Auto při záplavách: Kam ho umístit a jak řešit škody

Při hrozících záplavách je důležité nejen chránit svůj život, ale – dovolují-li to okolnosti – samozřejmě také svůj domov a také auto. Právě to může snadno přijít k úhoně a postarat se o něj včas přitom nemusí být nutně náročné. Zkrátka když hrozí kalamitní stav, rychlá reakce může zabránit spoustě škod.

V tomto článku se dozvíte, kam přeparkovat auto, jak postupovat při jeho vysoušení, a také jak efektivně komunikovat s pojišťovnou. Najdete zde praktické rady, které vám pomohou minimalizovat rizika a správně vyřídit pojistnou událost.

Kam dát auto při záplavách?

Když se blíží velká voda a žijete v záplavové oblasti, je klíčové mít předem promyšlený plán, kam vozidlo přeparkovat. Následující tipy vám mohou pomoci:

  • Přeparkování na vyvýšené místo: Nejjednodušší a nejúčinnější metodou, jak chránit auto před vodou, je přeparkovat ho na vyvýšené místo. Pokud máte k dispozici vyšší terén mimo záplavovou oblast, využijte ho. Hlídané parkoviště na kopci je v tomto případě ideální.
  • Podzemní garáže se mohou stát pastí: Nikdy nenechávejte auto v podzemních garážích během záplav. Voda může rychle zatopit celé podzemní parkoviště a poškození vozidla může být devastující.
  • Veřejné parkovací plochy: Ve městech může být obtížné najít bezpečné místo k přeparkování. Sledujte informace od místních úřadů, které často poskytují seznam míst, kam lze během povodní bezpečně parkovat.
  • Zálohové plány: Mějte v záloze více možností, kam auto odvézt. Ideálně včas zajistěte možnost parkování u známých nebo využijte parkoviště mimo rizikovou oblast.

Auto poničila voda

Pokud už bylo vaše auto zaplaveno, je důležité jednat rychle a systematicky. Nesnažte se auto ihned nastartovat. Voda mohla proniknout do motoru, elektroinstalace nebo palivového systému, což by mohlo způsobit další škody. Snažte se co nejdříve získat odbornou pomoc.

Pokud auto není zcela ponořené, otevřete dveře a okna, abyste zajistili lepší cirkulaci vzduchu. Odpojte autobaterii, abyste předešli riziku zkratu a dalších elektrických problémů. Jakmile je to možné, nechte auto odtáhnout na suché a bezpečné místo. Odtahové služby jsou během kalamitních stavů často přetížené, takže je dobré mít kontakt předem. Chybu neuděláte, když se obrátíte na asistenční službu své pojišťovny. Je třeba ale počítat, že kapacity dostupných odtahů budou v danou chvíli velmi vytížené.

Dejte auto do servisu. Bude potřeba, aby ho důkladně zkontroloval mechanik. Zjištění rozsahu škod může zahrnovat kontrolu motoru, elektroinstalace, palivového systému, klimatizace a dalších důležitých součástí.

Generali Česká pojišťovna

Vysoušení zatopeného auta

Když je auto v bezpečí, začněte s vysoušením. Použijte ventilátory, odvlhčovače nebo průmyslové vysoušeče. Důležité je, aby bylo auto co nejdříve suché, protože vlhkost může poškodit elektroniku, čalounění i samotnou karoserii.

Pokud jsou koberce a sedadla promočená, je vhodné je co nejrychleji odstranit a nechat je vyschnout odděleně. Mnoho z těchto materiálů bude třeba vyměnit, zejména pokud auto bylo zaplavené po delší dobu. Nechte také zkontrolovat elektrické systémy a senzory odborníkem. Elektronika je na vodu velmi citlivá a její poškození nemusí být na první pohled viditelné.

Komunikace s pojišťovnou

Jakmile je auto bezpečně odtaženo a začali jste s vysoušením, je čas kontaktovat pojišťovnu. Správná a včasná komunikace může výrazně urychlit proces likvidace škody. Pořiďte fotodokumentaci auta ještě před zahájením jakýchkoli oprav. Čím více záběrů, tím lépe. Z fotografií by mělo být ideálně zřejmé, jak k zatopení vozu došlu a kde se tak stalo. Fotografie zatopeného interiéru, motoru a exteriéru jsou nezbytné pro jednání s pojišťovnou.

Pokud máte uzavřené havarijní pojištění, zkontrolujte, zda vaše pojištění kryje škody způsobené povodněmi či záplavou (vždy jste pojištěni na oboje současně). Pojistné plnění se bude odvíjet od rozsahu škody a vašeho pojistného krytí. Zjistěte také, jaké jsou výluky a limity pojistného plnění. Očekávejte, že pojišťovna si vyžádá odhad nákladů na opravu. Oprava zatopeného auta může být velmi nákladná, zvláště pokud došlo k poškození motoru nebo elektroniky.

 

Jak pojistit auto proti povodním?

Při sjednávání pojištění vozidla je důležité zvážit rizika způsobená živly obecně, zejména pokud žijete v záplavové oblasti. V České republice lze sjednat havarijní pojištění, které kryje škody způsobené přírodními živly, včetně záplav. Ujistěte se, že vaše havarijní pojištění zahrnuje riziko povodní. Některé pojistné produkty mohou mít omezení nebo vyšší spoluúčast pro tento typ škod. Před uzavřením smlouvy si pečlivě prostudujte všechny podmínky. Ne všechny varianty pojištění kryjí povodně nebo záplavy automaticky.

13.10.2024

Jak začít s motorkářstvím? Seznamte se s typy a druhy motocyklů

Pokud ve vás motorky už nějakou dobu vzbuzují vášeň, radost a pocit svobody, pravděpodobně není tajemstvím, že jste srdcem motorkář. Ačkoli někteří lidé považují motorky za velmi nebezpečné stroje a mají k nim kvůli tomu negativní postoj, pro milovníky motorek je to zcela opačný pocit. Není to pro ně jen bezmyšlenkovitá jízda nahoru a dolů, není to jen něco, co je dopraví z bodu A do bodu B, je to životní styl, je to jejich vášeň a svým způsobem i dobrodružství.

Pokud jste v tomto světě nováčkem a fascinují vás motorky, rozhodně byste o nich měli něco málo vědět. Minimálně pro případ, že si budete chtít nějakou tu svoji motorku pořídit. V tomto článku vás pro začátek seznámíme s kategoriemi motorek i typy a druhy motocyklů.

Poznejte kategorie motorek

Pokud byste si chtěli zakoupit svou vlastní motorku, ale stále ještě váháte, která by byla pro vás ideální, je dobré, abyste se orientovali v kategoriích motorek. Motorky a motocykly se mohou dělit do kategorií podle motoru nebo podle konstrukce motorky. To je takové nejzákladnější dělení, které vám podrobněji představíme.

Kategorie motorek na základě motoru

V této kategorii se motocykly rozlišují na spalovací (které se ještě dělí na dvoutaktní a čtyřtaktní) a elektrické.

Pokud vám slova dvoutaktní a čtyřtaktní neříkají nic, tak vám je představíme úplně ve zkratce.

  • Kategorie dvoutaktní motorky

Tuto kategorii tvoří menší motorky, například dvoutaktní motor je typický pro městský skútr. Slovo dvoutaktní hovoří o tom, že motor tohoto motocyklu dokončuje cyklus spalování každé dva zdvihy pístu. A jak jinak je můžete poznat? Tyto motory se vyznačují jednoduchou konstrukcí, což samozřejmě znamená i snadnější údržbu, a jsou také mnohem lehčí než čtyřtaktní motory. 

  • Kategorie čtyřtaktní motorky

Jelikož dvoutaktní motorky dokončovaly cyklus spalování každé dva zdvihy pístu, pro čtyřtaktní motorky tedy platí, že dokončují cyklus spalování každé čtyři zdvihy pístu. Motory těchto motorek jsou těžší a vyžadují náročnější údržbu. Díky tomu, že jsou motory čtyřtaktní, je pro ně charakteristický i vyšší výkon. No a vyšší výkon je typický pro sportovní, touringové nebo i silniční motorky.

  • Dělení motorek do kategorii na základě hmotnosti a obsahu motoru

Pokud jde o motor, motocykly se dělí nejen na spalovací a elektrické, ale typy a druhy motocyklů se rozlišují také podle toho, jak velký je motor a kolik váží. No, když se na to podíváme z tohoto pohledu, v takovém případě jsou kategorie následující:

  • Velmi lehké motocykly - jejich objem motoru je do 100 cm3.

  • Lehké motocykly - se zdvihovým objemem do 200 cm3.

  • A poslední kategorii tvoří těžké motocykly - motocykly, jejichž objem motoru je do 500 cm3.

V této části jste se tedy dozvěděli něco o kategorizaci motocyklů na základě jejich motoru, což je samozřejmě velmi důležitý faktor při výběru motocyklů, protože samozřejmě pokud hledáte něco výkonnějšího, na nějaké sportovnější závodění, měli byste už z toho vědět, že dvoutaktní motocykly nebudou kategorií, která by vás mohla zajímat. To však není všechno, protože jak jsme zmínili hned na začátku, typy motocyklů se dělí také podle jejich konstrukce a také podle toho, k čemu konkrétně by vám měly sloužit.

Kategorie motocyklů dle konstrukce a použití

Pojďme si nyní představit motorky z trochu jiného pohledu. Protože pokud si chcete pořídit nějakou tu motorku, která má odstartovat vaši „motorkářskou cestu“, měli byste si vybrat takový druh motorky, který bude nejvhodnější jak pro vás, tak také pro váš zamýšlený způsob používání. 

  • Silniční motorka

V případě, že chcete motorku na překonávání delších vzdáleností po klasické silnici, nebude pro vás nic vhodnějšího než silniční motorka. Tak, jak u ní už z názvu vyplývá, je navržena pro asfaltové cesty a pro překonávání delších vzdáleností. Překvapit vás také může skvělým výkonem, díky čemuž se na ní můžete pořádně rychle provětrat. Výzorově je pro ni typická štíhlá konstrukce a dobrá kapotáž.

shutterstock_708191749 Large.jpeg

 

  • Supersport

Tento typ motorky je vhodný pro takové motorkáře, kteří milují adrenalin a nebojí se silného výkonu. Výzorově se podobá silniční motorce, ale úprava této motorky je sportovní, tak jak to vyplývá i ze samotného názvu. Není vyrobena k překonávání dlouhých vzdáleností, a dlouhé cestování. Je určena spíše pro extrémně rychlou jízdu, někde na okruhu na závodech, kde se na ní člověk může skutečně velmi silně vyřádit.

  • Naháč

Ano, to je také název jednoho z typů motocyklů, které můžete vlastnit. Možná vás zajímá, proč se tomuto motocyklu říká "naháč". Jeho základní rám a motor se neskrývá pod kapotáží, ale je v podstatě nahý. Díky tomuto vzhledu vypadají agresivněji. Jejich rám a podvozek vychází z typu motocyklu supersport. Supersport však nenabízí nejpohodlnější sezení a jízdu na dlouhé vzdálenosti. Pokud však hledáte něco podobného, ​​jako je supersport, co ale nabízí dostatek pohodlí při jízdě a překvapí i slušným výkonem, naháč vás nezklame. Je to typ motocyklu, který se velmi dobře ovládá a je vhodný pro široké spektrum jezdců, od začátečníků až po zkušené jezdce.

  • Cruiser/Chopper

Pokud patříte k typickým fajnšmekrům, kteří si potrpí na stylové kousky, motocykl typu cruiser nebo chopper bude ten, který vás chytí za srdce. Pro tento typ motorek je typický nižší posed jezdce, rozdílnými rozměry kol a extrémním náklonem přední vidlice. Choppery mají vysoká řídítka a stoupačky umístěné před sedadlem jezdce. Upřímně ale, tento druh motocyklů není moc stvořený pro velmi dlouhé jízdy, protože nejsou tak pohodlné. Nicméně, chcete-li vypadat drsně a jezdit po cestách v kožené bundě a se stylem, tento typ motorky bude pro vás jako stvořený.

  • Enduro

Tento typ motocyklu je speciálně navržen do terénů. Hravě si poradí s bahenním terénem, ​​nepřekvapí jej ani hory a lesy. Jejich schopnost překonávat různé překážky a terény z nich činí skvělou volbu pro ty, kteří hledají vzrušení a dobrodružství v přírodě. Přestože se pomocí nich budete moci v takových podmínkách vyřádit, poslouží vám samozřejmě i na klasických cestách. Tato motorka miluje dlouhé jízdy a terény, takže pokud milujete tohle také, Enduro rozhodně stojí za zvážení.

shutterstock_675404746 Large.jpeg

 

Speciální kategorie motorek

Poslední kategorií, kterou jsme si pro vás připravili, je speciální kategorie motorek, do které patří například moped, skútr či elektrická motorka. Tyto typy motocyklů však potěší zejména městské nebo meziměstské typy lidí, kteří se potřebují co nejrychleji dopravit na krátkou vzdálenost a vyhnout se tak například zácpám ve městě. Určitě jste se už i vy v kolonách setkali s člověkem, který kolem vás profrčel na skútru a vyhnul se tak nekonečně dlouhému čekání. S motorkami z této speciální kategorie jednoduše zaparkujete kdekoliv, a jízdu na nich po městě nebo na krátkou vzdálenost si opravdu užijete. 

  • Moped

Typ motocyklu Moped je něco mezi motocyklem a kolem, pro které je typický malý motor. Už asi víte, že na terénní jízdy to nebude to pravé ořechové a že od něj nemůžete očekávat skvělý výkon, ale pokud hledáte něco ideálního pro jízdu městem a na krátké vzdálenosti, moped bude vaším skvělým parťákem.

  • Skútr

Ještě více oblíbeným typem motorky je právě skútr. Je to v podstatě lehký motocykl s automatickou převodovkou, který využijete pokud budete chtít překonávat kratší vzdálenosti, například někde po městě nebo z vesnice do druhé. Tento druh motocyklu je pohodlný a ovládá se také velmi snadno, což jej činí populární volbou pro denní dojíždění do práce nebo školy.

  • Elektrická motorka

Elektrické motorky jsou poháněny elektrickým motorem a baterií. Čili pokud hledáte nějakou ekologickou alternativu ke klasickému typu motocyklu, který je například poháněn benzínem, tak bude tento druh motorky pro vás jako vyšitý. Elektrické motorky jsou ideální pro městskou jízdu, krátké vzdálenosti a samozřejmě ekologické cestování.

 

Pokud vám dělení motocyklů do jednotlivých kategorií nic neříkalo, díky tomuto článku jste mohli získat stručný přehled o tom, jak se dělí motorky a motocykly na jednotlivé typy. Na základě toho si už budete umět vybrat takový motocykl, který bude odpovídat vašim požadavkům.

Jako začátečník je také důležité začít spíše s menší a lehčí motorkou, abyste si osvojili základy ovládání a získali potřebné zkušenosti před přechodem na větší a výkonnější motorku.

Motorkářství je vzrušující, krásný a také zábavný sport nebo hobby, ale nezapomínejte ani na to, že to může být velmi nebezpečné. Takže rozhodně nezapomínejte na všechna bezpečnostní opatření, výbavu a pojištení, které byste měli mít.


 

Vyberte kategorii