Nehoda nebo škoda na majetku se může stát kdykoli, ať už jde o aktuální situaci spojenou s povodněmi, prasklé potrubí, nebo poškozené auto. Pokud víte, jak správně postupovat, můžete si ušetřit spoustu stresu a zrychlit vyřízení pojistné události.
Přečtěte si pět klíčových tipů, jak vše správně nahlásit a co nejrychleji se dočkat vyřešení škody.
Jakmile zjistíte, že došlo k poškození majetku nebo jiné škodě, je zásadní co nejdříve informovat vaši pojišťovnu. Pokud nemáte k dispozici číslo pojistné smlouvy, pojišťovna si poradí i bez něj. Na základě vašeho jména, emailu a rodného čísla, v případě auta ještě registrační značku, snadno dohledá potřebné informace.
Škodu můžete nahlásit několika způsoby. Ať už si zvolíte jakýkoli způsob, buďte připraveni sdělit podrobnosti o škodě a odhadnout její výši.
Než začnete odstraňovat škody, nebo jakkoliv zasahovat do místa pojistné událoasti, důkladně si vše nafoťte. Fotodokumentace hraje klíčovou roli při vyřízení pojistné události. Ujistěte se, že máte záběry všech poškozených věcí, ideálně z několika úhlů, a celkové snímky místa události.
Ideální pro pořízení fotodokumentace je hlásit škody rovnou z mobilu, a to právě přes aplikaci Moje Generali, kde vás celým procesem provedeme, případně online prostřednictvím intuitivního webového formuláře.
Pokud je to ve vašich možnostech, pokuste se zabezpečit a zabránit dalším škodám. Zajistěte například prasklé okno, aby nedošlo k dalšímu zatopení, nebo odpojte poškozený elektrospotřebič. Zabránění rozšiřování škody nejen ochrání váš majetek, ale také urychlí vyřízení vaší pojistné události.
Pojišťovna bude potřebovat několik dokumentů, aby mohla vše rychle a správně vyřídit. Připravte si seznam poškozených věcí, jejich pořizovací cenu a stáří. Pokud máte doklady jako záruční listy, faktury nebo posudky, přiložte je k hlášení škody. Pokud je, vzhledem k pojistné události, k dispozici nemáte, nezoufejte, vyřešíme to společně.
Je důležité, abyste pojišťovně poskytli co nejpřesnější přehled o vzniklé škodě, a to ještě předtím, než začnete s opravami.
Pokud pojišťovna ověří rozsah pojištění, máte možnost požádat o zálohu až do výše 50 % z odhadované škody. Tato záloha vám umožní rychle zahájit opravy nebo odstranit následky škody, aniž byste museli čekat na kompletní vyřízení pojistné události.
Tip navíc:
Při osobní prohlídce technikem se můžete domluvit na vyplacení zálohy přímo na místě.
Přečtěte si:
9 praktických tipů, co dělat, když přijde povodeň
Jak správně nahlásit požár nebo jiné mimořádné události?
Nejčastější příčiny vytopení domácnosti
Řádění živlů připomíná: udělejte si čas na úpravu pojistných částek
Nebo si poslechněte podcast: „Lidé jsou opatrnější, dřív jsme vyjížděli na Štědrý den ke třem požárům.“
Záplavy mohou způsobit značné škody, a proto je nezbytné, abyste si před koupí nemovitosti ověřili, jestli váš vyhlédnutý dům stojí v rizikové oblasti. Jak zjistit, zda je nemovitost v záplavové zóně? A je možné nemovitost v takové oblasti pojistit?
Záplavová zóna je území, u kterého je pravděpodobné, že bude ohroženo povodní. V České republice jsou tyto zóny rozděleny do několika kategorií podle stupně rizika, od nízkého po velmi vysoké. Znalost toho, zda se váš dům nachází v záplavové zóně, je důležitá nejen z hlediska pojištění, ale i z pohledu sjednání úvěru nebo budoucí hodnoty nemovitosti.
Zajímejte se o to, jaká byla situace v minulosti přímo v domě nebo okolí. Některé domy v záplavových zónách mají dlouhou historii problémů s vodou, což může být zásadní informací pro vaše rozhodování.
Existují různé nástroje, které pomohou zjistit, zda se nemovitost nachází v záplavové zóně. Nejjednodušším způsobem je využít online mapy záplavových zón, které spravuje Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Na jeho webových stránkách můžete zadat konkrétní adresu a získat informaci, zda daný dům leží v záplavové zóně a jaké riziko mu hrozí.
Dalším zdrojem informací je Povodňový plán České republiky od ministerstva životního prostředí. Jejich stránky jsou rozcestníkem pro obecné informace, ale také konkrétní mapy a další užitečné odkazy.
Konkrétní mapu s legendou záplavových území najdete i na webu pojmenovaném přímo Voda anebo také na této podstránce. Navíc se můžete obrátit přímo na obecní úřad nebo stavební úřad, který má přehled o všech záplavových zónách v dané oblasti. Dotazy ohledně záplavových území je možné zasílat na e-mail kanceláří jednotlivých povodí.
Zóna 1: Minimální riziko záplav. Tyto oblasti jsou nejméně ohrožené a záplavy zde nejsou obvyklé, průměrně jednou za 500 let.
Zóna 2: Nízké riziko záplav. Záplavy zde mohou nastat jednou za 100 let.
Zóna 3: Střední riziko záplav. Záplavy v těchto oblastech hrozí zhruba jednou za 20 let.
Zóna 4: Vysoké riziko záplav. V těchto oblastech mohou být záplavy časté, jednou za méně než 5 let.
V záplavových zónách je pojištění majetku často dražší a některé pojišťovny mohou dokonce odmítnout dům pojistit. Ujistěte se tedy, že získáte pojištění, které pokryje případné škody způsobené záplavami.
V Generali České ihned při sjednávání pojištění zjistíte, ve které záplavové zóně se vaše nemovitost nachází. Pokud dům stojí v první až třetí zóně, je pojištění sjednatelé. Od toho, jak moc je dům ohrožen záplavou, se odvíjí i cena pojištění. Pokud je dům extrémně ohrožen záplavami, je požadavek na sjednání řešený v Generali České individuálně a vždy je hledáno takové řešení, které bude klientům vyhovat.
Zeptejte se sousedů, realitního makléře nebo místního úřadu, jak často jsou v dané oblasti záplavy. Zvažte alternativy. Pokud je riziko příliš vysoké, rozmýšlejte nad koupí domu v oblasti s nižším rizikem záplav. Správné informace o záplavových rizicích vám nejen ušetří starosti, ale také vám pomohou lépe ochránit svůj majetek a zajistit si bezpečný domov.
Přečtěte si:
9 rad, jak postupovat při opravě zatopeného domu
5 tipů: Jak jednoduše nahlásit pojistnou událost
9 praktických tipů, co dělat, když přijde povodeň
Nebo si poslechněte podcast: „Lidé jsou opatrnější, dřív jsme vyjížděli na Štědrý den ke třem požárům.“