Pro tohle jste si nejspíš motorku pořídili – pro pocit volnosti a spojení s okolní krajinou. Vychutnejte si každou zatáčku, vůni lesů i nečekané výhledy, ale nezapomeňte se na každý výlet dobře připravit, aby byla očekávaná jízda na motorce hladká a plná pozitivních zážitků.
Uvědomte si, jakou motorku potřebujete na cestování
Ze všeho nejdřív si naplánujte trasu a zkuste si uvědomit terén, kterým vás cesta povede. Možná totiž zjistíte, že daný výlet na motorce vyžaduje vybrat jiný stroj než ten, který vám stojí v garáži. Pokud vyrážíte ven na několik hodin, zkuste přemýšlet nad tím, co tomu řeknou vaše záda. Podle toho pak můžete plánovat například zastávky.
Počasí se nalinkovat nedá, ale vy se můžete připravit na všechny varianty. Zabalte se pro všechny případy na zimu i na teplo, na slunce i na dešťové přeháňky. Jízda na motorce v nepříjemném počasí, při kterém vám mrznou ruce nebo se vám pálí čelo a do boku se vám opírá silný ledový vítr, je nejenom velmi nepříjemná, ale může být také pořádně nebezpečná.
Odpočinek patří k cestování na motorce
Abyste se mohli důkladně kochat krajinou, nezapomeňte čas od času zastavit. Svůj výlet na motorce si užijete o mnoho víc, pokud budete v rozumných intervalech stavět na jídlo, pití i odpočinek. Při pauzách se navíc protáhnete a zabráníte tak například nečekané křeči v lýtku. Zážitek pro motorkáře je vždycky lepší s čerstvou hlavou a uvolněnými zády.
Vybavení na cesty na motorce nepodceňujte
Před cestou nikdo nechce myslet na komplikace. Avšak ve chvíli, kdy přijdou, hodí se mít po ruce to správné nářadí, vybavenou lékárničku a v telefonu užitečné aplikace, jako je například Záchranka. A ještě před sezónou nezapomeňte své motorce dopřát důkladnou prohlídku.
Jak si vybrat výlet na motorce
Při plánování výletu na motorce buďte sami k sobě upřímní a držte se realistických scénářů. Vyhněte se nekonečné vyjížďce bez možnosti zastavit a naobědvat se nebo nepříjemnému drncání po zadních cestách. Sledujte vývoj počasí, převýšení i krajinu, kterou se cesta táhne.
Stáhněte si do telefonu kvalitní mapy, a pokud míříte mimo frekventovaná místa, přibalte si i klasickou papírovou verzi. Předem si projděte trasu a podívejte se na příležitosti k zastavení.
Zážitek na motorce si samozřejmě užijete i bez jakéhokoliv plánu. Jen buďte připravení na to, že se situace může rychle zkomplikovat. V takovém případě se hodí náhradní řešení a příprava na nečekané situace.
Přečtěte si také:
https://www.staci-malo.cz/detail/aplikace-ktere-ochrani-pri-cestovani
https://www.staci-malo.cz/detail/radeji-odpocinout-nez-litovat-jak-zvladnout-dlouhe-vypravy-bez-nehod
https://www.staci-malo.cz/detail/cestujete-za-sportem-nezapomente-se-pripojistit
https://www.staci-malo.cz/detail/jak-sjednat-cestovni-pojisteni
I když se zdá, že počet krádeží aut v Evropě klesá, stále se jedná o poměrně běžný jev. V České republice se počet krádeží vozidel v posledních letech dokonce mírně zvýšil.
Tato nepříjemná situace s sebou nese značné finanční i časové ztráty, a proto je důležité vědět, co dělat v případě krádeže auta.
Komplexní pojištění vozidla samozřejmě pomůže minimalizovat velkou část nepříjemností.
Bez ohledu na okolnosti krádeže probíhá ohlášení odcizeného vozidla v následujících čtyřech krocích:
Nestává se často, že by někdo přemístil vůz bez souhlasu majitele, ale vyloučit to samozřejmě nelze. Proto před nahlášením krádeže přemýšlejte: Nemohl s autem odjet někdo z rodiny, kdo má klíče? Nemohlo být vozidlo bez varování odtaženo kvůli tomu, že někde stálo neoprávněně? Nezapomněli jste prostě, kde jste ten den auto zaparkovali? Než přejdete ke kroku 2, ujistěte se, že vaše auto bylo skutečně odcizeno.
Pokud vám bylo auto ukradeno, kontaktujte nejbližší stanici policie v místě bydliště buď telefonicky na lince 158, nebo osobně. Krádež oznamte co nejdříve, jednak proto, abyste zvýšili šance na nalezení auta, ale také proto, že odcizená vozidla jsou často využívána k páchání dalších trestných činů.
Při telefonickém hlášení budete vyzváni k osobní návštěvě nejbližší policejní služebny, kde s vámi sepíší trestní oznámení. K tomu budete potřebovat občanský průkaz (případně pas nebo jiný náhradní doklad totožnosti) a doklady od vozidla (osvědčení o registraci vozidla, technický průkaz, pojištění atd.).
Při podání vysvětlení se vás policista bude dotazovat na tyto informace: výrobní značka, typ, registrační značka, barva vozidla, rok výroby, číslo karoserie (VIN), stav tachometru, kdy a od koho byl vůz pořízen, kde a kdy jste vozidlo zaparkovali, zda bylo uzamčeno, jestli bylo něčím nápadné (např. polepy, nápisy, výrazné úpravy, které by usnadnily jeho identifikaci) apod.
Vaše auto bude zařazeno do databáze odcizených vozů – pokud ho následně zastaví policie, pravděpodobně ho v této databázi prověří. Je-li váš vůz vybaven černou skříňkou (telematickou jednotkou), informujte o tom policii, protože to může pomoci při sledování vozidla.
Teprve po obdržení referenčního čísla trestného činu můžete zavolat své pojišťovně a začít uplatňovat nárok na pojistné plnění z pojištění odcizeného vozidla. Komplexní havarijní pojištění by vás mělo krýt i proti krádeži vozidla, ale pro jistotu si projděte pojistnou smlouvu, kde najdete všechny informace.
K uplatnění nároku bude pojišťovna pravděpodobně potřebovat číslo pojistné smlouvy a referenční číslo trestného činu. Výplata pojistného plnění za nenalezený nebo neopravitelně poškozený vůz může trvat přibližně 30 dní a obvykle obdržíte tržní hodnotu vozu v době jeho odcizení.
Pokud bude vaše pojistná událost uznána a pojišťovna vám vyplatí pojistné plnění za váš vůz, musíte o změně stavu informovat registr silničních vozidel na příslušném magistrátu nebo obecním úřadě. Nahlásíte, že již nejste vlastníkem vozidla, protože vlastnictví převzala pojišťovna.
Pokud mělo vaše odcizené vozidlo registrační značku na přání, kterou si chcete ponechat, musíte o tom informovat registr vozidel. Jestliže se auto najde, můžete okamžitě požádat o vrácení registračních značek. V opačném případě budete muset počkat šest měsíců, než bude možné značky převést na jiné vozidlo.
Když vozidlo není na očích, zvyšuje se jeho bezpečnost. Vloupání do uzamčené garáže představuje pro případné zloděje další komplikaci.
Další komplikací pro zloděje a účinným odstrašujícím prostředkem je zámek řízení nebo volantu. Udělejte si průzkum a investujte do zámku, který má vynikající recenze.
Na každém okně je vyleptán jedinečný kód vašeho vozidla, který je uložen v policejní databázi. Tím se také zvyšuje šance na nalezení odcizeného vozidla.
Pokud je vaše auto vybaveno bezklíčovým vstupním systémem, mějte klíčenku v pouzdře blokujícím signál, abyste zabránili zlodějům kopírovat signál klíče pomocí prodlužovačů rádiových vln a odemknout vaše auto.
Bezpečnostní světlo a kamera zaměřená na zaparkovaný vůz odradí pachatele, upozorní vás na narušitele a umožní vám snadněji zaznamenat, jak se dopouštějí trestného činu.
Instalace zabezpečovacího systému s imobilizací a sledováním může pomoci ochránit a vystopovat váš vůz v případě krádeže. Většina moderních vozů je jimi vybavena standardně.
Přečtěte si:
Prvních deset věcí, na které byste měli pamatovat, když vás vykradou
Auto při záplavách: Kam ho umístit a jak řešit škody