Také si nedokážete představit Vánoce bez dekorací? Světýlka, svíčky, baňky a v neposlední řadě zásadní prvek v podobě vánočního stromečku. Současně si také stále více lidí uvědomuje důležitost ekologického a udržitelného přístupu, a proto vám k tématu vánočních dekorací přinášíme pár tipů, jak si můžete užít vánoční pohodu a zároveň mít dobrý pocit z toho, že jste udělali něco pro přírodu.
Prvním krokem k ekologickému věnci je výběr vhodného základu. Jako podklad můžete použít papírovou nebo kartonovou základnu, která se dá snadno recyklovat po skončení adventního období. Pokud netrváte na klasickém věnci z jehličnatých větviček, můžete také využít proutí podobně, jako tomu je u velikonoční pomlázky. Tento základ vám výdrží i do dalších let a můžete si proutky dobarvit tak, aby vám ladily s interiérem.
Jakmile máte základnu, doporučujeme začít zdobit pomocí přírodních materiálů jako jsou živé větve, lesní šišky různých velikostí, sušené květiny, nebo sušené ovoce (jablka, pomeranče). Nejen, že tak snížíte množství použitých plastových a neekologických materiálů, ale zároveň si tak provoníte celý obývák. V případě jehličnatého věnce doporučujeme použít na připevnění místo tavné pistole špendlíky, pokud máte věnec z proutí, využijte provázek.
Nakonec zbývá jen osvětlení adventního věnce. Jestliže preferujete svíčky, existují ekologicky šetrné varianty v podobě svíček z bílého vosku, který hoří čistěji než svíčky klasické. Pokud na svíčkách netrváte, můžete využít LED svíčky, které další rok využijete znovu.
Ekologické vánoční dekorace se dají vytvořit v podstatě z čehokoliv. Můžete se pustit do tradičních vystřihovaných vloček a udělat si tak ze svých oken mozaiku, nebo můžete využít například staré noviny či sklenice, do kterých se dají dát svíčky i světýlka. Podobně jako u adventních věnců můžete sáhnout také po přírodních dekoracích, jako jsou zmiňované větvičky, šišky, sušené květy i ovoce.
Různé formy osvětlení k vánočním dekoracím patří, proto doporučujeme využít LED světel, která jsou účinná, šetrná a mají dlouhou životnost. Navíc bývají většinou dostupná v různých barvách, takže si můžete vybrat to, co bude vyhovovat právě vám.
Další možností, jak snížit ekologický dopad v souvislosti se světly, spočívá v minimalizaci energetické spotřeby. Nechávejte osvětlení zapnuté jen tehdy, kdy je to nezbytně nutné. Můžete použít časovače nebo chytré zásuvky, které umožní nastavit programovatelný režim osvětlení.
Výběr vánočního stromečku může být pořádný oříšek. Přitom nám všem většinou vydrží maximálně do března a pak ho vyhodíme, proto je dobré i tady myslet na ekologii. Jednou možností jsou alternativy v podobě umělých stromků vyrobených z PVC. Sice lákají kvůli snadné údržbě a vydrží po dlouhá léta, nicméně jejich výroba má výrazný negativní dopad na životní prostředí, a navíc jsou špatně recyklovatelné. K tomu se přidává i to, že často bývají dováženy přes celý svět až z Asie.
Ani tradiční živé řezané stromky, často ošetřené pesticidy a chemickými hnojivy pro podporu růstu, nejsou ideální volbou pro životní prostředí. Mnoho z nich musí překonat dlouhé vzdálenosti, neboť se často pěstují na farmách v Dánsku.
Pokud se však nechcete ochudit o tradiční živý stromeček, pokuste se při výběru zaměřit na ty s certifikátem FSC pro udržitelné lesy České republiky. Stromky s touto certifikací pochází z tzv. zdravotních prořezávek, které jsou zdravé pro les. Další možností jsou stromky z pěstitelských plantáží, které jsou po Vánocích použity jako krmivo pro zvířata, nebo jsou znovu vysazeny. Dobrým tipem je také pořídit si stromeček v květináči. Po skončení svátků jej umístíte do zahrady a napřesrok – jako když ho opět najdete.
Jakmile máte stromeček doma, postarejte se, aby měl dostatek vody a vydržel vám, co nejdéle zelený. Takový jehličnan spotřebuje i půl litru vody denně. Časté rosení rozprašovačem nejenže udrží stromek svěží, ale je také výbornou prevencí, pokud by jehličí začalo hořet. Po Vánocích máte hned několik možností, jak se stromečkem naložit. Můžete se ho pokusit zasadit do zahrady, dokud je ještě zelený, nebo ho po seschnutí můžete odnést na sběrná místa či využít na podpal.
Vánoce jsou mimo jiné i o pomoci druhým, takže proč nepomoct zrovna přírodě ekologickým a udržitelným přístupem? Získáte tak dobrý pocit a vaše Vánoce naberou nový rozměr. Ať už se rozhodnete pro kteroukoliv z variant eko dekorací, každá z nich pomůže víc než nic.
Abychom celému problému porozuměli o trochu více, musíme se vydat ke kořenům stresu. Možná vás překvapí, že tyto kořeny vedou k blízkým vztahům z dětství, tedy nejčastěji k rodičům. Možná vás překvapí, že kořeny (nejen) vánočního stresu rostou ze strachu z odmítnutí, nepřijetí, odsouzení nebo ztráty vztahu. To vše je pro lidi stresor i v dospělosti, který je však v dětství mnohokrát znásobený.
A abychom se vyrovnali s hrozbou odmítnutí či nezájmu rodiče, vytvořili jsme si vzorce, které nám měly zajistit přízeň, lásku, zájem nebo pochvalu. A pak jsme v nich tak trochu uvízli. Možná je také znáte. Sám je nazývám vnitřními zákony, protože často nabývají podobu příkazu: „Musím to udělat bez chyby. Musím vyniknout. Musím to stihnout. Musím být silný. Musím to všechno zvládnout sám…“
Diktát těchto nevědomých vnitřních zákonů lidi sužuje a řídí i jindy než o Vánocích. Ale právě o svátcích mnohdy udeří silněji a nesmlouvavěji. Někdy nám nedá ani nadechnout a my se můžeme přetrhnout, abychom vyhověli této přísné ruce, kterou si v dospělosti nad sebou držíme už jen sami. Co ale s tím?
Prvním krokem je uvědomění, kdy a kde nad námi přísný hlas diktující různé nároky a požadavky přebírá nadvládu. Druhým krokem je pak zjednodušeně řečeno nabourání jeho dominance. To se může stát skrze „dovolení“. Hledejme v sobě laskavý hlas, který nám dovolí udělat věci jinak. Který nám dovolí odpočinek bez výčitek. Který nám dovolí požádat o pomoc. Který nás pochválí i s nějakými nedostatky. Který nás bude mít rád takové, jací jsme. Který nás osvobodí.
Schválně si zkuste zformulovat, jak zní váš vnitřní nevědomý příkaz, který se stává nejhlasitějším právě o Vánocích. A následně si zkuste zformulovat (a nejlépe i napsat) léčivé a uvolňující „dovolení“, které je protikladem příkazu. A opakujte si ho pokaždé, když si všimnete, že přísný hlas ve vás začíná sílit.
Není to lehká cesta. Hrany vnitřních zákonů se obrušují jen velmi pomalu. Věřím ale, že tato cesta má smysl, a proč se na ni nevydat právě o Vánocích? Proč si nedopřát klidnější svátky? Třeba nechat ujet autobus. Nepéct další várku cukroví. Nechat někde nepořádek. Nechat věci jen tak ležet a jít si zahrát s dětmi hru, obejmout své blízké a pocítit lásku.
Nejenže to bude mít velký vliv na vaše duševní zdraví a vaši vnitřní pohodu, ale nejspíš to bude znamenat také bezpečnější Vánoce pro celou domácnost. Právě stres je totiž rizikovým faktorem pro spoustu vánočních nehod a potíží. Stres svým fyziologickým mechanismem mimo jiné mobilizuje k akci, zjasňuje vědomí a zvyšuje koncentraci, ale jen po určitou dobu. Jakmile se přesáhnou energetické kapacity a organismus se přetíží, plyne z toho například únava, pokles energie, motorické přesnosti a koncentrace.
Jinými slovy člověk dělá chyby. Chytne holou rukou rozpálený plech. Řízne do prstu místo do brambory. Položí adventní věnec příliš blízko záclonám. Shodí regál nákupním vozíkem. Šlápne mimo příčky žebříku při věšení osvětlení. I proto má smysl dopřát si letos Vánoce bez stresu. Tak šťastné a veselé!