Doba na přečtení článku jsou 2 minuty

On-line kalkulačky: Mohou pomoci, ale nerozhodujte se jen podle nich

Svět internetu s sebou přináší řadu možností, které jsme ještě před nedávnou dobou neměli. Týká se to i všemožných druhů on-line kalkulaček, jejichž prostřednictvím si dnes na internetu můžete spočítat téměř vše. Od úroků a splátek na trhu nabízených hypoték, parametrů životního pojištění, výše daní a odvodů, přes věk vašeho odchodu do důchodu až po volební preference.

Existuje mnoho druhů podobných kalkulátorů. Jako téměř ve všem je ale dobré si ověřovat, co jsou opravdu objektivní a užitečné nástroje, a co naopak jen marketingový tah, který vás má od začátku dovést k tomu “jedinému správnému“ produktu či firmě.

Na co si tedy dát pozor, když se rozhodujete, že některou z nabízených on-line kalkulaček použijete? Tím nejdůležitějším aspektem je určitě autor kalkulačky.

Pokud se jedná o nástroj, který vyvinula a nabízí ho státní správa, je zřejmé, že jeho metody i výsledky budou objektivní. To se samozřejmě týká například už zmíněného výpočtu věku odchodu do důchodu, orientační výše důchodu (kalkulačky ČSSZ), výše odváděných daní nebo sociálního či zdravotního pojištění. Zde není z principu důvod se obávat, že by snad byla součástí jakákoliv komerční nabídka.

Ve chvíli, kdy si necháváte například spočítat, jaké životní pojištění nebo hypotéční úvěr by pro vás byly nejlepší, je třeba se mít na pozoru. Nezřídka kdy stojí za takovou kalkulačkou konkrétní instituce, která sleduje jediný cíl – ukázat vám, že právě její nabídka je pro vás ta nejlepší.

Existují ale i kalkulátory tohoto typu, které jsou zpracovávány skutečně objektivně a zahrnují maximální možnou tržní nabídku. Místem, které nabízí celou řadu různých druhů on-line kalkulaček, je například tato stránka.

Obecně platí, že tím nejdůležitějším při výběru on-line kalkulačky je používání zdravého “selského“ rozumu. Pokud někdo na první pohled používá tento nástroj k tomu, aby ukázal, že jeho vlastní produkt je lepší než ostatní, nejde většinou o objektivní srovnávání ani výpočty.

A ještě jedna rada, která platí všeobecně. Nikdy se nespoléhejte pouze na on-line kalkulačky! Ano, mohou vás dobře nasměrovat, mohou vám pomoci selektovat ty nejzajímavější nabídky nebo cesty. Nedělejte ale na jejich základě finální závěry. Vždy je lepší ještě zvednout telefon, napsat email nebo se osobně dojít přesvědčit, jak se věci mají. A úplně ideálně se pak ještě poradit s někým, kdo dané problematice rozumí a je nezávislý. Přece jen jde většinou o peníze. Vaše vydělané peníze. A do nich stojí za to investovat nějaký ten čas navíc.

 

07.02.2024
5 minut

Přehled: Jak se mění penzijní spoření v roce 2024?

Od 1. 1. 2024:

  • Maximální sleva na dani se zvyšuje až na 48 000 Kč. Příjemnou novinkou je možnost snížit si daňový základ až dvojnásobně oproti předchozímu zdaňovacímu období. Jakmile vstoupí v platnost i změny ve státních příspěvcích od 1. 7. 2024, ze zaplacených daní bude možné získat zpět až 7 200 Kč každý rok.
  • Minimální doba spoření se prodlužuje z 5 na 10 let. Nově je potřeba spořit alespoň 120 měsíců, aby mohlo dojít k řádné výplatě naspořených prostředků včetně státních příspěvků. Prodloužená minimální doba spoření platí pouze u nových smluv (sjednaných od 1. 1. 2024). Podmínka dosažení věku minimálně 60 let zůstává zachována.
  • Děti mají na částečný výběr penzijka až 2 roky. Děti, kterým jejich rodiče založí penzijko včas, mají oproti vrstevníkům bez penzijka velkou výhodu. Až 1/3 naspořených peněz na penzijním spoření mohou v 18 letech vybrat a použít je třeba na studium, první bydlení nebo rozjezd vlastního podnikání. Podle nových podmínek budou mít na rozhodování, jak s penězi na penzijku naložit, více času. A to až 24 měsíců od dovršení plnoletosti.
  • Klienti spořící v transformovaném fondu (penzijní připojištění) mohou mít dvě penzijka současně. Po předchozím přerušení původní smlouvy si mohou sjednat a spořit na nové smlouvě doplňkového penzijního spoření.
  • Změna v danění příspěvků zaměstnavatele u nových smluv (s účinností od 1. 1. 2024).  V případě výplaty jednorázového vyrovnání nebude nově docházet ke zdanění příspěvků zaměstnavatele. Při předčasném výběru (odbytné) odvádí daň z příspěvku zaměstnavatele za předchozích 10 let nově klient sám ve svém daňovém přiznání. Příspěvky zaměstnavatele zaplacené před 11 lety a více zdaňuje penzijní společnost.
  • Mění se podmínky výplaty penzijka na konci spoření. Nadále bude možné využít kombinaci výplat na konci spoření. K rozdělení prostředků z penzijka může dojít nově pouze jednou, a to jen na 2 části – částečný jednorázový výběr a pravidelnou penzi. Postupné čerpání části prostředků bez nutnosti ukončit smlouvu již nebude možné. Platí pro všechny žádosti doručené od 1. 1. 2024.
  • Nabídka fondů se rozšíří o alternativní účastnický fond. Jedná se o nový fond, zavedený jako dalších z účastnických fondů v doplňkovém penzijním spoření. Bude mít dynamičtější investiční strategii s volnější volbou investičních nástrojů. Předně se bude jednat o investování do realit, což doposud nebylo možné.

 

Od 1. 7. 2024:

  • Zvýší se maximální státní příspěvek na 340 Kč. Příspěvek od státu bude činit 20 % měsíčního vkladu klienta. Na maximální státní příspěvek 340 Kč tak dosáhnete při spoření částky 1 700 Kč a více.
  • Nárok na státní příspěvek od 500 Kč měsíčně. Do 30. 6. 2024 stát na penzijko přispěje, pokud si spoříte od 300 Kč měsíčně. Od 1. 7. 2024 bude třeba pro získání nároku na státní příspěvek spořit minimálně 500 Kč měsíčně.
  • Státní příspěvek nebude náležet starobním důchodcům. Našim klientům pobírajícím státní důchod doporučujeme ve spoření pokračovat a získávat tak státní příspěvek po nejdelší možnou dobu. I poté bude výhodné ve spoření pokračovat, protože peníze na penzijku se mohou dále zhodnocovat.

 

Více se o změnách v penzijním spoření v roce 2024 dočtete zde.

Vyberte kategorii