NFT je zkratka pro non-fungible tokens. Abychom správně pochopili význam tohoto slovního spojení, je třeba si nejprve vysvětlit, co znamená "fungible". Podle internetového slovníku Glosbe ho lze přeložit jako "zaměnitelný" nebo "směnitelný". Jedná se tedy o něco, co lze vyměnit nebo směnit za něco jiného, avšak podobného typu a hodnoty. Např. peníze jsou směnitelné, protože mince v hodnotě 1 euro mohu vyměnit za jinou minci s hodnotou 1 euro nebo za dvě mince s hodnotou 50 centů.
Takže non-fungible znamená, že určitá věc je unikátní a nelze ji směnit či zaměnit za nic podobného. A non-fungible token, tedy nezaměnitelný token, (nebo NFT) slouží jako prostředek k prokázání duševního vlastnictví digitální položky.
Pokud si koupíte NFT, kupujete si de facto vlastnická práva k unikátnímu digitálnímu obsahu, ať už se jedná o umělecké dílo, internetový článek nebo třeba video. Nezískáváte položku jako takovou fyzicky, ale stáváte se jejím majitelem. Získáváte digitální certifikát o vlastnictví digitálního díla.
Nákup NFT je zaznamenán v blockchainu, jakési digitální účetní knize. Jedná se o databázi, která zaznamenává a přenáší informace decentralizovaným, bezpečným a transparentním způsobem. Každé NFT je v blockchainu snadno dohledatelné, znamená to, že je zde uložena historie konkrétního NFT od jeho vzniku až po nákup. Tak je vždy možné určit skutečného majitele. Záznam z blockchainu nelze vyjmout, NFT tak chrání i proti odcizení vlastnického práva.
NFT se může vztahovat k jedné položce, ale zároveň je možné vydat k jedné položce více tokenů. Je to podobné, jako když je od jedné grafiky vytvořeno určité množství tisků.
V současné době můžete NFT najít na řadě domén. Zahrnují hudbu, položky z video her, jako třeba unikátní zbraně nebo skiny, virtuální sběratelské kartičky (např. Panini), názvy domén nebo přístupy na privátní akce pořádané luxusními značkami. Nejčastěji jsou však NFT vázány na digitální umělecká díla. Vzhledem k tomu, že tokeny jsou unikátní a nelze je padělat, je vlastnictví NFT stejné jako vlastnictví originálního uměleckého díla. Každý si může koupit levnou kopii, ale majitelem originálu je jediný člověk.
Nejlépe prodávaným NFT je dílo Everydays: The First 5000 Days od amerického umělce Beeple. Jeho digitální koláž složená z 5 000 částí se v březnu 2021 prodala za téměř 1,6 miliardy Kč.
NFT dorazily už také do České republiky, ačkoliv jsme zde teprve na začátku. Prvním umělcem, který na tento trh u nás vstoupil, je zpěvák Rytmus. Fanoušci si mohou zakoupit jeho obrázek nebo hudbu, a tak investovat své peníze. V oblasti výtvarného umění na NFT scénu vstupují především mladí umělci, jako třeba Ondřej Zunka nebo osobnosti graffiti scény Michal Škapa a Jan Kaláb. Ze starší generace jde třeba o Jiřího Černického. První NFT díla se objevila už také na aukcích a v galeriích, mezi prvním se jednalo o pražskou DSC Gallery a Chemistry Gallery.
Binance NFT, OpenSea, Rarible nebo SuperRare jsou některé z platforem, na kterých je možné nezaměnitelné tokeny zakoupit. Každá digitální položka je zde opatřena jakýmsi produktovým listem, ve kterém jsou zaznamenány informace o této položce i cena. Prodeje se provádějí za fixní cenu, případně se daná položka může dražit v aukci. Platby se provádí v kryptoměnách, takže musíte mít kryptopeněženku.
Je třeba mít na paměti, že NFT sami o sobě nejsou kryptoměnou, jelikož kryptoměna, stejně jako kterákoliv jiná měna, je směnitelná. Můžete směnit bitcoin za bitcoin, protože mají stejnou hodnotu, ale NFT jsou unikátní a jejich hodnota je různá.
Trh s NFT upoutal veřejnost především závratnými sumami, za které se na něm obchoduje. Názory na význam tohoto nového způsobu obchodování se však různí.
Na jedné straně jsou NFT výhodné pro samotné umělce, protože jim umožňují prodávat svá díla přímo koncovým kupujícím, tudíž jim zůstává větší část zisku. Navíc je dílo autorsky chráněno proti nezákonnému reprodukování, samozřejmě teoreticky. Rovněž lze říci, že nezaměnitelné tokeny přispívají k demokratizaci umění, jelikož nabízejí nový způsob obchodování s uměním, který je atraktivní pro novou skupinu sběratelů.
Na druhé straně jsou NFT kritizovány za přílišnou spotřebu energie, ale i proto, že vlády nejsou schopny tento typ transakcí danit. Zároveň je každé dílo vždy volně dostupné veřejnosti, která ho může beztrestně kopírovat, ačkoliv dílo nevlastní. V důsledku toho se na trhu pohybuje mnoho podvodníků, kteří obchodují s uměním, i když nejsou majiteli díla. Trh s NFT je navíc spekulativní povahy, tzn. že většina uměleckých položek se prodává za účelem generování zisku jeho dalším prodejem. Dochází zde k výrazné fluktuaci cen a proto o své investice můžete snadno přijít.
Zajímají vás nezaměnitelné tokeny a chcete do nich investovat? Zde jsme pro vás připravili několik tipů, kterými byste se měli řídit:
Budujete si kariéru a máte pocit, že na důchod nebo jiné finanční zabezpečení do budoucna je ještě čas? To jste na omylu. Jak se správně finančně připravit na budoucnost již dnes, zajistit si bezstarostné stáří a být krytý i v případě nečekaných změn v životě? Objevte praktické tipy, jak zvládnout finanční výzvy a postavit pevné základy pro svoji budoucnost.
Každý člověk se snaží během života o budování své kariéry. A právě to je jednou z nejdůležitějších etap života. Soustředit se na své profesionální úspěchy, nové výzvy a lepší platové podmínky. Pokud je vše bez problémů a budování kariéry „šlape“ v plném proudu tak jak má, vše je v pořádku. Ale v této době už není nic jistého. Vedle budování kariéry však často zapomínáme na dlouhodobé plánování, kde spadá například zabezpečení na důchod či ochrana před výpadkem příjmů. V tomto článku naleznete užitečné rady, jak myslet na budoucnost již během kariérního růstu, jak se připravit na změnu povolání a co udělat pro to, abyste byli finančně chráněni, ať vás v životě čeká cokoliv.
Začínáte rozvíjet svou kariéru, a proto vám myšlenka na penzi může připadat absurdní. Nenechte se mýlit. Populace v České republice, a stejně tak v celé Evropě, stárne a státní výdaje na důchody se neustále zvyšují. Chcete-li mít jistotu, že budete na stáří zajištěni, je důležité převzít za svou budoucnost také osobní odpovědnost a zvolit vhodnou formu spoření. Čím dříve se spořením začnete, tím více peněz si do důchodu odnesete.
Výhodným produktem je doplňkové penzijní spoření. Jedná se o nejvýhodnější penzijní spoření se státní podporou, na které vám může přispívat i zaměstnavatel, a dokonce vám přinese i určité daňové výhody. Jedná se o spořící produkt, díky kterému můžete efektivně zhodnocovat své peníze. Můžete si zvolit investiční strategii fondu dle míry rizika a výše výnosu. Platí, že čím větší riziko, tím větší výnos. Příspěvky na penzijní pojištění jsou pro zaměstnavatele rovněž výhodné, jelikož příspěvek do výše 50 000 Kč ročně nemusí danit. Stát částečně nahradí zrušení příspěvků na důchodové pojištění daňovou úlevou na důchodové spoření. Od července 2024 si budou moci důchodci odečíst všechny příspěvky na penzijní spoření od základu daně. Maximální roční daňová úspora činí 7 200 Kč.
Vhodnou alternativou je také investiční životní pojištění. Tento druh pojištění však není vhodný pro všechny, jelikož se jedná o drahý produkt. Je dobrým řešením pro osoby, které mají hypotéku, rodinu nebo jiné závazky a nemají dostatečnou rezervu na krytí výpadku příjmů v případě dlouhodobé nemoci, invalidity či úmrtí. I na tento typ pojištění mohou zaměstnavatelé přispívat až 50 tisíc Kč ročně, aniž by museli tuto částku danit. Proto patří mezi zaměstnavateli k oblíbeným zaměstnaneckým benefitům. Zde je však třeba jistá obezřetnost. Plnění smlouvy nejde jednoduše vypovědět a investiční částku budete muset platit i v případě změny zaměstnavatele, a to i tehdy, když vám konkrétní produkt nabídne sám zaměstnavatel. Přečtěte si však, jaká rizika vám hrozí v případě předčasného ukončení životního pojištění.
Kariérní postup zpravidla přináší lepší platové podmínky, proto je vhodné zvážit, zda částku, kterou spoříte na důchod, nenavýšit. Zároveň se porozhlédněte po spořících a investičních produktech. Pomohou zhodnotit vaše finance a zajistí vám dostatečnou rezervu také v krátkodobém horizontu.
A co když se rozhodnete změnit profesi? Ještě v roce 1999 byli Češi v tomto ohledu velmi konzervativní, ale aktuálně je to tak, že více než tři čtvrtiny pracujících čechů změnily během života obor a vůbec se nevyhýbají ani změnám. Pro změnu profese je však nutné rozšířit si kvalifikaci, což vyžaduje dodatečné studium či praktický výcvik, tedy čas i peníze. Na přípravu nové kariéry se můžete připravovat při stávajícím zaměstnání nebo dáte výpověď a budete se změně kvalifikace věnovat naplno, což může vést k poklesu nebo dočasné ztrátě příjmů. Studium či rekvalifikační kurzy navíc bývají drahé a jistě nechcete vyčerpat veškeré finanční rezervy. Jak tuto situaci řešit?
Jednou možností jsou rekvalifikační kurzy. Po ukončení pracovního poměru se zapíšete na Úřad práce, který vám zajistí výplatu podpory ve výši 60 % z čistého měsíčního platu z minulého zaměstnání. Navíc v případě, že Úřad práce uchazeče o rekvalifikaci pro danou rekvalifikaci doporučí a uzavře s uchazečem písemnou dohodu, může uchazeči náklady na kurz uhradit.
V případě, že ke změně profese potřebujete dosáhnout dalšího vzdělání, náklady na studium vám pomůže pokrýt studentská půjčka. Pokud o zvýšení kvalifikace či změnu pracovního zařazení usilujete u svého stávajícího zaměstnavatele, je pravděpodobné, že náklady spojené s vaším dalším vzděláním uhradí nebo na něj alespoň přispěje.
Změna kariéry je náročným procesem. Proto je důležité si vše důkladně promyslet, vytvořit si detailní finanční plán, který zajistí, že budete schopni dostát všem svým závazkům a zároveň budete mít rezervu k pokrytí nečekaných výdajů.
Výpadek příjmů může být pro každého závažným problémem. Proto pokud nemáte uzavřené životní pojištění, v rámci kterého se můžete připojistit, doporučujeme si samostatně zřídit pojištění pracovní neschopnosti, které může závažný pokles či ztrátu příjmů v důsledku dlouhodobé nemoci kompenzovat.
Při budování své kariéry vždy myslete na budoucnost. Zajistěte se na stáří, vytvořte si finanční rezervy využitelné v krátkodobém horizontu, pojistěte se proti výpadkům příjmů v důsledku dlouhodobé nemoci. Dopřejte si finanční jistoty, ať už vás v budoucnu čeká cokoliv.
Přečtěte si další články ze seriálu:
Jak si naplánovat odchod do důchodu