Doba na přečtení článku jsou 3 minuty

Vánoční tradice bezpečně a v klidu

Vánoce jsou obdobím radosti, setkání a tradic spojujících rodiny a přátele. Abychom si však mohli Vánoce plně užít, nezapomínejme na bezpečnost. V tomto článku vám ukážeme, jak předejít nepříjemnostem a užít si svátky bez obav.

Vánoce jsou obdobím radosti, kdy se setkávají rodiny i přátelé. Nicméně i při oslavách a dobré zábavě je potřeba dbát na bezpečnost. Právě Vánoce jsou v tomto ohledu poměrně specifické, protože žádné jiné svátky nevyžadují tolik různorodých příprav a aktivit. 

V tomto článku se zaměříme na to, jak si tradice užít bezpečně. Jako první se zaměříme na osvětlení, pak na vánoční stromeček a v poslední řadě se podíváme na lití olova, pouštění lodiček a zapalování prskavek. 

Vánoční osvětlení

Světýlka a svíčky patří neodmyslitelně k vytvoření pravé vánoční atmosféry. Ze všech možných variant jsou nejtradičnější a zároveň nejvíce nebezpečné svíčky. Radíme použití svíček omezit pouze na nezbytná místa, jako je například adventní věnec. Zároveň doporučujeme nikdy nenechávat otevřený oheň bez dozoru. Mnohem bezpečnější a zároveň levnější variantou jsou LED světla, která nejenže jsou energeticky úspornější, ale také se výrazně méně přehřívají a snižují tak riziko požáru. Při výběru světelných řetězů vybírejte kvalitní výrobky od důvěryhodných výrobců, kteří dodržují předepsané bezpečnostní normy. 

Pokud už elektrická světýlka používáte, připomínáme pravidelnou kontrolu. Před každým použitím světelných řetězů je vhodné prověřit kabeláž a v případě poškození výrobek určitě nepoužívejte. 

Vánoční tradice bezpečně a v klidu

Zdobení vánočního stromečku

Zdobení vánočního stromečku může být ošemetné zvlášť, pokud máte malé děti, zvířátka, nebo nejlépe hravou kočku. Na začátek tedy umístěte váš stromeček tak, ať je stabilní a použijte kvalitní stojan. 

Co se týče zdobení, doporučujeme volit odolnější plastové či polystyrenové baňky, které se nerozbijí, nebo můžete sáhnout po přírodních ozdobách, jako jsou šišky, nebo sušené ovoce. Pokud máte skleněné baňky, umístěte je mimo dosah dětí a zvířat, tedy ideálně někam ke špičce a ujistěte se, že jsou pevně připevněny. 

Dalším prvkem, který najdete skoro na každém vánočním stromečku, jsou světýlka. Použití svíček na hořlavém stromečku vysoce nedoporučujeme. I tady je vhodné přistoupit k bezpečnějším variantám jako jsou LED žárovky. Zároveň myslete také na pravidelné zalévání stromečku a jeho rosení vodou. Vydrží vám krásně zelený delší dobu. Zároveň vysušený strom zvyšuje riziko požáru, protože se stává hořlavějším. 

Generali Česká pojišťovna

Specifické vánoční tradice

Určitě se svojí rodinou rádi dodržujete vánoční tradice, jako je lití olova, nebo pouštění lodiček, či používání prskavek. Při všech těchto aktivitách doporučujeme nepouštět děti ani domácí mazlíčky z očí, dále pak zabezpečit vhodný prostor, a nakonec ujistit se, že hasicí přístroj je na svém místě. Přece jen, přiznejme si, kolik z nás má v koberci černé díry od prskavek.  Pravidelně větrejte, aby dým z prskavek nebyl nepříjemný. Co se týče lití olova, nezapomeňte na ochranu očí i rukou.

Vánoce jsou především o pohodě a rodinné atmosféře, tím spíš se ujistěte, že jsou vaše aktivity bezpečné tak, abyste si vše mohli opravdu užít. Nikdo nechce o Štědrém dnu jet na pohotovost nebo volat hasiče. Kromě použití LED světýlek a bezpečných vánočních ozdob dbejte stejně jako u ostatních aktivit, jako pečení, vaření, jezení či rozbalování, na zdraví vás i ostatních.

Někdy ovšem nehodám nejde předejít úplně, proto je vhodné zařídit si to správné pojištění. Přejeme vám veselé, a hlavně klidné Vánoce!

24.09.2024

Co dělat, když dům stojí v záplavovém území

Záplavy mohou způsobit značné škody, a proto je nezbytné, abyste si před koupí nemovitosti ověřili, jestli váš vyhlédnutý dům stojí v rizikové oblasti. Jak zjistit, zda je nemovitost v záplavové zóně? A je možné nemovitost v takové oblasti pojistit?

Záplavové území

Záplavová zóna je území, u kterého je pravděpodobné, že bude ohroženo povodní. V České republice jsou tyto zóny rozděleny do několika kategorií podle stupně rizika, od nízkého po velmi vysoké. Znalost toho, zda se váš dům nachází v záplavové zóně, je důležitá nejen z hlediska pojištění, ale i z pohledu sjednání úvěru nebo budoucí hodnoty nemovitosti.

Zajímejte se o to, jaká byla situace v minulosti přímo v domě nebo okolí. Některé domy v záplavových zónách mají dlouhou historii problémů s vodou, což může být zásadní informací pro vaše rozhodování.

Generali Česká pojišťovna

Kde zjistit informace

Existují různé nástroje, které pomohou zjistit, zda se nemovitost nachází v záplavové zóně. Nejjednodušším způsobem je využít online mapy záplavových zón, které spravuje Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Na jeho webových stránkách můžete zadat konkrétní adresu a získat informaci, zda daný dům leží v záplavové zóně a jaké riziko mu hrozí.

Dalším zdrojem informací je Povodňový plán České republiky od ministerstva životního prostředí. Jejich stránky jsou rozcestníkem pro obecné informace, ale také konkrétní mapy a další užitečné odkazy.

Konkrétní mapu s legendou záplavových území najdete i na webu pojmenovaném přímo Voda anebo také na této podstránce. Navíc se můžete obrátit přímo na obecní úřad nebo stavební úřad, který má přehled o všech záplavových zónách v dané oblasti. Dotazy ohledně záplavových území je možné zasílat na e-mail kanceláří jednotlivých povodí.

 

Záplavové zóny jsou v ČR rozděleny do čtyř kategorií podle míry rizika:

Zóna 1: Minimální riziko záplav. Tyto oblasti jsou nejméně ohrožené a záplavy zde nejsou obvyklé, průměrně jednou za 500 let.

Zóna 2: Nízké riziko záplav. Záplavy zde mohou nastat jednou za 100 let.

Zóna 3: Střední riziko záplav. Záplavy v těchto oblastech hrozí zhruba jednou za 20 let.

Zóna 4: Vysoké riziko záplav. V těchto oblastech mohou být záplavy časté, jednou za méně než 5 let.

Pojištění domu

V záplavových zónách je pojištění majetku často dražší a některé pojišťovny mohou dokonce odmítnout dům pojistit. Ujistěte se tedy, že získáte pojištění, které pokryje případné škody způsobené záplavami.

Generali České ihned při sjednávání pojištění zjistíte, ve které záplavové zóně se vaše nemovitost nachází. Pokud dům stojí v první až třetí zóně, je pojištění sjednatelé. Od toho, jak moc je dům ohrožen záplavou, se odvíjí i cena pojištění. Pokud je dům extrémně ohrožen záplavami, je požadavek na sjednání řešený v Generali České individuálně a vždy je hledáno takové řešení, které bude klientům vyhovat.

Na co ještě nezapomenout

Zeptejte se sousedů, realitního makléře nebo místního úřadu, jak často jsou v dané oblasti záplavy. Zvažte alternativy. Pokud je riziko příliš vysoké, rozmýšlejte nad koupí domu v oblasti s nižším rizikem záplav. Správné informace o záplavových rizicích vám nejen ušetří starosti, ale také vám pomohou lépe ochránit svůj majetek a zajistit si bezpečný domov.

Přečtěte si:

9 rad, jak postupovat při opravě zatopeného domu

5 tipů: Jak jednoduše nahlásit pojistnou událost

9 praktických tipů, co dělat, když přijde povodeň

Nebo si poslechněte podcast: „Lidé jsou opatrnější, dřív jsme vyjížděli na Štědrý den ke třem požárům.“

Vyberte kategorii