Jen každý druhý středoškolák dokáže rozpoznat reklamu od novinového článku. Tato statistika dokazuje, že v mediální gramotnosti máme hodně co dohánět. A proto není dobré se spolehnout jenom na školu. Vysvětlete dětem, kde číhá nebezpečí a jak proti němu bojovat. Máme pro vás pět jednoduchých tipů, jak na to.
To, že za používání aplikací sociálních sítí neplatíte, neznamená, že jsou zadarmo. Na sociálních sítích jsou platidlem naše data, náš čas a naše soukromí. Sami se tak stáváme produktem.
1. Co sociální sítě schvátí, to už nenavrátí
Informace, které sdílíme, zůstanou v určité formě na internetu napořád. A proto není dobré sdílet úplně všechno. Ani to, co se z dnešního pohledu jeví naprosto nevinně. Třeba fotky roztomilých potomků, které často pyšní rodiče sdílí. Málokdo přitom myslí na to, že z buclatých miminek budou zanedlouho puberťáci a dospělí lidé, jimž můžou velmi osobní fotky zkomplikovat život.
2. Zajímejte se
Snažte se poznat a pochopit, co vaše dítě na sociálních sítích dělá a u čeho tráví svůj čas. Ptejte se a neodsuzujte. Místo toho raději naslouchejte a vysvětlujte. Vaše děti sociálními sítěmi nejspíš žijí. Každodenní otázku co bylo ve škole?, na niž se většinou stejně nedočkáte rozsáhlejší odpovědi, tak můžete nahradit dotazem na novinky, které vašeho potomka zaujaly na sítích.
Sociální sítě zaplavily v posledních letech nejrůznější výzvy. Některé jsou úsměvné, jiné vyloženě nebezpečné. Šokující byly například Benadryl challenge, v rámci níž se lidé předávkovávali silným antihistaminikem, aby si vyvolali halucinace, penny challenge, v níž uživatelé házeli minci na lehce zasunutou nabíječku v zásuvce, nebo coronavirus challenge, při níž se lidé vyzývali k olizování věcí na veřejnosti - jak daleko to došlo, vidíte na obrázku.
3. Inspirujte se a inspirujte je
Internet je složitý prostor, a proto se hodí mít po ruce mapu. Sáhněte proto třeba po publikacích Dítě v síti, Průvodce po sociálních sítích nebo CyberCrime. Pomoct mohou také weby Buď safe online, E-bezpečí, Chytrá škola od O2 nebo hoax.cz. Vysvětlete dětem, jak se dá ověřit pravost fotografie. Nebo si s dětmi zahrejte třeba hry Městečko Kybernetov, kterou vytvořil Národní úřad pro kybernetovou a informační bezpečnost (NÚKIB), či Kyber trable od CZ.NIC.
Jaké jsou současné kybernetické hrozby?
4. Udělejte si filmový večer
Se staršími dětmi si můžete udělat filmový festival, který bude mít téma internetové bezpečnosti. Podívat se společně můžete třeba na film Follow me, který popisuje nákup sledujících a boj o pozornost v reklamě. Najdete ho na stránkách Jednoho světa ve školách. Zařadit do programu můžete také český dokument V síti nebo dokument Falešná sláva o umělém budování influencerů na Instagramu či film Sociální dilema, v němž vystupují sami tvůrci sociálních sítí. A jako na každém správném festivalu si nezapomeňte uspořádat společný diskuzní panel k tématu.
Projděte si také další tipy od odborníka Daniela Dočekala.
Není to jen hraní her pro teenagery, ale rychle se rozvíjející oblast zábavního průmyslu, která má před sebou ještě slibnou budoucnost.
Je to spojení technologie, soutěživosti a vášně, které oslovuje miliony lidí po celém světě. Ať už jste hráčem, fanouškem nebo jen zvědavcem, v tomto článku zjistíte, že esport má rozhodně co nabídnout.
Esport je soutěžní utkání hráčů počítačových her. Soutěže mají jasná pravidla. Účastnit se jich mohou jak nadšení amatéři, tak profesionální hráči. Odehrává se v digitálním prostředí, obvykle pomocí počítačů, herních konzolí, mobilních telefonů nebo jiných elektronických zařízení.
Profesionální hráči či týmy se střetávají v různých videoherních žánrech, od strategií a stříleček až po sportovní simulace. Soutěže se konají na různých úrovních, od lokálních turnajů až po mistrovství světa s milionovými dotacemi.
Esport ale není jen pouhé sezení u počítače, doprovázené zběsilým klikáním a hlasitým pokřikováním. Ačkoli se může zdát, že se jedná o nenáročnou formu zábavy, opak je pravdou. Hráči jsou během hry pod značným tlakem. Adrenalin může podle studií vyhnat tepovou frekvenci až na hodnotu 180 tepů za minutu. Podobně jako mají maratónští běžci.
Hraní her bývá někdy spojováno s negativními dopady na lidské zdraví. Zejména se mluví o tom, že může mít vliv na kvalitu spánku, vést k obezitě a akční hry že podporují v hráčích násilí a agresi. Ze současných poznatků na základě různých studií a výzkumů však nejsou negativní dopady hraní her na zdraví nijak jednoznačné. Vždy totiž záleží na celkovém přístupu k životnímu stylu každého člověka.
Naopak, dnes již celá řada studií prokázala, že hraní počítačových her má mnoho pozitivních vlivů na fungování mozku, zejména pak pracovní paměť. Protože se jedná o poměrně mladý trend, dlouhodobý vliv na lidské zdraví je stále předmětem vědeckého zkoumání. Co ale nyní už víme je, že hráči hraním získávají nejen dovednosti potřebné k vítězství ve virtuálním světě, ale i v běžném životě, které je posouvají kupředu i mimo herní pole. Strategické myšlení, týmová spolupráce, rychlé rozhodování, postřeh, kritické myšlení a stresová odolnost, jsou základem úspěchu nejen v esportu.
Popularita esportu strmě stoupá a není těžké pochopit proč. Klíčovou roli v tomto vzestupu hraje dostupnost internetu, společně s technologickým pokrokem. Miliony lidí po celém světě se zapojují do sledování turnajů a soutěží, ať už živě na místě, či přes internetové přenosy. Chtějí vidět své oblíbené týmy a hráče, jak se utkají v League of Legends, Counter-Strike, Call of Duty, FIFA, a dalších.
Nejznámější platformou pro sledování esportu je Twitch.tv. Tato streamovací platforma nabízí živá komentovaná esportová utkání. Často je možné se na živé přenosy dívat také na YouTube. Esportové klání tak může sledovat doslova kdokoli odkudkoli.
Mladá generace postupně ztrácí zájem o sledování tradičních olympijských sportů. A protože na druhé straně popularita esportu strmě roste, už nějakou dobu se uvažuje o jeho zařazení do programu olympijských her. V loňském roce spustil Mezinárodní olympijský výbor projekt Olympic Esport Series 2023, který představuje významný krok v podpoře esportu na olympiádě. Do programu zařadil virtuální formu tradičních disciplín, například lukostřelbu, baseball, cyklistiku, ralley, veslování.
To, co začalo jako koníček pro nadšence do her, se proměnilo v celosvětově sledované akce, při kterých si hráči vydělávají jmění a slávu. Napětí a adrenalin, které esportové zápasy přináší, v kombinaci s pocitem sounáležitosti s fanoušky a možností profesní kariéry dělají z esportu jedinečnou formu zábavy dnešní doby. Esport je více než jen hra – tato disciplína mění svět a otevírá dveře do nové dimenze zábavy a sportu. Poskytuje nejen zábavné vzrušující zážitky, ale také motivuje hráče k růstu, sebezdokonalování a dosahování svých cílů v různých oblasti života.