Devastující tornádo na Moravě. Přívalové povodně napříč západním Německem a Belgií. Jedna z nejhorších vln veder jakou kdy zaznamenal jih Evropy.
O extrémní meteorologické jevy letos není nouze a předpoklad klimatologů je, že jich bude s globálním oteplováním dále přibývat.
Tento trend je v Čechách již patrný na vyšší četnosti horkých dní a s nimi spojenými suchy a nebezpečím lesních požárů. Zvyšuje se ale také riziko povodní, zejména těch přívalových, což souvisí s rostoucí kapacitou oteplující se atmosféry pojmout vodní páru.
„Zcela jednoznačně víme, že to jsou vysoké teploty, že to je sucho a že to jsou povodně, a to jak povodně plošné tak i přívalové,“ komentuje postupnou extremizaci místních klimatických jevů Mirek Trnka z Ústavu výzkumu globální změny – CzechGlobe v Brně. „U ostatních extrémů je stále ještě otázka, jak se to bude vyvíjet a co potvrdí data.“
S postupnou extrémností klimatických jevů souvisí i rostoucí riziko škod na životech a na majetku.
Předběžné odhady škod na soukromém a veřejném majetku v důsledku červnového tornáda na Moravě například hovoří o 15 miliardách korun.
Dobrá zpráva je, že škodám na životech a majetku lze, na rozdíl od extrémního počasí samotného, do určité míry předejít – alespoň v některých případech.
V případě tornáda, které zasáhlo pomezí Břeclavska a Hodonínska 24. června a místy nabralo síly až F4 na Fujitově stupnici, majetek v podstatě ochránit nešlo. „F3, to je téměř naprostá zkáza, tu přežívají jen ty nejpevnější budovy,“ říká Trnka. „Hlavním pravidlem, zvlášť pokud jste v cestě tornáda, je neztrácet čas pořizováním snímků, ale nalézt úkryt.“
U povodní již ale možnosti existují, neboť se na ně lze do jisté míry připravit, třeba budováním protipovodňových bariér nebo varovných systémů. Ani zde ale nemusí připravenost stačit, jak se ostatně ukázalo v Německu, kde varovný systém sice fungoval, ale lidé jeho varování nevěnovali pozornost.
Před extrémně vysokými teplotami, za které se označují teploty přesahující 37 °C, lze chránit jak rizikové skupiny obyvatelstva, jako jsou kardiaci, astmatici a dlouhodobě nemocní, tak zemědělské plodiny a lesní dřeviny.
Domácnost vybavená klimatizací či protislunečními fóliemi do oken může spolehlivě ochránit rizikové skupiny. Škodám v důsledku sucha pak mohou zemědělci a lesníci částečně předejít výběrem odolnějších odrůd plodin a dřevin.
Pravidelně revidované pojištění majetku, které se skládá z pojištění staveb a pojištění domácností, by mělo být nezbytnou součástí přípravy na jakoukoliv situaci. A byt si zaslouží stejnou úroveň ochrany jako dům, podle Jana Marka, tiskového mluvčího Generali České pojišťovny.
„Pořád jde o nemovitost, kterou lidé kupují za vysoké částky, investují do ní a je základem jejich spokojeného života,“ říká Marek.
Klíčem k efektivnímu pojištění majetku proti přírodním hrozbám je správně zvolený rozsah pojistného krytí (proti čemu se pojistím) a nastavení pojistných částek (na jakou hodnotu se pojistím).
U pojištění domu je zároveň nutno pamatovat na pojištění vedlejší stavby, jako je garáž, skleník, bazén, či zahradní domek. Pojistit lze i zahradu a okrasnou zeleň, říká Marek.
Pojištění následků živelních událostí, kam patří i tornádo, je podle Marka součástí každého současného majetkového pojištění a není třeba na ně mít speciální připojištění. Pokud jde ale o pojištění následků povodně nebo záplavy, standardní smlouva jej nemusí zahrnovat, zejména pokud se jedná o historicky starší smlouvu.
Pravidelná revize pojistných smluv – ideálně každé dva roky – je důležitá, protože za dva roky se v souvislosti s bydlením může leccos změnit, podle Marka.
„Pořídíte novou kuchyňskou linku, zrekonstruujete podkroví, vyměníte střešní krytinu, nakoupíte novou televizi a lednici, to všechno by mělo vést k tomu, že se ke smlouvě vrátíte a řeknete si, zda nastavená pojistná částka odpovídá reálnému stavu věcí,“ říká Marek. „Zcela špatně je ověřovat si vhodnost nastavení pojištění až v momentě, kdy se něco stane. To už je samozřejmě pozdě. Přesto znovu a znovu v praxi vidíme, že to lidé přesně takhle dělají.“
Pokud jde o živelné události, je zásadní, aby pojištěný postupoval tak, aby učinil veškerá opatření nutná k předcházení vzniku škodní události, pokud to situace umožňuje. A pokud škodní událost přesto nastane, aby se klient snažil minimalizovat její rozsah a následky, říká Marek.
To se samozřejmě odvíjí od konkrétní situace: úklid zahradního nábytku před krupobitím, zavření oken při bouřce, úklid neukotvených věcí před příchodem vichřice, podle Marka.
„V souvislosti s živelními škodami a havarijním pojištění auta nicméně fakt, že by vlastnil garáž, nehraje roli,“ dodává Marek. „Pokud totiž garáž mít bude a krupobití ho zastihne s vozidlem na cestě, garáž mu nic platná nebude.“
Záplavy mohou způsobit značné škody, a proto je nezbytné, abyste si před koupí nemovitosti ověřili, jestli váš vyhlédnutý dům stojí v rizikové oblasti. Jak zjistit, zda je nemovitost v záplavové zóně? A je možné nemovitost v takové oblasti pojistit?
Záplavová zóna je území, u kterého je pravděpodobné, že bude ohroženo povodní. V České republice jsou tyto zóny rozděleny do několika kategorií podle stupně rizika, od nízkého po velmi vysoké. Znalost toho, zda se váš dům nachází v záplavové zóně, je důležitá nejen z hlediska pojištění, ale i z pohledu sjednání úvěru nebo budoucí hodnoty nemovitosti.
Zajímejte se o to, jaká byla situace v minulosti přímo v domě nebo okolí. Některé domy v záplavových zónách mají dlouhou historii problémů s vodou, což může být zásadní informací pro vaše rozhodování.
Existují různé nástroje, které pomohou zjistit, zda se nemovitost nachází v záplavové zóně. Nejjednodušším způsobem je využít online mapy záplavových zón, které spravuje Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Na jeho webových stránkách můžete zadat konkrétní adresu a získat informaci, zda daný dům leží v záplavové zóně a jaké riziko mu hrozí.
Dalším zdrojem informací je Povodňový plán České republiky od ministerstva životního prostředí. Jejich stránky jsou rozcestníkem pro obecné informace, ale také konkrétní mapy a další užitečné odkazy.
Konkrétní mapu s legendou záplavových území najdete i na webu pojmenovaném přímo Voda anebo také na této podstránce. Navíc se můžete obrátit přímo na obecní úřad nebo stavební úřad, který má přehled o všech záplavových zónách v dané oblasti. Dotazy ohledně záplavových území je možné zasílat na e-mail kanceláří jednotlivých povodí.
Zóna 1: Minimální riziko záplav. Tyto oblasti jsou nejméně ohrožené a záplavy zde nejsou obvyklé, průměrně jednou za 500 let.
Zóna 2: Nízké riziko záplav. Záplavy zde mohou nastat jednou za 100 let.
Zóna 3: Střední riziko záplav. Záplavy v těchto oblastech hrozí zhruba jednou za 20 let.
Zóna 4: Vysoké riziko záplav. V těchto oblastech mohou být záplavy časté, jednou za méně než 5 let.
V záplavových zónách je pojištění majetku často dražší a některé pojišťovny mohou dokonce odmítnout dům pojistit. Ujistěte se tedy, že získáte pojištění, které pokryje případné škody způsobené záplavami.
V Generali České ihned při sjednávání pojištění zjistíte, ve které záplavové zóně se vaše nemovitost nachází. Pokud dům stojí v první až třetí zóně, je pojištění sjednatelé. Od toho, jak moc je dům ohrožen záplavou, se odvíjí i cena pojištění. Pokud je dům extrémně ohrožen záplavami, je požadavek na sjednání řešený v Generali České individuálně a vždy je hledáno takové řešení, které bude klientům vyhovat.
Zeptejte se sousedů, realitního makléře nebo místního úřadu, jak často jsou v dané oblasti záplavy. Zvažte alternativy. Pokud je riziko příliš vysoké, rozmýšlejte nad koupí domu v oblasti s nižším rizikem záplav. Správné informace o záplavových rizicích vám nejen ušetří starosti, ale také vám pomohou lépe ochránit svůj majetek a zajistit si bezpečný domov.
Přečtěte si:
9 rad, jak postupovat při opravě zatopeného domu
5 tipů: Jak jednoduše nahlásit pojistnou událost
9 praktických tipů, co dělat, když přijde povodeň
Nebo si poslechněte podcast: „Lidé jsou opatrnější, dřív jsme vyjížděli na Štědrý den ke třem požárům.“