Práce! Seriál o zaměstnání, kariéře a pojištění: Nástup do prvního zaměstnání

Vstup do nového zaměstnání je vzrušující událost, na kterou se můžete důkladně připravit. V tomto článku přinášíme lidem na začátku kariéry informace o tom, co by měli vědět o zaměstnaneckých výhodách.

Ať jste v kterékoli fázi profesního života, náš průvodce pojištěním, penzijními fondy a investičními plány se vám bude jistě hodit. Hledáte-li příležitosti k povýšení a kariérnímu růstu, nebo už se připravujete na odchod do důchodu, najdete v něm rady, jak si v každé etapě zajistit finanční i fyzický blahobyt. 

 

Přečtěte si první část, ať svou kariéru nastartujete v prvním zaměstnání co nejlépe. Zabýváme se v ní zaměstnaneckými výhodami a poradíme vám, jak by měla vypadat dobrá pracovní smlouva.  

Význam zaměstnaneckých výhod

Dokončili jste studia a jste připraveni začít si budovat kariéru. I když je snadné nechat se strhnout nadšením, než přijmete první nabídku zaměstnání, měli byste vědět, jaké výhody vám zaměstnavatel nabízí. Tedy co dostanete navíc k platu – může jít o pojištění a příspěvek na důchodové připojištění, cestovné, členství v posilovně, wellness programy a výhody na pracovišti, jako jsou rekreační aktivity, dotované jídlo a pití nebo pružná pracovní doba.

Zaměstnavatelé tyto „bonusy“ často nabízejí proto, aby do firmy přivedli talentované pracovníky, a výzkumy ukazují, že dnešní mladí uchazeči o zaměstnání jsou výhodami motivovaní více než dřív – 60 % příslušníků generace Z by se spokojilo s počátečním platem nižším o 10 % výměnou za lepší balíček výhod.

Až si budete hledat první zaměstnání, nevybírejte si jen dobrou společnost, ale také dobrého šéfa. Zjistěte si, kdo bude váš nadřízený. Vyhledejte si jeho profil na LinkedIn a zjistěte o něm, co se dá. První nadřízený silně formuje váš názor na to, jak má vypadat správný lídr, což budete do budoucna jistě potřebovat.

Generali Česká pojišťovna

Pochopte, jak vás chrání zaměstnanecké programy

Důchodové pojištění je v mnoha zemích povinné, ale vždy je důležité se potenciálního zaměstnavatele ptát, jak bude vypadat váš konkrétní plán. V České republice je účast na důchodovém pojištění povinná ze zákona a zaměstnavatel k ní automaticky přihlásí každého způsobilého pracovníka. Zjistěte si, kolik budete přispívat sami a kolik za vás hradí zaměstnavatel. Můžete se také rozhodnout pro osobní důchodové připojištění, abyste se na penzi lépe zabezpečili. 

Další oblíbenou zaměstnaneckou výhodou je pojištění – ať jde o připojištění pro případ nemoci nebo úrazu, životní pojištění nebo pojištění na dentální nebo optickou péči, které hradí náklady na pravidelné prohlídky a ošetření. Například pojištění optické péče, které hradí předepsané brýle a kontaktní čočky, může přinést významnou finanční úsporu. Mnozí zaměstnavatelé dávají zaměstnancům příležitost účastnit se pojištění na pracovišti. Pokud však tuto možnost nemáte k dispozici, soukromé zdravotní připojištění vás ochrání v případě delší nemoci a rekonvalescence. 

 

O možných výhodách pro zaměstnance se dočtete v inzerátu pracovního místa, na internetových stránkách firmy, nebo vás o nich bude informovat personální oddělení. Jejich výčet by měl být uveden i v pracovní smlouvě. 

Rozumíte všemu v pracovní smlouvě?

Nabídli vám práci snů, ale než něco podepíšete, pořádně si přečtěte smlouvu, abyste plně rozuměli všemu, co se dotýká vašich zaměstnaneckých práv. Měli byste si položit zejména tyto otázky:

Na jak dlouhou dovolenou mám každoročně nárok?

  • Počet dnů dovolené obvykle stoupá s odpracovanou dobou u daného zaměstnavatele. Většina zemí má stanovenou minimální výměru placené dovolené, na kterou mají zaměstnanci každoročně nárok – v České republice činí pro zaměstnance na plný úvazek dvacet dní.

Co se stane, když budu potřebovat volno?

  • Zjistěte si, jestli máte nárok na tzv. „sick days“, tedy krátkodobé absence ze zdravotních důvodů, a co se stane, pokud onemocníte na delší dobu. Ptejte se zaměstnavatele také na to, budete-li mít nárok na volno v případě nenadálé závažné situace (úmrtí člena rodiny, vážné onemocnění nebo nehoda) a jak jste na tom s nárokem na rodičovskou dovolenou

Jaká je výpovědní lhůta?

  • Před prvním zaměstnáním se jistě hned nezabýváte myšlenkou na odchod, ale do budoucna je dobré si zjistit, co vás čeká, pokud byste se rozhodli, že je čas na změnu.

Povoluje zaměstnavatel pružnou pracovní dobu nebo práci z domova?

  • Budete-li mít v těchto otázkách jasno hned od začátku, získáte lepší představu o tom, jak bude vypadat váš pracovní týden – budete muset například zohlednit čas na dopravu do práce? Nabízí homeoffice? A jak to bude s volným časem – budete kromě svých pracovních povinností stíhat i své osobní koníčky a aktivity? 

Pamatujte, že bez ohledu na to, v jaké etapě své kariérní cesty se nacházíte, je dobré zjistit si, na co máte v zaměstnání nárok. Jedině tak se budete moci odpovědně rozhodovat a získáte i příležitost vyjednat si případně lepší podmínky.

Přečtěte si další články ze seriálu:

Jak se při budování kariéry finančně zabezpečit

Začátky podnikání

Jak si naplánovat odchod do důchodu

16.01.2025

Práce! Seriál o zaměstnání, kariéře a pojištění: Začátky podnikání

 

V další části našeho průvodce profesní kariérou se podíváme, co obnáší začít s vlastním podnikáním – ať už máte v úmyslu pracovat na volné noze jako tzv. osoba samostatně výdělečně činná, nebo chcete založit firmu a zaměstnávat tým lidí.

Na volné noze

Přechod ze zaměstnání na volnou nohu může přinést řadu výhod – nejčastěji se uvádí flexibilita, nezávislost a větší svoboda při nakládání s časem a objemem práce. To je vidět i na rostoucím grafu Počet OSVČ v ČR, kde se počet osob každoročně zvyšuje. Ke konci roku 2024 byl celkový počet OSVČ již přes 1 100 000, z toho více než 680 000 osob má již samostatnou výdělečnou činnost jako hlavní. Opustit jistotu zaměstnání však na druhou stranu znamená, že se musíte vypořádat s problémy, které jste dosud řešit nemuseli – najednou nemáte zaručený příjem, zaniká vám nárok na placenou dovolenou a nebudete-li si platit dobrovolné nemocenské pojištění, můžete zapomenout i na finanční dávky v době nemoci.

Jak to při změnách v profesním životě bývá, stát se OSVČ znamená zvykat si na nové skutečnosti, na které byste měli být pokud možno připraveni. Takže i když se těšíte na výhody, jako je lepší vyváženost pracovního a osobního života, je stejně důležité přemýšlet, jak co nejlépe využít příležitost, a zároveň ochránit své finanční i fyzické zdraví.

 

Najděte si kouče, který vás provede prvním rokem podnikání, a vyhněte se tak začátečnickým chybám, jež by vás mohly stát hodně peněz.

Využijte tyto záchranné sítě: 

Penzijní plán – Při přechodu na volnou nohu si můžete dál platit penzijní připojištění, pokud patřilo k vašim zaměstnaneckým benefitům, nebo si můžete založit nové. Na základě doplňkového penzijního spoření tak budete mít nárok na státní příspěvek. Na internetu najdete kalkulačky, které vám pomohou spočítat, kolik byste si měli měsíčně spořit, abyste si i po odchodu do důchodu udrželi životní styl, na který jste zvyklí.

Pojištění příjmů a pojištění pracovní neschopnosti Vaše schopnost vydělávat peníze závisí na vaší schopnosti pracovat, a tak pracovní volno z důvodu nemoci nebo úrazu může negativně ovlivnit vaše příjmy. Vhodné pojištění vás ochrání před možnou ztrátou výdělku a zajistí, abyste byli schopni platit nečekané výdaje v souvislosti s léčením. Vyberte si takové pojištění, které odpovídá vašemu zdravotnímu stavu, nárokům na životní standard i rozpočtu.

Pojištění profesní odpovědnosti, provozní odpovědnosti a odpovědnosti za škodu – Ať se vydáváte na volnou nohu, pracujete na různých projektech nebo zakládáte vlastní firmu, měli byste být bez starostí ohledně úhrady právních a kompenzačních poplatků. Pojištění profesní odpovědnosti je pojištění proti škodám, které můžete způsobit výkonem své odborné profese. Je vhodné zejména pro profese, které se zabývají duševní činností vyžadující vyšší vzdělání. Je povinné např. při výkonu činnosti lékaře, advokáta, notáře či daňového poradce, ale hodí se i při výkonu nejrůznější poradenské činnosti apod. Pojištění provozní odpovědnosti je určeno pro podnikatele, kteří ze zákona odpovídají za škody způsobené provozní činností. Jako zaměstnavatel také musíte platit zákonné pojištění odpovědnosti, ze kterého bude uhrazena vašemu zaměstnanci škoda na zdraví a škoda vzniklá v souvislosti s pracovním úrazem a nemocí z povolání.

Úspory a investice – Ať si vytváříte finanční polštář, který vás ochrání, pokud příjmy nesplňují vaše očekávání, nebo si odkládáte peníze stranou, abyste měli na úhradu závazků na konci fiskálního roku, placení na spořicí účet nebo do investičního fondu vám může získat finanční zabezpečení v prvních etapách vzrušujícího přechodu na volnou nohu

 

Pokud poptávka po vašem zboží nebo službách podléhá sezónním výkyvům, hledejte příležitosti, jak kompenzovat výpadek příjmů mimo sezónu. Najděte si dobrou účetní/účetního, kteří se postarají, aby vaše dokumenty a komunikace se státními institucemi byly v pořádku.

Týmová spolupráce

Budování týmu

Chystáte se naplnit podnikatelské ambice založením vlastní firmy? Chcete změnit příležitostný přivýdělek na podnikání na plný úvazek? Co byste měli vědět o ochraně svého podniku a zaměstnanců z hlediska pojištění?

Zdravotní pojištění a benefity – Co se týče samotných benefitů, při hledání zaměstnání si uchazeči vybírají práci i na základě těchto faktorů. A často jsou také klíčovými. Práce z domova, hybridní práce, flexibilní pracovní doba, dovolená navíc, příspěvky a podobně. To vše a ještě více jsou lákadly pro uchazeče. Proto je důležité, aby se malé firmy snažily nabídnout co nejlepší balíček výhod. Zdravotní pojištění musíte za své zaměstnance odvádět povinně, ale příspěvky na preventivní a nadstandardní péči nad rámec povinného zdravotního pojištění mohou být dobrý způsob, jak si přitáhnout a udržet talentované pracovníky.

Pojištění odpovědnosti zaměstnavatele Jako zaměstnavatel odpovídáte za dobré pracovní podmínky zaměstnanců a jste ze zákona povinni platit pojištění, ze kterého bude uhrazena vašemu zaměstnanci škoda na zdraví a škoda vzniklá v souvislosti s pracovním úrazem a nemocí z povolání. Projděte si nabídky různých institucí a vyberte si pojištění, které nejlépe odpovídá vaší situaci.

Další pojištění – Na trhu existuje spousta produktů, které vám pomohou ochránit vaše podnikání. Můžete si pojistit výrobní zařízení, vybavení jako jsou počítače a mobilní telefony, nebo automobily a zboží při přepravě. Pamatujte, že máte odpovědnost nechat prostory firmy zkontrolovat z hlediska požární ochrany, a musíte zajistit, aby vaše firma splňovala všechna platná nařízení týkající se bezpečnosti a ochrany zdraví při práci.

Generali Česká pojišťovna

Příspěvky na penzijní spoření Jako zaměstnavatel máte povinnost odvádět za své zaměstnance sociální pojištění. Když přijímáte nového pracovníka, jste povinni mu sdělit, jaké budou jeho odvody správě sociálního zabezpečení a kolik za něj bude odvádět vaše firma. V rámci balíčku zaměstnaneckých benefitů můžete svým zaměstnancům přispívat na penzijní spoření, které je výhodné pro obě strany. Pokud si totiž zaměstnanec odkládá alespoň 300 korun měsíčně, má nárok na příspěvek od státu. Zaměstnavatel z příspěvků do výše 50 tisíc korun ročně neodvádí sociální a zdravotní pojištění, je pro něj tedy výhodnější odměnit zaměstnance příspěvkem na penzijní spoření místo obyčejného zvednutí platu, které by automaticky navýšilo povinné odvody. 

 

Svým zaměstnancům můžete nabídnout i jiné zajímavé benefity, které tolik nezatíží váš rozpočet – společné pondělní snídaně, příležitost pracovat z domova, možnost hlídání dětí na pracovišti nebo odpočinkové zóny.

Chytří a inteligentní lidé potřebují dobrého lídra, který rozpozná jejich potenciál a umožní jim ho rozvinout. Nemáte-li vůdčí schopnosti, zkuste si najít kouče nebo kurz, který vám pomůže odbourat nedostatky, aby pod vaším vedením mohla vaše firma prosperovat a rozvíjet se.

Přečtěte si další články ze seriálu:

Nástup do prvního zaměstnání

Jak se při budování kariéry finančně zabezpečit

Jak si naplánovat odchod do důchodu

 

Vyberte kategorii