Doba na přečtení článku jsou 3 minuty

Opravdu potřebujete cestovní pojištění?

Dobré jídlo, návštěva dalšího muzea nebo jen suvenýr… Představte si, co by se dalo dělat s penězi, které byste utratili za cestovní pojištění. Konec konců, nejspíš ho stejně nevyužijete, ne? Do jisté míry je to pravda – většina lidí, kteří si sjednají cestovní pojištění, nikdy nenahlásí pojistnou událost. Ale někteří ano. A jiní by to rádi udělali, ale nemůžou. Protože dostat se o dovolené do potíží bez dobrého pojištění může vyústit v pěkně nepříjemnou – a finančně nákladnou – záležitost. Abychom vám to přiblížili, nastíníme si pár svízelných situací, do nichž se dostávají tisíce cestovatelů každý rok. Sami si pak rozhodněte, jestli stojí za to se na cestu pojistit.

 

Zrušený let

Houston v americkém Texasu. Po odletu z londýnského Heathrow jste před pár hodinami přistáli a teď máte delší přestávku na cestě do Ria. Život je krásný.

Ale vtom se nad letištěm rozpoutá silná bouře, která s sebou nese riziko tornád. Lety v příštích několika hodinách jsou zrušeny. A co hůř, protože dopravce nemohl zrušení letů ovlivnit, nemá zákonnou povinnost pomoct vám dostat se do vaší destinace. Nenabídne vám náhradní let ještě další dva dny, nezaplatí vám let s jinými aerolinkami a neuhradí náklady, které vám mezitím vzniknou.

S cestovním pojištěním však máte možnosti, jak se z nepříjemné situace dostat. Poskytovatel vám buď zaplatí letenku na dřívější spoj s jiným dopravcem, nebo pokud jiný let není k dispozici, uhradí náklady za jídlo a ubytování, dokud nebudete moct odcestovat.

Ať tak či tak vám cestovní pojištění velmi ulehčí život. A vzhledem k tomu, že například podle serveru flightaware.com bývají zrušené stovky letů každý den, dobrá pojistka se určitě vyplatí.

Drahé uklouznutí

Jezdit v thajském Phuketu není tak jednoduché jako v Londýně, Paříži nebo New Yorku. V podstatě máte tři možnosti: pronajmout si auto (což je drahé), vozit se tuk-tukem, tou motorizovanou tříkolkou (což je nepraktické), nebo si půjčit moped. A rychle pochopíte, proč si tolik turistů v Thajsku volí tu třetí variantu – moped je levný a zábavný dopravní prostředek.

Takže sáhnete po malé roztomilé Hondě Scoopy a nezapomenete si vybrat vhodnou přilbu. Budete-li opatrní, pravděpodobně se vám nic nestane. Ale pořád je tu riziko. Stačí jeden špatný pohyb, moped vám podklouzne a skončíte na silnici s ošklivými odřeninami, zlomenou nohou nebo ještě horším úrazem. A bez pojištění vás čeká pěkně tučný účet za pobyt v nemocnici – taková zlomená kyčel a letecký transport do nemocnice v Thajsku můžou stát krásných 2,5 milionu korun. To je drahé uklouznutí, nemyslíte?

Dopravní nehody se samozřejmě nestávají jenom v Thajsku – na světě se jich denně přihodí kolem 27 000. A cestovní pojištění vás nechrání jen při nich. Ať se zraníte při pádu ze schodů, nebo musíte do nemocnice s vážnějším onemocněním, správné pojištění je zárukou, že vám nezůstane velký dluh a oči pro pláč.

Neplánované cestování na lehko

Předpokládejme, že jste se vydali na dovolenou do Indie, kde chcete hodně fotit. Kufr s fotoaparáty, objektivy, notebookem a třeba i dronem, chcete-li si užít focení z ptačí perspektivy, může mít hodnotu statisíců.

Počty ztracených zavazadel dlouhodobě klesají, ale ke ztrátám stále dochází. Podle nejnovějších informací aerolinky na celém světě ztratí nebo pošlou jinam 21,6 milionů zavazadel ročně. A přistát na letišti v Dillí a zjistit, že zrovna váš kufr není k nalezení, může být víc než jen patálie. Když se kufr nenajde, dopravce je totiž povinen hradit pouze určitou částku na kilogram hmotnosti zavazadla – do maximální výše zhruba 30 000 korun.

Takže pokud chcete cestovat s drahým vybavením, může se vám vhodné pojištění vyplatit.

Freeride lyžování

Někdy musíte být obzvlášť připraveni.

Vyrážíte do Alp na svou první vůbec lyžařskou dovolenou s pocitem bezpečí, protože jste si sjednali cestovní pojištění, které vás ochrání, kdyby se ukázalo, že vám to na lyžích moc nejde. Bohužel se to opravdu potvrdí a vy skončíte v nemocnici se zlomenou nohou den před odletem domů. Hlavně že vám pojištění kryje náklady na pobyt v nemocnici a pozdější let, viďte?

Neradujte se předčasně. Mnohá běžná cestovní pojištění se nevztahují na rizikové aktivity, jakou jsou třeba extrémní sporty. A zjistit to, až když ležíte v nemocnici, není zrovna ideální.

Proto pokaždé, když někam cestujete, dbejte na to, abyste se pojistili na všechno, co máte v plánu dělat. V některých případech můžete potřebovat speciální připojištění. Za cenu jídla v restauraci a pár minut vašeho času jde o investici, která se opravdu vyplatí.

Užitečné odkazy:

https://www.idnes.cz/cestovani/kolem-sveta/ztrata-kufru-na-letisti-co-delat.A180104_114343_kolem-sveta_hig

https://www.finance.cz/524710-cestovni-pojisteni-ceny-osetreni/

https://www.idnes.cz/finance/pojisteni/pojisteni-dovolena-cesta-adrenalinove-aktivity-finance-ochrana-zdravi.A180627_122835_poj_kho

 

14.08.2023
2 minuty

7 kroků - co dělat při ztrátě zavazadla a jak ho udržet v bezpečí

Krok 1: Prevence je nejdůležitější

Pro minimalizaci rizik ztráty nebo krádeže zavazadla je důležité přijmout preventivní opatření. Vždy označte svá zavazadla kontaktními údaji, abyste v případě ztráty usnadnili jejich nalezení. Snažte se je mít vždy na dohled a nechávejte je pouze na bezpečných místech. Minimalizujte množství cenných věcí, které nosíte s sebou, a při cestování si vytvořte kopie důležitých dokumentů

Krok 2: Využijte technologie pro ochranu zavazadla

Existuje mnoho chytrých technologií, které mohou pomoci ochránit vaše zavazadlo. Můžete si pořídit kvalitní zámky s vylepšenými materiály, jako jsou ocelová lana nebo zámkové popruhy, které ztíží přístup zlodějům ke ztraceným věcem. Existují i batohy, které spustí alarm, když se od vás vzdálí na určitou vzdálenost. Na mnoha zavazadlech jsou i promyšlené zipy, kapsy a podobné vychytávky, které krádež znesnadní. 

Pokud preferujete chytré kufry, můžete využít možnosti sledování pomocí GPS, které vám umožní rychle lokalizovat zavazadlo, nebo Bluetooth sledovače, které vám pomohou sledovat kufr do vzdálenosti 15 metrů. 

Existuje i mnoho lokátorů, které můžete vložit i do menšího zavazadla: například do ledvinky, kabelky, nebo třeba na klíče. Nejznámější pro iOS uživatele jsou Apple AirTag, pro Android je to pak například Fixed, Chipolo nebo Lamax 

Samozřejmě vždy před použitím těchto smart řešení zkontrolujte aktuální předpisy leteckých společností, zda je v kabině letadla povoleno používání baterií a chytrých zařízení.

Krok 3: Ztráta zavazadla: Dvojnásobně se ujistěte!

Předtím než podáte jakékoliv hlášení, pečlivě se ujistěte, že je vaše zavazadlo opravdu pryč a nedošlo jen k pouhé záměně. Zkontrolujte okolí, jestli nenajdete kufr podobný vašemu s cizím identifikačním štítkem. Pokud najdete kufr s kontaktními údaji, obraťte se na ně.

Krok 4: Nahlášení příslušné osobě

Pokud jste si jistí, že je vaše zavazadlo skutečně ztraceno, okamžitě to nahlašte příslušné osobě. Zjistěte, kdo je odpovědný za místo, kde jste zavazadlo ztratili, například personál letecké společnosti, hotelu, vlaku nebo restaurace. Požádejte je o formuláře nebo dokumenty, které budete potřebovat vyplnit k prokázání ztráty. Zjistěte si také informace o podmínkách poskytování odškodného za ztracené zavazadlo v případě zavinění ztráty třetí osobou.

Krok 5: Zablokování platebních karet a telefonů

Pokud jste měli v zavazadle bankovní karty, mobilní telefony nebo jiné cennosti, okamžitě je zablokujte, abyste zabránili zneužití. Kontaktujte svou banku a poskytovatele mobilních služeb a informujte je o situaci. Nechte si zablokovat další platby a požádejte je, aby byly všechny případné neoprávněné transakce zrušeny. Pokud potřebujete přístup k penězům bez karty, obraťte se na svou banku, kde vám poradí.

Krok 6: Nahlášení policii

Pro účely cestovního pojištění budete potřebovat policejní záznam o ztrátě nebo krádeži zavazadla. Okamžitě kontaktujte místní policii a informujte se, jak můžete získat písemné potvrzení o incidentu. Tento dokument bude důležitý pro následné podání žádosti o náhradu škody.
 
Krok 7: Kontaktování pojišťovny a podání žádosti

Nyní je čas kontaktovat svou pojišťovnu a podat žádost o náhradu ztraceného zavazadla. Připravte veškeré potřebné dokumenty, včetně policejního záznamu, potvrzení o nákladech na ztracené věci a seznamu ztracených předmětů. Pojišťovna vám poskytne informace o procesu podání žádosti a odpoví na veškeré dotazy, které byste mohli mít.


Zaměřte se tedy hlavně na prevenci. A pro nejhorší případy, kdyby se vaše zavazadlo i přesto ztratilo, si zařiďte raději cestovní pojištění, které vám poskytne náhradu za ztracené zavazadlo i věci v něm.

 

Mohlo by vás zajímat:

Sbalte se na příští dovolenou jako profesionál

Jak sjednat cestovní pojištění

Pojištění odpovědnosti využijete i na cestách

Cestujete za sportem? Nezapomeňte se připojistit

Vyberte kategorii