Doba na přečtení článku jsou 2 minuty

Průvodce pro bezpečnou přepravu dětí v autě: od novorozenců po teenagery

Dopravní nehody patří ve světovém měřítku mezi nejčastější příčiny úmrtí dětí a teenagerů.

Takovým úmrtím lze však předcházet. Dle údajů Ministerstva dopravy České republiky, umírají děti při dopravních nehodách 7krát méně často, pokud byly připoutány v autosedačce. Používání dětských autosedaček je navíc stanoveno zákonem a vztahuje se na všechny děti lehčí než 36 kg a menší než 150 cm. Zákonná norma nestanovuje, na kterém sedadle má být dětská autosedačka umístěna, v případě nutnosti je tak možné umístit autosedačku i na přední sedadlo. Typ autosedačky volíme adekvátně danému věku, přičemž základním parametrem výběru je váha dítěte. Níže vám nabízíme malého průvodce, který vám poskytne přehled o základních typech autosedaček.

Novorozence a batolata do 10 kg, resp. 13 kg, do věku cca 1 roku, přepravujeme v autosedačce skupiny 0 nebo 0+ otočené proti směru jízdy. Dítě v sedačce v podstatě leží a je jištěno tříbodovým pásem ve tvaru Y. Samotná sedačka je k sedadlu připevněna bezpečnostním pásem pro dospělé. Tento typ autosedačky, tzv. vajíčko, nesmí být nikdy umístěno na sedadlo, u kterého je aktivován airbag

Malým dětem od 9 měsíců do 4 let, v hmotnostní kategorii 9 - 18 kg, je určena autosedačka skupiny I s pětibodovými bezpečnostními pásy, které jsou vedeny přes ramena dvěma kotevními body, dvěma kotevními body přes boky a  jedním kotevním bodem v rozkroku. Samotná sedačka je k sedadlu připevněna pásem pro dospělé. Pro bezpečnost sedačky je důležité, aby ouška dítěte nepřesahovala opěrku sedačky.

Dětem o hmotnosti 15 - 25 kg, tj. cca od 4 do 6 let, jsou určeny autosedačky skupiny II, které tvoří vlastně podsedák s opěrkou. Tento typ sedačky není opatřen samostatným pásem a dítě je drženo společně se sedačkou pásem pro dospělé. 

Větší děti o hmotnosti 22 - 36 kg, tj. cca od 6 do 12 let, musí cestovat v autosedačce skupiny III, tzv. podsedáku. Podsedák je společně s dítětem připoután k sedadlu bezpečnostním pásem pro dospělé. 

 

Podle britské organizace Child Seat Safety až dvě třetiny rodičů poutá své děti do sedaček nesprávně. Proto je vždy nutné řídit se uživatelskou příručkou výrobce a je-li to možné, při nákupu požádat o praktické předvedení daného typu sedačky. Při správné instalaci se sedačka nehýbe, je pevně zafixovaná a hlavička dítěte nepřesahuje opěrku. Bezpečnostním rizikem je také poutání dětí v objemném oblečení. 

Autosedačky musí odpovídat minimálním bezpečnostním standardům a musí mít proto potřebnou homologaci. Homologovaná autosedačka je opatřena mezinárodním štítkem. Jedná se o oranžový štítek, případně jsou informace vyraženy na některé z plastových částí zádržného systému. Na štítku musí být kružnice s písmenem E (označující EU) a malá číslice označující příslušnou zemi (8 v případě České republiky). Dále zde musí být uvedeno číslo schválení dle příslušné normy, a to ECE R 44/03 či novější ECE R 44/04. Dále je na štítku uveden rozsah použití sedačky a hmotnostní rozpětí, pro které je daný typ určen.

Mějte na paměti, že jde o bezpečnost vašich dětí. Proto věnujte výběru sedačky zvýšenou pozornost a vždy dbejte na její správné ukotvení. 

24.10.2024

Co dělat, když vám ukradli auto?

I když se zdá, že počet krádeží aut v Evropě klesá, stále se jedná o poměrně běžný jev. V České republice se počet krádeží vozidel v posledních letech dokonce mírně zvýšil.

Tato nepříjemná situace s sebou nese značné finanční i časové ztráty, a proto je důležité vědět, co dělat v případě krádeže auta.

 

Komplexní pojištění vozidla samozřejmě pomůže minimalizovat velkou část nepříjemností. 

Bez ohledu na okolnosti krádeže probíhá ohlášení odcizeného vozidla v následujících čtyřech krocích:

Krok 1: Bylo vaše auto opravdu ukradeno? 

Nestává se často, že by někdo přemístil vůz bez souhlasu majitele, ale vyloučit to samozřejmě nelze. Proto před nahlášením krádeže přemýšlejte: Nemohl s autem odjet někdo z rodiny, kdo má klíče? Nemohlo být vozidlo bez varování odtaženo kvůli tomu, že někde stálo neoprávněně? Nezapomněli jste prostě, kde jste ten den auto zaparkovali? Než přejdete ke kroku 2, ujistěte se, že vaše auto bylo skutečně odcizeno.

Krok 2: Nahlaste krádež vozu

Pokud vám bylo auto ukradeno, kontaktujte nejbližší stanici policie v místě bydliště buď telefonicky na lince 158, nebo osobně. Krádež oznamte co nejdříve, jednak proto, abyste zvýšili šance na nalezení auta, ale také proto, že odcizená vozidla jsou často využívána k páchání dalších trestných činů.

Při telefonickém hlášení budete vyzváni k osobní návštěvě nejbližší policejní služebny, kde s vámi sepíší trestní oznámení. K tomu budete potřebovat občanský průkaz (případně pas nebo jiný náhradní doklad totožnosti) a doklady od vozidla (osvědčení o registraci vozidla, technický průkaz, pojištění atd.).

Při podání vysvětlení se vás policista bude dotazovat na tyto informace: výrobní značka, typ, registrační značka, barva vozidla, rok výroby, číslo karoserie (VIN), stav tachometru, kdy a od koho byl vůz pořízen, kde a kdy jste vozidlo zaparkovali, zda bylo uzamčeno, jestli bylo něčím nápadné (např. polepy, nápisy, výrazné úpravy, které by usnadnily jeho identifikaci) apod.

Vaše auto bude zařazeno do databáze odcizených vozů – pokud ho následně zastaví policie, pravděpodobně ho v této databázi prověří. Je-li váš vůz vybaven černou skříňkou (telematickou jednotkou), informujte o tom policii, protože to může pomoci při sledování vozidla.

Generali Česká pojišťovna

Krok 3: Pojistná událost

Teprve po obdržení referenčního čísla trestného činu můžete zavolat své pojišťovně a začít uplatňovat nárok na pojistné plnění z pojištění odcizeného vozidla. Komplexní havarijní pojištění by vás mělo krýt i proti krádeži vozidla, ale pro jistotu si projděte pojistnou smlouvu, kde najdete všechny informace.

K uplatnění nároku bude pojišťovna pravděpodobně potřebovat číslo pojistné smlouvy a referenční číslo trestného činu. Výplata pojistného plnění za nenalezený nebo neopravitelně poškozený vůz může trvat přibližně 30 dní a obvykle obdržíte tržní hodnotu vozu v době jeho odcizení. 

Krok 4: Kontaktujte registr silničních vozidel

Pokud bude vaše pojistná událost uznána a pojišťovna vám vyplatí pojistné plnění za váš vůz, musíte o změně stavu informovat registr silničních vozidel na příslušném magistrátu nebo obecním úřadě. Nahlásíte, že již nejste vlastníkem vozidla, protože vlastnictví převzala pojišťovna.

 

Pokud mělo vaše odcizené vozidlo registrační značku na přání, kterou si chcete ponechat, musíte o tom informovat registr vozidel. Jestliže se auto najde, můžete okamžitě požádat o vrácení registračních značek. V opačném případě budete muset počkat šest měsíců, než bude možné značky převést na jiné vozidlo.

6 jednoduchých kroků, jak se vyhnout krádeži auta

1. Používejte garáž

Když vozidlo není na očích, zvyšuje se jeho bezpečnost. Vloupání do uzamčené garáže představuje pro případné zloděje další komplikaci.

2. Pořiďte si zámek řízení nebo volantu

Další komplikací pro zloděje a účinným odstrašujícím prostředkem je zámek řízení nebo volantu. Udělejte si průzkum a investujte do zámku, který má vynikající recenze.

3. Zvažte bezpečnostní leptání oken

Na každém okně je vyleptán jedinečný kód vašeho vozidla, který je uložen v policejní databázi. Tím se také zvyšuje šance na nalezení odcizeného vozidla.

4. Chraňte svou klíčenku

Pokud je vaše auto vybaveno bezklíčovým vstupním systémem, mějte klíčenku v pouzdře blokujícím signál, abyste zabránili zlodějům kopírovat signál klíče pomocí prodlužovačů rádiových vln a odemknout vaše auto.

5. Světla a kamery

Bezpečnostní světlo a kamera zaměřená na zaparkovaný vůz odradí pachatele, upozorní vás na narušitele a umožní vám snadněji zaznamenat, jak se dopouštějí trestného činu.

6. Systém sledování a dohledávání

Instalace zabezpečovacího systému s imobilizací a sledováním může pomoci ochránit a vystopovat váš vůz v případě krádeže. Většina moderních vozů je jimi vybavena standardně.

Přečtěte si:

Prvních deset věcí, na které byste měli pamatovat, když vás vykradou

Auto při záplavách: Kam ho umístit a jak řešit škody

Chraňte se chytrou domácností proti zlodějům

5 tipů: Jak jednoduše nahlásit pojistnou událost

Vyberte kategorii