Aktuální vedra přímo vybízejí k návštěvě vody, plavání je totiž dokonalá aktivita vedoucí k psychickému odpočinku, a ještě při tom člověk shodí nějaké to kilo! I při koupání bychom však neměli zapomínat na hrozící nebezpečí, která s sebou vodní plochy přináší.
Obuv do vody je základ
Tím nejčastějším, s čím se během koupání ve volné přírodě setkáte, jsou především zdravotní úrazy či smrt v důsledku utonutí. Kvůli znečištění či neznalosti terénu také často dochází k řezným ranám, které jsou způsobeny nejen kameny, ale i sklem a dalším odpadem, který lidé do vody běžně odhazují. Pro tyto případy je záhodno používat nějaké boty vhodné do vody. Těch lidé využívají typicky při koupání v moři, kde vás mimo odpadky mohou ohrožovat i další živočichové (ježci apod.).
Vodu neznečišťují jen lidé
Problémem, o kterém se v rámci znečištění vod mluví snad nejvíce, je výskyt sinic. Sinice jsou hrozbou především pro lidi náchylné k alergickým reakcím, většinou se jejich nežádoucí účinky projeví ve formě rýmy, vyrážek nebo podrážděných očí.
Mimo alergie však mohou mít sinice na člověka i mnohem horší vliv. Pokud se vám totiž do těla dostanou toxiny, které sinice běžně vypouští, mohou vás docela rychle potrápit různé žaludeční a střevní potíže. V nejhorším případě může dojít až k otravě. Po koupání v podobném typu vod pak hygienici důsledně doporučují sprchu čistou vodou.
Před koupáním si prověřte stav dané vodní plochy
Abyste se vyhnuli případným zdravotním problémům, vyplatí se sledovat, zda jsou dané vody vůbec vhodné ke koupání – to můžete učinit prostřednictvím krajských hygienických stanic daného kraje. Velmi snadno tak zjistíte, zda koupáním v daném objektu riskujete zdraví či nikoli.
Ve vodách, které nejsou tímto způsobem kontrolovány, se pak většinou koupete na vlastní nebezpečí. Koupání je obecně nejlepší na začátku a v polovině prázdnin, konec léta s sebou obvykle přináší mnohem horší výsledky kvality, může za to především enormní teplo, které je pro konec prázdnin typické.
Doporučení
Vždy byste měli zvážit možná rizika koupání v přírodních vodních plochách, rozhodně nedoporučujeme koupat se ve vodách, které jsou již od pohledu znečištěny ať už odpadky nebo sinicemi (zelený kal).
Pokud se i přesto rozhodnete do vody zamořené sinicemi vypravit, důkladně se po koupání osprchujte.
V tomto článku se dozvíte, kam přeparkovat auto, jak postupovat při jeho vysoušení, a také jak efektivně komunikovat s pojišťovnou. Najdete zde praktické rady, které vám pomohou minimalizovat rizika a správně vyřídit pojistnou událost.
Když se blíží velká voda a žijete v záplavové oblasti, je klíčové mít předem promyšlený plán, kam vozidlo přeparkovat. Následující tipy vám mohou pomoci:
Pokud už bylo vaše auto zaplaveno, je důležité jednat rychle a systematicky. Nesnažte se auto ihned nastartovat. Voda mohla proniknout do motoru, elektroinstalace nebo palivového systému, což by mohlo způsobit další škody. Snažte se co nejdříve získat odbornou pomoc.
Pokud auto není zcela ponořené, otevřete dveře a okna, abyste zajistili lepší cirkulaci vzduchu. Odpojte autobaterii, abyste předešli riziku zkratu a dalších elektrických problémů. Jakmile je to možné, nechte auto odtáhnout na suché a bezpečné místo. Odtahové služby jsou během kalamitních stavů často přetížené, takže je dobré mít kontakt předem. Chybu neuděláte, když se obrátíte na asistenční službu své pojišťovny. Je třeba ale počítat, že kapacity dostupných odtahů budou v danou chvíli velmi vytížené.
Dejte auto do servisu. Bude potřeba, aby ho důkladně zkontroloval mechanik. Zjištění rozsahu škod může zahrnovat kontrolu motoru, elektroinstalace, palivového systému, klimatizace a dalších důležitých součástí.
Když je auto v bezpečí, začněte s vysoušením. Použijte ventilátory, odvlhčovače nebo průmyslové vysoušeče. Důležité je, aby bylo auto co nejdříve suché, protože vlhkost může poškodit elektroniku, čalounění i samotnou karoserii.
Pokud jsou koberce a sedadla promočená, je vhodné je co nejrychleji odstranit a nechat je vyschnout odděleně. Mnoho z těchto materiálů bude třeba vyměnit, zejména pokud auto bylo zaplavené po delší dobu. Nechte také zkontrolovat elektrické systémy a senzory odborníkem. Elektronika je na vodu velmi citlivá a její poškození nemusí být na první pohled viditelné.
Jakmile je auto bezpečně odtaženo a začali jste s vysoušením, je čas kontaktovat pojišťovnu. Správná a včasná komunikace může výrazně urychlit proces likvidace škody. Pořiďte fotodokumentaci auta ještě před zahájením jakýchkoli oprav. Čím více záběrů, tím lépe. Z fotografií by mělo být ideálně zřejmé, jak k zatopení vozu došlu a kde se tak stalo. Fotografie zatopeného interiéru, motoru a exteriéru jsou nezbytné pro jednání s pojišťovnou.
Pokud máte uzavřené havarijní pojištění, zkontrolujte, zda vaše pojištění kryje škody způsobené povodněmi či záplavou (vždy jste pojištěni na oboje současně). Pojistné plnění se bude odvíjet od rozsahu škody a vašeho pojistného krytí. Zjistěte také, jaké jsou výluky a limity pojistného plnění. Očekávejte, že pojišťovna si vyžádá odhad nákladů na opravu. Oprava zatopeného auta může být velmi nákladná, zvláště pokud došlo k poškození motoru nebo elektroniky.
Při sjednávání pojištění vozidla je důležité zvážit rizika způsobená živly obecně, zejména pokud žijete v záplavové oblasti. V České republice lze sjednat havarijní pojištění, které kryje škody způsobené přírodními živly, včetně záplav. Ujistěte se, že vaše havarijní pojištění zahrnuje riziko povodní. Některé pojistné produkty mohou mít omezení nebo vyšší spoluúčast pro tento typ škod. Před uzavřením smlouvy si pečlivě prostudujte všechny podmínky. Ne všechny varianty pojištění kryjí povodně nebo záplavy automaticky.