5 tipů: Jak jednoduše nahlásit pojistnou událost

Nehoda nebo škoda na majetku se může stát kdykoli, ať už jde o aktuální situaci spojenou s povodněmi, prasklé potrubí, nebo poškozené auto. Pokud víte, jak správně postupovat, můžete si ušetřit spoustu stresu a zrychlit vyřízení pojistné události.

Přečtěte si pět klíčových tipů, jak vše správně nahlásit a co nejrychleji se dočkat vyřešení škody.

1. Ohlaste škodu co nejdříve

Jakmile zjistíte, že došlo k poškození majetku nebo jiné škodě, je zásadní co nejdříve informovat vaši pojišťovnu. Pokud nemáte k dispozici číslo pojistné smlouvy, pojišťovna si poradí i bez něj. Na základě vašeho jména, emailu a rodného čísla, v případě auta ještě registrační  značku, snadno dohledá potřebné informace.

 

Škodu můžete nahlásit několika způsoby. Ať už si zvolíte jakýkoli způsob, buďte připraveni sdělit podrobnosti o škodě a odhadnout její výši.

2. Pořiďte fotodokumentaci

Než začnete odstraňovat škody, nebo jakkoliv zasahovat do místa pojistné událoasti, důkladně si vše nafoťte. Fotodokumentace hraje klíčovou roli při vyřízení pojistné události. Ujistěte se, že máte záběry všech poškozených věcí, ideálně z několika úhlů, a celkové snímky místa události.

Ideální pro pořízení fotodokumentace je hlásit škody rovnou z mobilu, a to právě přes aplikaci Moje Generali, kde vás celým procesem provedeme, případně online prostřednictvím intuitivního webového formuláře. 

  • Čím více fotek pořídíte, tím lépe.
  • Fotky by měly být co nejostřejší a v dobré kvalitě.
  • Nezapomeňte na detailní i celkové záběry jednotlivých poškozených věcí.

3. Minimalizujte škody

Pokud je to ve vašich možnostech, pokuste se zabezpečit zabránit dalším škodám. Zajistěte například prasklé okno, aby nedošlo k dalšímu zatopení, nebo odpojte poškozený elektrospotřebič. Zabránění rozšiřování škody nejen ochrání váš majetek, ale také urychlí vyřízení vaší pojistné události.

Generali Česká pojišťovna

4. Připravte si podklady, pokud můžete

Pojišťovna bude potřebovat několik dokumentů, aby mohla vše rychle a správně vyřídit. Připravte si seznam poškozených věcí, jejich pořizovací cenu a stáří. Pokud máte doklady jako záruční listy, faktury nebo posudky, přiložte je k hlášení škody. Pokud je, vzhledem k pojistné události, k dispozici nemáte, nezoufejte, vyřešíme to společně. 

  • Seznam poškozených věcí lze snadno stáhnout z webu pojišťovny.
  • Doklady k věcem pomohou pojišťovně při rychlém vyřízení.
  • Fotodokumentace škody je klíčová pro posouzení rozsahu škod.

5. Požádejte o zálohu pojistného plnění

Je důležité, abyste pojišťovně poskytli co nejpřesnější přehled o vzniklé škodě, a to ještě předtím, než začnete s opravami.

Pokud pojišťovna ověří rozsah pojištění, máte možnost požádat o zálohu až do výše 50 % z odhadované škody. Tato záloha vám umožní rychle zahájit opravy nebo odstranit následky škody, aniž byste museli čekat na kompletní vyřízení pojistné události.

 

Tip navíc:

Při osobní prohlídce technikem se můžete domluvit na vyplacení zálohy přímo na místě.

Přečtěte si:

9 praktických tipů, co dělat, když přijde povodeň

Jak správně nahlásit požár nebo jiné mimořádné události?

Nejčastější příčiny vytopení domácnosti

Řádění živlů připomíná: udělejte si čas na úpravu pojistných částek

Nebo si poslechněte podcast: „Lidé jsou opatrnější, dřív jsme vyjížděli na Štědrý den ke třem požárům.“

12.09.2024
3 minuty

9 praktických tipů, co dělat, když přijde povodeň

Pokud se váš domov nachází v rizikové oblasti, vědět, co dělat při povodni, je zásadnější než kdy dřív. Naštěstí existuje celá řada opatření, která můžete učinit předem, aby byl váš domov vodotěsný a snížili jste tak riziko poškození v případě, že by vaše obranné mechanismy selhaly.

Přečtěte si našich devět praktických tipů, jak ochránit domov před povodněmi.

 

1. Rozmístěte pytle s pískem

Je to sice trochu staromódní řešení, ale pytle s pískem stále poskytují flexibilní a snadno použitelnou ochranu. Pokud vašemu domovu hrozí zaplavení, ujistěte se, že máte vždy po ruce dostatečnou zásobu pytlů s pískem, a buďte připraveni je strategicky použít – zejména u dveří – v případě, že ČHMÚ vyadá výstrahu. 

2. Udržujte cennosti, důležité dokumenty a předměty s citovou hodnotou nad hladinou zaplavení

Pokud se váš domov nachází celý v přízemí, skladujte tyto věci pokud možno v patře nebo na horních policích. Ideálně byste veškeré tyto předměty měli mít uskladněné v jedné místnosti, nebo i jediné krabici. Pokud se předpovídají záplavy, můžete je takto rychle sebrat a přepravit je do bezpečí k vašim přátelům či rodině.

3. Přestěhujte všechen nábytek a elektroniku do horního patra

Jestliže to není prakticky proveditelné, pokuste se umístit veškerou elektroniku alespoň 1,5 m nad podlahu a obecně používejte co nejvíce nábytku z voděodolných materiálů. Například místo vestavěných kuchyňských linek z dřevovláknitých desek používejte přemístitelné volně stojící jednotky vyrobené z kovu, plastu či lakovaného dřeva.

4. Vypněte všechny rozvodné sítě

Pokud hrozí povodeň, musejí být pro vaši bezpečnost přívody plynu, vody a elektřiny všechny u hlavního uzávěru vypnuté. Nezapomeňte vše důkladně zkontrolovat.

5. Nepodstupujte žádná zbytečná rizika

Pojištění může nahradit vaše věci, ale nikoli vás. Jestli žijete v rizikové oblasti a předpověď počasí nevypadá dobře, pokud je to možné, dejte před ochranou svého domova přednost ochraně sebe a své rodiny a oblast opusťte dříve, než se spustí průtrž mračen.

6. Obraťte se na svou pojišťovnu pro radu

A pochopitelně se s dostatečným předstihem ujistěte, že jste pojištěni proti povodním. Kompletní přehled svých pojistných smluv najdete např. v aplikaci Moje Generali, nebo své Klientské zóně. 

7. Mějte po ruce pohotovostní sadu

Pokud se rozhodnete zůstat doma, je tohle naprosto nezbytné. Součástí sady by mělo být vše, co byste mohli během povodně potřebovat, jako je příruční lékárnička, svíčky, baterky, baterie, voděodolné oblečení, pokrývky, (plně nabitý) mobilní telefon, voda a instantní jídlo nepodléhající zkáze.

8. Rozmístěte vodní čerpadla

Pokud se k vám domů dostane voda, budete chtít mít po ruce alespoň jedno vodní čerpadlo. V současnosti existují přístroje, které odčerpají vodu i z hloubky 1 mm a výborně se hodí k odstranění vody ze špatně dostupných míst.

9. Pořiďte fotografie jakéhokoli poškození

Budou se vám hodit, pokud byste potřebovali uplatnit nárok na pojištění. Pro váš záznam je lepší pořídit fotografií co nejvíce. Škodu můžete nahlásit prostřednictvím aplikace Moje Generali, na webové stránce, na nejbližsí pobočce, případně se na nás obrátit na čísle 241 114 114. 

Vyberte kategorii