Mladí lidé po celém světě, přezdívaní jako „generace nájemníků“, utvářejí dominantní podíl na trhu s pronájmy – ovšem téměř tři čtvrtiny nájemců z řad mileniálů nemají pojištění vybavení domácnosti, a jsou tak vystaveni riziku muset hradit obrovské částky v případě, že u nich dojde ke vloupání či náhodnému poškození. A není tomu tak jen u nájemců – jeden z výzkumů ukazuje, že polovina vlastníků nemovitosti nemá svou nemovitost pojištěnou vůbec.
Problém je částečně způsoben nejasnostmi ohledně toho, co pojištění zahrnuje a co skutečně kryje. To často vede k tomu, že lidé uzavírají konkrétní pojistky, například aby pojistili svá zařízení, a neuvědomují si, že tyto předměty by mohly být součástí pojištění vybavení domácnosti, a zároveň přicházejí o další možné výhody, jako třeba možnost ochrany vašich věcí, když jste na dovolené!
Navíc pojištění vybavení domácnosti je často mnohem dostupnější, než byste si mohli myslet, a to i tehdy, pokud si k němu přidáte krytí nejmodernějšího laptopu nebo zcela nového kola. Přečtěte si vše, co potřebujete vědět, abyste si vybrali pojistku, která je pro vás ideální.
Pojištění vybavení domácnosti je navržené k ochraně vašeho majetku či osobního vlastnictví v případě krádeže, ztráty, náhodného poškození, a dokonce i požáru. Umožňuje vám pokrýt náklady na nahrazení těchto předmětů, což může být v závislosti na situaci velmi nákladné.
Plány pojištění vybavení domácnosti se liší rozsahem krytí, a proto je důležité si přesně ověřit, co vaše pojistka zahrnuje a co si k ní můžete přidat pro extra krytí. Mnoho pojistek automaticky kryje poškození při požáru, záplavách, v bouři, přičemž je možné si připlatit za náhodnou ztrátu či poškození majetku.
Pojištění domácnosti ve své podstatě pokrývá věci, kterou jsou součástí struktury budovy nebo je nelze odstranit. Pojištění vybavení domácnosti pak slouží ke všemu, co si do svého domova můžete přinést nebo zase odnést, včetně nábytku, šperků, oblečení, elektrických přístrojů, a v některých případech dokonce i jídla ve vaší lednici!
To, zda využíváte základní plán pojištění nebo potřebujete řešení na míru, závisí zcela na charakteru vašich okolností a majetku, a dále na tom, co kryje vaše nájemní smlouva v případě, že pronajímáte nemovitost. Máte hodně sofistikovaných zařízení, drahou obuv a pěkné kolo a často svůj domov se svými věcmi opouštíte? Nejspíš budete potřebovat do pojistky zahrnout i tyto konkrétní věci.
Pokud si však nepotrpíte na nejnovější model telefonu a podobné záležitosti, možná vám bude stačit jen základní krytí. Ať již je vaše situace jakákoli, vždy se při nákupu pojistky ujistěte, jaký je horní limit pojistného plnění. Pokud vlastníte předměty, které tuto hodnotu převyšují, možná budete chtít investovat do extra krytí, abyste měli jistotu, že je vaše ochrana kompletní.
Trh s pronájmy po celém světě vzkvétá – především mezi mladými lidmi. Podle statistik žije 30 % Evropanů v nájmu, a konkrétně v České republice tento podíl odpovídá 35 %. I přesto, že jsou nájmy populární, však stále množství nájemníků tápe v tom, co pojištění jejich bytného pokrývá a za co oni osobně nesou odpovědnost.
Abyste pokryli veškerý majetek, který si do pronajaté nemovitosti přinesete, budete nejpravděpodobněji potřebovat pojištění vybavení domácnosti, ale pokud jde o zařízení, které patří vašemu bytnému, je lepší se podívat do nájemní smlouvy a s majitelem bytu či domu probrat, za co nesete odpovědnost, pokud se některé věci rozbijí nebo dojde k jejich krádeži. To je obzvlášť důležité u nákladných položek, jako jsou televize a kuchyňské přístroje.
Ne, protože pojištění vybavení domácnosti pokrývá pouze věci, které si lze z domova odnést. Pevné vybavení domácnosti by mělo být součástí pojištění nemovitosti, což je obvykle odpovědností vlastníka, jestliže si byt či dům pronajímáte.
Sofistikované přístroje jako telefony, fotoaparáty a laptopy bývají obvyklým doplňkem k základní pojistce, přičemž si často můžete vybrat, jaké přístroje zaregistrujete, a zvolit si výši pojistného krytí, jakou potřebujete. Zároveň byste si měli ověřit, jestli vaše pojistka funguje na principu „nový přístroj za starý“, tedy zda váš starý telefon bude nahrazen zcela novým modelem.
Je to možné! Množství pojistek obsahuje dodatečnou ochranu za krytí majetku mimo váš domov v situacích, kdy si vezmete svůj laptop či šperky s sebou na dovolenou, nebo nabízí možnost doplňkového pojištění, abyste udrželi své věci v bezpečí, až už jedete kamkoli. Pokud jste náruživým cyklistou, ujistěte se, že má vaše kolo krytí jak u vás doma, tak mimo domov.
Věci, jako jsou kuchyňské spotřebiče, mohou být z pohledu pojištění matoucí – lidé si často nejsou jisti, zda spadají do kategorie pojištění vybavení domácnosti nebo pojištění domácnosti či nemovitosti. Nejlépe uděláte, když si zkontrolujete svou pojistku, ale obecně platí, že pevně stojící předměty, jako je zabudovaná lednice či myčka, kryje pojištění nemovitosti, zatímco volně stojící přístroje, jako je mixér nebo mikrovlnná trouba, kryje pojištění vybavení domácnosti.
Pojištění vybavení domácnosti je překvapivě dostupné, zvlášť vezmete-li v potaz, kolik položek pod něj spadá – v České republice průměrná výše pojistného krytí chrání majetek v hodnotě 477 000 Kč! Přitom průměrná výše pojištění vybavení domácnosti se pohybuje mezi 1 500–2 000 Kč ročně, což je méně, než kolik utratíte za kávu.
Dále je důležité si zjistit, jaká je v případě vašeho pojištění vybavení domácnosti spoluúčast, tedy částka, kterou musíte v případě pojistné události zaplatit. Ta se obvykle pohybuje zhruba ve výši 1 000– 10 000 Kč.
V současnosti je možné si pronajmout prakticky vše – od šatů od návrháře až po sadu elektronářadí – ale znamená to, že jsou tyto položky chráněny před možným poškozením či ztrátou? Naštěstí většina pojistek vybavení domácnosti obsahuje i věci u vás doma, které si pronajímáte nebo půjčujete – tedy sekačka na trávu, kterou vám zapůjčil soused, bude chráněná – ale vždy je zásadní si toto ověřit u vaší pojišťovny. Některé půjčovny mohou nabízet i vlastní pojištění, do kterého může mít pro klid duše smysl investovat.
Vlivem globálního oteplování, které přispívá ke zvýšení intenzity koloběhu vody, na celém světě, tedy i v Česku, stoupá četnost i množství srážek.
Na druhou stranu za to není zodpovědná pouze příroda. V některých oblastech významně zvyšuje riziko ohrožení například odlesňování nebo růst měst bez promyšleného územního plánu a nedostatečná údržba říčních odvodňovacích systémů.
Vědět, co dělat před povodní, během ní a po ní, může mít velký význam: může to pomoci ochránit životy a omezit škody na majetku. Budete-li znát osvědčené preventivní postupy a způsoby ochrany a sjednáte-li si pojištění, které chrání před neočekávanými povětrnostními událostmi, nemusíte se povodní nebo záplav tolik obávat.
Asi nechcete, aby vás pohroma zaskočila nepřipravené. Prevence a dobrá příprava je jediný způsob, jak účinně zmírnit škody.
Prvním zásadním krokem je vyhodnocení rizik. Analýzou historických údajů, map ohrožení a předpovědních modelů dokážete vytipovat nejzranitelnější oblasti. Tím získáte představu o možné četnosti a intenzitě povodní, a můžete naplánovat potřebná opatření.
Chcete-li zjistit, zda je váš dům ohrožen povodněmi, můžete nahlédnout do map povodňových rizik, které poskytují místní úřady nebo Ministerstvo životního prostředí. Tyto mapy jsou ukazatelem předchozích povodní nebo zeměpisných oblastí náchylných k tomuto typu katastrof.
Připravit se musíte předem. Pozorně sledujte předpověď počasí, zejména v zimním období, a připravte svůj dům na různé eventuality, postarejte se například o hydroizolaci základů nebo instalaci zpětných ventilů v kanalizačních systémech.
Musíte však mít také dobře vypracovaný evakuační plán. Ten by měl zahrnovat bezpečné cesty do vyšších poloh, seznam nezbytných věcí, které je třeba vzít s sebou, a způsob, jak zůstat v kontaktu s rodinou.
Efektivní evakuační plán musí být jednoduchý a snadno proveditelný, ale vyžaduje zapojení a informovanost všech. Proto by ho měli znát všichni členové rodiny, včetně těch nejmenších. Je také velmi důležité, abyste si připravili nouzovou výbavu a uložili ji na snadno dostupné místo.
Nouzová výbava by měla být přizpůsobena konkrétním potřebám vaší rodiny, ale rozhodně v ní nesmí chybět například balená voda, potraviny, léky, důležité dokumenty a věci osobní hygieny.
Zvažte, zda do ní nepřidat náhradní klíče od domu, mapu oblasti, menší hotovost, svítilnu s náhradními bateriemi a píšťalku, kterou v případě nouze oznámíte svou polohu.
Při povodni je nejvyšší prioritou bezpečnost vás a vašich blízkých. Vždycky se snažte minimalizovat riziko ohrožení:
Informovanost o povodňovém riziku ve vaší oblasti, jak navrhuje civilní ochrana, je první zásadní krok. Znalost historie a specifických charakteristik povodní ve vaší oblasti vám umožní se na ně náležitě připravit a přijmout účinná preventivní opatření, jako je udržování čistoty odvodňovacích systémů a hlášení případných ucpání místním orgánům.
Zásadní roli při ochraně majetku před finančními následky přírodních katastrof hraje pojištění. Pojistná smlouva, která kryje škody způsobené povodněmi, vám dodá neocenitelný klid a v případě škody vám zajistí rychlejší nápravu.
Stejně důležité je však přijmout opatření k fyzickému zabezpečení, abyste minimalizovali rizika. Proto nikdy neskladujte cennosti ve sklepě nebo suterénu a dbejte na to, abyste doma měli účinný evakuační plán.
Vždy zvažte individuální pojistné krytí, které odpovídá specifickým potřebám vaší domácnosti a oblasti, v níž se nachází, ale nepodceňujte význam produktu, který kryje i škody na konstrukci a interiéru, jako je nábytek a spotřebiče.
Poraďte se s pojišťovacím agentem a zjistěte, jaké další možnosti máte k dispozici, abyste si sjednali pojistnou smlouvu odpovídající riziku povodní ve vaší oblasti.
To nejhorší máte za sebou, co tedy dělat nyní? Především nevstupujte do domu, dokud úřady neprohlásí, že je to bezpečné. Obejděte dům a podívejte se, zda nedošlo k poškození vnější konstrukce, kvůli kterému by mohl být vstup nebezpečný.
Pokud se povodeň vašemu domu nevyhnula, buďte velmi opatrní a nejprve odstraňte veškerou vodu, bláto a nečistoty. V případě potřeby použijte čerpadla nebo vysavače. Vysušení a odvlhčení místností je důležité, aby se zabránilo vzniku plísní.
Poté vyčistěte a vydezinfikujte všechny povrchy, abyste předešli zdravotním rizikům.
Pak můžete přistoupit k opravě nebo výměně poškozených stavebních prvků. Nezapomeňte se vždy poradit s odborníky a během celého procesu obnovy dodržujte pokyny místních úřadů. Hlavní prioritou je bezpečnost.
Když váš domov zasáhne povodeň, musíte jednat rychle, abyste měli co nejdřív přístup k pojistnému krytí. Proto je nezbytné před obnovou prostor pečlivě zdokumentovat škody. Pořiďte si fotografie, videa a podrobný seznam škod, protože poslouží jako zásadní důkaz při vyřizování pojistné události.
Neprodleně se obraťte na pojišťovnu a oznamte pojistnou událost. Pojišťovna pošle likvidátora, který posoudí rozsah škody a vypočítá výši náhrady.
Ve spolupráci s pojišťovnou proveďte všechny požadované kroky, podejte formální žádost o pojistné plnění a přiložte všechny potřebné dokumenty včetně policejního protokolu o škodě.
Nezapomeňte, že každá pojistná smlouva má specifické podmínky, proto si ji dobře pročtěte, abyste všemu rozuměli a věděli, jak postupovat v případě pojistné události. Informace o specifickém pojistném krytí pro případ povodní a jiných přírodních katastrof najdete na stránkách Generali Česká.
Přečtěte si:
9 praktických tipů, co dělat, když přijde povodeň
Máte pojištěné své bydlení? A víte, na co se dá pojištění uplatnit?
Nebo si poslechněte podcast s Jozefem Hrdým: „U řešení škod je nejhorší, když je dům za sedm pojištěný na milion.“