Doba na přečtení článku jsou 4 minuty

Bílý kodex - Dodržování bezpečnosti a respektu na svahu

Co je Bílý kodex?

Bílý kodex lyžaře je soubor pravidel a etických zásad, které určují chování a bezpečnost lyžařů na sjezdovkách. Cílem tohoto kodexu je minimalizovat riziko nehod a zranění a zajistit bezpečné prostředí pro všechny lyžaře na sjezdovkách.

Cílem Bílého kodexu lyžaře je vytvořit bezpečné a zodpovědné prostředí na sjezdovkách, kde lyžaři budou chránit sami sebe a zároveň budou respektovat ostatní účastníky.

Obsahuje několik základních pravidel, která by se měla v lyžařských střediscích dodržovat. Mezi tato pravidla patří dodržování rychlosti, ohleduplnost k ostatním lyžařům a jejich bezpečnosti, povinnost provést kontrolu výstroje před vjezdem na sjezdovku a ujištění se, že dostatečně ovládáte lyžařské dovednosti a schopnosti potřebné pro zvládnutí dané trati.

Zdroje nehod na svahu

K nehodám na svahu může dojít z různých důvodů, často se jedná o kombinaci různých faktorů. Mezi hlavní příčiny patří:

Nedostatečné zkušenosti lyžaře

Někteří lyžaři a snowboardisté mohou být na sjezdovkách nováčky nebo mohou mít s terénem či podmínkami nedostatek zkušeností. To často vede ke ztrátě kontroly nad lyžemi nebo snowboardem. 

Nedodržení bezpečnostních pravidel

Ignorování a nedodržování bezpečnostních pravidel, jako je nepřiměřená rychlost, nepřátelské chování vůči ostatním lyžařům nebo jízda mimo vyznačené trasy, zvyšuje riziko nehody.

Nepozornost

Ztráta pozornosti může způsobit kolizi s ostatními lyžaři na svahu. Častou ztrátu pozornosti na svahu způsobuje telefonování při lyžování, poslech hudby nebo požívání omamných látek, například alkoholu. Tato nepozornost vůči okolí zvyšuje riziko nehody.

Bílý kodex a klíčová bezpečnostní opatření na svahu

Bezpečnost na sjezdovkách je pro každého lyžaře a snowboardistu prioritou. Jaká opatření bychom měli dodržovat a jak se na sjezdovkách chovat, abychom minimalizovali riziko nehody?

Vhodné vybavení

Vhodné vybavení na sjezdovce je základem pro bezpečné a příjemné lyžování. Nezbytná je helma, ochranné pomůcky a správné vrstvy oblečení. Správné vybavení je klíčem k pohodlnému zážitku na svahu a pomáhá minimalizovat riziko zranění a nepříjemných situací.

Pojištění

Při lyžování na sjezdovkách je důležité pojištění zodpovědnosti za škodu, které poskytuje ochranu proti nárokům vyplývajícím z úrazu a škody na zdraví lidí. Toto pojištění poskytuje ochranu v případě, že způsobíte zranění nebo škodu jiným lyžařům nebo osobám na svahu. Poskytuje finanční ochranu a krytí nákladů spojených s nárokem na odškodnění nebo lékařské ošetření v případě nehody a chrání váš majetek. Odpovědné pojištění je důležitou součástí přípravy na lyžařský výlet a pomáhá zajistit ochranu pro vás i ostatní lyžaře na svahu.

Dodržování pokynů na trati

Dodržování pokynů na sjezdovce při lyžování je nezbytné pro bezpečnost a plynulý pohyb na svahu. Tyto pokyny často zahrnují označení obtížnosti tratí, bezpečnostní zóny a také vyznačená místa pro zastavení nebo přecházení. Jejich dodržování minimalizuje riziko nehody a umožňuje plynulý pohyb po svahu.

Lyžařská etiketa

Tato etiketa zahrnuje ohleduplnost k ostatním lyžařům, respektování bezpečnostních značek a pokynů a také pomoc ostatním v případě nehody. Dodržování lyžařské etikety je důležité pro snížení rizika nehod na svahu.

Ohleduplnost vůči ostatním osobám

K ohleduplnosti na svahu patří respektování ostatních, dodržování přiměřeného odstupu a přednost při předjíždění. Všímavost k ostatním vytváří prostředí vzájemného respektu a bezpečnějšího pohybu na svahu.

Řízení rychlosti a režimu jízdy

Každý lyžař nebo snowboardista by měl mít dostatečný přehled. Je důležité, aby lyžař přizpůsobil svou rychlost na svahu s ohledem na okolí, koncentraci lidí, povětrnostní podmínky a terénní podmínky. Nepřeceňujte své schopnosti. Opatrnost souvisí s nastavením optimální rychlosti a způsobu jízdy na svahu.

Volba směru jízdy

Volba směru jízdy na svahu je důležitá pro bezpečnost a plynulý pohyb lyžařů. Při volbě směru jízdy by lyžař neměl ohrožovat lyžaře před sebou a neměl by narušovat plynulý pohyb po svahu. 

Předjíždění

Při předjíždění platí pravidlo dodržovat dostatečný odstup od ostatních lyžařů. Předjíždění by mělo probíhat na okraji trati, kde je dostatek místa.

Zastavení a stání

Lyžař nebo snowboardista by neměl bezdůvodně zastavovat a stát na úzkých nebo nepřehledných úsecích sjezdovky. Pokud lyžař nebo snowboardista upadne, měl by co nejrychleji opustit prostor. Při zastavení z jakéhokoli důvodu je důležité zvolit bezpečné místo mimo hlavní trasu, aby nedošlo k ohrožení ostatních lyžařů.

Podpořme společně kulturu bezpečnosti na sjezdovkách.

Podpora kultury bezpečnosti na sjezdovkách je pro každého zodpovědného lyžaře nebo snowboardistu zásadní. Začíná to respektováním pravidel a péčí o ostatní. Podporovat tuto kulturu znamená chránit sebe i ostatní a vytvářet na svahu přátelské prostředí.



13.05.2024

Rizika předčasného ukončení životního pojištění

Důvodů, proč začne člověk uvažovat o předčasném ukončení životního pojištění, existuje celá řada.

Člověk může přijít o práci a tím o stabilní zdroj příjmu. Můžou mu prudce vzrůst životní náklady. Nebo třeba jen dospěje k názoru, že se mu nic špatného nemůže stát.

Lákadlem je zpravidla vidina úspor na pravidelných měsíčních platbách, které mohou být v závislosti na sjednaném pojistném krytí v řádu několika tisíc Kč ale také podstatně vyšší.

Zároveň je však důležité tento případný krok pečlivě zvážit, protože skrývá celou řadu úskalí, říká Miroslav Bíma, senior produktový manažer životního pojištění v Generali Česká pojišťovna.

Ztráta pojistné ochrany

V první řadě ztratí klient předčasným ukončením životního pojištění sjednanou pojistnou ochranu, což může mít velmi vážné dopady pro něj a jeho nejbližší.

Často se také nejedná jen o ztrátu finančního plnění v případě úmrtí, což je jádrem každého životního pojištění, ale také dalších navázaných připojištění pro situace, kdy klient nezemře, ale dočasně nebo natrvalo ztratí schopnost vydělávat.

Podle Bímy se nejvíce pojistných událostí spojených s životným pojištěním – řádově desítky tisíc ročně – týká drobnějších či méně závažných úrazů a průměrná výplata se pohybuje v řádu tisíců Kč.

Vážnějších pojistných událostí s dlouhodobými dopady na klienta a jeho rodinu, jako jsou například vážná onemocnění nebo invalidita, je mnohem méně, leč vyplacené pojistné částky mohou být ve statisících Kč.

Finanční ztráta

Předčasným ukončením životního pojištění se klient také vystavuje riziku finanční ztráty, neboť tzv. odkupné, což je část nespotřebovaného pojištění, kterou mu pojišťovna vrátí, je většinou nižší než zaplacené pojistné.

Podle Bímy mají na výši odkupného vliv zejména jakékoliv nesplacené počáteční náklady spojené se založením pojistné smlouvy, poplatek za předčasné ukončení a aktuální situace na finančních trzích.

U pojištění s investiční složkou, což je státem podporovaný produkt pro zajištění rezervy na dobu po odchodu do starobního důchodu, přistupují další možná negativa, jako je například nízká hodnota podílových jednotek zvolených podkladových fondů v době zrušení pojistky.

Dodatečné zdanění

Pokud klient využil daňových odpočtů, vzniká mu zároveň povinnost zpětného dodanění uplatněných slev na dani. V případě že na pojistnou smlouvu přispíval i zaměstnavatel klienta, musí klient dodanit i tyto příspěvky.

Cena budoucího pojištění

V neposlední řadě musí klient počítat s tím, že cenu jakékoliv budoucí uzavření nové pojistné smlouvy může výrazně ovlivnit jeho aktuální zdravotní stav a vyšší vstupní věk.

„Pokud obecně dojde k předčasnému zrušení smlouvy ve vyšším věku, potom musí klient počítat s tím, že v případě zájmu o nové pojištění nezíská původně sjednané podmínky,“ říká Bíma. „Např. pojistné bude pro vybraná životní pojištění zcela jistě vyšší než to původní. S ohledem na aktuální zdravotní stav může dojít ze strany pojišťovny k uplatnění výluk na již prodělaná onemocnění nebo v krajním případě i odmítnutí přijetí klienta do pojištění.“

Podle indexu životního pojištění publikovaného v roce 2020 poradenskou společností Partners, byla průměrná měsíční cena modelového životního pojištění pro administrativní povolání 1,018 Kč pro dvacetileté , 1,323 Kč pro třicetileté a 2,014 Kč pro čtyřicetileté. Pro dělnické profese pracující v terénu se pak průměrná cena pohybovaly v závislosti na věku od 1,317 Kč do 2,471 Kč měsíčně.

Flexibilní úprava pojištění jako alternativa předčasného ukončení

Podle Bímy tlak na životní pojištění sílí zejména v dobách ekonomických otřesů.

“V Generali České pojišťovně sledujeme zvýšený zájem o úpravu nastavení pojistného krytí, mimořádné výběry z pojištění s investiční složkou nebo o předčasné ukončení pojištění vždy, když dojde ke změně finanční situace našich klientů vlivem změny ekonomického prostředí,“ vysvětluje. „Typicky jde o dopady událostí jako byla např. pandemie COVID-19 nebo propuknutí válečných událostí na Ukrajině.”

„Jednotlivé případy jsou samozřejmě individuální, nicméně nejčastějším důvodem pro ukončení pojištění je ztráta zaměstnání a s tím související zhoršení finanční situace v rodině klienta,“ dodává.

I v takto potenciálně vypjatých situacích se ale nabízí možnost flexibilní úpravy pojištění před jeho ukončením, což moderní pojistné produkty běžně umožňují, říká Bíma.

„Aktivně prodávaná životní pojištění Generali České pojišťovny a.s. představují generaci produktů, které byly od počátku konstruovány tak, aby svým nastavením umožnily reagovat na průběžně se měnící potřeby našich klientů během celého období, na které byly sjednány,“ říká Bíma. „Jednou z takových situací mohou být finanční problémy např. při již zmiňované ztrátě zaměstnání. V takovém případě má klient, po předchozí analýze situace se svým pojišťovacím poradcem, několik možností, jak na nastalou situaci reagovat. Jedná se o možnost úpravy rozsahu pojistného krytí se snížením běžně placeného pojistného nebo (u pojištění s investiční složkou) o přerušení placení pojistného, příp. využití možnosti mimořádného výběru z aktuální kapitálové hodnoty pojištění.“

Vyberte kategorii