Doba na přečtení článku je 6 minut

Důchodová reforma: Vyplatí se jít do předčasného důchodu?

Zatímco konečnou podobu nových podmínek pro penzijní spoření zatím neznáme, ohledně předčasných důchodů je již jasno. Od 1. 10. 2023 začala platit nová pravidla pro valorizace důchodů (každoroční navyšování důchodů v závislosti na ekonomické situaci) a předčasné důchody. Předčasný důchod bude méně výhodný, než tomu bylo doposud. Novela by však měla přispět k dlouhodobé udržitelnosti a spravedlivému nastavení důchodového systému.

Co se v předčasných důchodech od října mění?

  • Do předčasného důchodu pouze 3 roky před řádným důchodem – Dosud bylo možné do předčasného důchodu odejít už 5 let před datem řádného starobního důchodu. Nově si budou muset zájemci o předčasný důchod počkat o dva roky déle. Odejít do něj bude možné až 3 roky před řádným termínem.

  • Lidé v předčasném důchodu budou pobírat nižší penzi – Nově se důchod sníží o 1,5 % z výpočtového základu za každých chybějících 90 dní do dosažení důchodového věku. Doposud se důchod krátil o 0,9–1,2 % podle počtu dnů, které zbývají do řádného důchodového věku.  Dřívější odchod do důchodu by dle nových podmínek mohl znamenat pokles výše důchodu i o několik stovek měsíčně. Pokud se například rozhodnete odejít do předčasného důchodu o 3 roky dříve, přijdete až o 18 % z výpočtového základu (12×90 dní).

  • Předčasný důchod nebude až do dosažení řádného důchodového věku valorizován – Důchody se budou i nadále pravidelně každý rok navyšovat. Toto navyšování však bude omezeno pro předčasné důchodce až do dosažení řádného důchodového věku pouze o zvýšení základní výměry důchodu.

  • Pro vznik nároku na předčasný důchod bude potřeba odpracovat 40 let doby důchodového pojištění – Nově bude pro odchod do předčasného důchodu potřeba získat 40 let doby důchodového pojištění místo dosavadních 35 let. Tato změna začne platit od podzimu 2024.

Vyplatí se ještě předčasný důchod nebo jsou i jiné možnosti?

Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky „cílem těchto změn je omezit vysoký počet odchodů do předčasného důchodu a zajistit, aby byla tato možnost využita pouze ve specifických případech, nikoli jako standardní volba pro vysoké procento žadatelů o důchod. Zabrání se také tomu, aby odchod do předčasného důchodu byl výhodnější než odchod do důchodu řádného“.

Jedno je jisté. Podmínky pro předčasné důchody budou přísnější a pro žadatele o předčasný důchod méně výhodné než před novelou zákona.

Pokud však máte doplňkové penzijní spoření a chcete si začít užívat důchodu dříve, možným a výhodným řešením je pro vás předdůchod. Předdůchod umožňuje dřívější výběr naspořených prostředků bez nutnosti žádat o předčasný důchod. Ten by znamenal trvalé snížení státního důchodu. Při čerpání předdůchodu z penzijního spoření se Vám vyměřená výše státního starobního důchodu nezmění.

Čerpat předdůchod je navíc možné až 5 let před dosažením věku potřebného ke vzniku nároku na starobní důchod.

Zatímco u předčasného důchodu nesmíte vykonávat činnost, která by zakládala účast na sociálním pojištění, u předdůchodu je jen na vás, jestli se rozhodnete dále pracovat.

Změny v penzijku

Jaké jsou podmínky předdůchodu?

Předdůchod mohou využít lidé, kteří mají sjednané doplňkové penzijní spoření (smlouvy založené od 1. 1. 2013). Jedná o specifickou výhodu tohoto produktu a z něj se pak také měsíčně předdůchod vyplácí. I zde platí několik podmínek pro jeho čerpání:

  • Předdůchod lze čerpat maximálně 5 let před vyměřeným věkem pro odchod do důchodu.

  • Je třeba mít zaplaceno minimálně 60 měsíců na doplňkovém penzijním spoření.

  • Dostatek prostředků pro výplatu předdůchodu na každý měsíc. Minimálně se jedná o 30 % průměrné hrubé mzdy.

  • Pokud na svém penzijním spoření nemáte dostatek prostředků pro měsíční výplatu alespoň minimální výše předdůchodu, tak můžeme prostředky na účet smlouvy dodatečně vložit.

Při čerpání předdůchodu z penzijního spoření se Vám vyměřená výše státního starobního důchodu nezmění. Jedná se o dva zcela nezávislé produkty. S předdůchodem si začnete užívat o několik let dříve, a navíc si můžete být jisti, že po dosažení důchodového věku dostanete od státu měsíční důchod v plné výši.

Další informace o předdůchodu naleznete zde:

https://www.generalipenze.cz/vse-o-penzich/predduchody

https://www.staci-malo.cz/detail/znate-rozdil-mezi-predduchodem-a-predcasnym-duchodem

26.03.2024

5 mýtů o důchodech, které vás můžou stát klidné stáří

Přitom se stále zamýšlíme, jak nejlépe naložit s blížící se budoucností. Nejlepším krokem je v sobě hlavně zbořit mýty spojené s důchodem. Pohodlný a bezstarostný důchod není jen sen, ale realita, které je možné dosáhnout. Nečekat na ideální okamžik se rozhodně vyplatí. V tomto článku se podíváme na pět nejčastějších mýtů o důchodech a uvedeme je na pravou míru.

Mýtus 1: Stát se o mě postará

Státní důchod je v dnešní době považován za jistotu. Počítáme s tím, že až naše pracovní štace skončí, konečně odejdeme do zasloužené penze a budeme si užívat všechno, na co předtím nebyl čas. A budeme v pohodě, protože stát se o nás přeci musí postarat. Postará, ale záleží jak. Spoléhat se pouze na státní důchod je přinejmenším riskantní. Důchody už nikdy nebudou takové jako dnes. Populace stárne a vzhledem k nepříznivému demografickému vývoji bude v budoucnu více seniorů než pracujících, kteří na jejich důchody vydělávají. Zjednodušeně řečeno, ve státní kase nebude na důchody dost peněz. Hrozí, že státní důchod nahradí jen necelých 30 % našich současných příjmů. A to na zajištění důstojného života ve stáří nemusí stačit. Nezbývá nic jiného než vzít zodpovědnost za svou spokojenou penzi do svých rukou. A to, čím dříve, tím lépe.

Mýtus 2: Důchodu se stejně nedožiju

To je velmi pesimistický výhled. Nikdo nemáme v rukou křišťálovou kouli, ale statistika mluví jasně. Průměrná délka života se neustále prodlužuje a dnes už není výjimkou dožít se 80 let a více. Podle dat z Českého statistického úřadu (ČSÚ) z roku 2023 se dnešní muži dožívají průměrně 76 let a ženy 82 let. V důchodu tak můžeme strávit až třetinu života. Délku dožití ovlivňuje řada faktorů, jako je životní styl, úroveň vzdělání, dostupnost a kvalita zdravotní péče, socioekonomické podmínky a další. Prodlužuje se také doba tzv. „aktivního stáří“. Tedy období, kdy už pobíráte důchod, ale stále aktivně žijete, cestujete, věnujete se koníčkům… a to samozřejmě něco stojí.

Generali penzijní společnost

Mýtus 3: Na spoření na stáří mám ještě čas

Čas je v otázce jakéhokoli spoření klíčový. Díky složenému úročení na penzijku se i menší, a hlavně pravidelné vklady v čase zhodnocují a mohou vám do důchodu přinést značnou finanční rezervu. Penzijko patří mezi nejvýhodnější spoření na trhu. Je to totiž jeden z mála finančních produktů, na které přispívá stát. Státní příspěvky pomohou vašim úsporám na penzijním spoření růst mnohem rychleji. A pokud vám na penzijko přispěje zaměstnavatel, máte nakročeno k opravdu spokojené budoucnosti.

Nečekejte proto na „ideální“ moment, kdy si penzijko založit. Začněte spořit hned a nechte peníze na penzijku pracovat za vás.

Mýtus 4: Stačí spořit, investovat není třeba

Spoření do prasátka vám nic navíc nepřinese. Peníze tam budou jen nečinně ležet až do chvíle, než pokladničku rozbijete. Spořící účty v bankách sice nabízejí za uložení peněz úrok, ale ten v posledních několika letech spolkla vysoká inflace.

Naštěstí je tu penzijní spoření, které v sobě kombinuje spoření a investování se státní podporou. S penzijkem si každý měsíc pravidelně a dlouhodobě odkládáte peníze stranou. Penzijní společnost tyto prostředky vloží podle vámi zvolené strategie spoření do různých finančních nástrojů, jako jsou akcie, dluhopisy a fondy. Co to znamená? Vaše peníze mají šanci růst a zhodnocovat se. A když k tomu přidáte i státní příspěvky a slevu na dani, dostanete ideální produkt k zajištění na časy budoucí.

Mýtus 5: Svěřit své peníze na důchod někomu cizímu je zbytečné riziko

Penzijní spoření je regulováno státem a penzijní společnosti podléhají přísným kontrolám ze strany České národní banky (ČNB). Ta dohlíží na to, aby penzijní společnosti dodržovaly zákon o penzijním spoření. Kontroluje hospodaření společností a dodržování pravidel vyplácení peněz na konci spoření. Majetek klientů penzijních společností je striktně oddělen od majetku společnosti. O své peníze na penzijku se proto bát nemusíte. Jsou v dobrých rukách až do chvíle, než přejdou zpět do těch vašich.

Nyní, když jsme probrali běžné mýty spojené s důchodem a ukázali si, jak se mohou naše představy o něm lišit od reality, je čas jednat. I menší částky ukládané na penzijko dokážou v dlouhodobém horizontu zázraky. Důchod není jen odměnou za pracovní život, ale také novým začátkem nekončících možností a dobrodružství. Společně s Generali penzijní společností můžete dosáhnout spokojeného a naplněného důchodu, který si zasloužíte.

Vyberte kategorii