Příspěvek zaměstnavatele na penzijko

Benefit výhodný pro zaměstnance i zaměstnavatele.

V dnešní době čím dál tím více zaměstnavatelů nabízí svým zaměstnancům ke mzdě či platu ještě něco navíc. Vědí totiž, že to jsou právě benefity, které dokážou významným způsobem ovlivnit spokojenost stávajících zaměstnanců, ale i zahýbat trhem práce. Mohou být dokonce jedním z kritérií pro rozhodování, jestli zůstat ve stávajícím zaměstnání nebo se poohlédnout jinde.

Mezi nejčastější výhody poskytované zaměstnavatelem patří příspěvek na stravování, kulturu, vzdělávání či sportovní aktivity. Stále oblíbenější je však i příspěvek zaměstnavatele na penzijní spoření. Ten se totiž vyplatí oběma stranám.

Pro zaměstnance je příspěvek na penzijko skvělou příležitostí:

  • Zvyšuje úspory na penzijku. Příspěvek zaměstnavatele se zhodnocuje stejně jako vlastní vklady zaměstnance na penzijní spoření. I kdyby si zaměstnanec vkládal na penzijko jen malou částku, s příspěvkem zaměstnavatele může mít našetřeno podstatně více.
  • Je výhodnější než navýšení mzdy. Na rozdíl od mzdy příspěvek zaměstnavatele do výše 50 000 Kč ročně nepodléhá odvodům na sociální a zdravotní pojištění ani dani z příjmů. Příspěvek zaměstnavatele na penzijní spoření je proto pro zaměstnance výhodnější než navýšení mzdy o stejnou částku. Například příspěvek zaměstnavatele na penzijko ve výši 1 000 Kč znamená pro zaměstnance čistý příjem o celých 1 000 Kč vyšší.

Pro zaměstnavatele je příspěvek také výhodný:

  • Příspěvek na penzijko je výhodnější než navýšení mzdy. Příspěvek zaměstnavatele do výše 50 000 Kč ročně nepodléhá odvodům na sociální a zdravotní pojištění ani dani z příjmů. To představuje významnou úsporu mzdových nákladů oproti vyplácení příspěvku do mzdy.
  • Firemní benefit, který zaměstnanci oceňují. Příspěvek na penzijní spoření je považován za příjemný a smysluplný benefit, který může přispět k větší spokojenosti zaměstnanců. Právě celková spokojenost má vliv na fluktuaci pracovníků.

 

Generali penzijní společnost

 

Jak si příspěvek na penzijko od zaměstnavatele zajistit?

Poradíme vám, jak na to:

  1. Informujte se u svého zaměstnavatele, zda přispívá na penzijní spoření. Dobrým pomocníkem při hledání informací může být firemní intranet. Benefity jsou také součástí důležitých dokumentů, jako pracovní smlouvy, kolektivní smlouvy a vnitřní předpisy. Pokud si ani tak nejste jisti, obrátit se můžete na personální oddělení, které bude mít o benefitech pro zaměstnance jistě přehled.
  2. Nárok na příspěvek většinou nevzniká automaticky. Zaměstnanec by měl o příspěvek zaměstnavatele oficiálně požádat. Nejčastěji tyto žádosti o příspěvek na penzijní spoření zpracovává mzdová účtárna.
  3. Dejte nám vědět, že vám zaměstnavatel bude na penzijko přispívat. Příspěvek zaměstnavatele si můžete ve smlouvě aktivovat prostřednictvím Klientského portálu v sekci Změna smlouvy. Nebo nás informujte e-mailem na info@generalipenze.cz.
  4. Následně vám vystavíme Potvrzení ke smlouvě, které obsahuje i platební údaje, které předložíte svému zaměstnavateli.

Pokud váš zaměstnavatel příspěvek na penzijní spoření nabízí, ale své penzijko zatím nemáte, promyslete jeho sjednání co nejdříve, abyste o příspěvky od zaměstnavatele nepřicházeli. Na spoření ke spokojené budoucnosti tak nebudete sami.

 

Více informací o příspěvku zaměstnavatele se dozvíte zde.

20.12.2024

Jak se při budování kariéry finančně zabezpečit

Budujete si kariéru a máte pocit, že na důchod nebo jiné finanční zabezpečení do budoucna je ještě čas? To jste na omylu. Jak se správně finančně připravit na budoucnost již dnes, zajistit si bezstarostné stáří a být krytý i v případě nečekaných změn v životě? Objevte praktické tipy, jak zvládnout finanční výzvy a postavit pevné základy pro svoji budoucnost.

Každý člověk se snaží během života o budování své kariéry. A právě to je jednou z nejdůležitějších etap života. Soustředit se na své profesionální úspěchy, nové výzvy a lepší platové podmínky. Pokud je vše bez problémů a budování kariéry „šlape“ v plném proudu tak jak má, vše je v pořádku. Ale v této době už není nic jistého. Vedle budování kariéry však často zapomínáme na dlouhodobé plánování, kde spadá například zabezpečení na důchod či ochrana před výpadkem příjmů. V tomto článku naleznete užitečné rady, jak myslet na budoucnost již během kariérního růstu, jak se připravit na změnu povolání a co udělat pro to, abyste byli finančně chráněni, ať vás v životě čeká cokoliv.

Kariérní postup

Začínáte rozvíjet svou kariéru, a proto vám myšlenka na penzi může připadat absurdní. Nenechte se mýlit. Populace v České republice, a stejně tak v celé Evropě, stárne a státní výdaje na důchody se neustále zvyšují. Chcete-li mít jistotu, že budete na stáří zajištěni, je důležité převzít za svou budoucnost také osobní odpovědnost a zvolit vhodnou formu spoření. Čím dříve se spořením začnete, tím více peněz si do důchodu odnesete.

Výhodným produktem je doplňkové penzijní spoření. Jedná se o nejvýhodnější penzijní spoření se státní podporou, na které vám může přispívat i zaměstnavatel, a dokonce vám přinese i určité daňové výhody. Jedná se o spořící produkt, díky kterému můžete efektivně zhodnocovat své peníze. Můžete si zvolit investiční strategii fondu dle míry rizika a výše výnosu. Platí, že čím větší riziko, tím větší výnos. Příspěvky na penzijní pojištění jsou pro zaměstnavatele rovněž výhodné, jelikož příspěvek do výše 50 000 Kč ročně nemusí danit. Stát částečně nahradí zrušení příspěvků na důchodové pojištění daňovou úlevou na důchodové spoření. Od července 2024 si budou moci důchodci odečíst všechny příspěvky na penzijní spoření od základu daně. Maximální roční daňová úspora činí 7 200 Kč.

Vhodnou alternativou je také investiční životní pojištění. Tento druh pojištění však není vhodný pro všechny, jelikož se jedná o drahý produkt. Je dobrým řešením pro osoby, které mají hypotéku, rodinu nebo jiné závazky a nemají dostatečnou rezervu na krytí výpadku příjmů v případě dlouhodobé nemoci, invalidity či úmrtí. I na tento typ pojištění mohou zaměstnavatelé přispívat až 50 tisíc Kč ročně, aniž by museli tuto částku danit. Proto patří mezi zaměstnavateli k oblíbeným zaměstnaneckým benefitům. Zde je však třeba jistá obezřetnost. Plnění smlouvy nejde jednoduše vypovědět a investiční částku budete muset platit i v případě změny zaměstnavatele, a to i tehdy, když vám konkrétní produkt nabídne sám zaměstnavatel. Přečtěte si však, jaká rizika vám hrozí v případě předčasného ukončení životního pojištění.

Kariérní postup zpravidla přináší lepší platové podmínky, proto je vhodné zvážit, zda částku, kterou spoříte na důchod, nenavýšit. Zároveň se porozhlédněte po spořících a investičních produktech. Pomohou zhodnotit vaše finance a zajistí vám dostatečnou rezervu také v krátkodobém horizontu.

Změna profese

A co když se rozhodnete změnit profesi? Ještě v roce 1999 byli Češi v tomto ohledu velmi konzervativní, ale aktuálně je to tak, že více než tři čtvrtiny pracujících čechů změnily během života obor a vůbec se nevyhýbají ani změnám. Pro změnu profese je však nutné rozšířit si kvalifikaci, což vyžaduje dodatečné studium či praktický výcvik, tedy čas i peníze. Na přípravu nové kariéry se můžete připravovat při stávajícím zaměstnání nebo dáte výpověď a budete se změně kvalifikace věnovat naplno, což může vést k poklesu nebo dočasné ztrátě příjmů. Studium či rekvalifikační kurzy navíc bývají drahé a jistě nechcete vyčerpat veškeré finanční rezervy. Jak tuto situaci řešit?

Jednou možností jsou rekvalifikační kurzy. Po ukončení pracovního poměru se zapíšete na Úřad práce, který vám zajistí výplatu podpory ve výši 60 % z čistého měsíčního platu z minulého zaměstnání. Navíc v případě, že Úřad práce uchazeče o rekvalifikaci pro danou rekvalifikaci doporučí a uzavře s uchazečem písemnou dohodu, může uchazeči náklady na kurz uhradit.

V případě, že ke změně profese potřebujete dosáhnout dalšího vzdělání, náklady na studium vám pomůže pokrýt studentská půjčka. Pokud o zvýšení kvalifikace či změnu pracovního zařazení usilujete u svého stávajícího zaměstnavatele, je pravděpodobné, že náklady spojené s vaším dalším vzděláním uhradí nebo na něj alespoň přispěje.

Změna kariéry je náročným procesem. Proto je důležité si vše důkladně promyslet, vytvořit si detailní finanční plán, který zajistí, že budete schopni dostát všem svým závazkům a zároveň budete mít rezervu k pokrytí nečekaných výdajů.

Výpadek příjmů může být pro každého závažným problémem. Proto pokud nemáte uzavřené životní pojištění, v rámci kterého se můžete připojistit, doporučujeme si samostatně zřídit pojištění pracovní neschopnosti, které může závažný pokles či ztrátu příjmů v důsledku dlouhodobé nemoci kompenzovat.

Při budování své kariéry vždy myslete na budoucnost. Zajistěte se na stáří, vytvořte si finanční rezervy využitelné v krátkodobém horizontu, pojistěte se proti výpadkům příjmů v důsledku dlouhodobé nemoci. Dopřejte si finanční jistoty, ať už vás v budoucnu čeká cokoliv.

Přečtěte si další články ze seriálu:

Začátky podnikání

Nástup do prvního zaměstnání

Jak si naplánovat odchod do důchodu

 

Vyberte kategorii