Doba na přečtení článku jsou 3 minuty

Pojišťujete dům? Tohle byste měli vědět

Náš domov je pro nás drahocenná věc – ale neustále hrozí, že následkem okolností mimo naši kontrolu dojde k nějakým škodám. Vichřice, povodně a další živelné pohromy jsou jen příklady, jaké škody může na lidských obydlích natropit příroda. Méně ničivé, ale mnohem častější je riziko, že nám domov vykradou zloději. Před tím vším vás ochrání pojištění domácnosti a pojištění nemovitosti (nejlépe obě dvě v jednom). Ale než si ho vyberete a sjednáte, přečtěte si, co to obnáš

Váš dům nebo byt potřebuje ochranu. Poskytnout vám ji může pojištění – přečtěte si, jaké má výhody.

  • Pojistí většinu typů škod na struktuře i vybavení
    Takzvané pojištění majetku dnes většinou zahrnuje jak pojištění domácnosti, tak pojištění nemovitosti, takže se vztahuje na většinu případů poškození struktury i vybavení vašeho domu. To znamená, že vás ochrání pro případ poškození domu a jeho vybavení při požáru, vloupání, přírodních pohromách (jako jsou povodně a lesní požáry) a podobně. Nejlepší pojistky zahrnují i škody na věcech v zavazadlovém prostoru, na čemkoli, co má skleněnou desku, škodu na sportovním vybavení (jako jsou jízdní kola), na elektrospotřebičích, laptopech, stolních počítačích atd.
  • Neplatí při záměrném poškození a nedbalosti
    Když ale dojde k poškození struktury nemovitosti následkem vašeho zanedbání, na to se pojistka nevztahuje. Když dojde k požáru kvůli starým elektrorozvodům nebo následkem špatného zacházení plynových spotřebičů v kuchyni, pojistka na to také neplatí. A podobně pojišťovna nezaplatí, když si při přestavbě narušíte strukturní stabilitu nebo poškodíte konstrukci.
  • Pojistné podmínky uvádějí, co není pokryté
    Pečlivě si přečtěte pojistné podmínky, které uvádějí takzvané „výluky“, tj. co vám pojistka nepokryje. Obecně řečeno tam budou patřit hodnotné věci spotřební povahy. Také se nebude vztahovat na poškození osobních věcí jako jsou mobilní telefony a podobná zařízení, ani na ztráty a škody následkem běžného opotřebení.
  • Jedna pojistka by měla stačit
    Zároveň si nastudujte, co všechno pojistka zahrnuje. Nejlepší pojištění majetku, která jsou dnes na trhu, k ochraně domova a bezpečnosti přistupují komplexně. To znamená, že není potřeba sjednávat si odděleně pojistky pro různé druhy škod a ztrát. Jedno jediné pojištění může zahrnovat všechny potenciální škody, ať už je mají na svědomí přírodními pohromy nebo lidé.
  • Může krýt i další věci
    Pojištění majetku může někdy zahrnovat i další věci, například pojištění odpovědnosti za škodu v občanském životě. Pojištění odpovědnosti občana se vztahuje na případy, kdy nechtěně způsobíte újmu někomu jinému, ať už je to újma na majetku, na zdraví, nebo finanční. Ideálně vás ale také pokryje, kdyby vám vznikla odpovědnost vůči někomu jinému právě v souvislosti s vaší nemovitostí.

11.11.2024

Faradayova klec: Co se stane s autem, když do něj udeří blesk?

Bouřky jsou častým jevem, zejména v letních měsících. Pro většinu lidí to samozřejmě není nic příjemného, zvláště když jsou někde venku. Ale co když sedíte v autě a do vašeho vozu udeří blesk? Je to zážitek, který vyvolává spoustu otázek a obav. Je to opravdu tak, že se vám při zásahu bleskem do auta nemůže nic stát? Je auto bezpečným útočištěm, nebo existuje riziko, že elektrický výboj zničí auto a ohrozí i vás? I to jsou otázky, které si klade mnoho lidí.

Co je Faradayova klec a jak funguje?

Při zásahu auta bleskem přichází na scénu zajímavý fyzikální princip známý jako Faradayova klec. To je název pro fenomén, který byl objeven v 19. století britským vědcem Michaelem Faradayem. Tento fyzikální princip mluví o tom, že elektrický náboj se distribuuje po vnější straně vodivého materiálu (nejčastěji je to kov) a neovlivňuje jeho vnitřní prostor. Tento kovový obal funguje jako štít, který blokuje vnější elektrická a elektromagnetická pole.

A jakou spojitost má Faradayova klec a auto? V realitě to funguje tak, že v případě bouře, pokud trefí blesk auto, se stane auto nedokonalou Faradayovou klecí. Elektrický náboj blesku neprojde dovnitř, ale je veden po vnější kovové skořepině vozidla. Samozřejmě to platí jen v případě, že jsou všechna okna a dveře řádně zavřená. Tímto způsobem jste vy chráněni a nic se vám nestane.

 

Je sice pravda, že auto funguje jako nedokonalá Faradayova klec, ovšem to neznamená, že vám nehrozí na 100% žádné nebezpečí.

Co se stane, když vaše auto zasáhne blesk?

Blesk je extrémně silný elektrostatický výboj, který může dosahovat teploty až 30 000 stupňů Celsia a nese proud v rozmezí 10 000 až 200 000 ampérů. Když blesk zasáhne auto, elektrický proud se šíří po jeho povrchu – konkrétně po kovové karoserii, která slouží jako vodič. Auto samotné, zejména jeho interiér, však zůstává poměrně dobře chráněno, tedy i vy. Avšak myslete na to, že po blesku, který by vás velmi oslepil, přichází i samotný hrom. No a v případě, že právě vaše auto zasáhne blesk, samotný akustický efekt bude extrémně silný.

Je více než pravděpodobné, že právě takové oslepení a silný akustický efekt může vylekat lidi, a v některých případech to může způsobit i velmi vážnou dopravní nehodu. Pokud se necítíte proto během bouřky v autě bezpečně a bojíte se, že právě vaše auto zasáhne blesk, raději zastavte na nejbližším možném místě a počkejte, než bouřka přejede.

Generali Česká pojišťovna

Co ale kromě silného záblesku a hromu můžete očekávat v případě, že trefí blesk do vašeho auta?

Poškození vnější části auta

Jelikož má blesk velmi vysokou teplotu, na karoserii auta to může zanechat tmavé stopy od spálení a také hrozí i popraskání laku. Nejčastěji to bývají části jako střecha nebo kapota. Dalšími částmi, které mohou být zasaženy jsou například antény nebo zpětná zrcátka, která blesk přitahuje jako nejvyšší body na autě. Takže i tyto části mohou být výrazně poškozeny nebo dokonce spáleny.

Dočasné vypnutí systémů nebo jejich poškození

I když auto, jako nedokonalá Faradayova klec chrání před přímým zásahem elektřiny, zásah bleskem může vyvolat různé následky, které ovlivní jeho systémy. Elektronické systémy nacházející se v moderních automobilech jsou mimořádně citlivé na náhlé změny napětí. Čili v případě, že blesk zasáhne auto, může nastat situace, kdy se dočasně vypnou nebo naruší tyto systémy. V praxi to vypadá tak, že se vám může vypnout motor, zhasnout světla nebo vypadnou palubní přístroje. Tyto výpadky však většinou nejsou trvalé a po krátké době se systémy znovu nastartují. Avšak v některých případech může zásah blesku do auta způsobit i úplné selhání elektrických systémů ve vozidle.

Možné riziko požáru

Ve vzácných případech může zásah bleskem vést i k požáru v autě. Vysoké teploty a elektrické výboje mohou zapálit hořlavé materiály v autě, zejména v motorovém prostoru, kde se nacházejí různé plastové a pryžové komponenty. I z toho důvodu není nikdy na škodu mít v kufru auta hasicí přístroj.

Mohou se aktivovat airbagy

Bezpečnost cestujících v autě je prioritou, avšak i při takovém pokrokovém bezpečnostním systému, jako je airbag, mohou nastat nepředvídané situace. Například právě při zásahu bleskem, kde může dojít, jak jsme zmiňovali již výše, k poruše elektrických systémů. No a právě ty mohou způsobit nečekanou aktivaci airbagů. Ty vás mohou v takovém případě zranit. Abyste minimalizovali toto riziko zranění, měli byste si lehnout na sedadlo a zůstat v klidu.

 

Chránit však nemusíte jen sebe, ale také vaše auto.

Jak se můžete chránit?

Je několik pravidel, která během bouřky musíte v autě dodržovat, abyste v případě zásahu blesku do auta minimalizovali riziko nebezpečí:

  • Zůstaňte uvnitř auta – Jak jsme již zmiňovali, vnější část auta funguje jako ochranná bariéra. Pokud je bouře stále aktivní, nevystupujte z vozidla.

  • Nedotýkejte se kovových částí auta ani elektroniky – Kovové prvky jsou jako magnet pro blesk a to také platí i pro elektroniku. Nejlepší je nedotýkat se dveří, kovových částí a elektroniky (autorádio) během bouřky.

  • Zavřete okna a dveře – K tomu, abyste byli chráněni na 100%, měli byste během bouřky zavřít všechna okna a dveře.

Zajistěte si pojištění vozidla

V případě zásahu bleskem může být finanční náhrada za opravy auta velmi nákladná. Díky pojištění vozidel od Generali České, budete kryti před škodami, které jsou způsobeny přírodními katastrofami. Budete chráněni v případě záplav, vichřice, krupobití či jiných nečekaných situacích.

Faradayova klec je příkladem toho, jak nám věda dokáže pomoci přežít i v extrémních podmínkách. Pokud se během bouře ocitnete v autě, můžete si být jisti, že jste v relativním bezpečí, i v případě, že vaše auto zasáhne blesk. Mějte na mysli ale to, že i když je auto bezpečným útočištěm, není nezničitelné. Proto si vždy během bouřky při řízení dávejte obrovský pozor, dodržujte všechna zmíněná bezpečnostní opatření a myslete i na pojištění vašeho vozidla, které vás bude krýt v případě poškození.

Přečtěte si:

Auto při záplavách: Kam ho umístit a jak řešit škody

Povinná výbava automobilu – vše, co potřebujete vědět, a rozdíly v jednotlivých zemích

Krok za krokem: Co dělat po autonehodě?

Jak ochránit majetek před vichřicí?

Vyberte kategorii