Doba na přečtení článku jsou 3 minuty

3 kroky k ověření správnosti informací

Rozpoznat pravdivou informaci není vždy jednoduché. Řídit se naštěstí můžete třemi jednoduchými radami, které vymyslel tým projektu Zvol si info: ověřujte, pamatujte, dýchejte.

1. Ověřujte

Podívejte se na text kritickým okem a položte si 4 základní otázky: 

  • Kdo je jeho autor?

  • Kde byl text uveřejněný? 

  • Je informace aktuální, nebo stará?

  • Jaké jsou zdroje? 

Pokud čtete kvalitně zpracovaný text, měli byste umět najít odpověď na všechny čtyři otázky. Autor se za svou práci staví, u zprávy je uvedené datum, dokážete dohledat zdroj informací i původní místo uveřejnění.

Zkopírovaný text, který přišel do emailu nebo messengeru, obvykle tímto způsobem nejde proklepnout. Varovnými signály jsou také texty obsahující vulgarity, svalování viny nebo nálepkování. Fake news provázejí taky skandální informace a nadpisy s vykřičníky, odhalování spiknutí nebo pravdy, „kterou vám nikde jinde neřeknou“. Výzva ve formě „sdílejte to, než to smažou“ patří do stejné kategorie. 

Spiknutí odhaleno: fake news se tváří jako vážně míněné zprávy.

2. Pamatujte

Občas se splete každý. Takže pokud jste sdíleli fake news, nevyčítejte si to. Před každým dalším sdílením ale pamatujte, že my lidé se řídíme spíš emocemi než rozumem. A často nás to doběhne, i ve světě médií. Uvědomte si své kognitivní zkratky a názorovou bublinu. Rozbijte ji pohledem z druhé strany. Důvěřuj, ale prověřuj totiž platí i pro naše vlastní názory.

3. Dýchejte

Tvůrci fake news moc dobře ví, na jaké struny zabrnkat. Umí rozdmýchat emoce a vytěžit z nich naše klikání na sociálních sítích. Útočí totiž na naše emoce. Chtějí vyvolat strach, vztek, znechucení nebo překvapení a solidaritu. A spoléhají na to, že zatímco s námi budou tyto emoce cloumat, polevíme v ostražitosti a budeme sdílet jejich nepravdivý obsah. Proto pomáhá dopřát si po každém článku nebo divokém titulku hluboký nádech a výdech. Před sdílením jakékoliv informace si napočítejte do deseti nebo si připravte kafe. Vzpomeňte si na situaci, kdy jste se dozvěděli šokující zprávu. Většinou ji chceme okamžitě sdílet se světem, často se ale vyplatí počkat, než se první nepřehledné informace vytříbí a opadne prvotní zmatek. Zkrátka nenechte za sebe nechat rozhodovat emoce. A o pár minut později třeba zjistit, že jste veřejně se svým jménem nasdíleli naprostou koninu.

26.03.2024

Esport: Více než jen hraní her?

Není to jen hraní her pro teenagery, ale rychle se rozvíjející oblast zábavního průmyslu, která má před sebou ještě slibnou budoucnost.

Je to spojení technologie, soutěživosti a vášně, které oslovuje miliony lidí po celém světě. Ať už jste hráčem, fanouškem nebo jen zvědavcem, v tomto článku zjistíte, že esport má rozhodně co nabídnout.

Co je esport

Esport je soutěžní utkání hráčů počítačových her. Soutěže mají jasná pravidla. Účastnit se jich mohou jak nadšení amatéři, tak profesionální hráči. Odehrává se v digitálním prostředí, obvykle pomocí počítačů, herních konzolí, mobilních telefonů nebo jiných elektronických zařízení.

Profesionální hráči či týmy se střetávají v různých videoherních žánrech, od strategií a stříleček až po sportovní simulace. Soutěže se konají na různých úrovních, od lokálních turnajů až po mistrovství světa s milionovými dotacemi.

Esportovci jako maratonci

Esport ale není jen pouhé sezení u počítače, doprovázené zběsilým klikáním a hlasitým pokřikováním. Ačkoli se může zdát, že se jedná o nenáročnou formu zábavy, opak je pravdou. Hráči jsou během hry pod značným tlakem. Adrenalin může podle studií vyhnat tepovou frekvenci až na hodnotu 180 tepů za minutu. Podobně jako mají maratónští běžci.

Generali penzijní společnost

Nezdravá zábava nebo cesta k rozvoji?

Hraní her bývá někdy spojováno s negativními dopady na lidské zdraví. Zejména se mluví o tom, že může mít vliv na kvalitu spánku, vést k obezitě a akční hry že podporují v hráčích násilí a agresi. Ze současných poznatků na základě různých studií a výzkumů však nejsou negativní dopady hraní her na zdraví nijak jednoznačné. Vždy totiž záleží na celkovém přístupu k životnímu stylu každého člověka.

Naopak, dnes již celá řada studií prokázala, že hraní počítačových her má mnoho pozitivních vlivů na fungování mozku, zejména pak pracovní paměť. Protože se jedná o poměrně mladý trend, dlouhodobý vliv na lidské zdraví je stále předmětem vědeckého zkoumání. Co ale nyní už víme je, že hráči hraním získávají nejen dovednosti potřebné k vítězství ve virtuálním světě, ale i v běžném životě, které je posouvají kupředu i mimo herní pole. Strategické myšlení, týmová spolupráce, rychlé rozhodování, postřeh, kritické myšlení a stresová odolnost, jsou základem úspěchu nejen v esportu.

Budoucnost tradičního sportu a zábavy se proměňuje

Popularita esportu strmě stoupá a není těžké pochopit proč. Klíčovou roli v tomto vzestupu hraje dostupnost internetu, společně s technologickým pokrokem. Miliony lidí po celém světě se zapojují do sledování turnajů a soutěží, ať už živě na místě, či přes internetové přenosy. Chtějí vidět své oblíbené týmy a hráče, jak se utkají v League of Legends, Counter-Strike, Call of Duty, FIFA, a dalších.  

Nejznámější platformou pro sledování esportu je Twitch.tv. Tato streamovací platforma nabízí živá komentovaná esportová utkání. Často je možné se na živé přenosy dívat také na YouTube. Esportové klání tak může sledovat doslova kdokoli odkudkoli.

Nový olympijský sport?

Mladá generace postupně ztrácí zájem o sledování tradičních olympijských sportů. A protože na druhé straně popularita esportu strmě roste, už nějakou dobu se uvažuje o jeho zařazení do programu olympijských her. V loňském roce spustil Mezinárodní olympijský výbor projekt Olympic Esport Series 2023, který představuje významný krok v podpoře esportu na olympiádě. Do programu zařadil virtuální formu tradičních disciplín, například lukostřelbu, baseball, cyklistiku, ralley, veslování.

To, co začalo jako koníček pro nadšence do her, se proměnilo v celosvětově sledované akce, při kterých si hráči vydělávají jmění a slávu. Napětí a adrenalin, které esportové zápasy přináší, v kombinaci s pocitem sounáležitosti s fanoušky a možností profesní kariéry dělají z esportu jedinečnou formu zábavy dnešní doby. Esport je více než jen hra – tato disciplína mění svět a otevírá dveře do nové dimenze zábavy a sportu. Poskytuje nejen zábavné vzrušující zážitky, ale také motivuje hráče k růstu, sebezdokonalování a dosahování svých cílů v různých oblasti života.

Generali penzijní společnost podporuje esport

Vyberte kategorii