Superpotravina je běžný termín používaný k označení mnoha potravin bohatých na živiny (často jsou zároveň nízkokalorické), které mají prokázaný přínos pro zdraví, od snižování hladiny cholesterolu až po prevenci kardiovaskulárních onemocnění. Zde je několik jednoduchých způsobů, jak je začlenit do každého pokrmu a vytěžit z jejich vynikajících zdravotních účinků maximum.
Čím začít? Zkuste nastartovat svůj den superpotravinovým smoothie a šálkem zeleného čaje. Mezi mnoho druhů ovoce a zeleniny označovaných jako superpotraviny patří borůvky, brokolice a červená řepa. Jeden šálek brokolice ve skutečnosti obsahuje více než 100 % doporučované denní dávky vitaminu C! Další superpotravinou, tradičně využívanou v čínské medicíně, je zelený čaj, který má přínosů pro zdraví celou řadu. Jeho konzumací si zrychlíte metabolismus a dostanete do těla účinné antioxidanty, které působí jako prevence proti rakovině. Jestliže své tělo potřebujete opravdu nakopnout, vyzkoušejte čaj matcha – ten obsahuje až 137krát více antioxidantů než obyčejný zelený čaj!
Středomořská strava je jednou z nejzdravějších na světě, a tak není divu, že superpotravin v ní najdete spoustu. Dodejte svému obědu, či večeři středomořský šmrnc a dopřejte si každý den tučnou rybu, jako je makrela nebo sardinky, které jsou doslova nacpané vitaminem D a omega-3 mastnými kyselinami. Zkuste do svých pokrmů propašovat i trochu česneku – nejen pro chuť, ale také jako dávku vitaminu C.
Skvělá zpráva pro milovníky čokolády! Superpotraviny zahrnují dokonce i sladkosti, a to díky antioxidačním a povzbuzujícím vlastnostem kakaa. Než se ale začnete cpát čokoládovým dortem, pamatujte, že se to týká jen hořké čokolády! Dopřejte si několik čtverečků po večeři – uspokojíte tak svou chuť na sladké a zároveň uděláte něco pro své zdraví. Kdo říkal, že jíst zdravě je nuda?
Je důležité, zejména pokud je vám 65 let a více, pravidelně sledovat své kognitivní funkce. Víte, že můžete absolvovat test kognitivních funkcí přímo u svého praktického lékaře?
Kognitivní funkce jsou schopnosti mozku, které nám umožňují vnímat, myslet, pamatovat si a učit se. Zahrnují:
Test, známý také jako Mini Mental State Examination (MMSE), je jednoduchý způsob, jak zhodnotit základní kognitivní schopnosti. Skládá se z 30 otázek a úkolů, které zkoumají různé oblasti mozkových funkcí. Vyzkoušet si ho můžete i na tomto odkazu.
Mezi úkoly patří:
Celkově lze získat až 30 bodů. Výsledek pomůže lékaři rozhodnout, zda máte příznaky kognitivních poruch nebo zda je váš stav v normě. Pod 24 bodů jde o lehkou demenci, dosažení 17 bodů a méně indikuje středně těžkou demenci.
Je důležité zdůraznit, že test nemusí být vždy jednoznačný. Například deprese, užívání některých léků nebo jiné zdravotní problémy mohou způsobit podobné symptomy jako demence. Proto by měl každý, kdo dosáhne nižšího skóre, podstoupit další podrobná vyšetření, aby byly vyloučeny jiné příčiny.
Prvním krokem je navštívit svého praktického lékaře, který vám test provede během pravidelné preventivní prohlídky. Pokud vám vyjde výsledek testu pozitivní, lékař vás odešle ke specialistovi, jako je neurolog, psycholog nebo psychiatr, kteří provedou podrobnější vyšetření. V některých případech může být doporučena i zobrazovací metoda, jako je CT nebo magnetická rezonance, která pomůže lépe diagnostikovat případné postižení mozku.
Pokud se z nějakého důvodu necítíte komfortně s návštěvou lékaře, existuje možnost využít preventivní programy v lékárnách, například v sítích jako Benu nebo Pharmacentrum. Tyto lékárny poskytují základní vyšetření, která mohou pomoci odhalit počáteční příznaky kognitivních poruch. Pokud jste u OZP zdravotní pojišťovny, máte možnost se nechat vyšetřit v síti kontaktních center České alzheimerovské společnosti po celé ČR.
Včasná diagnostika kognitivních poruch je zásadní, protože nemoc nejlépe reaguje na léčbu v jejích raných stádiích. Alzheimerova choroba a další formy demence jsou progresivní nemoci, které se s časem zhoršují. Pokud se však podaří nemoc odhalit včas, je možné zpomalit její průběh a zlepšit kvalitu života pacienta.
Je důležité test podstupovat i tehdy, když se necítíte nemocní nebo si nejste vědomi žádných problémů. Bohužel mnoho pacientů si své problémy neuvědomuje, což znamená, že jejich nemoc může být odhalena až v pozdějších stádiích. Čím dříve je nemoc diagnostikována, tím větší jsou šance na úspěšnou léčbu.
Naší misí v Generali penzijní společnosti je pomoci klientům prožít poslední třetinu života co nejkvalitněji. Důležité je pro nás i to, aby senioři měli možnost prožít své stáří důstojně a aktivně. Proto jsme se rozhodli zaměřit se na osvětu a zviditelnění tématu Alzheimerovy nemoci.
Přečtěte si:
Na vývoji léků pro Alzheimerovu chorobu se podílí i Češi
Jak pečovat o blízké s Alzheimerovou chorobou
Za 25 let se zdvojnásobí počet Čechů trpících Alzheimerovou nemocí