Evakuační zavazadlo by mělo v ideálním případě obsahovat vše, co je nezbytné pro přežití při přechodném opuštění domova. Je dobré si uvědomit, že v mnohých situacích je to zároveň to jediné, co vám z domácnosti zůstane.
Evakuace je obecně soubor takových opatření, která vedou k rychlému a bezpečnému přesunu osob, zvířat a důležitých věcí z ohroženého objektu do bezpečné oblasti. K evakuaci dochází často při povodních, požárech či jiných katastrofách a haváriích.
Někdy je evakuace dočasná – vyhlašuje se v případě ohrožení dané oblasti např. vysokou vodou, ohněm v blízkém okolí, atd. V těchto případech je pravděpodobné, že se lidé do svého obydlí za pár dní vrátí a vše bude v relativním pořádku.
Někdy však musí k evakuaci dojít z akutnějších důvodů, jako je např. rozsáhlý požár objektu, hroucení objektu, atd. Zde se naopak dá předpokládat, že se domů člověk jen tak nevrátí, nebo až po velmi rozsáhlé rekonstrukci.
Samozřejmě ne při každé evakuaci je možné zabalit tolik věcí, kolik by člověk chtěl. Někdy to jde totiž velmi rychle. Pokud ale máte to „štěstí v neštěstí“, že o evakuaci víte alespoň pár desítek minut předem, dejte si na zabalení co nejvíce záležet.
Obecně se však doporučuje, aby člověk měl věci, které by při evakuaci chtěl balit, snadno a rychle dostupné. Dokonce ve zcela ideálním případě by evakuační zavazadlo měl mít každý přichystané (alespoň částečně) doma trvale (ne vždy je na balení čas).
Pro evakuační zavazadla platí následující zásady:
Dobrou zprávou je ale to, že i pokud dorazíte do evakuačního střediska bez zavazadla, vyloženě strádat nebudete. Postaráno o vás bude. Vždy je ale pro vás i okolí lepší mít svoje věci.
Nyní si sepíšeme seznam toho, co by evakuační zavazadlo mělo v ideálním případě obsahovat.
1. Jídlo, pití a nádobí
2. Léky a hygiena
3. Oblečení
4. Cennosti, doklady, dokumenty
5. Přístroje a zábava
6. Věci pro přenocování
7. Věci pro domácí zvíře
Při samotné evakuaci však nejspíše nebudete mít čas na dokonalé zabalení všeho. Je tedy nutné zvážit priority. Nejdůležitější jsou tedy ty předměty, které vám nikdo nemůže půjčit, nebo se nadají sehnat někde v místě náhradního ubytování.
Pokud vám při balení naopak zbyde místo a čas, přibalte další věci, které byste byli ochotni v případě potřeby půjčit ostatním (jídlo, oblečení, …).
Před odchodem z domu nezapomeňte vypnout veškeré elektronické přístroje a zastavit vodu. Vždy dbejte všech pokynů, které budete dostávat od záchranných jednotek či od policie.
Sjednejte si pojištění majetku - dům a byt a chraňte se proti všem hrozícím nebezpečím.
V tomto článku se dozvíte, kam přeparkovat auto, jak postupovat při jeho vysoušení, a také jak efektivně komunikovat s pojišťovnou. Najdete zde praktické rady, které vám pomohou minimalizovat rizika a správně vyřídit pojistnou událost.
Když se blíží velká voda a žijete v záplavové oblasti, je klíčové mít předem promyšlený plán, kam vozidlo přeparkovat. Následující tipy vám mohou pomoci:
Pokud už bylo vaše auto zaplaveno, je důležité jednat rychle a systematicky. Nesnažte se auto ihned nastartovat. Voda mohla proniknout do motoru, elektroinstalace nebo palivového systému, což by mohlo způsobit další škody. Snažte se co nejdříve získat odbornou pomoc.
Pokud auto není zcela ponořené, otevřete dveře a okna, abyste zajistili lepší cirkulaci vzduchu. Odpojte autobaterii, abyste předešli riziku zkratu a dalších elektrických problémů. Jakmile je to možné, nechte auto odtáhnout na suché a bezpečné místo. Odtahové služby jsou během kalamitních stavů často přetížené, takže je dobré mít kontakt předem. Chybu neuděláte, když se obrátíte na asistenční službu své pojišťovny. Je třeba ale počítat, že kapacity dostupných odtahů budou v danou chvíli velmi vytížené.
Dejte auto do servisu. Bude potřeba, aby ho důkladně zkontroloval mechanik. Zjištění rozsahu škod může zahrnovat kontrolu motoru, elektroinstalace, palivového systému, klimatizace a dalších důležitých součástí.
Když je auto v bezpečí, začněte s vysoušením. Použijte ventilátory, odvlhčovače nebo průmyslové vysoušeče. Důležité je, aby bylo auto co nejdříve suché, protože vlhkost může poškodit elektroniku, čalounění i samotnou karoserii.
Pokud jsou koberce a sedadla promočená, je vhodné je co nejrychleji odstranit a nechat je vyschnout odděleně. Mnoho z těchto materiálů bude třeba vyměnit, zejména pokud auto bylo zaplavené po delší dobu. Nechte také zkontrolovat elektrické systémy a senzory odborníkem. Elektronika je na vodu velmi citlivá a její poškození nemusí být na první pohled viditelné.
Jakmile je auto bezpečně odtaženo a začali jste s vysoušením, je čas kontaktovat pojišťovnu. Správná a včasná komunikace může výrazně urychlit proces likvidace škody. Pořiďte fotodokumentaci auta ještě před zahájením jakýchkoli oprav. Čím více záběrů, tím lépe. Z fotografií by mělo být ideálně zřejmé, jak k zatopení vozu došlu a kde se tak stalo. Fotografie zatopeného interiéru, motoru a exteriéru jsou nezbytné pro jednání s pojišťovnou.
Pokud máte uzavřené havarijní pojištění, zkontrolujte, zda vaše pojištění kryje škody způsobené povodněmi či záplavou (vždy jste pojištěni na oboje současně). Pojistné plnění se bude odvíjet od rozsahu škody a vašeho pojistného krytí. Zjistěte také, jaké jsou výluky a limity pojistného plnění. Očekávejte, že pojišťovna si vyžádá odhad nákladů na opravu. Oprava zatopeného auta může být velmi nákladná, zvláště pokud došlo k poškození motoru nebo elektroniky.
Při sjednávání pojištění vozidla je důležité zvážit rizika způsobená živly obecně, zejména pokud žijete v záplavové oblasti. V České republice lze sjednat havarijní pojištění, které kryje škody způsobené přírodními živly, včetně záplav. Ujistěte se, že vaše havarijní pojištění zahrnuje riziko povodní. Některé pojistné produkty mohou mít omezení nebo vyšší spoluúčast pro tento typ škod. Před uzavřením smlouvy si pečlivě prostudujte všechny podmínky. Ne všechny varianty pojištění kryjí povodně nebo záplavy automaticky.