Zima a mrazy jsou už tady no a s nimi je zde i riziko zamrzlých potrubí, které mohou způsobit vážné škody ve vaší domácnosti. Jednoduchá preventivní opatření mohou zachránit nejen vaše potrubí, ale i vaši peněženku před drahými opravami. V tomto článku vám ukážeme, jak snadno ochránit svá potrubí před zamrznutím a zajistit, aby váš domov přežil zimu bez problémů.
Každá zima s sebou nese jisté nástrahy pro majitele domů. Ať je to v podobě prasklého potrubí nebo střechy zatížené sněhem. Mezi větší problémy patří zamrzlé potrubí, neboť to může způsobit skutečně rozsáhlé škody. Takový problém nastává jednoduše ve chvíli, kdy teploty klesnou pod bod mrazu, voda, která je v potrubí zamrzne, rozšíří se, a to následně může vést k prasknutí potrubí a následnému vytopení domácnosti. Taková škoda je nejen velmi nepříjemnou, ale hlavně finančně náročnou.
Naštěstí se však takovým problémům dá poměrně jednoduše předejít a samotná prevence je mnohem jednodušší, než si možná myslíte. Pomocí několika základních kroků můžete svá vodovodní potrubí chránit před mrazem a ušetřit si mnoho starostí. V tomto článku naleznete kroky, které vám pomohou zajistit vaši domácnost před rizikem zamrzlých potrubí.
Zamrznutí potrubí bývá běžným problémem. Ale nejčastěji se to však stává v prostorách, které nejsou pravidelně vytápěny, nebo na místech, která jsou obývaná jen sporadicky, jako jsou například chaty a rekreační domy. Jak jsme již zmiňovali, voda v potrubí zamrzne, pokud klesnou teploty pod 0, rozpíná se, a kvůli takovému tlaku hrozí, že trubka praskne. Tato situace může vést k vážným problémům, jako jsou záplavy a rozsáhlé škody na majetku.
Pro prevenci zamrznutí vody v potrubí existují různé metody a techniky, které mohou výrazně snížit riziko takových nepříjemností. Dočtěte se o těchto krocích níže.
Jedním z nejefektivnějších způsobů, jak předejít zamrzlému potrubí, je, že jej pořádně zaizolujete, například pomocí izolačních materiálů, jako pěnové trubky či skleněná vlákna. Takové materiály se postarají o udržování tepla a zabrání tak zamrznutí a prasknutí potrubí.
I když jste pryč, je důležité udržovat stálou teplotu v interiéru. Nastavte termostat na minimálně 12-15 °C, abyste zabránili zamrznutí potrubí. Nezapomeňte také otevřít skříňky pod umyvadly, aby mohlo teplo lépe cirkulovat kolem potrubí.
V neobydlených budovách, jako jsou chaty nebo rekreační domy, kde se během zimy voda nevyužívá, se doporučuje uzavřít hlavní přívod vody. Kromě toho je důležité vypustit vodu ze všech potrubí a instalací, aby se předešlo riziku zamrznutí.
Venkovní vodovodní baterie a zahradní hadice jsou obzvláště náchylné k zamrznutí. Abyste tomu předešli, vypusťte veškerou vodu z hadic a odpojte je. Zajistěte také to, aby byly venkovní vodovodní baterie zcela uzavřeny a pokryty ochrannými kryty. A v případě, že máte zavlažovací systém, nezapomeňte ani na ten. Také zkontrolujte, zda je před zimou správně vypuštěn.
Chladný vzduch může pronikat přes mezery, spáry a praskliny kolem dveří, oken, a takový průvan zvyšuje riziko zamrznutí potrubí. V případě, že zjistíte, že máte někde průvan, zabraňte mu prostřednictvím izolačních materiálů.
Některá potrubí jsou více náchylná k zamrznutí, zejména ta, která vedou podél vnějších stěn nebo v nevytápěných prostorách. Používejte tepelné pásky nebo kryty na potrubí, které poskytují dodatečnou ochranu. Pravidelně sledujte tyto oblasti, abyste stihli zasáhnout ještě dříve, než bude pozdě.
Kromě ochrany potrubí před zamrznutím, byste měli věnovat pozornost i dalším opatřením k prevenci škod způsobených vodou. Zkontrolujte okapy a postarejte se o to, aby byly čisté. Díky tomu může voda správně odtékat a nezadržovat se.
Pokud se vám navzdory všem opatřením potrubí zamrzne, je důležité vědět, jak správně postupovat. Pokud voda neteče nebo teče pomalu, je pravděpodobné, že je potrubí zamrzlé.
V první řadě vypněte hlavní uzávěr vody, abyste předešli prasknutí potrubí. Potom zkontrolujte, zda potrubí není poškozeno.
Zamrzlé potrubí je třeba zahřát, ale nikdy to nedělejte s otevřeným plamenem. Nechte kohoutky otevřené, aby se uvolnil tlak a voda mohla postupně vytékat. K takovému rozmrazování můžete použít fén, ohřívače nebo infračervené ohřívače. Začněte rozmrazování od kohoutku a postupujte směrem k zamrzlé části.
Další možností je obalit potrubí ručníky namočenými v teplé vodě nebo starým oblečením. Voda by také neměla být horká, ale jen teplá.
Při rozmrazování je důležité provádět jej pomalu, abyste předešli prasknutí potrubí.
Pokud vodovodní potrubí praskne, okamžitě zavřete hlavní vodovodní ventil, abyste zastavili přítok vody. V nejideálnějším případě byste se měli obrátit rovnou na odborníka, který potrubí profesionálně opraví. Pokud je poškození malé, můžete také do jeho příchodu zajistit tuto trubku prostřednictvím těsnící pásky.
Nejlépe se však kromě prevence ochráníte právě pojištěním majetku, které se vztahuje také na byty, domy či chaty. Jednejte vždy dříve a buďte připraveni, protože nikdy nemůžete vědět, co se může stát. Pojištění vás mnohdy zachrání před obrovskými finančními výdavky, které by vás mohly zruinovat.
Pokud jste pojištěni a stane se, že vám praskne zamrzlé potrubí, přečtěte si našich 5 tipů, jak můžete nahlásit pojistnou událost.
Prevence zamrzlého potrubí a škod způsobených vodou nemusí být složitá ani drahá, pokud víte, co dělat. Díky našim jednoduchým krokům můžete ochránit svoji domácnost a přežít tak zimu bez stresu. Nezapomeňte, že pravidelná údržba, včasná příprava a pojištění jsou klíčem k úspěchu.