Doba na přečtení článku jsou 2 minuty

Pálení listí má svá pravidla. Znáte je?

Podzim už je skoro za námi, a tak spousta lidí řeší otázku, co s hromadami spadaného listí, které se jim nahromadily na zahradě. Nabízí se poměrně logická možnost – spálit ho. Jenomže jak na to, abyste nikoho a nic neohrozili a postupovali podle zákona?

Ověřte si, jestli vůbec pálit listí můžete

Ze všeho nejdříve je potřeba zjistit, jestli je v daný okamžik, kdy se k pálení listí chystáte, tato činnost povolena obecní vyhláškou. Některé obce totiž povolují pálení jen v určité dny.

Kromě obecní vyhlášky může dočasně pálení zakázat i Český hydrometeorologický ústav. Ověřte si tedy i tuto možnost.

Samozřejmostí by ale mělo být také kritické zhodnocení momentálního počasí. Pokud pálení zakázáno není, ale vám se meteorologické podmínky stejně nepozdávají (např. fouká vítr, je dlouhodobé sucho, …), k pálení listí byste přistupovat neměli.

Jaké jsou zásady správného pálení?

Pokud zhodnotíte, že jsou k pálení rostlinného odpadu všechny podmínky vhodné a nic vám v této činnosti nebrání, nezapomeňte dodržovat několik bezpečnostních zásad. Ty jsou následující:

  • Místo pro ohniště musí být vzdáleno minimálně 50 m od okraje lesa a zároveň musí být v dostatečné vzdálenosti od budov i dalších (především hořlavých) věcí
  • Ohniště musí být bezpečně odděleno nehořlavým materiálem od okolního prostředí
  • Nutná je přítomnost dospělé osoby
  • Oheň se nesmí rozdělávat za pomoci silně hořlavých materiálů (např. benzín)
  • Oheň nesmí být ponechán bez dozoru (místo je možné opustit až ve chvíli, kdy je oheň zcela uhašený)
  • K dispozici musí být dostatečné množství vody na hašení
  • U ohniště nesmí být bez dozoru ponechány děti ani zvířata

Co dělat, pokud se oheň vymkne kontrole?

Pokud se z jakýchkoli důvodů oheň rozšíří a vy nejste schopni ho dostat pod kontrolu vlastními silami a přichystanými prostředky (voda, zemina na udusání, …), je vaší povinností požár ihned nahlásit na lince 150 (případně 112) a přivolat hasiče.

V případě, že by se oheň náhodou rozšířil i na vás a došlo by ke vznícení vašeho oděvu, neutíkejte – tím se oheň ještě více rozšíří. Vhodným řešením je lehnout si na zem, chránit obličej a kutálením se snažit oheň „udusat“ o zem.

Evidence pálení rostlinného odpadu

Jste-li vlastníci či správci lesa či ovocného sadu, měli byste pálení rostlinného odpadu předem nahlásit, a to prostřednictvím registrace do aplikace Evidence pálení.

Tato aplikace slouží k ohlášení pálení příslušnému Hasičskému záchrannému sboru, který jej tak eviduje a následně může ověřit. Registrací nedochází ke schválení pálení, pokud by však v nahlášeném termínu byl vyhlášen zákaz pálení, budete informováni na váš kontaktní email.

14.02.2024
1 minuta

Chraňte se chytrou domácností proti zlodějům

Zkuste si pomoci s chytrou domácností a čidly. Tyto technologie vás na mobilu upozorní na události, které mohou znamenat zloděje. 

Čidla otevření dveří či oken řeknou, kdy došlo k otevření něčeho, co otevřeno být nemá. Vedle hlídání zlodějů mohou třeba zkontrolovat, zda jste nezapomněli zavřít okno. 

Pohybová čidla odhalí pohyb nezvaného návštěvníka. Tedy za předpokladu, že nemáte doma domácí zvíře, které bude vyvolávat falešné poplachy.

Vnitřní i venkovní IP kamery nejenom umožní podívat se, co se děje, ale zpravidla umí i detekovat pohyb, upozornit na událost a vše nahrávat pro předání policii.

Detektory vibrací mohou odhalit rozbití okna, ale také třeba otřesy cenných věcí, které máte doma. 

Venkovní chytrý zvonek vybavený kamerou se také hodí. Uvidíte, co se děje u vchodových dveří, kdo zvoní a můžete s ním i komunikovat.

Autor: Daniel Dočekal
Vyberte kategorii