Vánoce by měly být časem pohody a klidu. K pohodové náladě ale nikomu rozhodně nepřidá žádná katastrofa v domácnosti, jako je například požár. Jenomže těch je právě v době vánočních svátků poměrně hodně.
Hasičské záchranné složky každoročně vyjíždějí k řadě požárů, které byly způsobené v souvislosti s přípravami na Vánoce. V největší míře jsou to požáry od prskavek, svíček, adventních věnců či od vzplanutých seschlých vánočních stromků.
Neméně širokou kategorii požárů tvoří ty, které vzniknou v kuchyni při vánočním pečení či vaření. Člověk se totiž snaží být co nejrychlejší a nejefektivnější, aby stíhal napéct 15 druhů cukroví, nakoupit a zabalit hromady dárků, uklidit celý dům včetně sklepa, a ještě připravit dokonalou výzdobu. A to všechno samozřejmě může vést k únavě, nepozornosti a následné tragédii.
Zní to možná jako samozřejmost, ale je dobré si tyto věci před svátky připomenout. Z čeho tedy nejčastěji v kuchyni vznikají požáry?
Stejně, jako se nesmí nechávat bez dozoru jakýkoli oheň (např. svíčky, adventní věnce, purpura, …), neměli byste odcházet ani od zapnuté trouby nebo dokonce sporáku. Nebyli byste totiž první ani poslední, komu se tato důvěra v kuchyňské spotřebiče vymstila.
Nejen, že můžete zapomenout, že vůbec něco pečete/vaříte/smažíte, a požár může nastat od spáleného pokrmu, ale stává se i to, že obsah hrnce či pekáčku vyteče a při kontaktu se zapnutým spotřebičem zkrátka způsobí oheň. Když člověk nezakročí ihned, takový požár se může po celé kuchyni rozšířit i zhruba do dvou minut.
Pečicí papír by měl být samozřejmě bezpečný, ale jen za předpokladu, že se používá správně. Měli byste jej vždy ustřihnout tak, aby z plechu „nevyčuhoval“. Při přímém kontaktu se zdrojem tepla totiž k požáru dojít může.
Dalším důležitým faktorem je i teplota v troubě. Pečicí papíry by se neměly vystavovat extrémně vysokým teplotám. Ty levnější a méně kvalitní mohou začít hořet už například při 210 stupních. Přesvědčte se proto vždy na obalu, na jak vysoké teploty je papír stavěný.
Pánev, ze které šlehají plameny, může být dobrou show v restauraci, která předvádí flambování. Doma vám tato podívaná ale takovou radost asi neudělá.
Silně rozpálený tuk na pánvi často při kontaktu s chladnější vodou vytvoří hořící emulzi, která je schopná zapálit vše kolem. I proto není rozhodně vhodné snažit se pánev hasit vodou, protože zde v podstatě platí staré dobré „přilévat olej do ohně“.
Jak si poradit s takovým požárem? Mrkněte na video hašení hořící pánve, které jsme natočili s pomocí profesionálních hasičů.
Poměrně velkou skupinu požárů v kuchyni tvoří i situace, kdy začalo hořet vlivem neopatrnosti. Typické je například vaření ve volném oděvu, který vzplane od hořáku, naklánění se nad hořák s rozpuštěnými dlouhými vlasy, ukápnutí hořlavých surovin na sporák a podobně.
Dávejte si tedy pozor a nesnažte se stíhat osm věcí najednou. Je dost možné, že přehnaná snaha mít vše rychle hotové vás může nakonec stát navíc nejen spoustu času, ale i peněz a nervů.
Na závěr pro vás máme malý tahák, co čím můžete hasit, když k požáru přeci jen dojde:
Požár z adventních věnců, svíček
Požár jedlých tuků vzniklý při vaření
Hořící elektronika
Nezapomeňte ale na to, že zvládnout svépomocí je člověk schopný jen velmi malé procento požárů. Volejte tedy raději v takových případech co nejdříve hasiče, kteří mají techniku i schopnosti na to, aby eliminovali škody co nejvíce to jde.
Pro větší klid si také můžete sjednat pojištění majetku od Generali České pojištovny.
Vlivem globálního oteplování, které přispívá ke zvýšení intenzity koloběhu vody, na celém světě, tedy i v Česku, stoupá četnost i množství srážek.
Na druhou stranu za to není zodpovědná pouze příroda. V některých oblastech významně zvyšuje riziko ohrožení například odlesňování nebo růst měst bez promyšleného územního plánu a nedostatečná údržba říčních odvodňovacích systémů.
Vědět, co dělat před povodní, během ní a po ní, může mít velký význam: může to pomoci ochránit životy a omezit škody na majetku. Budete-li znát osvědčené preventivní postupy a způsoby ochrany a sjednáte-li si pojištění, které chrání před neočekávanými povětrnostními událostmi, nemusíte se povodní nebo záplav tolik obávat.
Asi nechcete, aby vás pohroma zaskočila nepřipravené. Prevence a dobrá příprava je jediný způsob, jak účinně zmírnit škody.
Prvním zásadním krokem je vyhodnocení rizik. Analýzou historických údajů, map ohrožení a předpovědních modelů dokážete vytipovat nejzranitelnější oblasti. Tím získáte představu o možné četnosti a intenzitě povodní, a můžete naplánovat potřebná opatření.
Chcete-li zjistit, zda je váš dům ohrožen povodněmi, můžete nahlédnout do map povodňových rizik, které poskytují místní úřady nebo Ministerstvo životního prostředí. Tyto mapy jsou ukazatelem předchozích povodní nebo zeměpisných oblastí náchylných k tomuto typu katastrof.
Připravit se musíte předem. Pozorně sledujte předpověď počasí, zejména v zimním období, a připravte svůj dům na různé eventuality, postarejte se například o hydroizolaci základů nebo instalaci zpětných ventilů v kanalizačních systémech.
Musíte však mít také dobře vypracovaný evakuační plán. Ten by měl zahrnovat bezpečné cesty do vyšších poloh, seznam nezbytných věcí, které je třeba vzít s sebou, a způsob, jak zůstat v kontaktu s rodinou.
Efektivní evakuační plán musí být jednoduchý a snadno proveditelný, ale vyžaduje zapojení a informovanost všech. Proto by ho měli znát všichni členové rodiny, včetně těch nejmenších. Je také velmi důležité, abyste si připravili nouzovou výbavu a uložili ji na snadno dostupné místo.
Nouzová výbava by měla být přizpůsobena konkrétním potřebám vaší rodiny, ale rozhodně v ní nesmí chybět například balená voda, potraviny, léky, důležité dokumenty a věci osobní hygieny.
Zvažte, zda do ní nepřidat náhradní klíče od domu, mapu oblasti, menší hotovost, svítilnu s náhradními bateriemi a píšťalku, kterou v případě nouze oznámíte svou polohu.
Při povodni je nejvyšší prioritou bezpečnost vás a vašich blízkých. Vždycky se snažte minimalizovat riziko ohrožení:
Informovanost o povodňovém riziku ve vaší oblasti, jak navrhuje civilní ochrana, je první zásadní krok. Znalost historie a specifických charakteristik povodní ve vaší oblasti vám umožní se na ně náležitě připravit a přijmout účinná preventivní opatření, jako je udržování čistoty odvodňovacích systémů a hlášení případných ucpání místním orgánům.
Zásadní roli při ochraně majetku před finančními následky přírodních katastrof hraje pojištění. Pojistná smlouva, která kryje škody způsobené povodněmi, vám dodá neocenitelný klid a v případě škody vám zajistí rychlejší nápravu.
Stejně důležité je však přijmout opatření k fyzickému zabezpečení, abyste minimalizovali rizika. Proto nikdy neskladujte cennosti ve sklepě nebo suterénu a dbejte na to, abyste doma měli účinný evakuační plán.
Vždy zvažte individuální pojistné krytí, které odpovídá specifickým potřebám vaší domácnosti a oblasti, v níž se nachází, ale nepodceňujte význam produktu, který kryje i škody na konstrukci a interiéru, jako je nábytek a spotřebiče.
Poraďte se s pojišťovacím agentem a zjistěte, jaké další možnosti máte k dispozici, abyste si sjednali pojistnou smlouvu odpovídající riziku povodní ve vaší oblasti.
To nejhorší máte za sebou, co tedy dělat nyní? Především nevstupujte do domu, dokud úřady neprohlásí, že je to bezpečné. Obejděte dům a podívejte se, zda nedošlo k poškození vnější konstrukce, kvůli kterému by mohl být vstup nebezpečný.
Pokud se povodeň vašemu domu nevyhnula, buďte velmi opatrní a nejprve odstraňte veškerou vodu, bláto a nečistoty. V případě potřeby použijte čerpadla nebo vysavače. Vysušení a odvlhčení místností je důležité, aby se zabránilo vzniku plísní.
Poté vyčistěte a vydezinfikujte všechny povrchy, abyste předešli zdravotním rizikům.
Pak můžete přistoupit k opravě nebo výměně poškozených stavebních prvků. Nezapomeňte se vždy poradit s odborníky a během celého procesu obnovy dodržujte pokyny místních úřadů. Hlavní prioritou je bezpečnost.
Když váš domov zasáhne povodeň, musíte jednat rychle, abyste měli co nejdřív přístup k pojistnému krytí. Proto je nezbytné před obnovou prostor pečlivě zdokumentovat škody. Pořiďte si fotografie, videa a podrobný seznam škod, protože poslouží jako zásadní důkaz při vyřizování pojistné události.
Neprodleně se obraťte na pojišťovnu a oznamte pojistnou událost. Pojišťovna pošle likvidátora, který posoudí rozsah škody a vypočítá výši náhrady.
Ve spolupráci s pojišťovnou proveďte všechny požadované kroky, podejte formální žádost o pojistné plnění a přiložte všechny potřebné dokumenty včetně policejního protokolu o škodě.
Nezapomeňte, že každá pojistná smlouva má specifické podmínky, proto si ji dobře pročtěte, abyste všemu rozuměli a věděli, jak postupovat v případě pojistné události. Informace o specifickém pojistném krytí pro případ povodní a jiných přírodních katastrof najdete na stránkách Generali Česká.
Přečtěte si:
9 praktických tipů, co dělat, když přijde povodeň
Máte pojištěné své bydlení? A víte, na co se dá pojištění uplatnit?
Nebo si poslechněte podcast s Jozefem Hrdým: „U řešení škod je nejhorší, když je dům za sedm pojištěný na milion.“