Malý byt přináší spoustu výhod: ušetříte za nábytek, strávíte méně času uklízením a máte výrazně nižší náklady na bydlení. Musíte však přemýšlet, abyste omezený prostor využili co nejlépe. Přinášíme vám tipy na úsporu místa v malé domácnosti:
Když se zrovna nepoužívá, nepřekáží. Od postelí po jídelní stoly je skládací nábytek skvělý způsob, jak získat víc místa.
Noční stolek může sloužit jako psací stůl a místo komody si vystačíte s úložným prostorem pod postelí. Čím víc funkcí bude váš nábytek splňovat, tím míň kusů budete potřebovat.
Nábytek, který šetří místo na podlaze, je vždycky výhra. Můžete si pořídit i lampičky, které se klipsem přichytí na poličku, abyste ušetřili místo za stojací lampu.
Je složité vmáčknout do malé ložnice šatní skříň pro dva. Stejné množství šatstva, ale s větší flexibilitou, pověsíte na stojan s ramínky, který můžete postavit ke stěně. K dostání jsou i stojany, které mají dole polici na boty. Nezapomínejte místnost pravidelně větrat, aby se na oblečení neusazoval prach. Dražší nebo společenské oděvy na ramínku raději přetáhněte ochranným vakem.
Pracovní plochu navíc v malé kuchyni získáte zakrytím dřezu dřevěnou deskou. Také odkapávače na nádobí se vyrábějí v provedení, které postavíte na dřez.
Oblečení, které nosíte jen po část roku, zejména to zimní, může zbytečně zabírat spoustu místa. Ukládejte ho do vakuových pytlů, z nichž vysajete přebytečný vzduch. Péřová bunda, která by zabrala půl skříně, se pak vejde do úhledného plochého balíčku.
Vzniknou tak místa pro příležitostné použití, třeba provizorní ložnice pro hosty.
Máte-li vysoký strop, byla by škoda nevyužít místo pod ním. Kromě úložných prostor tam může vzniknout i útulný kout na spaní nebo posezení.
Hmotná média jako knihy, cédéčka a DVD kazety zaberou víc místa, než byste čekali. Vyměnit je za e-knihy a streamovací služby je skvělá možnost odlehčit své domácnosti.
Chcete-li ušetřit místo, nejlepší způsob, jak uspořádat věci, je zbavit se všech přebytečných.
Záplavy mohou způsobit značné škody, a proto je nezbytné, abyste si před koupí nemovitosti ověřili, jestli váš vyhlédnutý dům stojí v rizikové oblasti. Jak zjistit, zda je nemovitost v záplavové zóně? A je možné nemovitost v takové oblasti pojistit?
Záplavová zóna je území, u kterého je pravděpodobné, že bude ohroženo povodní. V České republice jsou tyto zóny rozděleny do několika kategorií podle stupně rizika, od nízkého po velmi vysoké. Znalost toho, zda se váš dům nachází v záplavové zóně, je důležitá nejen z hlediska pojištění, ale i z pohledu sjednání úvěru nebo budoucí hodnoty nemovitosti.
Zajímejte se o to, jaká byla situace v minulosti přímo v domě nebo okolí. Některé domy v záplavových zónách mají dlouhou historii problémů s vodou, což může být zásadní informací pro vaše rozhodování.
Existují různé nástroje, které pomohou zjistit, zda se nemovitost nachází v záplavové zóně. Nejjednodušším způsobem je využít online mapy záplavových zón, které spravuje Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Na jeho webových stránkách můžete zadat konkrétní adresu a získat informaci, zda daný dům leží v záplavové zóně a jaké riziko mu hrozí.
Dalším zdrojem informací je Povodňový plán České republiky od ministerstva životního prostředí. Jejich stránky jsou rozcestníkem pro obecné informace, ale také konkrétní mapy a další užitečné odkazy.
Konkrétní mapu s legendou záplavových území najdete i na webu pojmenovaném přímo Voda anebo také na této podstránce. Navíc se můžete obrátit přímo na obecní úřad nebo stavební úřad, který má přehled o všech záplavových zónách v dané oblasti. Dotazy ohledně záplavových území je možné zasílat na e-mail kanceláří jednotlivých povodí.
Zóna 1: Minimální riziko záplav. Tyto oblasti jsou nejméně ohrožené a záplavy zde nejsou obvyklé, průměrně jednou za 500 let.
Zóna 2: Nízké riziko záplav. Záplavy zde mohou nastat jednou za 100 let.
Zóna 3: Střední riziko záplav. Záplavy v těchto oblastech hrozí zhruba jednou za 20 let.
Zóna 4: Vysoké riziko záplav. V těchto oblastech mohou být záplavy časté, jednou za méně než 5 let.
V záplavových zónách je pojištění majetku často dražší a některé pojišťovny mohou dokonce odmítnout dům pojistit. Ujistěte se tedy, že získáte pojištění, které pokryje případné škody způsobené záplavami.
V Generali České ihned při sjednávání pojištění zjistíte, ve které záplavové zóně se vaše nemovitost nachází. Pokud dům stojí v první až třetí zóně, je pojištění sjednatelé. Od toho, jak moc je dům ohrožen záplavou, se odvíjí i cena pojištění. Pokud je dům extrémně ohrožen záplavami, je požadavek na sjednání řešený v Generali České individuálně a vždy je hledáno takové řešení, které bude klientům vyhovat.
Zeptejte se sousedů, realitního makléře nebo místního úřadu, jak často jsou v dané oblasti záplavy. Zvažte alternativy. Pokud je riziko příliš vysoké, rozmýšlejte nad koupí domu v oblasti s nižším rizikem záplav. Správné informace o záplavových rizicích vám nejen ušetří starosti, ale také vám pomohou lépe ochránit svůj majetek a zajistit si bezpečný domov.
Přečtěte si:
9 rad, jak postupovat při opravě zatopeného domu
5 tipů: Jak jednoduše nahlásit pojistnou událost
9 praktických tipů, co dělat, když přijde povodeň
Nebo si poslechněte podcast: „Lidé jsou opatrnější, dřív jsme vyjížděli na Štědrý den ke třem požárům.“