Devastující tornádo na Moravě. Přívalové povodně napříč západním Německem a Belgií. Jedna z nejhorších vln veder jakou kdy zaznamenal jih Evropy.
O extrémní meteorologické jevy letos není nouze a předpoklad klimatologů je, že jich bude s globálním oteplováním dále přibývat.
Tento trend je v Čechách již patrný na vyšší četnosti horkých dní a s nimi spojenými suchy a nebezpečím lesních požárů. Zvyšuje se ale také riziko povodní, zejména těch přívalových, což souvisí s rostoucí kapacitou oteplující se atmosféry pojmout vodní páru.
„Zcela jednoznačně víme, že to jsou vysoké teploty, že to je sucho a že to jsou povodně, a to jak povodně plošné tak i přívalové,“ komentuje postupnou extremizaci místních klimatických jevů Mirek Trnka z Ústavu výzkumu globální změny – CzechGlobe v Brně. „U ostatních extrémů je stále ještě otázka, jak se to bude vyvíjet a co potvrdí data.“
S postupnou extrémností klimatických jevů souvisí i rostoucí riziko škod na životech a na majetku.
Předběžné odhady škod na soukromém a veřejném majetku v důsledku červnového tornáda na Moravě například hovoří o 15 miliardách korun.
Dobrá zpráva je, že škodám na životech a majetku lze, na rozdíl od extrémního počasí samotného, do určité míry předejít – alespoň v některých případech.
V případě tornáda, které zasáhlo pomezí Břeclavska a Hodonínska 24. června a místy nabralo síly až F4 na Fujitově stupnici, majetek v podstatě ochránit nešlo. „F3, to je téměř naprostá zkáza, tu přežívají jen ty nejpevnější budovy,“ říká Trnka. „Hlavním pravidlem, zvlášť pokud jste v cestě tornáda, je neztrácet čas pořizováním snímků, ale nalézt úkryt.“
U povodní již ale možnosti existují, neboť se na ně lze do jisté míry připravit, třeba budováním protipovodňových bariér nebo varovných systémů. Ani zde ale nemusí připravenost stačit, jak se ostatně ukázalo v Německu, kde varovný systém sice fungoval, ale lidé jeho varování nevěnovali pozornost.
Před extrémně vysokými teplotami, za které se označují teploty přesahující 37 °C, lze chránit jak rizikové skupiny obyvatelstva, jako jsou kardiaci, astmatici a dlouhodobě nemocní, tak zemědělské plodiny a lesní dřeviny.
Domácnost vybavená klimatizací či protislunečními fóliemi do oken může spolehlivě ochránit rizikové skupiny. Škodám v důsledku sucha pak mohou zemědělci a lesníci částečně předejít výběrem odolnějších odrůd plodin a dřevin.
Pravidelně revidované pojištění majetku, které se skládá z pojištění staveb a pojištění domácností, by mělo být nezbytnou součástí přípravy na jakoukoliv situaci. A byt si zaslouží stejnou úroveň ochrany jako dům, podle Jana Marka, tiskového mluvčího Generali České pojišťovny.
„Pořád jde o nemovitost, kterou lidé kupují za vysoké částky, investují do ní a je základem jejich spokojeného života,“ říká Marek.
Klíčem k efektivnímu pojištění majetku proti přírodním hrozbám je správně zvolený rozsah pojistného krytí (proti čemu se pojistím) a nastavení pojistných částek (na jakou hodnotu se pojistím).
U pojištění domu je zároveň nutno pamatovat na pojištění vedlejší stavby, jako je garáž, skleník, bazén, či zahradní domek. Pojistit lze i zahradu a okrasnou zeleň, říká Marek.
Pojištění následků živelních událostí, kam patří i tornádo, je podle Marka součástí každého současného majetkového pojištění a není třeba na ně mít speciální připojištění. Pokud jde ale o pojištění následků povodně nebo záplavy, standardní smlouva jej nemusí zahrnovat, zejména pokud se jedná o historicky starší smlouvu.
Pravidelná revize pojistných smluv – ideálně každé dva roky – je důležitá, protože za dva roky se v souvislosti s bydlením může leccos změnit, podle Marka.
„Pořídíte novou kuchyňskou linku, zrekonstruujete podkroví, vyměníte střešní krytinu, nakoupíte novou televizi a lednici, to všechno by mělo vést k tomu, že se ke smlouvě vrátíte a řeknete si, zda nastavená pojistná částka odpovídá reálnému stavu věcí,“ říká Marek. „Zcela špatně je ověřovat si vhodnost nastavení pojištění až v momentě, kdy se něco stane. To už je samozřejmě pozdě. Přesto znovu a znovu v praxi vidíme, že to lidé přesně takhle dělají.“
Pokud jde o živelné události, je zásadní, aby pojištěný postupoval tak, aby učinil veškerá opatření nutná k předcházení vzniku škodní události, pokud to situace umožňuje. A pokud škodní událost přesto nastane, aby se klient snažil minimalizovat její rozsah a následky, říká Marek.
To se samozřejmě odvíjí od konkrétní situace: úklid zahradního nábytku před krupobitím, zavření oken při bouřce, úklid neukotvených věcí před příchodem vichřice, podle Marka.
„V souvislosti s živelními škodami a havarijním pojištění auta nicméně fakt, že by vlastnil garáž, nehraje roli,“ dodává Marek. „Pokud totiž garáž mít bude a krupobití ho zastihne s vozidlem na cestě, garáž mu nic platná nebude.“
Vlivem globálního oteplování, které přispívá ke zvýšení intenzity koloběhu vody, na celém světě, tedy i v Česku, stoupá četnost i množství srážek.
Na druhou stranu za to není zodpovědná pouze příroda. V některých oblastech významně zvyšuje riziko ohrožení například odlesňování nebo růst měst bez promyšleného územního plánu a nedostatečná údržba říčních odvodňovacích systémů.
Vědět, co dělat před povodní, během ní a po ní, může mít velký význam: může to pomoci ochránit životy a omezit škody na majetku. Budete-li znát osvědčené preventivní postupy a způsoby ochrany a sjednáte-li si pojištění, které chrání před neočekávanými povětrnostními událostmi, nemusíte se povodní nebo záplav tolik obávat.
Asi nechcete, aby vás pohroma zaskočila nepřipravené. Prevence a dobrá příprava je jediný způsob, jak účinně zmírnit škody.
Prvním zásadním krokem je vyhodnocení rizik. Analýzou historických údajů, map ohrožení a předpovědních modelů dokážete vytipovat nejzranitelnější oblasti. Tím získáte představu o možné četnosti a intenzitě povodní, a můžete naplánovat potřebná opatření.
Chcete-li zjistit, zda je váš dům ohrožen povodněmi, můžete nahlédnout do map povodňových rizik, které poskytují místní úřady nebo Ministerstvo životního prostředí. Tyto mapy jsou ukazatelem předchozích povodní nebo zeměpisných oblastí náchylných k tomuto typu katastrof.
Připravit se musíte předem. Pozorně sledujte předpověď počasí, zejména v zimním období, a připravte svůj dům na různé eventuality, postarejte se například o hydroizolaci základů nebo instalaci zpětných ventilů v kanalizačních systémech.
Musíte však mít také dobře vypracovaný evakuační plán. Ten by měl zahrnovat bezpečné cesty do vyšších poloh, seznam nezbytných věcí, které je třeba vzít s sebou, a způsob, jak zůstat v kontaktu s rodinou.
Efektivní evakuační plán musí být jednoduchý a snadno proveditelný, ale vyžaduje zapojení a informovanost všech. Proto by ho měli znát všichni členové rodiny, včetně těch nejmenších. Je také velmi důležité, abyste si připravili nouzovou výbavu a uložili ji na snadno dostupné místo.
Nouzová výbava by měla být přizpůsobena konkrétním potřebám vaší rodiny, ale rozhodně v ní nesmí chybět například balená voda, potraviny, léky, důležité dokumenty a věci osobní hygieny.
Zvažte, zda do ní nepřidat náhradní klíče od domu, mapu oblasti, menší hotovost, svítilnu s náhradními bateriemi a píšťalku, kterou v případě nouze oznámíte svou polohu.
Při povodni je nejvyšší prioritou bezpečnost vás a vašich blízkých. Vždycky se snažte minimalizovat riziko ohrožení:
Informovanost o povodňovém riziku ve vaší oblasti, jak navrhuje civilní ochrana, je první zásadní krok. Znalost historie a specifických charakteristik povodní ve vaší oblasti vám umožní se na ně náležitě připravit a přijmout účinná preventivní opatření, jako je udržování čistoty odvodňovacích systémů a hlášení případných ucpání místním orgánům.
Zásadní roli při ochraně majetku před finančními následky přírodních katastrof hraje pojištění. Pojistná smlouva, která kryje škody způsobené povodněmi, vám dodá neocenitelný klid a v případě škody vám zajistí rychlejší nápravu.
Stejně důležité je však přijmout opatření k fyzickému zabezpečení, abyste minimalizovali rizika. Proto nikdy neskladujte cennosti ve sklepě nebo suterénu a dbejte na to, abyste doma měli účinný evakuační plán.
Vždy zvažte individuální pojistné krytí, které odpovídá specifickým potřebám vaší domácnosti a oblasti, v níž se nachází, ale nepodceňujte význam produktu, který kryje i škody na konstrukci a interiéru, jako je nábytek a spotřebiče.
Poraďte se s pojišťovacím agentem a zjistěte, jaké další možnosti máte k dispozici, abyste si sjednali pojistnou smlouvu odpovídající riziku povodní ve vaší oblasti.
To nejhorší máte za sebou, co tedy dělat nyní? Především nevstupujte do domu, dokud úřady neprohlásí, že je to bezpečné. Obejděte dům a podívejte se, zda nedošlo k poškození vnější konstrukce, kvůli kterému by mohl být vstup nebezpečný.
Pokud se povodeň vašemu domu nevyhnula, buďte velmi opatrní a nejprve odstraňte veškerou vodu, bláto a nečistoty. V případě potřeby použijte čerpadla nebo vysavače. Vysušení a odvlhčení místností je důležité, aby se zabránilo vzniku plísní.
Poté vyčistěte a vydezinfikujte všechny povrchy, abyste předešli zdravotním rizikům.
Pak můžete přistoupit k opravě nebo výměně poškozených stavebních prvků. Nezapomeňte se vždy poradit s odborníky a během celého procesu obnovy dodržujte pokyny místních úřadů. Hlavní prioritou je bezpečnost.
Když váš domov zasáhne povodeň, musíte jednat rychle, abyste měli co nejdřív přístup k pojistnému krytí. Proto je nezbytné před obnovou prostor pečlivě zdokumentovat škody. Pořiďte si fotografie, videa a podrobný seznam škod, protože poslouží jako zásadní důkaz při vyřizování pojistné události.
Neprodleně se obraťte na pojišťovnu a oznamte pojistnou událost. Pojišťovna pošle likvidátora, který posoudí rozsah škody a vypočítá výši náhrady.
Ve spolupráci s pojišťovnou proveďte všechny požadované kroky, podejte formální žádost o pojistné plnění a přiložte všechny potřebné dokumenty včetně policejního protokolu o škodě.
Nezapomeňte, že každá pojistná smlouva má specifické podmínky, proto si ji dobře pročtěte, abyste všemu rozuměli a věděli, jak postupovat v případě pojistné události. Informace o specifickém pojistném krytí pro případ povodní a jiných přírodních katastrof najdete na stránkách Generali Česká.
Přečtěte si:
9 praktických tipů, co dělat, když přijde povodeň
Máte pojištěné své bydlení? A víte, na co se dá pojištění uplatnit?
Nebo si poslechněte podcast s Jozefem Hrdým: „U řešení škod je nejhorší, když je dům za sedm pojištěný na milion.“