Nevíme jak vám, ale nám se už párkrát podařilo, že jsme si ty dveře zkrátka zabouchli a klíče zůstaly vevnitř. A i když je to většinou situace plná obav, v dnešním článku vám poradíme, jak postupovat, aby celý průběh byl, pokud možno, co nejhladší.
Následující seznam činností jsme uspořádali podle důležitosti, a také vzhledem k možnostem hrozícího nebezpečí:
1. Volání hasičů
Volání hasičů je doporučeno v případech, kdy zabouchnutí dveří ohrožuje buď váš nebo cizí život. Dveře se mohou zabouchnout samy, případně může také dojít k poškození zámku, zalomení klíčů a k dalším podobným scénářům.
V případě, že vám na pomoc vyjedou hasiči, je celý zásah zdarma. Daného faktu se však nesmí zneužívat, mohli byste toho ještě později litovat. Hrozící pokuta může atakovat hranici až 5000 Kč.
2. Volání zámečníka
Zámečníci jsou, stejně jako hasiči, kluci šikovní. Dveře mají otevřeny během chviličky, jsou přitom maximálně opatrní a dbají na to, aby nedošlo k jejich poškození.
Zámečníci se většinou pojišťují kontrolou vašich dokladů o tom, zda daný dům patří opravdu vám nebo ne. Lupiči by se tak měli mít obzvlášť na pozoru! Za tyto rychlé a skvělé služby však už musíte i něco málo zaplatit, většinou se poplatek pohybuje v rozmezí do 500 Kč (záleží však na složitosti vašeho dveřního mechanismu).
3. Zkuste to sami
Tuto možnost byste měli využít až jako poslední. Nejen, že při ní může dojít k poškození vašeho majetku, ale můžete si i sami ublížit.
Co by se vám mohlo hodit?
Výrazně také doporučujeme s sebou nosit i náhradní klíč. Případně jej svěřte blízké osobě, které důvěřujete.
Pokud také máte ve svém okolí nějakého zámečníka, nechte si v adresáři jeho telefonní číslo, nikdy nevíte, kdy se vám může hodit. Můžete se tak vyhnout následným problémům.
Ačkoli se každá situace dá lehce vyřešit, přejeme vám, ať vás podobné okolnosti raději vůbec nezastihnou. Je však dobré vědět, že panika není nikdy na místě a rychlé jednání = efektivní jednání.
Záplavy mohou způsobit značné škody, a proto je nezbytné, abyste si před koupí nemovitosti ověřili, jestli váš vyhlédnutý dům stojí v rizikové oblasti. Jak zjistit, zda je nemovitost v záplavové zóně? A je možné nemovitost v takové oblasti pojistit?
Záplavová zóna je území, u kterého je pravděpodobné, že bude ohroženo povodní. V České republice jsou tyto zóny rozděleny do několika kategorií podle stupně rizika, od nízkého po velmi vysoké. Znalost toho, zda se váš dům nachází v záplavové zóně, je důležitá nejen z hlediska pojištění, ale i z pohledu sjednání úvěru nebo budoucí hodnoty nemovitosti.
Zajímejte se o to, jaká byla situace v minulosti přímo v domě nebo okolí. Některé domy v záplavových zónách mají dlouhou historii problémů s vodou, což může být zásadní informací pro vaše rozhodování.
Existují různé nástroje, které pomohou zjistit, zda se nemovitost nachází v záplavové zóně. Nejjednodušším způsobem je využít online mapy záplavových zón, které spravuje Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Na jeho webových stránkách můžete zadat konkrétní adresu a získat informaci, zda daný dům leží v záplavové zóně a jaké riziko mu hrozí.
Dalším zdrojem informací je Povodňový plán České republiky od ministerstva životního prostředí. Jejich stránky jsou rozcestníkem pro obecné informace, ale také konkrétní mapy a další užitečné odkazy.
Konkrétní mapu s legendou záplavových území najdete i na webu pojmenovaném přímo Voda anebo také na této podstránce. Navíc se můžete obrátit přímo na obecní úřad nebo stavební úřad, který má přehled o všech záplavových zónách v dané oblasti. Dotazy ohledně záplavových území je možné zasílat na e-mail kanceláří jednotlivých povodí.
Zóna 1: Minimální riziko záplav. Tyto oblasti jsou nejméně ohrožené a záplavy zde nejsou obvyklé, průměrně jednou za 500 let.
Zóna 2: Nízké riziko záplav. Záplavy zde mohou nastat jednou za 100 let.
Zóna 3: Střední riziko záplav. Záplavy v těchto oblastech hrozí zhruba jednou za 20 let.
Zóna 4: Vysoké riziko záplav. V těchto oblastech mohou být záplavy časté, jednou za méně než 5 let.
V záplavových zónách je pojištění majetku často dražší a některé pojišťovny mohou dokonce odmítnout dům pojistit. Ujistěte se tedy, že získáte pojištění, které pokryje případné škody způsobené záplavami.
V Generali České ihned při sjednávání pojištění zjistíte, ve které záplavové zóně se vaše nemovitost nachází. Pokud dům stojí v první až třetí zóně, je pojištění sjednatelé. Od toho, jak moc je dům ohrožen záplavou, se odvíjí i cena pojištění. Pokud je dům extrémně ohrožen záplavami, je požadavek na sjednání řešený v Generali České individuálně a vždy je hledáno takové řešení, které bude klientům vyhovat.
Zeptejte se sousedů, realitního makléře nebo místního úřadu, jak často jsou v dané oblasti záplavy. Zvažte alternativy. Pokud je riziko příliš vysoké, rozmýšlejte nad koupí domu v oblasti s nižším rizikem záplav. Správné informace o záplavových rizicích vám nejen ušetří starosti, ale také vám pomohou lépe ochránit svůj majetek a zajistit si bezpečný domov.
Přečtěte si:
9 rad, jak postupovat při opravě zatopeného domu
5 tipů: Jak jednoduše nahlásit pojistnou událost
9 praktických tipů, co dělat, když přijde povodeň
Nebo si poslechněte podcast: „Lidé jsou opatrnější, dřív jsme vyjížděli na Štědrý den ke třem požárům.“