uvádí flexibilita, nezávislost a větší svoboda při nakládání s časem a objemem práce. To je vidět i na rostoucím grafu Počet OSVČ v ČR, kde se počet osob každoročně zvyšuje.

Ke konci roku 2024 je celkový počet OSVČ už přes 1 100 000, z toho více než 680 000 osob má již samostatnou výdělečnou činnost jako hlavní. Opustit jistotu zaměstnání však na druhou stranu znamená, že se musíte vypořádat s problémy, které jste dosud řešit nemuseli – najednou nemáte zaručený příjem, zaniká vám nárok na placenou dovolenou a nebudete-li si platit dobrovolné nemocenské pojištění, můžete zapomenout i na finanční dávky v době nemoci.

 

Jak to při změnách v profesním životě bývá, stát se OSVČ znamená zvykat si na nové skutečnosti, na které byste měli být pokud možno připraveni. Takže i když se těšíte na výhody, jako je lepší vyváženost pracovního a osobního života, je stejně důležité přemýšlet, jak co nejlépe využít příležitost, a zároveň ochránit své finanční i fyzické zdraví.

S tím vám pomohou tyto záchranné sítě: 

Penzijní plán – Při přechodu na volnou nohu si můžete dál platit penzijní připojištění, pokud patřilo k vašim zaměstnaneckým benefitům, nebo si můžete založit nové. Na základě doplňkového penzijního spoření tak budete mít nárok na státní příspěvek. Na internetu najdete kalkulačky, které vám pomohou spočítat, kolik byste si měli měsíčně spořit, abyste si i po odchodu do důchodu udrželi životní styl, na který jste zvyklí.

Pojištění příjmů a pojištění pracovní neschopnosti Vaše schopnost vydělávat peníze závisí na vaší schopnosti pracovat, a tak pracovní volno z důvodu nemoci nebo úrazu může negativně ovlivnit vaše příjmy. Vhodné pojištění vás ochrání před možnou ztrátou výdělku a zajistí, abyste byli schopni platit nečekané výdaje v souvislosti s léčením. Vyberte si takové pojištění, které odpovídá vašemu zdravotnímu stavu, nárokům na životní standard i rozpočtu.

Pojištění profesní odpovědnosti, provozní odpovědnosti a odpovědnosti za škodu – Ať se vydáváte na volnou nohu, pracujete na různých projektech nebo zakládáte vlastní firmu, měli byste být bez starostí ohledně úhrady právních a kompenzačních poplatků. Pojištění profesní odpovědnosti je pojištění proti škodám, které můžete způsobit výkonem své odborné profese. Je vhodné zejména pro profese, které se zabývají duševní činností vyžadující vyšší vzdělání. Je povinné např. při výkonu činnosti lékaře, advokáta, notáře či daňového poradce, ale hodí se i při výkonu nejrůznější poradenské činnosti apod. Pojištění provozní odpovědnosti je určeno pro podnikatele, kteří ze zákona odpovídají za škody způsobené provozní činností. Jako zaměstnavatel také musíte platit zákonné pojištění odpovědnosti, ze kterého bude uhrazena vašemu zaměstnanci škoda na zdraví a škoda vzniklá v souvislosti s pracovním úrazem a nemocí z povolání.

Úspory a investice – Ať si vytváříte finanční polštář, který vás ochrání, pokud příjmy nesplňují vaše očekávání, nebo si odkládáte peníze stranou, abyste měli na úhradu závazků na konci fiskálního roku, placení na spořicí účet nebo do investičního fondu vám může získat finanční zabezpečení v prvních etapách vzrušujícího přechodu na volnou nohu. 

 
  • Pokud poptávka po vašem zboží nebo službách podléhá sezónním výkyvům, hledejte příležitosti, jak kompenzovat výpadek příjmů mimo sezónu.
     
  • Najděte si dobrou účetní/účetního, kteří se postarají, aby vaše dokumenty a komunikace se státními institucemi byly v pořádku.
     
  • Najděte si kouče, který vás provede prvním rokem podnikání, a vyhněte se tak začátečnickým chybám, jež by vás mohly stát hodně peněz.

Budování týmu

Chystáte se naplnit podnikatelské ambice založením vlastní firmy? Chcete změnit příležitostný přivýdělek na podnikání na plný úvazek? Co byste měli vědět o ochraně svého podniku a zaměstnanců z hlediska pojištění?

Zdravotní pojištění a benefity – Co se týče samotných benefitů, při hledání zaměstnání si uchazeči vybírají práci i na základě těchto faktorů. A často jsou také klíčovými. Práce z domova, hybridní práce, flexibilní pracovní doba, dovolená navíc, příspěvky a podobně. To vše a ještě více jsou lákadly pro uchazeče. Proto je důležité, aby se malé firmy snažily nabídnout co nejlepší balíček výhod. Zdravotní pojištění musíte za své zaměstnance odvádět povinně, ale příspěvky na preventivní a nadstandardní péči nad rámec povinného zdravotního pojištění mohou být dobrý způsob, jak si přitáhnout a udržet talentované pracovníky.

Pojištění odpovědnosti zaměstnavatele Jako zaměstnavatel odpovídáte za dobré pracovní podmínky zaměstnanců a jste ze zákona povinni platit pojištění, ze kterého bude uhrazena vašemu zaměstnanci škoda na zdraví a škoda vzniklá v souvislosti s pracovním úrazem a nemocí z povolání. Projděte si nabídky různých institucí a vyberte si pojištění, které nejlépe odpovídá vaší situaci.

Generali Česká pojišťovna

Další pojištění – Na trhu existuje spousta produktů, které vám pomohou ochránit vaše podnikání. Můžete si pojistit výrobní zařízení, vybavení jako jsou počítače a mobilní telefony, nebo automobily a zboží při přepravě. Pamatujte, že máte odpovědnost nechat prostory firmy zkontrolovat z hlediska požární ochrany, a musíte zajistit, aby vaše firma splňovala všechna platná nařízení týkající se bezpečnosti a ochrany zdraví při práci.

Příspěvky na penzijní spoření Jako zaměstnavatel máte povinnost odvádět za své zaměstnance sociální pojištění. Když přijímáte nového pracovníka, jste povinni mu sdělit, jaké budou jeho odvody správě sociálního zabezpečení a kolik za něj bude odvádět vaše firma. V rámci balíčku zaměstnaneckých benefitů můžete svým zaměstnancům přispívat na penzijní spoření, které je výhodné pro obě strany. Pokud si totiž zaměstnanec odkládá alespoň 300 korun měsíčně, má nárok na příspěvek od státu. Zaměstnavatel z příspěvků do výše 50 tisíc korun ročně neodvádí sociální a zdravotní pojištění, je pro něj tedy výhodnější odměnit zaměstnance příspěvkem na penzijní spoření místo obyčejného zvednutí platu, které by automaticky navýšilo povinné odvody. 

 

Svým zaměstnancům můžete nabídnout i jiné zajímavé benefity, které tolik nezatíží váš rozpočet – společné pondělní snídaně, příležitost pracovat z domova, možnost hlídání dětí na pracovišti nebo odpočinkové zóny.

Chytří a inteligentní lidé potřebují dobrého lídra, který rozpozná jejich potenciál a umožní jim ho rozvinout. Nemáte-li vůdčí schopnosti, zkuste si najít kouče nebo kurz, který vám pomůže odbourat nedostatky, aby pod vaším vedením mohla vaše firma prosperovat a rozvíjet se.

Přečtěte si:

Práce! Seriál o zaměstnání, kariéře a pojištění: Jak si naplánovat odchod do důchodu

Práce! Seriál o zaměstnání, kariéře a pojištění: Nástup do prvního zaměstnání

Vyplatí se paušál pro OSVČ?

Vyberte kategorii