V dnešním překotném digitálním světě je někdy obtížné najít si čas na relaxaci a odpočinek. Přitom dbát o sebe je tak důležité. Návštěva lázní není vždy možná, ať už z časových, finančních, nebo lockdownových důvodů. To však neznamená, že lázně nemůžou přijít za vámi! Udělejte si báječný odpočinkový den v pohodlí svého domova s našimi tipy, jak na to, od relaxační koupele až po podomácku vyrobenou pleťovou masku.
Pomocí svíček vytvořte příjemné světlo a pusťte si relaxační hudbu, jako jsou zvuky přírody. Nalijte si osvěžující nápoj a sáhněte po čerstvém ovoci či oříšcích. Přes topení si pověste ručník a župan na potom.
Pára vám otevře póry a pročistí dýchací cesty. Zavřete dveře, napusťte si horkou vodu a nakapejte do ní pár kapek aromatického olejíčku. Pak si na hlavu umístěte ručník, na oči plátky okurky a zhluboka dýchejte.
Scruby a masky vám rozzáří pleť. Domácí cukrovomedový scrub vyrobíte jednoduše smícháním oleje, cukru a medu. Jako pleťovou masku vyzkoušejte banány a avokáda smíchaná s vaječnými bílky, nebo s kurkumou a medem.
Unaveně vyhlížející vlasy vzkřísíte pomocí výživné masti, například z arganového oleje. Ten je plný antioxidantů a vitaminu E. Včesejte několik kapek do vlasů a nechte působit přes noc. Fungují i další přírodní oleje, jako olivový či kokosový.
Utište svoji mysl pomocí meditace. Pomůže vám navodit pocit vnitřního klidu. Dobré jsou na to aplikace jako Headspace nebo Calm. Vyberte si v nich aktivitu, která vám osobně vyhovuje.
Po čase stráveném ve svém nerušeném útočišti budete zcela uvolnění a svěží!
ZDROJE
https://zena-in.cz/clanek/neutracejte-za-telovy-peeling-a-vyrobte-si-ho-doma
https://www.zenysro.cz/blogy/zdravi-a-zivotni-styl/omlazujici-maska-z-vajecnych-bilku
https://www.womanonly.cz/jak-mit-krasnou-plet-vyzkousejte-tyto-tri-domaci-pletove-masky/
Je důležité, zejména pokud je vám 65 let a více, pravidelně sledovat své kognitivní funkce. Víte, že můžete absolvovat test kognitivních funkcí přímo u svého praktického lékaře?
Kognitivní funkce jsou schopnosti mozku, které nám umožňují vnímat, myslet, pamatovat si a učit se. Zahrnují:
Test, známý také jako Mini Mental State Examination (MMSE), je jednoduchý způsob, jak zhodnotit základní kognitivní schopnosti. Skládá se z 30 otázek a úkolů, které zkoumají různé oblasti mozkových funkcí. Vyzkoušet si ho můžete i na tomto odkazu.
Mezi úkoly patří:
Celkově lze získat až 30 bodů. Výsledek pomůže lékaři rozhodnout, zda máte příznaky kognitivních poruch nebo zda je váš stav v normě. Pod 24 bodů jde o lehkou demenci, dosažení 17 bodů a méně indikuje středně těžkou demenci.
Je důležité zdůraznit, že test nemusí být vždy jednoznačný. Například deprese, užívání některých léků nebo jiné zdravotní problémy mohou způsobit podobné symptomy jako demence. Proto by měl každý, kdo dosáhne nižšího skóre, podstoupit další podrobná vyšetření, aby byly vyloučeny jiné příčiny.
Prvním krokem je navštívit svého praktického lékaře, který vám test provede během pravidelné preventivní prohlídky. Pokud vám vyjde výsledek testu pozitivní, lékař vás odešle ke specialistovi, jako je neurolog, psycholog nebo psychiatr, kteří provedou podrobnější vyšetření. V některých případech může být doporučena i zobrazovací metoda, jako je CT nebo magnetická rezonance, která pomůže lépe diagnostikovat případné postižení mozku.
Pokud se z nějakého důvodu necítíte komfortně s návštěvou lékaře, existuje možnost využít preventivní programy v lékárnách, například v sítích jako Benu nebo Pharmacentrum. Tyto lékárny poskytují základní vyšetření, která mohou pomoci odhalit počáteční příznaky kognitivních poruch. Pokud jste u OZP zdravotní pojišťovny, máte možnost se nechat vyšetřit v síti kontaktních center České alzheimerovské společnosti po celé ČR.
Včasná diagnostika kognitivních poruch je zásadní, protože nemoc nejlépe reaguje na léčbu v jejích raných stádiích. Alzheimerova choroba a další formy demence jsou progresivní nemoci, které se s časem zhoršují. Pokud se však podaří nemoc odhalit včas, je možné zpomalit její průběh a zlepšit kvalitu života pacienta.
Je důležité test podstupovat i tehdy, když se necítíte nemocní nebo si nejste vědomi žádných problémů. Bohužel mnoho pacientů si své problémy neuvědomuje, což znamená, že jejich nemoc může být odhalena až v pozdějších stádiích. Čím dříve je nemoc diagnostikována, tím větší jsou šance na úspěšnou léčbu.
Naší misí v Generali penzijní společnosti je pomoci klientům prožít poslední třetinu života co nejkvalitněji. Důležité je pro nás i to, aby senioři měli možnost prožít své stáří důstojně a aktivně. Proto jsme se rozhodli zaměřit se na osvětu a zviditelnění tématu Alzheimerovy nemoci.
Přečtěte si:
Na vývoji léků pro Alzheimerovu chorobu se podílí i Češi
Jak pečovat o blízké s Alzheimerovou chorobou
Za 25 let se zdvojnásobí počet Čechů trpících Alzheimerovou nemocí