Doba na přečtení článku jsou 3 minuty

Jak vyjít s výplatou?

Spousta Čechů zjišťuje, že vydělávat víc, než dokážou utratit, prostě nestačí. Není ale potřeba hned žadonit u šéfa o zvýšení platu nebo hledat přivýdělky. Někdy stačí málo. Třeba si jen udělat ve financích pořádek. Pokud ztrácíte přehled o tom, za co utrácíte, nebo si chcete otestovat svoji finanční stabilitu, pokračujte ve čtení.

Kolik vydělám?

Prvním krokem je sestavení rozpočtu. Vytvořte si excelovou tabulku, nebo si prostě jen vezměte obyčejnou tužku a papír a sepište si všechny své příjmy. Nezapomeňte na zaměstnanecké benefity, jako jsou stravenky a příspěvky na cestování, a také na státní příspěvky. Všechny položky sečtěte.

Kolik utratím?

A teď ta bolestivější část. Spočítejte si, kolik peněz měsíčně pošlete do světa. Nezapomeňte započítat jednorázové roční výdaje! V rozpočtu by neměly chybět tyto položky:

Bydlení: nájem/hypotéka, energie, údržba a pojištění

Životní náklady: jídlo, oblečení, drogerie, zábava

Služby: telefon, internet, TV, předplatná

Doprava: jízdenky, provoz a údržba auta, pojištění

Spoření: důchodové připojištění, spoření, pravidelné investice

Zůstalo vám po odečtení výdajů od příjmů kladné číslo? Gratulujeme! A teď další krok.

Jak vypadají zdravé finance?

Finanční poradkyně a investorka Margareta Křížová doporučuje držet se zlatého pravidla 10-20-30-40. Můžete ho ale znát i pod zjednodušeným názvem 50-30-20. A co tato čísla tedy znamenají?

10% z toho, co vyděláte, si odložte na nenadálé menší výdaje, jako jsou oprava pračky nebo nákup nových pneumatik.

Dalších 20% spořte dlouhodobě. Přemýšlejte, jak byste vaše úspory mohli zhodnotit. Existuje široká škála možností, do čeho investovat. Raději se ale poraďte s odborníkem.

Maximálně 30% měsíčního příjmu byste měli dát za všechny výdaje související s bydlením. Pokud vám nájem nebo hypotéka ukrojí víc jak třetinu vašich příjmů, nebylo by od věci se porozhlédnout po ekonomičtějším bydlení.

Zbytek, tedy 40%, by měl pokrýt všechny běžné životní náklady jako jídlo, oblečení, zábavu nebo účet za telefon.

Pokud vaše výdaje odpovídají tomuto poměru nebo se vám dokonce daří uspořit více, gratulujeme. Pokud ne, doporučujeme s tím urychleně něco udělat.

Kde ušetřit?

Selský rozum praví, že by člověk neměl utrácet za to, co nepotřebuje. Nemůžeme si ale odepřít všechno, co nám dělá radost. Když si pořádně projdete svůj rozpočet, určitě objevíte místa, kde můžete ušetřit. Potřebujete všechna předplatná? Musíte pokaždé jet autem? Nebylo by lepší místo pěti malých nákupů udělat jeden velký? Není na čase si udělat pořádek v pojistných smlouvách? Zkuste to a uvidíte. Na dvou věcech se ale šetřit nevyplácí – pohyb a zdravé jídlo. Investice do vašeho těla se vám v dlouhodobém měřítku vrátí.

05.06.2024
2 minuty

5 faktů o penzijku, které jste možná nevěděli

Penzijko nejen pro dospělé, ale i děti

Začít spořit na stáří se dá v jakémkoli věku. Avšak ten, kdo se začne zajištovat dříve, získá značný náskok a v cílové rovince bude mít naspořenou pěknou sumu. Proto je penzijní spoření vhodné nejen pro dospělé, ale i děti. Svým ratolestem penzijko jednoduše sjedná jeden z rodičů a posílat na něj peníze může kdokoli z rodiny. Lépe se daří korunkám na penzijním účtu než v kasičce, protože stát k úložkám ještě přihodí nějakou kačku navíc v podobě státní podpory. Stačí si spořit minimálně pětistovku měsíčně a s podporou od státu můžete počítat. Všechny peníze na penzijku se navíc průběžně zhodnocují.

Že se děti k penězům z penzijního spoření dostanou až za dlouho? Přístup k nim budou mít daleko dříve, než byste možná čekali. Až třetinu úspor mohou děti z penzijka vybrat už v 18 letech, pokud jim rodiče spoření založili do osmých narozenin. Použít je pak mohou na studium, cestování nebo třeba první bydlení. Usnadní jim to vstup do dospěláckého života i zajištění se na pozdější časy.

Jeden z nejvýhodnějších produktů na trhu se státní podporou

Na trhu je jen málo finančních produktů, na které přispívá stát. U penzijka dokonce letos podpora od státu vzroste na historické maximum. Od 1. 7. 2024 je možné získat státní příspěvky ve výši 20 % z vlastní úložky, a to při spoření alespoň 500 Kč měsíčně. Na maximální státní příspěvek 340 Kč měsíčně dosáhnete při spoření částky 1 700 Kč za každý zaplacený měsíc. To znamená až 4 080 Kč ročně navíc k vašim vkladům. Na ty, kteří budou spořit více než 1 700 Kč, čeká ještě další výhoda v podobě úspory na daních. Od daňového základu si letos můžete odečíst až 48 000 Kč. Ze zaplacených daní je tak možné získat zpět až 7 200 Kč ročně. Suma sumárum, od státu můžete získat podporu ve výši až 11 280 Kč ročně.

Ani ne tak spoření, jako investice

Samotný název produktu může být trochu matoucí.  Prakticky totiž funguje penzijní spoření na principu investování. S penzijkem si každý měsíc pravidelně a dlouhodobě odkládáte peníze stranou. Penzijní společnost tyto prostředky vloží podle vámi zvolené strategie spoření do různých finančních nástrojů, jako jsou akcie, dluhopisy a fondy. Co to znamená? Vaše peníze mají šanci růst a zhodnocovat se. Penzijní spoření vám tak může přinést vyšší zhodnocení než jen běžné odkládání peněz stranou do prasátka, pod matraci, nebo na běžný či spořicí účet. Penzijko je proto ve skutečnosti kombinace spoření a investování se státní podporou a každý klient se tak stává v podstatě investorem.

Můžete sami ovlivnit, kolik vám penzijko vydělává

S penzijkem si můžete hrát a během jeho životnosti upravovat nastavení svého spoření tak, jak to zrovna vyhovuje vaší finanční a životní situaci. Jste na začátku kariéry a peněz nemáte nazbyt? Odkládejte si klidně menší pravidelné částky. Až se vaše finanční situace zlepší, měsíční vklad si navýšíte dle potřeby. Zadařilo se a přemýšlíte, co udělat s penězi, aby ještě nabobtnaly? Na penzijku mohou pravidelné i jednorázové vklady růst a zhodnocovat se.

Obecné platí, že v mládí můžeme být v investicích odvážnější a s přibývajícím věkem se doporučuje hrát více na jistotu. Pokud vám zbývá do důchodu ještě dost času, můžete si zvolit dynamičtější strategii spoření, díky které máte šanci na větší zhodnocení peněz a zajímavější výnos. Pokud preferujete jistotu, máme pro vás i konzervativnější fondy.

Peníze si můžete vybrat kdykoli, vyplatí se však počkat

Peníze z penzijního spoření můžete vybrat i předčasně. Už po dvou letech spoření je máte k dispozici úplně kdykoli. Tedy klidně i dříve, než se dostanete do penze, a to včetně příspěvků zaměstnavatele a zajímavého zhodnocení. Použít je pak můžete na cokoli.

Abyste nepřišli předčasným výběrem o státní příspěvky a nemuseli vracet úsporu na daních, vyplatí se počkat a spoření vybrat nejdříve v 60 letech při současném splnění podmínky alespoň 60 naspořených měsíců (pro nové smlouvy od roku 2024 je minimální doba spoření 120 měsíců).

Vyberte kategorii