Doba na přečtení článku jsou 3 minuty

Jak učit děti o udržitelnosti

Děti milují hraní venku. Ať je to dělání báboviček z bláta, lezení po stromech nebo házení klacíků do vody, pobyt venku dětem prospívá, rozvíjí jejich osobnost a utužuje jim zdraví. Výzkumy ukazují, že venkovní hra stimuluje učení a pomáhá navodit kvalitní spánek. Pokud se děti navíc naučí mít rády přírodu, budou ji také chránit. Přinášíme tipy, jak děti naučit, co znamená udržitelný přístup k životnímu prostředí a proč je tak důležitý.

Ať to roste

Nejlepší je zážitkové učení, kde si děti můžou vše osahat vlastníma rukama. Dejte jim velký květináč s hlínou nebo jim vyhraďte část záhonku, která bude jen jejich a pomozte jim vypěstovat si zde vlastní zeleninu, bylinky nebo květiny. Na velikosti takové „zahrádky“ nezáleží, může to být i truhlík za oknem. Důležité je, že se děti zároveň učí o životním prostředí a udržitelnosti, například kde se berou potraviny, proč jsou důležité včely a hmyz a co všechno nám příroda poskytuje.

 

Využijte výtvarnou výchovu

O přírodě a udržitelnosti můžete děti učit i při výtvarných činnostech, a ještě si u toho užijete spoustu zábavy! Můžete třeba lisovat květiny a vyrábět z nich pohlednice nebo obrázky na zeď, malovat velikonoční kraslice nebo sbírat spadané listí a vytvářet z něj koláže. Jedete-li k moři, můžete s dětmi sbírat mušličky a pak je nasypat do sklenice a proložit světelným řetězem, získáte tak zajímavou prázdninovou vzpomínku i dekoraci do bytu. Buďte kreativní a zapojte fantazii – v přírodě je tolik věcí, které vaše děti mohou inspirovat!

 

Vyrazte na túru

Je to zábava pro celou rodinu a skvělý způsob, jak v dítěti probudit vášeň k přírodě. Sbalte si pláštěnku a svačinu, vyberte trasu a vydejte se za čerstvým vzduchem a novými zážitky. Udělejte dětem z výletu do přírody zajímavou hru – nechte je hledat různé stromy, rostliny nebo zvířata, která jsou například pro danou oblast typická. Před výletem si o krajině něco přečtěte, ať můžete dětem vysvětlit vše, nač se budou ptát. 

 

Oslavte Den Země

Den Země se slaví už od roku 1970 a připadá na 22. dubna. Udělejte z tohoto dne svátek, na který se bude těšit celá rodina. Založte tradici, kdy si vyrazíte na výlet, večer se sesednete okolo táboráku, odpojíte se od všech mobilů a jiných zařízení a budete se jen kochat hvězdným nebem nad hlavou. Ať se rozhodnete pro jakýkoli program, postarejte se, aby byl pod širým nebem. Užijte si přírodu s celou rodinou a ukažte dětem, jak vypadá udržitelný život!

 

Zahrajte si na kuchaře

Plýtvání potravinami je stále větší problém, kterému se dá snadno předcházet. Naučte děti neplýtvat jídlem tím, že je zapojíte do jeho přípravy. Dejte jim úkol, ať zkusí připravit něco dobrého ze zbytků. Nebo je požádejte, ať si vyberou tři ingredience a uvaří z nich něco k večeři. A když nějaké jídlo zbude, společně vymyslete, jak ho další den zužitkovat. 

 

5 bonusových aktivit pro děti

1. Sbírání odpadků v lese nebo u řeky a následné třídění

2. Procházka lesem a hledání hub ve stylu hry BINGO. Následně poučení, že neničíme nejedlé houby a houby, které nepotřebujeme, protože je to potrava pro zvířata a další lesní ekosystémy.

3. Vyrobte si vlastní čističku vody pomocí písku, jílu, rostlin a dalších anorganických sloučenin.

4. Zasaďte strom nebo semínka

5. Hledejte malé kulaté kameny u řek a jezer a poté vyrábějte šperky, jako jsou náhrdelníky, náramky nebo náušnice.

 

Aplikace pro environmentální udržitelnost

A jestli jsou vaše děti dost staré na používání chytrého telefonu, mohou si vybrat ze spousty skvělých aplikací, které je zábavnou formou poučí o přírodě a životním prostředí. Aplikace iNaturalist, která existuje i v české verzi, vám pomůže určit každou rostlinu i živočicha, které v přírodě najdete – stačí je vyfotit. Česká aplikace BioLog umožňuje každému zaznamenávat přímo v terénu pozorování rostlin, živočichů a hub, a tím pomoci vědcům mapovat jejich výskyt v české přírodě. Na Google Play je také ke stažení aplikace Zamiluj si přírodu, která nabízí hry zaměřené na posilování vztahu k přírodě. 

Nezapomeňte, že hlavní je jít dětem příkladem. Udržitelný život zahrnuje recyklaci, snižování plastového odpadu, snahu neplýtvat potravinami a nevyhazovat věci, které ještě mohou sloužit. Můžete třeba děti naučit šít a plést a ukázat jim, jak upcyklovat oblečení, z kterého už vyrostly!

18.03.2025

Jak snížit osobní uhlíkovou stopu

Jinými slovy všichni řešíme, jak můžeme snížit svou uhlíkovou stopu. V našem článku se podíváme na to, jak můžeme bojovat proti změně klimatu na každodenní bázi, protože pokud jde o budoucnost naší planety. Každá maličkost se počítá.

Co je uhlíková stopa?

Uhlíková stopa je ukazatel, který se používá k měření vlivu lidí, organizací nebo zemí na změnu klimatu. Jedná se o číslo, které ukazuje, kolik skleníkových plynů se uvolnilo přímo či nepřímo do vzduchu v důsledku činnosti konkrétní společnosti, životního stylu člověka nebo životního cyklu výrobku.

Čím větší uhlíkovou stopu konkrétní subjekt vykazuje, tím výrazněji přispívá ke změně klimatu a jeho důsledkům. Toto číslo v podstatě ukazuje, do jaké míry jsme ve využívání našich zdrojů konzervativní. Uhlíková stopa se měří v tunách oxidu uhličitého na osobu. Osobní uhlíková stopa se určuje na základě řady faktorů, takže existuje celá škála věcí, které můžeme v každodenním životě změnit, abychom snížili svůj dopad na životní prostředí.

Jak snížit osobní uhlíkovou stopu: změny životního stylu

Doprava a cestování

Když přemýšlíme o uhlíkových emisích, okamžitě nás napadne doprava. Dle dat z Evropského parlamentu je doprava zodpovědná téměř za 30 % všech uhlíkových emisí v EU, přičemž za 72 % je zodpovědná pozemní doprava. Zde se nabízí jednoduché řešení, snažit se jezdit autem co možná nejméně a volit raději hromadnou dopravu, car-sharing, jízdu na kole nebo chození pěšky. Posledně zmiňované způsoby jsou navíc dobré i pro vaše zdraví.

Ale co když se bez svého auta neobejdete? I tak lze učinit kroky, které vám pomohou snížit vaši uhlíkovou stopu. Jednou z nich je volba vozu. Až si budete příště pořizovat nové auto, volte raději hybrid nebo elektromobil.

 

Své emise můžete snížit také tím, že budete autu poskytovat pravidelnou údržbu, např. nebudete jezdit na podhuštěných pneumatikách, které zvyšují spotřebu paliva. Tu může zásadním způsobem ovlivnit také styl jízdy: nepřekračování rychlostních limitů, brždění motorem a včasné řazení, to vše může přispět ke snížení spotřeby.

Když budete plánovat výlet nebo dovolenou, můžete rovněž uvažovat o snížení emisí. V posledních desetiletích došlo k obrovskému rozmachu turismu, který je jedním z hlavních příčin změn klimatu, a to v důsledku častých a delších cest, které výrazně zatěžují naši planetu. V současné době je letecká doprava zodpovědná za 12 % celkových uhlíkových emisí. Podle studie Evropského parlamentu to do roku 2050 bude až 22 %. Z individuálního pohledu mají zvláště krátké lety výraznou uhlíkovou stopu, dokonce vyšší než pozemní doprava na stejnou vzdálenost. Takže až budete příště plánovat svou dovolenou, zvažte, zda nezvolit nějakou domovskou destinaci či zemi, do které se můžete dopravit autem, autobusem nebo vlakem.

Spotřebitelské návyky

Zemědělství, potravinářství a přeprava potravin mají zásadní vliv na naše životní prostředí. Je proto důležité, abychom se při nákupu nebo při návštěvě restaurace vždy vědomě snažili, aby naše jídlo mělo co nejmenší dopad na životní prostředí.

Uhlíková stopa jednotlivých druhů potravin se velmi liší, ale obecně lze říci, že je nejlepší dávat přednost lokálním a sezónním potravinám. Výzkumy také ukazují, že vaření jídla doma má také nižší uhlíkovou stopu než návštěva restaurace.

Naší planetě rozhodně prokážeme službu, když se budeme snažit omezit spotřebu masa, jelikož uhlíková stopa živočišných produktů je vždy větší než u rostlinné stravy. A nejjednodušším krokem je snažit se jídlem neplýtvat.

A na co byste měli myslet, když kupujete oblečení, elektroniku, nábytek apod.? V první řadě se sami sebe zeptejte, jestli danou věc opravdu potřebujete. Další otázkou by mělo být, zda si danou věc nemůžete pořídit v dobrém stavu v second-handu nebo bazaru. Módní průmysl je jedním z nejrychleji rostoucích a zároveň nejvíce znečišťujících odvětví. To vedlo také ke vzniku tzv. pomalé módy, která povzbuzuje spotřebitele, aby kupovali eticky vyrobené oblečení nebo oblečení ze second-handu. Zároveň nabádá k redukci šatníku a doporučuje zbavit se přebytečných kousků. K tomuto účelu bylo vyvinuto i několik aplikací, kde můžete nenošené kousky nabídnout jiným zájemcům, např. Vinted nebo Remix.

V domácnosti

Jak můžeme snížit svou uhlíkovou stopu v domácnosti? V České republice zodpovídají domácnosti za produkci 1,5 tuny CO2 na hlavu. Tyto emise můžeme snížit pomocí modernizací, zateplení, výměnou oken a dveří, ale také změnou určitých návyků, které mohou výrazně přispět ke snížení spotřeby energie v naší domácnosti:

  • Nastavte si termostat o jeden či dva stupně níže a oblečte si jednu vrstvu navíc.
  • Nastavte si klimatizaci v létě na o pár stupňů vyšší teplotu.
  • Používejte úsporné žárovky.
  • Sprchujte se kratší dobu.
  • Nenechávejte zbytečně svítit světla.
  • Vytahujte na noc ze zásuvky elektrické spotřebiče.
  • Nechávejte zavřená okna a dveře, když topíte nebo je puštěná klimatizace a jednou až dvakrát denně vzduch osvěžte několikaminutovým vyvětráním.
  • Perte až budete mít dostatek prádla, abyste naplnili buben pračky.
  • Za slunečného počasí sušte prádlo raději na sluníčku než v sušičce.

Digitální uhlíková stopa

Digitální stopa je často opomíjeným faktorem, který stále více přispívá k celkové výši emisí CO2. Nejedná se jen o množství digitálních technologií, kterými v současné době disponujeme a jejichž užívání lze efektivizovat např. nastavením jasu obrazovky, optimalizovaným napájením, uspáváním obrazovky při neaktivitě nebo ekologickou recyklací.

Ale je tu také obrovské množství dat, která zbytečně produkují CO2, ačkoliv se jedná o data nepotřebná. Proto udržujte ve svém digitálním prostoru pořádek. Pečlivě mažte e-maily a nepotřebná data. Minimalizujte používání cloudu. Tak můžete rovněž výrazně přispět ke snížení své digitální uhlíkové stopy.

Obecně mějte při práci v online prostoru a s daty na paměti, že méně znamená více, že malé soubory jsou lepší než velká data nebo že sledování v offline režimu je lepší než online.

Abychom snížili svou uhlíkovou stopu a svůj vliv na životní prostředí, je třeba se chovat zodpovědně a osvojit si jednoduché a efektivní návyky, díky kterým budeme schopni množství emisí CO2 snížit.

 

Pokud vás zajímá, jaká je vaše uhlíková stopa, můžete si ji spočítat prostřednictvím kalkulačky osobní uhlíkové stopy.

Přečtěte si:

Proč je udržitelnost dobrá nejen pro planetu, ale také pro vás

Jak automobily přispívají ke změně klimatu

Udržitelné cestování: Jak chránit naši planetu při cestách do zahraničí?

Podcast Stačí málo: „Rajčata nejsou muzejní exponát. Přestaňte zbytečně plýtvat jídlem i penězi.“

Vyberte kategorii