Doba na přečtení článku jsou 2 minuty

Požár od lampičky? Stává se to

Vznikne nenápadně, ale o to zákeřněji se šíří. Požár, který způsobí obyčejná stolní lampička, není nic neobvyklého. Stačí chvíle nepozornosti, mrštné domácí zvířátko nebo neznalost a pokoj je rázem v plamenech. Jaké bývají nejčastější příčiny těchto nehod?

  • Přítomnost hořlavých materiálů v blízkosti lampy.

  • Pohyb domácích mazlíčků.

  • Překrytí lampičky látkou.

Lampičky proto mějte v dostatečné vzdálenosti od papírů, knih či polštářů a matrací. Světlo dobře upevněte, aby o něj nešlo jen tak zavadit a aby ho neshodil rozdováděný pes nebo kočka. A při vyprávění strašidelných příběhů si pod peřinu raději vezměte baterku. Myslete vždy dopředu, buďte opatrní a nenechávejte ani elektrické lampy zapnuté dlouho bez dozoru. Zařiďte si pojištění proti požáru a nenechte se dopálit.

Víte, že i notebook může nečekaně vzplanout? Přečtěte si, jak tomu zabránit.

01.02.2025

Co dělat, když přijde povodeň: Jak jí předcházet, jak jí čelit, jak ji překonat

Vlivem globálního oteplování, které přispívá ke zvýšení intenzity koloběhu vody, na celém světě, tedy i v Česku, stoupá četnost i množství srážek.

Na druhou stranu za to není zodpovědná pouze příroda. V některých oblastech významně zvyšuje riziko ohrožení například odlesňování nebo růst měst bez promyšleného územního plánu a nedostatečná údržba říčních odvodňovacích systémů.

Vědět, co dělat před povodní, během ní a po ní, může mít velký význam: může to pomoci ochránit životy a omezit škody na majetku. Budete-li znát osvědčené preventivní postupy a způsoby ochrany a sjednáte-li si pojištění, které chrání před neočekávanými povětrnostními událostmi, nemusíte se povodní nebo záplav tolik obávat.

Co dělat, abyste snížili pravděpodobnost povodňových škod

Asi nechcete, aby vás pohroma zaskočila nepřipravené. Prevence a dobrá příprava je jediný způsob, jak účinně zmírnit škody.

Prvním zásadním krokem je vyhodnocení rizik. Analýzou historických údajů, map ohrožení a předpovědních modelů dokážete vytipovat nejzranitelnější oblasti. Tím získáte představu o možné četnosti a intenzitě povodní, a můžete naplánovat potřebná opatření.

Chcete-li zjistit, zda je váš dům ohrožen povodněmi, můžete nahlédnout do map povodňových rizik, které poskytují místní úřady nebo Ministerstvo životního prostředí. Tyto mapy jsou ukazatelem předchozích povodní nebo zeměpisných oblastí náchylných k tomuto typu katastrof.

Jak se připravit

Připravit se musíte předem. Pozorně sledujte předpověď počasí, zejména v zimním období, a připravte svůj dům na různé eventuality, postarejte se například o hydroizolaci základů nebo instalaci zpětných ventilů v kanalizačních systémech.

Musíte však mít také dobře vypracovaný evakuační plán. Ten by měl zahrnovat bezpečné cesty do vyšších poloh, seznam nezbytných věcí, které je třeba vzít s sebou, a způsob, jak zůstat v kontaktu s rodinou.

Efektivní evakuační plán musí být jednoduchý a snadno proveditelný, ale vyžaduje zapojení a informovanost všech. Proto by ho měli znát všichni členové rodiny, včetně těch nejmenších. Je také velmi důležité, abyste si připravili nouzovou výbavu a uložili ji na snadno dostupné místo.

Příprava nouzové výbavy

Nouzová výbava by měla být přizpůsobena konkrétním potřebám vaší rodiny, ale rozhodně v ní nesmí chybět například balená voda, potraviny, léky, důležité dokumenty a věci osobní hygieny.

Zvažte, zda do ní nepřidat náhradní klíče od domu, mapu oblasti, menší hotovost, svítilnu s náhradními bateriemi a píšťalku, kterou v případě nouze oznámíte svou polohu.

Co dělat při povodni

Při povodni je nejvyšší prioritou bezpečnost vás a vašich blízkých. Vždycky se snažte minimalizovat riziko ohrožení:

  • nepřibližujte se k zaplaveným oblastem: i několik centimetrů rychle tekoucí vody může být nebezpečných;
  • snažte se dostat na co nejvyšší místo a vyhněte se svahům nebo náspům, které by se mohly zřítit;
  • vyhýbejte se náspům, podchodům a mostům, které mohou být při povodni obzvláště nebezpečné;
  • dávejte si pozor na otevřené šachty a propadliny: při chůzi musíte být velmi opatrní, abyste nespadli do děr, přes které se lije voda;
  • nesestupujte do sklepů a suterénů. Tyto prostory se mohou rychle zaplavit a stane se z nich smrtelná past;
  • pokud se nacházíte v budově, jděte do vyšších pater a pomozte těm, kteří mají potíže s pohybem;
  • vypněte plyn a rozvod elektřiny, abyste zabránili požáru nebo úrazu elektrickým proudem;
  • nepijte vodu z vodovodu, protože může být při povodních kontaminovaná;
  • mobilní telefon používejte jen v nezbytných případech a telefonní linky nechte volné pro záchranný systém;
  • dbejte pokynů úřadů a sledujte vývoj situace.

Jak chránit svůj majetek

Informovanost o povodňovém riziku ve vaší oblasti, jak navrhuje civilní ochrana, je první zásadní krok. Znalost historie a specifických charakteristik povodní ve vaší oblasti vám umožní se na ně náležitě připravit a přijmout účinná preventivní opatření, jako je udržování čistoty odvodňovacích systémů a hlášení případných ucpání místním orgánům.

Zásadní roli při ochraně majetku před finančními následky přírodních katastrof hraje pojištění. Pojistná smlouva, která kryje škody způsobené povodněmi, vám dodá neocenitelný klid a v případě škody vám zajistí rychlejší nápravu.

Stejně důležité je však přijmout opatření k fyzickému zabezpečení, abyste minimalizovali rizika. Proto nikdy neskladujte cennosti ve sklepě nebo suterénu a dbejte na to, abyste doma měli účinný evakuační plán.

Vždy zvažte individuální pojistné krytí, které odpovídá specifickým potřebám vaší domácnosti a oblasti, v níž se nachází, ale nepodceňujte význam produktu, který kryje i škody na konstrukci a interiéru, jako je nábytek a spotřebiče.

Poraďte se s pojišťovacím agentem a zjistěte, jaké další možnosti máte k dispozici, abyste si sjednali pojistnou smlouvu odpovídající riziku povodní ve vaší oblasti.

Co dělat po povodni

To nejhorší máte za sebou, co tedy dělat nyní? Především nevstupujte do domu, dokud úřady neprohlásí, že je to bezpečné. Obejděte dům a podívejte se, zda nedošlo k poškození vnější konstrukce, kvůli kterému by mohl být vstup nebezpečný.

Pokud se povodeň vašemu domu nevyhnula, buďte velmi opatrní a nejprve odstraňte veškerou vodu, bláto a nečistoty. V případě potřeby použijte čerpadla nebo vysavače. Vysušení a odvlhčení místností je důležité, aby se zabránilo vzniku plísní.

Poté vyčistěte a vydezinfikujte všechny povrchy, abyste předešli zdravotním rizikům.

Pak můžete přistoupit k opravě nebo výměně poškozených stavebních prvků. Nezapomeňte se vždy poradit s odborníky a během celého procesu obnovy dodržujte pokyny místních úřadů. Hlavní prioritou je bezpečnost.

Prevence pro budoucnost: pojištění

Když váš domov zasáhne povodeň, musíte jednat rychle, abyste měli co nejdřív přístup k pojistnému krytí. Proto je nezbytné před obnovou prostor pečlivě zdokumentovat škody. Pořiďte si fotografie, videa a podrobný seznam škod, protože poslouží jako zásadní důkaz při vyřizování pojistné události.

Neprodleně se obraťte na pojišťovnu a oznamte pojistnou událost. Pojišťovna pošle likvidátora, který posoudí rozsah škody a vypočítá výši náhrady.

Ve spolupráci s pojišťovnou proveďte všechny požadované kroky, podejte formální žádost o pojistné plnění a přiložte všechny potřebné dokumenty včetně policejního protokolu o škodě.

Nezapomeňte, že každá pojistná smlouva má specifické podmínky, proto si ji dobře pročtěte, abyste všemu rozuměli a věděli, jak postupovat v případě pojistné události. Informace o specifickém pojistném krytí pro případ povodní a jiných přírodních katastrof najdete na stránkách Generali Česká.

Přečtěte si:

9 praktických tipů, co dělat, když přijde povodeň

Máte pojištěné své bydlení? A víte, na co se dá pojištění uplatnit?

Nebo si poslechněte podcast s Jozefem Hrdým: „U řešení škod je nejhorší, když je dům za sedm pojištěný na milion.“

Vyberte kategorii