Také si nedokážete představit Vánoce bez dekorací? Světýlka, svíčky, baňky a v neposlední řadě zásadní prvek v podobě vánočního stromečku. Současně si také stále více lidí uvědomuje důležitost ekologického a udržitelného přístupu, a proto vám k tématu vánočních dekorací přinášíme pár tipů, jak si můžete užít vánoční pohodu a zároveň mít dobrý pocit z toho, že jste udělali něco pro přírodu.
Prvním krokem k ekologickému věnci je výběr vhodného základu. Jako podklad můžete použít papírovou nebo kartonovou základnu, která se dá snadno recyklovat po skončení adventního období. Pokud netrváte na klasickém věnci z jehličnatých větviček, můžete také využít proutí podobně, jako tomu je u velikonoční pomlázky. Tento základ vám výdrží i do dalších let a můžete si proutky dobarvit tak, aby vám ladily s interiérem.
Jakmile máte základnu, doporučujeme začít zdobit pomocí přírodních materiálů jako jsou živé větve, lesní šišky různých velikostí, sušené květiny, nebo sušené ovoce (jablka, pomeranče). Nejen, že tak snížíte množství použitých plastových a neekologických materiálů, ale zároveň si tak provoníte celý obývák. V případě jehličnatého věnce doporučujeme použít na připevnění místo tavné pistole špendlíky, pokud máte věnec z proutí, využijte provázek.
Nakonec zbývá jen osvětlení adventního věnce. Jestliže preferujete svíčky, existují ekologicky šetrné varianty v podobě svíček z bílého vosku, který hoří čistěji než svíčky klasické. Pokud na svíčkách netrváte, můžete využít LED svíčky, které další rok využijete znovu.
Ekologické vánoční dekorace se dají vytvořit v podstatě z čehokoliv. Můžete se pustit do tradičních vystřihovaných vloček a udělat si tak ze svých oken mozaiku, nebo můžete využít například staré noviny či sklenice, do kterých se dají dát svíčky i světýlka. Podobně jako u adventních věnců můžete sáhnout také po přírodních dekoracích, jako jsou zmiňované větvičky, šišky, sušené květy i ovoce.
Různé formy osvětlení k vánočním dekoracím patří, proto doporučujeme využít LED světel, která jsou účinná, šetrná a mají dlouhou životnost. Navíc bývají většinou dostupná v různých barvách, takže si můžete vybrat to, co bude vyhovovat právě vám.
Další možností, jak snížit ekologický dopad v souvislosti se světly, spočívá v minimalizaci energetické spotřeby. Nechávejte osvětlení zapnuté jen tehdy, kdy je to nezbytně nutné. Můžete použít časovače nebo chytré zásuvky, které umožní nastavit programovatelný režim osvětlení.
Výběr vánočního stromečku může být pořádný oříšek. Přitom nám všem většinou vydrží maximálně do března a pak ho vyhodíme, proto je dobré i tady myslet na ekologii. Jednou možností jsou alternativy v podobě umělých stromků vyrobených z PVC. Sice lákají kvůli snadné údržbě a vydrží po dlouhá léta, nicméně jejich výroba má výrazný negativní dopad na životní prostředí, a navíc jsou špatně recyklovatelné. K tomu se přidává i to, že často bývají dováženy přes celý svět až z Asie.
Ani tradiční živé řezané stromky, často ošetřené pesticidy a chemickými hnojivy pro podporu růstu, nejsou ideální volbou pro životní prostředí. Mnoho z nich musí překonat dlouhé vzdálenosti, neboť se často pěstují na farmách v Dánsku.
Pokud se však nechcete ochudit o tradiční živý stromeček, pokuste se při výběru zaměřit na ty s certifikátem FSC pro udržitelné lesy České republiky. Stromky s touto certifikací pochází z tzv. zdravotních prořezávek, které jsou zdravé pro les. Další možností jsou stromky z pěstitelských plantáží, které jsou po Vánocích použity jako krmivo pro zvířata, nebo jsou znovu vysazeny. Dobrým tipem je také pořídit si stromeček v květináči. Po skončení svátků jej umístíte do zahrady a napřesrok – jako když ho opět najdete.
Jakmile máte stromeček doma, postarejte se, aby měl dostatek vody a vydržel vám, co nejdéle zelený. Takový jehličnan spotřebuje i půl litru vody denně. Časté rosení rozprašovačem nejenže udrží stromek svěží, ale je také výbornou prevencí, pokud by jehličí začalo hořet. Po Vánocích máte hned několik možností, jak se stromečkem naložit. Můžete se ho pokusit zasadit do zahrady, dokud je ještě zelený, nebo ho po seschnutí můžete odnést na sběrná místa či využít na podpal.
Vánoce jsou mimo jiné i o pomoci druhým, takže proč nepomoct zrovna přírodě ekologickým a udržitelným přístupem? Získáte tak dobrý pocit a vaše Vánoce naberou nový rozměr. Ať už se rozhodnete pro kteroukoliv z variant eko dekorací, každá z nich pomůže víc než nic.
Jinými slovy všichni řešíme, jak můžeme snížit svou uhlíkovou stopu. V našem článku se podíváme na to, jak můžeme bojovat proti změně klimatu na každodenní bázi, protože pokud jde o budoucnost naší planety. Každá maličkost se počítá.
Uhlíková stopa je ukazatel, který se používá k měření vlivu lidí, organizací nebo zemí na změnu klimatu. Jedná se o číslo, které ukazuje, kolik skleníkových plynů se uvolnilo přímo či nepřímo do vzduchu v důsledku činnosti konkrétní společnosti, životního stylu člověka nebo životního cyklu výrobku.
Čím větší uhlíkovou stopu konkrétní subjekt vykazuje, tím výrazněji přispívá ke změně klimatu a jeho důsledkům. Toto číslo v podstatě ukazuje, do jaké míry jsme ve využívání našich zdrojů konzervativní. Uhlíková stopa se měří v tunách oxidu uhličitého na osobu. Osobní uhlíková stopa se určuje na základě řady faktorů, takže existuje celá škála věcí, které můžeme v každodenním životě změnit, abychom snížili svůj dopad na životní prostředí.
Když přemýšlíme o uhlíkových emisích, okamžitě nás napadne doprava. Dle dat z Evropského parlamentu je doprava zodpovědná téměř za 30 % všech uhlíkových emisí v EU, přičemž za 72 % je zodpovědná pozemní doprava. Zde se nabízí jednoduché řešení, snažit se jezdit autem co možná nejméně a volit raději hromadnou dopravu, car-sharing, jízdu na kole nebo chození pěšky. Posledně zmiňované způsoby jsou navíc dobré i pro vaše zdraví.
Ale co když se bez svého auta neobejdete? I tak lze učinit kroky, které vám pomohou snížit vaši uhlíkovou stopu. Jednou z nich je volba vozu. Až si budete příště pořizovat nové auto, volte raději hybrid nebo elektromobil.
Své emise můžete snížit také tím, že budete autu poskytovat pravidelnou údržbu, např. nebudete jezdit na podhuštěných pneumatikách, které zvyšují spotřebu paliva. Tu může zásadním způsobem ovlivnit také styl jízdy: nepřekračování rychlostních limitů, brždění motorem a včasné řazení, to vše může přispět ke snížení spotřeby.
Když budete plánovat výlet nebo dovolenou, můžete rovněž uvažovat o snížení emisí. V posledních desetiletích došlo k obrovskému rozmachu turismu, který je jedním z hlavních příčin změn klimatu, a to v důsledku častých a delších cest, které výrazně zatěžují naši planetu. V současné době je letecká doprava zodpovědná za 12 % celkových uhlíkových emisí. Podle studie Evropského parlamentu to do roku 2050 bude až 22 %. Z individuálního pohledu mají zvláště krátké lety výraznou uhlíkovou stopu, dokonce vyšší než pozemní doprava na stejnou vzdálenost. Takže až budete příště plánovat svou dovolenou, zvažte, zda nezvolit nějakou domovskou destinaci či zemi, do které se můžete dopravit autem, autobusem nebo vlakem.
Zemědělství, potravinářství a přeprava potravin mají zásadní vliv na naše životní prostředí. Je proto důležité, abychom se při nákupu nebo při návštěvě restaurace vždy vědomě snažili, aby naše jídlo mělo co nejmenší dopad na životní prostředí.
Uhlíková stopa jednotlivých druhů potravin se velmi liší, ale obecně lze říci, že je nejlepší dávat přednost lokálním a sezónním potravinám. Výzkumy také ukazují, že vaření jídla doma má také nižší uhlíkovou stopu než návštěva restaurace.
Naší planetě rozhodně prokážeme službu, když se budeme snažit omezit spotřebu masa, jelikož uhlíková stopa živočišných produktů je vždy větší než u rostlinné stravy. A nejjednodušším krokem je snažit se jídlem neplýtvat.
A na co byste měli myslet, když kupujete oblečení, elektroniku, nábytek apod.? V první řadě se sami sebe zeptejte, jestli danou věc opravdu potřebujete. Další otázkou by mělo být, zda si danou věc nemůžete pořídit v dobrém stavu v second-handu nebo bazaru. Módní průmysl je jedním z nejrychleji rostoucích a zároveň nejvíce znečišťujících odvětví. To vedlo také ke vzniku tzv. pomalé módy, která povzbuzuje spotřebitele, aby kupovali eticky vyrobené oblečení nebo oblečení ze second-handu. Zároveň nabádá k redukci šatníku a doporučuje zbavit se přebytečných kousků. K tomuto účelu bylo vyvinuto i několik aplikací, kde můžete nenošené kousky nabídnout jiným zájemcům, např. Vinted nebo Remix.
Jak můžeme snížit svou uhlíkovou stopu v domácnosti? V České republice zodpovídají domácnosti za produkci 1,5 tuny CO2 na hlavu. Tyto emise můžeme snížit pomocí modernizací, zateplení, výměnou oken a dveří, ale také změnou určitých návyků, které mohou výrazně přispět ke snížení spotřeby energie v naší domácnosti:
Digitální stopa je často opomíjeným faktorem, který stále více přispívá k celkové výši emisí CO2. Nejedná se jen o množství digitálních technologií, kterými v současné době disponujeme a jejichž užívání lze efektivizovat např. nastavením jasu obrazovky, optimalizovaným napájením, uspáváním obrazovky při neaktivitě nebo ekologickou recyklací.
Ale je tu také obrovské množství dat, která zbytečně produkují CO2, ačkoliv se jedná o data nepotřebná. Proto udržujte ve svém digitálním prostoru pořádek. Pečlivě mažte e-maily a nepotřebná data. Minimalizujte používání cloudu. Tak můžete rovněž výrazně přispět ke snížení své digitální uhlíkové stopy.
Obecně mějte při práci v online prostoru a s daty na paměti, že méně znamená více, že malé soubory jsou lepší než velká data nebo že sledování v offline režimu je lepší než online.
Abychom snížili svou uhlíkovou stopu a svůj vliv na životní prostředí, je třeba se chovat zodpovědně a osvojit si jednoduché a efektivní návyky, díky kterým budeme schopni množství emisí CO2 snížit.
Pokud vás zajímá, jaká je vaše uhlíková stopa, můžete si ji spočítat prostřednictvím kalkulačky osobní uhlíkové stopy.
Přečtěte si:
Proč je udržitelnost dobrá nejen pro planetu, ale také pro vás
Jak automobily přispívají ke změně klimatu
Udržitelné cestování: Jak chránit naši planetu při cestách do zahraničí?
Podcast Stačí málo: „Rajčata nejsou muzejní exponát. Přestaňte zbytečně plýtvat jídlem i penězi.“