Krádež auta představuje nejen finanční zátěž, ale i značnou komplikaci. V našem průvodci najdete čtyři základní kroky, které je třeba učinit při odcizení vozidla, a šest praktických tipů, jak krádeži předejít. Buďte připraveni a chraňte své auto efektivně.
I když se zdá, že počet krádeží aut v Evropě klesá, stále se jedná o poměrně běžný jev. V České republice se počet krádeží vozidel v posledních letech dokonce mírně zvýšil.
Tato nepříjemná situace s sebou nese značné finanční i časové ztráty, a proto je důležité vědět, co dělat v případě krádeže auta.
Komplexní pojištění vozidla samozřejmě pomůže minimalizovat velkou část nepříjemností.
Bez ohledu na okolnosti krádeže probíhá ohlášení odcizeného vozidla v následujících čtyřech krocích:
Nestává se často, že by někdo přemístil vůz bez souhlasu majitele, ale vyloučit to samozřejmě nelze. Proto před nahlášením krádeže přemýšlejte: Nemohl s autem odjet někdo z rodiny, kdo má klíče? Nemohlo být vozidlo bez varování odtaženo kvůli tomu, že někde stálo neoprávněně? Nezapomněli jste prostě, kde jste ten den auto zaparkovali? Než přejdete ke kroku 2, ujistěte se, že vaše auto bylo skutečně odcizeno.
Pokud vám bylo auto ukradeno, kontaktujte nejbližší stanici policie v místě bydliště buď telefonicky na lince 158, nebo osobně. Krádež oznamte co nejdříve, jednak proto, abyste zvýšili šance na nalezení auta, ale také proto, že odcizená vozidla jsou často využívána k páchání dalších trestných činů.
Při telefonickém hlášení budete vyzváni k osobní návštěvě nejbližší policejní služebny, kde s vámi sepíší trestní oznámení. K tomu budete potřebovat občanský průkaz (případně pas nebo jiný náhradní doklad totožnosti) a doklady od vozidla (osvědčení o registraci vozidla, technický průkaz, pojištění atd.).
Při podání vysvětlení se vás policista bude dotazovat na tyto informace: výrobní značka, typ, registrační značka, barva vozidla, rok výroby, číslo karoserie (VIN), stav tachometru, kdy a od koho byl vůz pořízen, kde a kdy jste vozidlo zaparkovali, zda bylo uzamčeno, jestli bylo něčím nápadné (např. polepy, nápisy, výrazné úpravy, které by usnadnily jeho identifikaci) apod.
Vaše auto bude zařazeno do databáze odcizených vozů – pokud ho následně zastaví policie, pravděpodobně ho v této databázi prověří. Je-li váš vůz vybaven černou skříňkou (telematickou jednotkou), informujte o tom policii, protože to může pomoci při sledování vozidla.
Teprve po obdržení referenčního čísla trestného činu můžete zavolat své pojišťovně a začít uplatňovat nárok na pojistné plnění z pojištění odcizeného vozidla. Komplexní havarijní pojištění by vás mělo krýt i proti krádeži vozidla, ale pro jistotu si projděte pojistnou smlouvu, kde najdete všechny informace.
K uplatnění nároku bude pojišťovna pravděpodobně potřebovat číslo pojistné smlouvy a referenční číslo trestného činu. Výplata pojistného plnění za nenalezený nebo neopravitelně poškozený vůz může trvat přibližně 30 dní a obvykle obdržíte tržní hodnotu vozu v době jeho odcizení.
Pokud bude vaše pojistná událost uznána a pojišťovna vám vyplatí pojistné plnění za váš vůz, musíte o změně stavu informovat registr silničních vozidel na příslušném magistrátu nebo obecním úřadě. Nahlásíte, že již nejste vlastníkem vozidla, protože vlastnictví převzala pojišťovna.
Pokud mělo vaše odcizené vozidlo registrační značku na přání, kterou si chcete ponechat, musíte o tom informovat registr vozidel. Jestliže se auto najde, můžete okamžitě požádat o vrácení registračních značek. V opačném případě budete muset počkat šest měsíců, než bude možné značky převést na jiné vozidlo.
Když vozidlo není na očích, zvyšuje se jeho bezpečnost. Vloupání do uzamčené garáže představuje pro případné zloděje další komplikaci.
Další komplikací pro zloděje a účinným odstrašujícím prostředkem je zámek řízení nebo volantu. Udělejte si průzkum a investujte do zámku, který má vynikající recenze.
Na každém okně je vyleptán jedinečný kód vašeho vozidla, který je uložen v policejní databázi. Tím se také zvyšuje šance na nalezení odcizeného vozidla.
Pokud je vaše auto vybaveno bezklíčovým vstupním systémem, mějte klíčenku v pouzdře blokujícím signál, abyste zabránili zlodějům kopírovat signál klíče pomocí prodlužovačů rádiových vln a odemknout vaše auto.
Bezpečnostní světlo a kamera zaměřená na zaparkovaný vůz odradí pachatele, upozorní vás na narušitele a umožní vám snadněji zaznamenat, jak se dopouštějí trestného činu.
Instalace zabezpečovacího systému s imobilizací a sledováním může pomoci ochránit a vystopovat váš vůz v případě krádeže. Většina moderních vozů je jimi vybavena standardně.
Přečtěte si:
Prvních deset věcí, na které byste měli pamatovat, když vás vykradou
Auto při záplavách: Kam ho umístit a jak řešit škody
Bouřky jsou častým jevem, zejména v letních měsících. Pro většinu lidí to samozřejmě není nic příjemného, zvláště když jsou někde venku. Ale co když sedíte v autě a do vašeho vozu udeří blesk? Je to zážitek, který vyvolává spoustu otázek a obav. Je to opravdu tak, že se vám při zásahu bleskem do auta nemůže nic stát? Je auto bezpečným útočištěm, nebo existuje riziko, že elektrický výboj zničí auto a ohrozí i vás? I to jsou otázky, které si klade mnoho lidí.
Při zásahu auta bleskem přichází na scénu zajímavý fyzikální princip známý jako Faradayova klec. To je název pro fenomén, který byl objeven v 19. století britským vědcem Michaelem Faradayem. Tento fyzikální princip mluví o tom, že elektrický náboj se distribuuje po vnější straně vodivého materiálu (nejčastěji je to kov) a neovlivňuje jeho vnitřní prostor. Tento kovový obal funguje jako štít, který blokuje vnější elektrická a elektromagnetická pole.
A jakou spojitost má Faradayova klec a auto? V realitě to funguje tak, že v případě bouře, pokud trefí blesk auto, se stane auto nedokonalou Faradayovou klecí. Elektrický náboj blesku neprojde dovnitř, ale je veden po vnější kovové skořepině vozidla. Samozřejmě to platí jen v případě, že jsou všechna okna a dveře řádně zavřená. Tímto způsobem jste vy chráněni a nic se vám nestane.
Je sice pravda, že auto funguje jako nedokonalá Faradayova klec, ovšem to neznamená, že vám nehrozí na 100% žádné nebezpečí.
Blesk je extrémně silný elektrostatický výboj, který může dosahovat teploty až 30 000 stupňů Celsia a nese proud v rozmezí 10 000 až 200 000 ampérů. Když blesk zasáhne auto, elektrický proud se šíří po jeho povrchu – konkrétně po kovové karoserii, která slouží jako vodič. Auto samotné, zejména jeho interiér, však zůstává poměrně dobře chráněno, tedy i vy. Avšak myslete na to, že po blesku, který by vás velmi oslepil, přichází i samotný hrom. No a v případě, že právě vaše auto zasáhne blesk, samotný akustický efekt bude extrémně silný.
Je více než pravděpodobné, že právě takové oslepení a silný akustický efekt může vylekat lidi, a v některých případech to může způsobit i velmi vážnou dopravní nehodu. Pokud se necítíte proto během bouřky v autě bezpečně a bojíte se, že právě vaše auto zasáhne blesk, raději zastavte na nejbližším možném místě a počkejte, než bouřka přejede.
Co ale kromě silného záblesku a hromu můžete očekávat v případě, že trefí blesk do vašeho auta?
Jelikož má blesk velmi vysokou teplotu, na karoserii auta to může zanechat tmavé stopy od spálení a také hrozí i popraskání laku. Nejčastěji to bývají části jako střecha nebo kapota. Dalšími částmi, které mohou být zasaženy jsou například antény nebo zpětná zrcátka, která blesk přitahuje jako nejvyšší body na autě. Takže i tyto části mohou být výrazně poškozeny nebo dokonce spáleny.
I když auto, jako nedokonalá Faradayova klec chrání před přímým zásahem elektřiny, zásah bleskem může vyvolat různé následky, které ovlivní jeho systémy. Elektronické systémy nacházející se v moderních automobilech jsou mimořádně citlivé na náhlé změny napětí. Čili v případě, že blesk zasáhne auto, může nastat situace, kdy se dočasně vypnou nebo naruší tyto systémy. V praxi to vypadá tak, že se vám může vypnout motor, zhasnout světla nebo vypadnou palubní přístroje. Tyto výpadky však většinou nejsou trvalé a po krátké době se systémy znovu nastartují. Avšak v některých případech může zásah blesku do auta způsobit i úplné selhání elektrických systémů ve vozidle.
Ve vzácných případech může zásah bleskem vést i k požáru v autě. Vysoké teploty a elektrické výboje mohou zapálit hořlavé materiály v autě, zejména v motorovém prostoru, kde se nacházejí různé plastové a pryžové komponenty. I z toho důvodu není nikdy na škodu mít v kufru auta hasicí přístroj.
Bezpečnost cestujících v autě je prioritou, avšak i při takovém pokrokovém bezpečnostním systému, jako je airbag, mohou nastat nepředvídané situace. Například právě při zásahu bleskem, kde může dojít, jak jsme zmiňovali již výše, k poruše elektrických systémů. No a právě ty mohou způsobit nečekanou aktivaci airbagů. Ty vás mohou v takovém případě zranit. Abyste minimalizovali toto riziko zranění, měli byste si lehnout na sedadlo a zůstat v klidu.
Chránit však nemusíte jen sebe, ale také vaše auto.
Je několik pravidel, která během bouřky musíte v autě dodržovat, abyste v případě zásahu blesku do auta minimalizovali riziko nebezpečí:
Zůstaňte uvnitř auta – Jak jsme již zmiňovali, vnější část auta funguje jako ochranná bariéra. Pokud je bouře stále aktivní, nevystupujte z vozidla.
Nedotýkejte se kovových částí auta ani elektroniky – Kovové prvky jsou jako magnet pro blesk a to také platí i pro elektroniku. Nejlepší je nedotýkat se dveří, kovových částí a elektroniky (autorádio) během bouřky.
Zavřete okna a dveře – K tomu, abyste byli chráněni na 100%, měli byste během bouřky zavřít všechna okna a dveře.
V případě zásahu bleskem může být finanční náhrada za opravy auta velmi nákladná. Díky pojištění vozidel od Generali České, budete kryti před škodami, které jsou způsobeny přírodními katastrofami. Budete chráněni v případě záplav, vichřice, krupobití či jiných nečekaných situacích.
Faradayova klec je příkladem toho, jak nám věda dokáže pomoci přežít i v extrémních podmínkách. Pokud se během bouře ocitnete v autě, můžete si být jisti, že jste v relativním bezpečí, i v případě, že vaše auto zasáhne blesk. Mějte na mysli ale to, že i když je auto bezpečným útočištěm, není nezničitelné. Proto si vždy během bouřky při řízení dávejte obrovský pozor, dodržujte všechna zmíněná bezpečnostní opatření a myslete i na pojištění vašeho vozidla, které vás bude krýt v případě poškození.
Přečtěte si:
Auto při záplavách: Kam ho umístit a jak řešit škody
Povinná výbava automobilu – vše, co potřebujete vědět, a rozdíly v jednotlivých zemích