Doba na přečtení článku jsou 2 minuty

Detektor nebezpečných plynů

Oxid uhelnatý, který ročně ohrožuje velké množství lidí, může být snadno problémem i ve vaší domácnosti. Velkým nebezpečím tohoto plynu je především jeho jedovatost a neviditelnost. Za jeho únikem může být například i nedokonalé spalování v ohřívačích vody, kamna či další lokální topidla. S detektory těchto plynů se vám však neštěstí jen zdaleka vyhne.

Nejhorším scénářem, který by mohl nastat, je až smrt postiženého. Ta nastává většinou v důsledku dýchání vzduchu s nadlimitní koncentrací tohoto plynu. Minimálně se pak může jednat o akutní zdravotní potíže.

Oxid uhelnatý

Jedná se o bezbarvý jedovatý plyn, které za sebou nezanechává žádnou chuť a zápach. Dokonce ani nedráždí dýchací cesty. Především v tomto tkví jeho potenciální nebezpečnost.

Tento plyn blokuje přenášení kyslíku krví, k otravě většinou dochází v uzavřených prostorech nebo při špatném odvětrávání plynových spotřebičů. Prvními příznaky jsou především bolesti hlavy, nevolnost, závratě a další symptomy.

Detektory

S detektory vás zvýšená koncentrace oxidu uhelnatého již nepřekvapí. Většinou je silně doporučeno umisťovat detektory nejen do míst s rizikovými topidly (pece, krby, karmy,…), ale i do ložnic/pokojů určeným ke spánku.

Vybírat bychom přitom měli především detektory s vysokou citlivostí a vestavěnými bateriemi.

Prevence

Základní prevencí je především každoroční kontrola topného systému, který zpravidla způsobuje potíže nejčastěji. Rovněž by také mělo docházet ke kontrolám komínů, kouřovodů a odvětrávacích průduchů. Kontroly by pak měly probíhat minimálně jednou ročně.

Nemělo by se také v žádném případě využívat vařičů či kuchyňských sporáků k vytápění domu.

U aut bychom pak neměli nechávat (v uzavřených garážích) běžet motory na volnoběh, může totiž lehce dojít k vniknutí plynu do obytných prostor.

Hasiči k případům, kdy došlo k úniku oxidu uhelnatého, vyjíždějí především v topných obdobích. Lidé v tomto období více využívají plynových zařízení. Nejčastějšími případy jsou pak především ty, kdy lidé omdlí ve vaně. V podobných případech je především nutné co nejdříve vyvést postiženého ze zamořené oblasti.

Co z toho plyne?

Podobné situace, kdy může dojít k ohrožení lidského života, by se rozhodně neměly brát na lehkou váhu.

Ačkoli je oxid uhelnatý velmi nebezpečným plynem, dá se jeho vlivům velmi snadno předcházet. Důležitá je především prevence a správný výběr detektoru. Nečekejte tak na hrozící nebezpečí a vybavte se vhodně ještě dnes.

24.09.2024

Co dělat, když dům stojí v záplavovém území

Záplavy mohou způsobit značné škody, a proto je nezbytné, abyste si před koupí nemovitosti ověřili, jestli váš vyhlédnutý dům stojí v rizikové oblasti. Jak zjistit, zda je nemovitost v záplavové zóně? A je možné nemovitost v takové oblasti pojistit?

Záplavové území

Záplavová zóna je území, u kterého je pravděpodobné, že bude ohroženo povodní. V České republice jsou tyto zóny rozděleny do několika kategorií podle stupně rizika, od nízkého po velmi vysoké. Znalost toho, zda se váš dům nachází v záplavové zóně, je důležitá nejen z hlediska pojištění, ale i z pohledu sjednání úvěru nebo budoucí hodnoty nemovitosti.

Zajímejte se o to, jaká byla situace v minulosti přímo v domě nebo okolí. Některé domy v záplavových zónách mají dlouhou historii problémů s vodou, což může být zásadní informací pro vaše rozhodování.

Generali Česká pojišťovna

Kde zjistit informace

Existují různé nástroje, které pomohou zjistit, zda se nemovitost nachází v záplavové zóně. Nejjednodušším způsobem je využít online mapy záplavových zón, které spravuje Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Na jeho webových stránkách můžete zadat konkrétní adresu a získat informaci, zda daný dům leží v záplavové zóně a jaké riziko mu hrozí.

Dalším zdrojem informací je Povodňový plán České republiky od ministerstva životního prostředí. Jejich stránky jsou rozcestníkem pro obecné informace, ale také konkrétní mapy a další užitečné odkazy.

Konkrétní mapu s legendou záplavových území najdete i na webu pojmenovaném přímo Voda anebo také na této podstránce. Navíc se můžete obrátit přímo na obecní úřad nebo stavební úřad, který má přehled o všech záplavových zónách v dané oblasti. Dotazy ohledně záplavových území je možné zasílat na e-mail kanceláří jednotlivých povodí.

 

Záplavové zóny jsou v ČR rozděleny do čtyř kategorií podle míry rizika:

Zóna 1: Minimální riziko záplav. Tyto oblasti jsou nejméně ohrožené a záplavy zde nejsou obvyklé, průměrně jednou za 500 let.

Zóna 2: Nízké riziko záplav. Záplavy zde mohou nastat jednou za 100 let.

Zóna 3: Střední riziko záplav. Záplavy v těchto oblastech hrozí zhruba jednou za 20 let.

Zóna 4: Vysoké riziko záplav. V těchto oblastech mohou být záplavy časté, jednou za méně než 5 let.

Pojištění domu

V záplavových zónách je pojištění majetku často dražší a některé pojišťovny mohou dokonce odmítnout dům pojistit. Ujistěte se tedy, že získáte pojištění, které pokryje případné škody způsobené záplavami.

Generali České ihned při sjednávání pojištění zjistíte, ve které záplavové zóně se vaše nemovitost nachází. Pokud dům stojí v první až třetí zóně, je pojištění sjednatelé. Od toho, jak moc je dům ohrožen záplavou, se odvíjí i cena pojištění. Pokud je dům extrémně ohrožen záplavami, je požadavek na sjednání řešený v Generali České individuálně a vždy je hledáno takové řešení, které bude klientům vyhovat.

Na co ještě nezapomenout

Zeptejte se sousedů, realitního makléře nebo místního úřadu, jak často jsou v dané oblasti záplavy. Zvažte alternativy. Pokud je riziko příliš vysoké, rozmýšlejte nad koupí domu v oblasti s nižším rizikem záplav. Správné informace o záplavových rizicích vám nejen ušetří starosti, ale také vám pomohou lépe ochránit svůj majetek a zajistit si bezpečný domov.

Přečtěte si:

9 rad, jak postupovat při opravě zatopeného domu

5 tipů: Jak jednoduše nahlásit pojistnou událost

9 praktických tipů, co dělat, když přijde povodeň

Nebo si poslechněte podcast: „Lidé jsou opatrnější, dřív jsme vyjížděli na Štědrý den ke třem požárům.“

Vyberte kategorii