Extrémní počasí, jako jsou tornáda, záplavy nebo vichřice, už není jen vzdálenou hrozbou. Jak chránit svůj domov a majetek před jejich ničivými následky? V článku najdete praktické tipy, jak se připravit na nepředvídatelné situace, a také kvíz, který prověří, zda jste na ně opravdu připraveni.
Extrémní povětrnostní podmínky v podobě sněhových bouří, vichřic, tornád, hurikánů či záplav, jsou pro každou jednu domácnost závažnou hrozbou. Bohužel už nemůžeme na 100% tvrdit, že takové extrémní řádění v našich končinách nehrozí, jak tomu bývalo donedávna. Víte, jak při takovém řádění ochránit svůj domov a majetek?
Klimatické změny bohužel v posledních desetiletích přispěly ke zvýšené intenzitě těchto událostí, hurikány, tornáda, vichřice a záplavy se vyskytují poměrně často. Už to není jen tak, že tyto události sledujeme v televizi, tisíce a tisíce kilometrů od nás. Například datum 24. června 2021, které se zapíše do novodobých dějin. V toto datum zasáhlo Česko tornádo, a to ne tak ledajaké. Konkrétně to byl stupeň F4 z F5 což znamená, že to byla druhá nejsilnější úroveň tornáda. Jižní Morava, konkrétně Břeclavsko a Hodonínsko zažily v tento den chvíle hrůzy, strachu, kde jim nakonec zůstaly jen oči pro pláč. 6 úmrtí, desítky zraněných, zdemolované domy, stržené střechy, a lidé bez elektřiny, signálu či plynu. Nikdo to nečekal, protože v těchto končinách na takové řádění nejsme zvyklí. Nicméně, jak můžeme vidět, tornád v Česku a okolních států, záplav či zimních bouří už bude zřejmě jen přibývat.
Je důležité vědět, jaké kroky můžete podniknout k ochraně svého majetku, domu, své vlastní bezpečnosti a bezpečnosti rodiny.
Každý druh extrémního počasí má specifické podmínky, které přispívají k jeho vzniku. Tak například v případě sněhových bouří se musí setkat teplý a vlhký vzduch se studeným vzduchem. Teplý vzduch stoupá vzhůru, ochlazuje se a mění se na sníh. Aby sněžilo, musí být venku dostatečně chladno. Sněhové bouře jsou ovlivněny mnoha faktory, jako jsou teplotní rozdíly, vlhkost vzduchu či vítr. Vzhledem k globálnímu oteplování a také k tomu, že poslední zimy už tak chladné nejsou, není velmi pravděpodobné, že takové podmínky v naší zemi vzniknou, tedy minimálně ne na rovinatém území, avšak nikdy není nic vyloučeno.
Co se týče hurikánů a tornád, ty jsou pro tyto končiny neobvyklé. Ty se tradičně spojují s oblastmi, jako je například středozápad Spojených států, ale v posledních letech se jejich výskyt začal zvyšovat i v nečekaných oblastech, včetně Středomoří. Vznikají, když se teplý a vlhký vzduch nad oceánem setkává s chladnějším a sušším vzduchem. Tento kontrast způsobuje turbulentní změny v atmosféře, což může vést ke vzniku vířivých pohybů, které přerůstají do ničivých vichřic. Tak jak je možné, že vznikly i tady?
Není překvapivou informací to, že během léta zde začínáme mít extrémní vedra. Teplý a vlhký vzduch se potkává s chladnějším, sušším vzduchem, tak jako u oceánů. No a toto vede ke vzniku intenzivních bouří. Tyto bouře mohou za určitých podmínek generovat rotující pohyb vzduchu, které mohou přerůst do tornáda, tak jak jsme to už v Česku mohli sledovat.
Na tomto webu si můžete prohlédnout výskyt tornád v Česku, kterých nebylo málo.
Zimní bouře mohou přinést řadu nebezpečí. Poškozené střechy, zatékání, zamrzlé potrubí ale také výpadek elektřiny. Co tedy dělat?
Střecha: Střecha je jednou z nejzranitelnějších částí domu během zimních vichřic. Ještě na podzim zkontrolujte, jaký je stav střechy, a v případě poškození střešní krytiny ji vyměňte. Vyčistěte také okapové systémy od listí a nečistot. To zajistí, že odtok vody bude plynulý a přetížená střecha nebude hromadit těžký sníh, což by mohlo vést k jejímu propadnutí.
Okna a dveře: Těsnění oken a dveří je dalším krokem. Pokud jsou dobře izolovány, tak zabrání úniku tepla a sníží riziko průniku studeného vzduchu.
Potrubí: Pokud zamrzne potrubí, vede to k dalším zbytečným problémům, které jsou i dost závažné. A to například prasknutí a následné vytopení celého interiéru. Abyste tomu předešli, doporučuje se izolovat potrubí v oblastech s nízkou teplotou, jako jsou podkroví nebo sklepy.
Abyste se mohli dostatečně chránit před tornádem a hurikánem, které mohou vzniknout v Česku nebo i na jiných místech, měli byste podniknout několik kroků. Silné větry, které s sebou tyto extrémní podmínky přinášejí, dosahují stovky kilometrů za hodinu a způsobují rozsáhlé škody, zvláště na nezpevněných stavbách.
Zabezpečení konstrukce: Ujistěte se, zda má váš dům pevnou konstrukci. To zahrnuje správné ukotvení střechy a zajištění, že všechny komponenty budovy jsou odolné vůči silnému větru. Kromě toho, v oblastech, které jsou náchylné na hurikány nebo tornáda, se doporučuje mít zřízen i speciální bezpečnostní úkryt – místnost nebo bunkr, který vás ochrání před zhroucením budovy.
Odstranění nebezpečných předmětů: Před příchodem bouře je důležité odstranit z okolí domu všechny potenciálně nebezpečné předměty, jako jsou zahradní nábytek, květináče, kola či jiné volně položené věci. Silné větry je mohou zvednout a způsobit vážné škody na domě nebo na okolních budovách.
Bezpečný úkryt: V případě varování před tornádem nebo hurikánem byste měli mít plán, kam se ukryjete. Podzemní bunkry nebo bezpečné místnosti v podobě sklepů jsou ideální. V opačném případě může dobře posloužit vnitřní místnost bez oken, například koupelna nebo spíž. Ideální místo pro úkryt je například vana či šatník.
I když preventivní opatření mohou výrazně snížit riziko poškození majetku, je zcela nemožné, abyste jimi eliminovali všechna rizika. Nicméně, aby vám po takovém řádění nezůstaly jen oči pro pláč, měli byste se předem chránit, a to kvalitním pojištěním. Díky pojištění majetku od Generali budete krytí v případě škod způsobených přírodními katastrofami.
Při výběru své pojistky si zkontrolujte, zda pokrývá všechny potenciální hrozby pro váš majetek, včetně zatékání střechy, škod způsobených silným větrem nebo jinými.
Chránit svůj domov před extrémním počasím je klíčové pro zajištění bezpečnosti a ochrany sebe a vašich blízkých. S vhodnou přípravou, správným pojištěním a bezpečnostními opatřeními můžete minimalizovat rizika a následky přírodních katastrof. Pokud jste v tomto kvízu uspěli, jste dost dobře připraveni na nečekané výkyvy počasí.
Přečtěte si:
Jak předcházet majetkovým škodám, které způsobí extrémy počasí
Řádění živlů připomíná: udělejte si čas na úpravu pojistných částek
Indexujte své pojištění majetku, aby vám pojistka dostatečně kryla záda i v současnosti
Poslechněte si podcast: „U řešení škod je nejhorší, když je dům za sedm milionů pojištěný na milion.“
Je nevzhledná, páchne a může dokonce škodit zdraví – téměř každý majitel domu se někdy musel potýkat s nevítaným hostem – vlhkostí. Bohužel není vždy snadné se jí zbavit. Často může být důsledkem konstrukčních vad vašeho domu, jejichž odstranění bude vyžadovat nemalé investice. Naštěstí můžeme přijmout několik jednoduchých opatření, která nám pomohou vlhkosti v domácnosti předcházet, nebo ji alespoň minimalizovat. Zde je osm nejčastějších příčin a návod, jak jim předejít.
Někdy může vlhnutí stěn způsobit nadměrná vlhkost v interiéru, čemuž lze snadno předejít, když budete domácnost dobře větrat. Dbejte zejména na otevírání oken a zapínání digestoří a ventilátorů po vaření nebo sprchování. Při vaření zakrývejte hrnce pokličkou a investujte do důsledného systému ventilátorů v kuchyni i v koupelně. Také odvlhčovače vzduchu dokážou ve vlhkém bytě zázraky, ale musíte je pravidelně vyprazdňovat.
I mírné netěsnosti vodovodního potrubí mohou způsobit velký problém s vlhkostí, proto je nezbytné zkontrolovat, zda jsou všechny vaše rozvody (doslova) vodotěsné. Ujistěte se, že všechny kohoutky a sprchové hlavice lze zcela zavřít, a zkontrolujte, zda vodovodní trubky ukryté ve zdech nejsou zkorodované a jestli ve starších koupelnách fungují odpady. Zkušený instalatér by měl umět posoudit, jestli není potřeba něco opravit.
Sjednejte si pojištění nemovitosti nebo vybavení domácnosti od Generali Česká pojištovna a získejte tak komplexní ochranu vašeho domova.
Další příčinou hromadění vody na jednom místě mohou být netěsnící okapy. Stříká vám voda z okapů na stěny nebo okenní parapety? Uniká na střechu? Pokud ano, může po střešních trámech prosáknout až několik metrů daleko. Vyměňte okapy a ujistěte se, že plní svou funkci: odvádějí dešťovou vodu pryč z domu, nikoli do něj.
Přebytečná voda může do vašeho domu pronikat okny a dveřmi, které už mají svá nejlepší léta za sebou. Možná mají zteřelé těsnění, dřevo začíná hnít nebo se začínají objevovat praskliny a okolní materiál se drolí. Ať už je závada jakákoli, zajistěte svým dveřím a oknům potřebný servis a chraňte je proti vlhkosti.
I když je krb příjemným doplňkem interiéru, může být nepřímým zdrojem obávané vlhkosti. Dešťová voda totiž může otevřenou komínovou rourou stékat do komínové dutiny a odtud prosakovat do budovy. Dbejte na to, abyste měli komín vybavený vodotěsným oplechováním a dešťovými klapkami.
Nedostatečné vytápění domu vám možná ušetří pár korun, ale z dlouhodobého hlediska vás vyjde dost draho. Studený vzduch pojme méně vlhkosti než teplejší, takže v chladných domech dochází k větší kondenzaci. A velké výkyvy teplot tento problém ještě zhoršují. Důsledně proto vytápějte svůj domov pomocí časového spínače nebo chytrého topného systému a zajistěte si co možná nejvýhodnější smlouvu o dodávkách energie, abyste za vytápění neplatili zbytečně moc.
Špinavá a neuklizená domácnost usnadňuje vznik plísní. Místa náchylná k vlhkosti, jako je koupelna nebo kuchyň, umývejte jemnými čisticími prostředky a vytírejte dosucha čistým hadrem. Nenechávejte kolem ležet mokré ručníky nebo utěrky. Silikon ve vaně nebo ve sprše může časem zplesnivět, proto ho pravidelně obnovujte.
Možná se to rozumí samo sebou, ale obzvláště náchylné k vlhkosti mohou být domy v záplavových oblastech. I když nebydlíte přímo v místech se zvýšenou hrozbou povodní, dbejte na to, abyste vy (nebo malé děti v domě) nenechávali puštěné kohoutky a nevytvářeli zbytečné úniky vody, protože to zhoršuje případné problémy s vlhkostí, které už máte.
Přečtěte si:
Naše domovy jsou plné chemie. Víte, jak s ní zacházet?
Máte pojištěné své bydlení? A víte, na co se dá pojištění uplatnit?
Co si do chytré domácnosti pořídit na ochranu?